Prechod z rodičovskej na materskú dovolenku

mamickapredava
30. júl 2021

Ahojte, vedel by mi, prosím niekto poradiť s takouto situáciou? Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá by mala trvať do 10/2021. Zároveň trvá môj pracovný pomer z predchádzajúceho zamestnania. Zistila som, že som znovu tehotná avšak termín pôrodu by mal byť až v 03/2022. Nevzťahuje sa teda na mňa tzv. reťazový pôrod. Moje tehotenstvo je rizikové a lekár teda zvažuje, že mi vypíše PN. V čase kedy by som mala znovu nastúpiť do zamestnania budem teda PN. Medzi ukončením rodičovskej dovolenky a následnej ďalšej materskej dovolenky budú cca 4 mesiace. Keďže nebudem môcť nastúpiť do práce, môže so mnou zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer? Čo mi v tom prípade z toho vyplýva? Prídem o nárok na ďalšiu materskú dovolenku? Ďakujem veľmi pekne za vaše rady a skúsenosti 🙂

mamickapredava
autor
11. dec 2021

@enola21 Dobrý deň, na materskú nastupujem až vo 02/2022. Zatiaľ som PN, ale tú mi začali počítať z predpokladaného vymeriavacieho základu, tak tipujem, že s materskou to bude obdobne🙂

dejna_
11. dec 2021

@mamickapredava to som rada že to čítam mne tam dali nejakú sumu že 10€ na deň pritom mám nárok asi na 32€ na deň ..aj som volala do sociálnej poisťovne v piatok a tiež mi povedali že sa má rátať z pravdepodobné vymeriavacieho základu a že sa tá pani čo to robila pomýlila dala mi na ňu kontakt tak v pondelok ráno o 8 jej bude horat telefón 😅 samozrejme aj dovolanie mám už nachystané ...

enola21
11. dec 2021

@mamickapredava áno potom som si prečítala ze nastupujete až další rok. Mne konci materská 21.1 a nová začína 1.4. Moj zamestnávateľ mi dáva zmluvu od 22.1 práca na prekážky , čiže budem doma do materskej a dostanem aj mzdy a len to som chcela vedieť či potom keď budem žiadať o materskú budem mat na ňu nárok, alebo si môžem žiadať len o rodicak. 🙂

sasikk
16. aug 2022

@dejna_
Ahooj, prosim ta ako si to dorieisla? Naozaj sa pomýlili?
Mam podobny pripad, po MD 2019,RD 2019-2022 nastupujem na PN august 2022 nakolko sa nejedna o retazovy porod a potom znova MD v novembri 2022, vyčerpala som si celu dovolenku a teraz mi prislo vyjadrenie zo soc s dávkou 10€ na den na PN, akoze ostala som zaskočená nakolko mzdu na zmluve z roku 2018 mam ovela vyššiu a tak isto preplatená D mi vysla ovela vyssia ako vyrátali oni, no ratali mi to z vymeriavacieho základu nakolko minule roky neboli odtobene iba ta MD a RD a teraz čerpana D mesiac a nastup na PN a takáto suma 🫢🫢🫢

dejna_
17. aug 2022

@sasikk ahoj áno nakoniec sa pomýlili 🤷. Vraj žiadali od zamestnávateľa aby mi doplnil moju hrubú mzdu, a vraj nedolozil a ona si tam úradníčka dala minimálnu PN že aby nezabudla a nakoniec zabudla 🤷. Ale moja účtovníčka povedala že nikto ich o nič nežiadal a všetko tam majú všetky informácie o mzdách za všetky obdobia čo je pravda ..ja som sa hneď odvolala lebo som sa tam nevedela dovolať. A keď sa mi podarilo dovolať tak úradníčka že nemuseli ste sa odvolávať stačilo zavolať ja by som to opravila. No ja som sa pre istotu odvolala. Každopádne až do 3 rokov od vyplatenia dávky sa vraj dá to reklamovať ...ja byť tebou tam zavolám zajtra a vysvetlím že si zamestnaná atd ...a to nehovorím že mi zle vyrátali aj tehotenské ..jediné čo mi dobre vyrátali bola materská 😏. Oni by ti mali dať priemer na PN taký ako by si mala plat v daný mesiac keby si chodila do práce čo by mal byť pravdepodobny vymeriavací základ teda hrubá mzda za mesiac aspoň mne to tak vtedy vyrátali

sasikk
17. aug 2022

@dejna_ píšem ss. 🙏🏻