Prechod z rodičovskej na materskú dovolenku

mamickapredava
30. júl 2021

Ahojte, vedel by mi, prosím niekto poradiť s takouto situáciou? Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá by mala trvať do 10/2021. Zároveň trvá môj pracovný pomer z predchádzajúceho zamestnania. Zistila som, že som znovu tehotná avšak termín pôrodu by mal byť až v 03/2022. Nevzťahuje sa teda na mňa tzv. reťazový pôrod. Moje tehotenstvo je rizikové a lekár teda zvažuje, že mi vypíše PN. V čase kedy by som mala znovu nastúpiť do zamestnania budem teda PN. Medzi ukončením rodičovskej dovolenky a následnej ďalšej materskej dovolenky budú cca 4 mesiace. Keďže nebudem môcť nastúpiť do práce, môže so mnou zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer? Čo mi v tom prípade z toho vyplýva? Prídem o nárok na ďalšiu materskú dovolenku? Ďakujem veľmi pekne za vaše rady a skúsenosti 🙂

ivkazba
30. júl 2021

@mamickapredava najneskôr mesiac pred skončením RD zamestnávateľa informuj, že do práce nenastúpiš z dôvodu PN a následnej ďalšej MD. Keď budeš na PN a zároveň zdokladuješ tehotenstvo, ukončiť PP s tebou nemôžu. Z čoho sa ti bude počítať MP neviem, určite vie @lucka_ke alebo @zalka

lucka_ke
30. júl 2021

na MD budeš mať nárok určite, aj keby ti PP skončil, pretože už si tehotná a teda na MD by si prinajhoršom nastúpila v ochrannej lehote
počítať sa bude z príjmu za rok 2021, ak si žiadny nemala tak z predpokladaného

zalka
30. júl 2021

@mamickapredava mesiac pred skončením RD, oznám zamestnávateľovi písomne že dieťa dovrši 3 roky a že nastupuješ do práce ...
zároven mu písomne oznám, že si tehotná a dokladuj to

a ak nechceš mať materskú rátanú z minima, tak musíš aspon 1 den odpracovať oddovolenkovať kým pôjdeš na PN,
ak hned po skončení RD pôjdeš na PN tak síce PN budeš mať rátanú z predpokladaného príjmu,
ale MD bude rátaná z minima.

lilinka88
30. júl 2021

@zalka túto úplne nesúhlasím,lebo práveže pokiaľ sa jej rok bude skladať z MD,RD,PN alebo ich kombinácie, vychádza sa z PVZ, ktorý dá účtovníčka. Práveže ak by ten jeden deň odrobila, vtedy by šla z minima

zalka
30. júl 2021

@lilinka88 no a kde má tú MD v roku 2021 kedže dieťa bude mať tri roky
čiže rok 2021 bude mať len PN a RD .. a to značí minimálnu MD v roku 2022
ak nevyčerpe aspon den dovolenky ....

lilinka88
30. júl 2021

@zalka nemusí byť kombinácia všetkých troch, veď to ani nie je možné. Pokiaľ vyčerpá deň dovolenky alebo odpracuje, bude sa mať z čoho vychádzať a pôjde z minima. Ale hádať sa nejdem

zalka
30. júl 2021

@lilinka88 ja píšem z praxe ... a si predstav že je to možné mať MD, RD, PN v jeden rok ...

lilinka88
30. júl 2021

@zalka áno,uznávam, je to možné. Ale z praxe píšem aj ja. Ale však hovorím, hádať sa nejde. Už som si tu dnes prešla jedným vysvetľovaním ako veci sú 🤷

lilinka88
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
30. júl 2021

@lilinka88 presne som vedela, že toto pošleš ... 🙂

lilinka88
30. júl 2021

@zalka aby to nebolo vytrhnuté z kontextu. Ale ak sa ozaj mýlim,rada si to nechám vysvetliť

zalka
30. júl 2021

@lilinka88 hm.. hladám, vysvetlenie prečo je to tak ako som písala, že ten den dovolenky alebo práce je podstatný, ale zistila som, že dáko zrušili poradne na SP, resp. neviem nájsť. Lebo tam je hodne prípadov popísaných.
Ale v skratke, našla som toto :
Výnimka pri ohraničení pravdepodobného DVZ

Ohraničenie na minimálny vymeriavací základ neplatí, a teda pravdepodobný denný vymeriavací základ môže byť aj vyšší v prípade zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu:

- poberania materského
- prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky

