Odvody platím v Rakúsku. Kde dostanem materskú?
posledne dva roky som pracovala v Rakusku.v maji čakam babätko .dostanem matersku s Rakuska ke tam nemam prechodny pobyt.alebo zo Slovenska kde trvaly pobyt mam.ale si odvody platim vRakusku.poradte niekto.D
Stručné zhrnutie
- Materskú dávku v Rakúsku (Wochengeld) vypláca rakúska Krankenkasse podľa zdravotného poistenia matky a štandardne kryje 8 týždňov po pôrode, pri lekársky indikovanom cisárskom reze 12 týždňov.
- Rakúsky rodičovský príspevok (Kinderbetreuungsgeld) sa posudzuje podľa toho, kto je aktuálne poistený v Rakúsku (často otec alebo rodič, ktorý je zamestnaný/poistený v AT); ak poistencem v AT nie je žiadny z rodičov, žiadosť o Kinderbetreuungsgeld bude pravdepodobne zamietnutá.
- Doplatok medzi slovenskými a rakúskymi rodinnými dávkami (Familienbeihilfe/prídavky) sa žiada formulármi E401 a E411 cez slovenskú sociálnu správu a rakúsky úrad (Krankenkasse/Finanzamt) a vypláca sa zvyčajne raz ročne ako spätné doplatenie.
Najčastejšie otázky
Q: Kto vypláca materskú dávku a na akú dobu v Rakúsku?
A: Materskú dávku (Wochengeld) vypláca rakúska Krankenkasse podľa zdravotného poistenia matky; štandardne ide o 8 týždňov po pôrode a pri cisárskom reze 12 týždňov.
Q: Ako zistiť nárok na rakúsky rodičovský príspevok (Kinderbetreuungsgeld) ak matka pracovala v Rakúsku, ale býva na Slovensku?
A: Kranken kasse v Rakúsku posudzuje Kinderbetreuungsgeld podľa aktuálne poisteného rodiča v AT; ak otec dieťaťa pracuje v Rakúsku, nárok je reálnejší, ak otec pracuje na Slovensku a matka nemá trvalý pobyt v AT, žiadosť môže byť zamietnutá; rozhodnutie môže prísť približne do 4–6 týždňov od podania.
Q: Ako požiadam o doplatok rozdielu medzi slovenskými a rakúskymi dávkami?
A: Potrebné sú formuláre E401 a E411; tieto potvrdí slovenská sociálna správa a s nimi treba ísť do rakúskej Krankenkasse alebo Finanzamtu; doplatky sa podľa skúseností vyplácajú raz ročne a môžu byť spätne.
Q: Aké doklady treba na rakúsky rodný list a na vyplatenie dávok?
A: V nemocnici alebo na matrike v Rakúsku zvyčajne požadujú cestovné doklady rodičov (pasy), Meldezettel (potvrdenie o pobyte), sobášny list (ak je), rodné listy rodičov a úradné preklady do nemčiny; rakúsky rodný list vydá miestna matrika bez potreby slovenského rodného listu.
Q: Ako bude dieťa po narodení poistené v Rakúsku?
A: Dieťa sa obvykle pripojí na zdravotné poistenie matky v Krankenkasse; štátne poistenie za dieťa nastupuje automaticky po registrácii, a rodič musí absolvovať povinné prehliadky (v diskusii spomenutých päť prehliadok), inak môže byť po 21. mesiaci vyplácaná len polovica dávky.
Q: Kde nájdem oficiálne informácie o rakúskych rodičovských dávkach a pravidlách?
A: Oficiálne stránky spomínané v diskusii sú help.gv.at, bmgfj.gv.at (ministerstvo) a wien.arbeiterkammer.at/berufundfamilie/karenz.
Závery z diskusie
Zhoda
- Wochengeld (materská) bude vyplávaná rakúskou Krankenkasse podľa poistenia matky a pokrýva zvyčajne 8 týždňov po pôrode, pri cisárskom reze 12 týždňov.
- Pre žiadanie vyplatenia medzinárodného doplatku medzi SK a AT sú potrebné formuláre E401 a E411 a podanie cez slovenskú sociálnu správu a rakúsky úrad (Krankenkasse/Finanzamt).
- Rakúsky rodný list a jeho úradný preklad sú potrebné pre komunikáciu medzi rakúskymi a slovenskými úradmi pri vyplácaní dávok.
Sporné názory
- Požiadavka na trvalý pobyt v Rakúsku pre Familienbeihilfe: možnosť A — niektoré príklady uvádzajú, že trvalý pobyt dieťaťa je potrebný pre nárok na Familienbeihilfe; možnosť B — iné príklady tvrdia, že pendleri alebo zamestnaní v AT bez trvalého pobytu môžu dostať Familienbeihilfe a následný doplatok.
- Nárok na Kinderbetreuungsgeld pre matku, ktorá platila odvody v minulosti: možnosť A — niektorí tvrdia, že historické platenie odvodov nezaručuje nárok, lebo sa posudzuje aktuálne poistenie (napr. manželov/otca); možnosť B — iné názory uvádzajú, že je možné žiadať o doplatenie alebo spätne uplatniť nároky, ak existujú doklady o predchádzajúcom zamestnaní.
Otvorené otázky
- Presný a kompletný zoznam dokumentov a prekladov, ktoré nemocnica alebo matrika v konkrétnej rakúskej spolkovej zemi bude požadovať pri vydaní rodného listu a pri vybavovaní dávok.
- Konkrétne sumy a denné/stavové sadzby Kinderbetreuungsgeld pre varianty 12/20/30 mesiacov po novelách zákona platných od 1.1.2008, vrátane rozpisu (v diskusii sa objavili rôzne a protichodné sumy a denné sadzby).
