Papierovačky pri nástupe na materskú dovolenku

graziela
6. apr 2008

Ahojte,
viete niektora poradit zopar bodov, na ktr. by nastavajuca mamina nemala zabudnut pri nastupe na matersku dovolenku? Mozno sa uz o tejto teme diskutovalo, ak ano, dajte psm link.
Dakujem

gapa
30. dec 2011

@akova
a bola si aj pn pred md? Ak áno, tú ti ako prepísali? ked bola ukončená o 2týž. skôr?

gapa
30. dec 2011

@hipp
nuž to by som sa informovala najlepšie vo vašej pobočke, ako to vyriešiť, hlavne v nadväznosti aj na pn. Lebo ti ju ukončili o 2 týždne skôr. Skús to vybaviť aj telefonicky so soc.poistovnou a lekárom, či sa nedá poslať manžela alebo niekoho z rodiny. Inak ti poradiť neviem.

gapa
30. dec 2011

@tehulka_mk
nemalo by to vadiť pre tento prípsevok, ale ak si zdravotné poistenie nedáš do poriadku, je možné, že v budúcnosti ti to zrátajú aj s úrokmi, by som si to dovybavovala, tiež som mala pár dní nedoplatok, ked som sa evidovala neskôr na up po škole a víkend medzi dvomi zamestnaniami.

akova
30. dec 2011

@gapa mne praveže PN ukončili správne, ja som na to dr. upozornila, že som v ochranej lehote a na MD nastupujem 6 tyždnov a nie 8 ako on chcel... mna na to dopredu upozornila pracovnička na socialke ked som sa bola informovat ešte v čase PN ako to bude s nasutpom na MD ked som v ochranej lehote.

gapa
30. dec 2011

@akova
tak fajn, že si sa informovala popredu, lebo to by som bola zvedavá, ako to spravia, ak pn je už ukončená. Zeby vystavili na tie 2týž. novú?

Ak by totiž nepoberala ani nemocenské ani materské a nemá druhé dieťa do 6rokov, ktoré chodí do skôlky na max. 4hod. denne, resp. iný dôvod, z ktorého by bola poistencom štátu, tak by si musela platiť za toto obdobie sama zdr.poistenie.

tehulka_mk
1. jan 2012

@gapa Ok, dovybavujem, len teraz nejako nie je z coho doplatit, ale dam to dohromady 😝 Cize myslis, ze by som ten priplatok teda mohla dostat ? 😵

katarina00100
3. jan 2012

chcela by som vedieť, či ste niektorá posielala zamestnávateľovi oznámenie o nástupe na matersku dovolenku. Vyslovne si to odomna žiada a neviem ako to mám formulovať v liste.

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

tinkaro
26. máj 2012

@gapa ahoj môžem sa ťa opýtať ak som porodila a teraz som na materskej z DNP musím podať prihlášku na dôchodkové poistenie? predtým som bola na úrade práce ďakujem

gapa
26. máj 2012

@tinkaro
ak nechceš byť poistená dôchodkovo štátom, tak nemusíš 🙂
ak chceš byť dôch.poistená od pôrodu, tak treba dať prihlášku do 45dní po pôrode a urobiť si kopiu najlepšie, dať prevzatie potvrdiť a odložiť k zápočtovým listom. Ako nezamestnaná a dnp nie si dôch.poistená.

tinkaro
27. máj 2012

@gapa ďakujem 🙂

carodejnica
6. jún 2012

@gapa Prosím ťa, môžeš mi poradiť. Mám chaos v tých "papierovačkách" pri nástupe na MD, plus iné veci.

Som zamestnanec, DNP si neplatím. Lekárka mi už vypísala tlačivo žiadosť o materské, s tým, že nástup si mám vyplniť sama ako chcem (u zamestnávateľa nie je problém s nástupom na MD). Termín pôrodu mám 15.8. 2012. Keďže nástup je najskôr 8 týždňov a najneskôr 6 týždňov pred plánovaným termínom, tak mi z toho vychádza, že najskôr môžem ísť 20.6.2012 a najneskôr 4.7.2012. Rozhodla som sa pre dátum 25.6., už som nejaká unavená... Toto mi je to ako tak jasné.

