Odvolanie do sociálnej poisťovne kvôli nepriznanej materskej

sabinovcatko
28. feb 2015

Socialna poistovna mi zamietla narok na matersku z dobrovolneho poistenia kvoli subehu s povinnym poistenim. Do dna pred nastupom na matersku z povinneho mi plynula ( podla nich) ochranna doba z dobrovolneho, potom uz nie. Ja som bola poistena este pred 30.6. ked sa menili podmienky o subehu, potom som poistenie zrusila, aby som nemusela zbytocne platit, ako tehotna som ostala v ochrannej dobe. Skuste mi, prosim, poradit ako formulovat odvolanie.

lencika1
28. feb 2015

@sabinovcatko ahoj nieco podobne riesim aj ja.. nasla som jednu pani na poradni HN, ktora sa sama ponukla ze pomoze s odvolanim.. napis jej - Lubica Navratilova- link na poradnu odpisuje kazdemu http://poradna.hnonline.sk/tema/socialne-veci-a...

zalka
1. mar 2015

@sabinovcatko si bola na RD v čase otehotnenia a zrušenia DNP?
Ak áno tak SP má pravdu a nárok na MD ti nevznikne z DNP z OL.

gapa
1. mar 2015

@sabinovcatko
1.nastupovala si na md presne 6týždnov pred termínom pôrodu zo zamestnania aj DNP?
2. porodila si skôr ako si mala termín???

sabinovcatko
autor
1. mar 2015

@zalka bola som na rodicovskej v tom case. Ked som sa vtedy informovala na SP, tak mi tetusky pozistovali, ze narok budem mat.....ale asi si kazdy vyklada ten zakon trochu inak 🙂

sabinovcatko
autor
1. mar 2015

@gapa nastupila som 8 tyzdnov pred terminom, netusila som, ze toto moze byt problem. Na obidve naraz. A este som nerodila...zatial🙂

zalka
1. mar 2015

@sabinovcatko no jedna chyba, zrušila si DNP,
tým že si bola v tom čase na RD tak obnovením poistenia ( MD zo zamestnania ) sa ti zrušila ochranná lehota z DNP
a druhá chyba v ochrannej lehote sa vždy zo zákona nastupuje 6t pred pôrodom ...
fakt nárok na MD z DNP mať nebudeš, mohla si sa pred MD niekde zamestnať na pár dní ... a požiadať o MD z toho zamestnania namiesto DNP .. teraz už neurobíš nič ... resp. ak by si sa zamestnala ale inde nie kde si na MD .. a požiadala o MD z toho zamestnania .. bude kratšia MD , ale toto by mohlo pomôcť ak si ešte nerodila čo myslíš @gapa

dena1973
1. mar 2015

@zalka Ak mozem do toho vstupit, tak podla mna by sa to dalo. Akurat je otazne, ci by si uz do porodu nieco narychlo nasla a druha vec je, ci by to pobocka SP nepreverovala, ked uz bolo vydane rozhodnutie a naraz vznikne z nicoho nic nove poistenie. To by bolo zjavne, ze je to ucelove....ale napad to nie je zly... 😉
Skusit sa da vseko....@sabinovcatko

zalka
1. mar 2015

@dena1973 ved to, že človek je domotaný... dajú zlé info, baby sa neporadia a v podstate po funuse hladajú odpovede, keby sa bola pýtala zadávateľka pred mesiacom tak radu by iste dostala ... a nemusela byť sklamaná ...

sabinovcatko
autor
15. mar 2015

Tak, dievcata uz som stihla porodit, tak sa uz asi nezamestnam 🙂 v kazdom pripade dakujem za kazdu radu, mam v tom uz trochu jasnejsie....skoda, ze je uz neskoro :(