Spomenuté značky a firmy
Krankenkasse, WGKK, Finanzamt, Wiener Arbeiterkammer, help.gv.at, bmgfj.gv.at, Matričný úrad (Matrika)
Spomenuté produkty a metódy
Wochengeld, Kinderbetreuungsgeld, Familienbeihilfe, e-card, E401, E411, Meldezettel, rakúsky rodný list, úradný preklad do nemčiny, päť povinných pediatrických prehliadok, varianty rodičovskej dovolenky 12 mesiacov/20 mesiacov/30 mesiacov
Miesta a osoby
Rakúsko, Slovensko, Viedeň, Bratislava
Nuz, na rodicovsky prispevok mas narok maximalne 30 mesiacov (jeden rodic) LENZE!!!! zamestnavatel je zo zakona povinny drzat ti miesto len do ukonceneho 24. mesiaca veku tvojho dietata. Ak po dvoch rokoch nenastupis znovu do prace, nie je povinny drzat ti (akekolvek) miesto. Ale ak nezarabas ¨privela¨ alebo ti dobre vychadzaju mesiace, mozes tych 6 mesiacov chodit do prace a zaroven poberat matersku. Inak, zamestnavatel m psiu (zakonnu) povinnost zamestnat ta na ciastocny uvazok (do 7 rokov dietata) - teda ak ma firma viac nez 20 zamestnancov...
Zakon som nasla, skutocne sa modifikoval, takze k povodnej otazke, gaslavka mas narok na rakusku matersku...
vroni jaj tak to je...no u nas nie je problem pracovat na polovicny uvazok...ale ja uz sa tam aj tak nechystam po rd vratit...bolo by mi to daleko na dochadzanie, ked uz mame dieta-deti 😝
vroni predbehla si ma..aj ja som uz ten zakon nasla. Takze kto chce vediet podrobnosti, je to tu:
http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/standard.html?c...
ja rozmýšlam že pôjdem na dva roky.ale ked sa nevystriedam s partnerom to bude len 20 mesiacov a to sa mi zda malo.Zamesnavatel by mal miesto podržat dva roky.a to je24 mesiacov.a myslim že do4 rokov dietata možem mat skratený uvezok.
Gavslavka, na skrateny uvazok mas narok do 7 rokov dietata, nie len do 4. Bambulku cakas v maji, takze ak nezarobis na skratenom uvazku viac nez 2000 euro cisteho mesacne, mozes brat matersku 30 mesiacov aj ked uz pracujes (hranica je 16000 rocne bez 13. a 14. platu) A bacha, zamestnavatel ti nemusi drzat miesto dva roky, ale do druhych narodenin dietata!!!!!
potom bude lepšie zostat 30 mesiacov na materskej .planujem že by som nastupila ked všetko dobre pôjde po pol roku na 10 hod tyždenne.ešte by som sa vratila k pôrodu v rakusku. ake papiere budem potrebovat na rak.rodný list?
.teraz ma ešte napadlo .ako to bude zo zdrav.poistenim.predpokladam že tých 8 tyždnov po pôôrode bude za mna a za malu odvadzať Krankenkassa.a čo bude potom netušim.
Na porod potrebujes e-card. Na rodny list pasy (tvoj a manzelov - pasy, obciansky nestaci, ak pasy nemate, potrebujes aj osvedcenia o obcianstve), muki pas, niekedy chcu sobasny list (v nemcine), ked sa celkom zruja, pytaju aj rodne listy... po porode nechas malu pripoistit u seba, automaticky za nu bude plati stat. S dietatom musis absolvovat pat povinnych prehliadok, inak ti od 21. mesiaca budu vyplacat len polovicu materskej.
takže ked budem z malou chodit do rakuska na prehliadky a očkovania budu za mna a malu platit do kranken kassy.dakujem za odpovede som rada že som sem napisala ste zlate..
odo mna ziadali v nemocnici sobasny list,pasy,meldezettel oboch rodicov(inak mame spolocnu adresu)a samozrejme nase rodne listy prelozene vsetko do nemciny uradnym prekladatelom v rakusku.Neviem ci je to vsetko este potrebne( inak dostala som to pisomne co mam priniest uz do porodnice na turnen pred porodom). Zda sa mi ze vsetko je to len o peniazoch ved za preklady som na sk platila nejakych 800 korun a tu za jednu stranku 90 eur. A potom ma cakala byrokracia na SK kvoli rod. listu..... 😉 ale to asi vsetky poznate.....
suhlas lauraa, aj ja som to tak mala, ale do nemocnice som to nepotrebovala ale az pre Matricny urad.(BH)
už som zvedavá čo Sirinka vybavi.bola som sa dnes pytat na krankenkasse.povedali že 8 tyždnov po pôrode dostanem wochengeld.potom už nebudem poistena mam sa prihlasit dopoistovne kde je muž teda na slovensku.dieta asi tiež čo ine.
Kto mi vie poradit ako psotupovat pri doplateni rodičovského príspevku y RAkúska ?Mannžel tam Pracuje ..ja som momentálne na materskej.čo k tomu treba ?ako sa to vypláca. Dakujem :D
Ahojte dievcence cakam ci tu niektora napisete ci ste nieco vybavili napriklad sirinka ty si pisala ze das vediet a nic, ja som podobny pripad a tiez by som potrebovala viacej informacii ahojte

Caute kocky, tak tato tema momentalne zaujima aj mna 😉 aj ked teda ja mam trvaly pobyt v Rakusku, takze tieto ostatne detaily (bez trv. pobytu v Rak) nemam az tak prestudovane. Dobre informacie najdete na:
http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.0806...
http://www.bmgfj.gv.at/cms/site/thema.html?chan...
http://wien.arbeiterkammer.at/berufundfamilie/k...