Tlačivo zašlem zamestnávateľovi a ten mi ho potvrdí a pošle naspäť a ja to ho pošlem miestne príslušnej - podľa trvalého pobytu - Soc. poisťovni? Alebo to na Soc. poisťovňu posiela zamestnávateľ?
Aké ďalšie papiere ešte musím vybaviť?

Ešte sa chcem spýtať 25.6. zrovna dovŕši staršia dcérka 3 roky, takže za mesiac jún by som mala dostať ešte rodičovský príspevok. Od toho dňa by som však mala začať čerpať aj materské, nebude sa to spolu biť? Neprídem o to materské, alebo o rodičovský príspevok? Nebolo by mi lepšie nastúpiť od 1.7.2012 ?

No a ešte jedna otázka, až tak s týmto nesúvisí, ale spýtam sa tu. Rozhodla som si nechať nejaké tri dni dovolenky, že dočerpám po návrate z RD (plánujem predbežne celé tri roky). Ide o to, že sa plánujú organizačné zmeny u môjho zamestnávateľa a nie som si istá, či sa budem mať kde vrátiť. V inej diskusii som sa dočítala, že v takom prípade je dobré po návrate vyčerpať zvyšnú dovolenku a až potom nastúpiť na úrad práce, kvôli vyššej podpore. Chápem to správne?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

gapa
7. jún 2012

@carodejnica
tie dátumy nástupu na md sedia. Môžeš nastúpiť aj 25.6.

žiadosť dáš zamestnávatelovi a on ho odnesie na SP (môžeš si urobiť pre seba kopiu, aby si nezabudla, čo si podpísala, že máš rodné listy=rodné čísla oznámiť na sp)
Niektore mzdárky chcú, aby si to potom odniesli zamestnanci do sp sami, no to sú skôr výnimky.

Nepítaš sa na spôsob výpočtu materského (to by bolo treba údaje o r.2011 a teraz)
Predpokladám, nebudeš čerpať až do 25.6. rodič.dovolenku (aj ked by to nevadilo) ale čerpáš si dovolenku??? no nepíšeš, za ktorý rok, či 2012 či skoršie roky. Ak obdobie čerpania MD a dovolenky sa považuje pre účely výpočtu dovolenky za výkon práce, teda vznikne ti nárok na dovolenku aj za rok 2012 a aj 2013 (za ten asi len 1/12tina celoročného nároku) a ako píšeš, je rozumné si podla terajaších zákonov nechať nejakú dovolenku po ukončení RD, aby si ju mohla potom čerpať a dať si zvyšok preplatiť. Ale do doby, než sa ta to bude týkať, predpokladám, zákon sa môže zmeniť. Ale aj keby si mala nadalej prácu, je to dobré aj pre adaptáciu dieťaťa a choroby zo začiatku, je to rozumné, resp. u teba z dôvodu, že do škôlky pôjde až od 2.9. a dieťa bude mať 3roky skôr, tj. aby si pokryla aspon obdobie od 3rokvo do nástupu do škôlky + nejaká rezerva pre adaptáciu.

Nie je problém, aj keby si na md nastupovala 2.6., lebo za ten 1den, 1.6. by ti už nárok na RP vznikol, tj dostaneš ho vyplatený v pohode za jún v júli naposledy.

carodejnica
7. jún 2012

@gapa Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. 😎

Čo sa týka výpočtu materskej, nepýtala som, lebo zrejme s tým nič nenarobím, keďže plat nepustí. Hrubú mzdu si teraz presne nespomínam, ale čistú mám cca 450€. Prvé tri mesiace - v skúšobnej dobe som mala čistú mzdu cca 420€. No, asi to nebude bohviečo...

No teraz ma napadlo, že dúfam, že nárok na materské mám, do terajšej práce som nastúpila 1.7.2011, čiže do roka do dňa idem na MD 🙂, teda by som mala splniť tých 270 dní trvania poistenia, však? Do zamestnania som nastúpila rovno z predchádzajúcej RD, tiež som však bola zamestnaná, v predchádzajúcej práci som dala výpoveď ku dňu 30.6.2011, teda sa mi to presne kryje.