Pravdepodobný DVZ však v takýchto prípadoch nemôže byť vyšší ako pravdepodobný DVZ určený z 2-násobku priemernej mzdy zistenej v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa začína poskytovať ošetrovné, resp. nemocenské.
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=300

lilinka88
31. júl 2021

@zalka no veď toto si napísala,že výnimka je pre prípady,kedy sa rozhodujúce obdobie skladá z MD alebo RD. To som ti napísala aj ja predsa.
Pokiaľ je v rozh. období MD, RD alebo PN (stačí buď jedno z nich alebo akákoľvek ich kombinácia,ale je to spolu celé RO), tak sa vychádza z PVZ od účtovníčky. Na stránke SP je presne to napísané 🤷

zalka
31. júl 2021

@lilinka88 Ja ti hovorím, že ak nevyčerpe ani den dovolenky, tak nemajú jej z čoho vyrátať VZ, lebo má VZ =0, vylučiteľné obdobia dni na RD a dni na PN ... a tým pádom vyrátajú z minima.
ak by bola v roku na MD a potom na RD .. tiež sú to vylučiteľné obdobia ale tam sa ráta z predpokladaného.
Ja mám takú skúsenosť . Len fakt škoda, že zrušili či čo spravili s poradnou na stránke SP, kde boli rozpísané takéto prípady.

lilinka88
31. júl 2021

@zalka tu máš priamo zo stránky SP https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s, kde je jasné napísané, že výnimka je pokiaľ je RO tvorené z MD, RD alebo PN, čo ti od začiatku tvrdím. Však práve preto,že tam má 0 a je to z dôvodu RD a PN,tak sa môže vychádzať z toho čo dá uct, keďže tam platí výnimka,že sa nejde z minima

zalka
31. júl 2021

@lilinka88 máš praktickú skúsenosť z toho čo tvrdíš? lebo ja z toho čo tvrdím mám praktickú skúsenosť.
Lebo ak je na RD tak má prerušené poistenie, ukončením RD sa jej obnoví poistenie ale ak ide hned na PN tak tak nemá VZ pre vyrátanie v dalšom roku.

lilinka88
31. júl 2021

@zalka áno, mám

lilinka88
31. júl 2021

@zalka ale uznávam,že hore som napísala blbosť,že ak by ten jeden deň odrobila, išla by z minima. Išla by z VZ za ten jeden deň.
Ak bude mať RD a PN bez odrobeneho jedného dňa, pôjde z PVZ od účtarky. Veď tak to máš aj priamo na stránke SP čo som ti sem pridala

zalka
31. júl 2021

@lilinka88 ako my spoločnú reč nenájdeme..... možno príde niekto tretí kto to rozsekne. Pekný deň

lilinka88
31. júl 2021

@zalka tiež si myslím 😁 aj Tebe 😉

lilinka88
2. aug 2021

@zalka takže to mám overené, je to ako som povedala - pokiaľ bude mať celý rok RD a PN, vychádza sa z PVZ od účtovníčky, pokiaľ si dá deň dovolenky, vychádza sa z tohto reálneho VZ

zalka
2. aug 2021

@lilinka88 kde si overovala? prilož zdroj. dík

lilinka88
2. aug 2021

@zalka priamo na SP

lilinka88
2. aug 2021

@zalka a zdroj som ti dala už vyššie print aj link priamo zo stránky SP, kde je jasné napísané,že je to výnimka. Kedysi to tak nebolo, ale aktuálne je to ako som písala. Nešla by z minima,ale z PVZ

zalka
2. aug 2021

@lilinka88 si písala či telefonovala? lebo telefon toho znesie veľmi veľa ... a tetušky na SP radi zavádzajú.

dejna_
22. aug 2021

@zalka
@lilinka88 dievčatá veľmi tým vašim skrátkam nerozumiem ale kamoška to má tak že dieťa bude mať 11/2021 tri roky ...druhé dieťa sa narodí v 3/2022 je na rizikovom ...pred tým jej vychádzala maximálna materská tuším cca 1400€ hovorila ...keď bude celý čas na PN bude mať nárok zase na takú istú materskú ? Alebo si ma tam dať dovolenku ...ďakujem za rady

lilinka88
23. aug 2021

@dejna_ retazenu materskú nebude mať, čiže môže, nemusí mať opäť tak vysokú. Pokiaľ bude mať celý tento rok vyskladaný z RD s PN, pri výpočte sa bude vychádzať z pravdepodobného vymeriavacieho základu od zamestnávateľa, ak si dá v novembri/decembri dovolenku, bude sa vychádzať z týchto reálnych vymeriavacích základov

dejna_
23. aug 2021

@lilinka88 a pravdepodobný vymeriavací základ je teda základná mzda v pracovnej zmluve?

lilinka88
23. aug 2021

@dejna_ to,čo dá zamestnávateľ

enola21
11. dec 2021

@mamickapredava dobrý deň, môžeš sa opýtať či vám nakoniec materská vyšla? Ja mám teraz podobny prípad ako ste mali vy. Ďakujem 🙂