Odvody platím v Rakúsku. Kde dostanem materskú?

gavslavka
23. jan 2009

posledne dva roky som pracovala v Rakusku.v maji čakam babätko .dostanem matersku s Rakuska ke tam nemam prechodny pobyt.alebo zo Slovenska kde trvaly pobyt mam.ale si odvody platim vRakusku.poradte niekto.D

trdlo
27. jan 2009

Caute kocky, tak tato tema momentalne zaujima aj mna 😉 aj ked teda ja mam trvaly pobyt v Rakusku, takze tieto ostatne detaily (bez trv. pobytu v Rak) nemam az tak prestudovane. Dobre informacie najdete na:

http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.0806...

http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/thema.html?chan...

http://wien.arbeiterkammer.at/berufundfamilie/k...

vroni
27. jan 2009

Nuz, na rodicovsky prispevok mas narok maximalne 30 mesiacov (jeden rodic) LENZE!!!! zamestnavatel je zo zakona povinny drzat ti miesto len do ukonceneho 24. mesiaca veku tvojho dietata. Ak po dvoch rokoch nenastupis znovu do prace, nie je povinny drzat ti (akekolvek) miesto. Ale ak nezarabas ¨privela¨ alebo ti dobre vychadzaju mesiace, mozes tych 6 mesiacov chodit do prace a zaroven poberat matersku. Inak, zamestnavatel m psiu (zakonnu) povinnost zamestnat ta na ciastocny uvazok (do 7 rokov dietata) - teda ak ma firma viac nez 20 zamestnancov...

vroni
27. jan 2009

Zakon som nasla, skutocne sa modifikoval, takze k povodnej otazke, gaslavka mas narok na rakusku matersku...

sirinka
27. jan 2009

vroni jaj tak to je...no u nas nie je problem pracovat na polovicny uvazok...ale ja uz sa tam aj tak nechystam po rd vratit...bolo by mi to daleko na dochadzanie, ked uz mame dieta-deti 😝

trdlo
27. jan 2009

vroni predbehla si ma..aj ja som uz ten zakon nasla. Takze kto chce vediet podrobnosti, je to tu:
http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/standard.html?c...

gavslavka
autor
28. jan 2009

ja rozmýšlam že pôjdem na dva roky.ale ked sa nevystriedam s partnerom to bude len 20 mesiacov a to sa mi zda malo.Zamesnavatel by mal miesto podržat dva roky.a to je24 mesiacov.a myslim že do4 rokov dietata možem mat skratený uvezok.

vroni
28. jan 2009

Gavslavka, na skrateny uvazok mas narok do 7 rokov dietata, nie len do 4. Bambulku cakas v maji, takze ak nezarobis na skratenom uvazku viac nez 2000 euro cisteho mesacne, mozes brat matersku 30 mesiacov aj ked uz pracujes (hranica je 16000 rocne bez 13. a 14. platu) A bacha, zamestnavatel ti nemusi drzat miesto dva roky, ale do druhych narodenin dietata!!!!!

gavslavka
autor
28. jan 2009

potom bude lepšie zostat 30 mesiacov na materskej .planujem že by som nastupila ked všetko dobre pôjde po pol roku na 10 hod tyždenne.ešte by som sa vratila k pôrodu v rakusku. ake papiere budem potrebovat na rak.rodný list?

gavslavka
autor
28. jan 2009

.teraz ma ešte napadlo .ako to bude zo zdrav.poistenim.predpokladam že tých 8 tyždnov po pôôrode bude za mna a za malu odvadzať Krankenkassa.a čo bude potom netušim.

vroni
28. jan 2009

Na porod potrebujes e-card. Na rodny list pasy (tvoj a manzelov - pasy, obciansky nestaci, ak pasy nemate, potrebujes aj osvedcenia o obcianstve), muki pas, niekedy chcu sobasny list (v nemcine), ked sa celkom zruja, pytaju aj rodne listy... po porode nechas malu pripoistit u seba, automaticky za nu bude plati stat. S dietatom musis absolvovat pat povinnych prehliadok, inak ti od 21. mesiaca budu vyplacat len polovicu materskej.

gavslavka
autor
28. jan 2009

takže ked budem z malou chodit do rakuska na prehliadky a očkovania budu za mna a malu platit do kranken kassy.dakujem za odpovede som rada že som sem napisala ste zlate..

lauraa
28. jan 2009

odo mna ziadali v nemocnici sobasny list,pasy,meldezettel oboch rodicov(inak mame spolocnu adresu)a samozrejme nase rodne listy prelozene vsetko do nemciny uradnym prekladatelom v rakusku.Neviem ci je to vsetko este potrebne( inak dostala som to pisomne co mam priniest uz do porodnice na turnen pred porodom). Zda sa mi ze vsetko je to len o peniazoch ved za preklady som na sk platila nejakych 800 korun a tu za jednu stranku 90 eur. A potom ma cakala byrokracia na SK kvoli rod. listu..... 😉 ale to asi vsetky poznate.....

blau
2. feb 2009

suhlas lauraa, aj ja som to tak mala, ale do nemocnice som to nepotrebovala ale az pre Matricny urad.(BH)

sirinka
3. feb 2009

tak ja idem zajtra na urady...potom dam info...

gavslavka
autor
4. feb 2009

už som zvedavá čo Sirinka vybavi.bola som sa dnes pytat na krankenkasse.povedali že 8 tyždnov po pôrode dostanem wochengeld.potom už nebudem poistena mam sa prihlasit dopoistovne kde je muž teda na slovensku.dieta asi tiež čo ine.

elizabet123
23. jan 2011

Kto mi vie poradit ako psotupovat pri doplateni rodičovského príspevku y RAkúska ?Mannžel tam Pracuje ..ja som momentálne na materskej.čo k tomu treba ?ako sa to vypláca. Dakujem :D

ostrovcacka
29. jan 2011

Ahojte dievcence cakam ci tu niektora napisete ci ste nieco vybavili napriklad sirinka ty si pisala ze das vediet a nic, ja som podobny pripad a tiez by som potrebovala viacej informacii ahojte