Dovolenku čerpať budem už za rok 2012 a to 5 dní, pred nástupom na MD. Zostatok z roku 2012 budem mať len 3 dni (ja som si dosť pomíňala 😒 , vedela som, že mám nárok na všetku, aj keď idem na MD - v mojom prípade to bolo 30 dní, dcérka aj ja sme však boli totiž párkrát choré a nechcela som OČR, ani PN, zamestnávateľ mi dovolil čerpať D).

gapa
7. jún 2012

@carodejnica
takže ty si ani nečerpala teraz RD ale pracuješ od 1.7.2011, teda sa ti bude rátať materské z vym.základu v r.2011, obdodbí 1.7.-31.12.2011.
Ak by si den pred nástupom na RD čerpala rodič.dovolenku, tak by sa ti materské rátalo z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md a ktoré ti mzdárka uvedie v potvrdení pre soc.poistovnu (to ak by si mala teraz vyššiu mzdu za júl ako si mala vr.2011). Ale to by bolo treba si overiť u mzdárky, čo uvedie (minimálne celomesačnú aktuálnu hrubú mzdu)

evening_star
7. jún 2012

@gapa Dobrý deň, prosím vás, ja som študentka VŠ, DNP si neplatím. Dostala som od lekára žiadosť o materské, že to mám zaniesť do sociálky. Ale keď naň nemám nárok, tak treba to tam vôbec nosiť? Viem, že budem dostávať len ten rodičovský 194 € - odkedy? Treba si to vybaviť ešte teraz pred pôrodom? A ten sa tiež vybavuje na sociálke? Ďakujem za radu.

denisenko
7. jún 2012

@evening_star jasné, zanes im to tam, potom ti príde vyrozumenie, že ti žiadosť zamietli a s tým potom na rodičovský...ale až po narodení dieťaťa, plus dones rodný list.tak v skratke.....to, že nemáš nárok na materské potrebuješ mať potvrdené od SP pre UPSVaR 😎

gapa
7. jún 2012

@evening_star
podla mna to radšej odnes na sociálku, asi budeš potrebovaať ich rozhodnutie či potvrednie o tom, že ti nárok nevznikol. Najlepšie by bolo zájsť na upsvar odbor soc.vecí a rodiny a sa spýtať, či budeš potrebovať k žiadosti o rodičovský príspevok aj rozhodnutie zo sp že ti nárok nepriznali. A či stačí kopia rozhodnutia zo SP alebo musíš si pýtať zo SP extra papier potvrdenie originál, ktoré im dáš k žiadosti o RP. Ale možno ti tá pani povie, že to ani nemusíš nosiť, ked si študentka a nebola si ani zamestnaná vôbec. Záleží aj od nej, preto je podstatné hovoriť priamo s pani, čo tebe bude posudzovať RP.
potom po pôrode nezabudni si podať do 45dní príhlaášku na sp, aby si bola od pôrodu dôch.poistná štátom. A urob si kopiu pre seba a založ do dôchodku (nikdy nevieš, čo v sp nahodia do systému inak ako majú)

denisenko
7. jún 2012

@evening_star rodičovský príspevok si vybavíš na UPSVaR.... 🙂

carodejnica
7. jún 2012

@gapa To už asi takto nebudem komplikovať, ono to nebude nejaký extra rozdiel. Každopádne ešte raz, veľmi pekne ďakujem!

renik28
22. jún 2012

@gapa Ahoj potrebovala by som sa poradit, lebo mam zmatok v tom prihlasovani na socialku, hlavne ked som za 10 minut pocula 2 odlisne odpovede 😒 som zamestnanec na materskej....podla mna som v tomto obdobi poistencom statu a vsetky poistne mi hradi stat, otazka je iba pocas poberania materskej alebo az do ukoncenia rodicovskej? ....tak mi to potvrdil aj pracovnik socialky ze ak som zamestnanec tak cely cas co budem doma vraj nemam nic riesit, ze ak ma zamestnavatel nahlasil na MD a potom zase zmeni na RD, cele obdobie mam pokryte.....ekonomka zase tvrdi, ze sa musime prihlasit na dochodkove, aby sa nam ta doba ratala....
ked si ale pozriem definiciu "poistenca statu" tak : Za osobu, ktorá je povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec a poberá materské, štát platí poistné na dôchodkové poistenie automaticky.
Platí to však iba dovtedy, kým túto dávku poberá.
cize plati to co ste tu rozoberali, ze po narodeni dietata do 45 dni sa treba prihlasit na dochodkove? som uz z toho tak zamotana, budem rada ked mi to trosku ujasnite?

tetapetra
22. jún 2012

@renik28 ked sa ti narodi dieta pojdes na socialnu poistovnu aj s rodnym listom, vypises papiere a potom ti bude stat prispievat do 2 piliera(ci aky to je 🙂)

gapa
22. jún 2012

@renik28
je tu o tom samostatná téma o dôjch.poistení.
ak ti trvá pp, tak treba prihlášku najneskôr prvý den čerpania rd, lebo počas md ti trvajú všetky poistenia. Dnom nástupu na rd ti končia všeky poistenia. tj. musíš sa sama prihlásiť, aby si bola dôch.poistná štátom.
vid § myslím 15 Zákona o soc.poistí

ten zamestnanec v sociálke by si zaslúžil za také nepravdivé info, lebo toto sa nedá spätne vybaviť a by si mala 2,5roka bez poistenia dôchodkového ak by si sa podla neho riadila, čo by sa nerátalo do dôchodku

renik28
23. jún 2012

@gapa no ved to mi presne nesedelo, moj nazor bol tiez, ze sme chranene len pocas MD ale RD uz nie, no a ten socialkar mi povedal vyslovene, ze sa nemam o nic starat kym som doma, ze zamestnavatel vsetko za mna vybavi... dakujem pekne za odpoved a ospravedlnujem sa ze som v inej teme 😉

paszelkasp
27. jún 2012

Ahojte potrebovala by som poradit, ako to je s vyplacanim nemocenskej/materskej od SP. od 1. augusta nastupujem na PN. ak prinesiem vsetky potrebne papiere do social. poistovne do 5. auguste, budu mi vyplacat PN uz od septembra? lebo v tych papierovackach je taky bordel. dakujem za odpovede.

p3tra11
12. júl 2012

@gapa ahoj, uz si mi raz poradila a ja sa zasa na teba obraciam s prosbou. Jedna sa o to, ze momentalne som nezamestnana, pp mi skoncil ku dnu 30.6.2012 a nastup na matersku mam 31.7.2012. Do konca januara som bola aj DNP pripoistena, teda som si myslela, ze som este v ochrannej lehote. A ja sa teraz chcem spytat, na co mam vlastne narok? Z coho sa mi bude pocitat materska? Zo mzdy alebo z DNP? Lebo kdesi som citala, ze pri zmene poistenia (zamestnavatel -up) mi narok na matersku z DNP zanika. Ak nie, je mozne, ze mi priznaju matersku aj z DNP aj z odpracovanych dni? Vopred DAKUJEM za odpoved.

gapa
12. júl 2012

@p3tra11
na up ti nevzniká nem.poistenie, tj. zmena zamestnávatel-up nie je postatná pre nárok na materské.
Nárok ti vznikne aj z dnp aj z nem.poistenia zamestnanca, ak ti nevzniklo či nevznikne po zániku nem.poistenie.

yanus
14. júl 2012

Ahojte, mam na vas otazocku, kde by som mohla zohnat tlacivo resp.formular "ziadost o materske", druhe tehu mam rakuskeho gynekologa a ten nedisponuje podobnymi tlacivami a ja nemam ako odovzdat tento formular svojmu slovenskemu zamestnavatelovi. Da sa stiahnut na nete? Ci azda treba priamo v soc. Poistovni ziadat? Dakujem krasne 🙂

yanus
14. júl 2012

@gapa Ahoj, ako tak citam diskusiu, si najskusenejsia, vedela by si mi poradit s hore uvedenym problemom? Budem ti velmi povdacna. Na stranke soc.poist. som sa docitala, ze tlacivo nie je volne k dispozicii, len u SK gynekologov. Ako potom maju ziadat o materske zeny, ktore maju cudzokrajnych doktorov? Dakujem