Predčasné ukončenie materskej dovolenky

denisseli
19. máj 2022

Ahojte, chcela by som sa spýtať - 1.6. 2022 mi končí materská a chcem prejsť na rodičovskú dovolenku. Dopočula som sa ale, že keby predčasne ukončím materskú (napr. 29.5.), tak by som dostala "rodičák" tých 383€ - ten sa vypláca celá suma, nie je vypočítaný ako materská. Máte s tým niekto skúsenosť? Je to reálne? Peniažky navyše by sa zišli...
Ďakujem krásne za odpoveď 🙏🏻

lucka_ke
19. máj 2022

a čím to zdôvodníš? ak by si nastupovala do práce nepoviem, ale takto to vyhodnotia ako účelové

petamich
19. máj 2022

podla mna to nie je mozne a bolo by to vyhodnotene ako ucelove, ine by bolo ak by si sa vracala do prace, takto je materska prednostna davka a nemas dovod na jej ukoncenie a nebudes menit svoj status v Socialnej poistovni, UPSVaR si overuje, dokedy bol narok

toto bolo treba riesit v case nastupu, pozriet si lehotnik, ako ti to vychadza a pripadne nastupit skor ako 6-tyzdnov pred porodom

alchemilkazltozelena
19. máj 2022

@denisseli to by potom každý tak robil keby sa to dalo 🤣 už niektoré fakt neviete ako odrbat tento štát 🤔

zuzanockamt
19. máj 2022

@denisseli a už som fakt videla všetko .. ak chceš peniažky navyše, utekaj do práce, vtedy môžeš ukončiť MD skôr

iv007
19. máj 2022

Neuraz sa, ale kvoli 100ke takto klamat a spekulovat,no hanbila by som sa🤦‍♀️ radsej nejaku brigadu

petamich
19. máj 2022

@iv007 aka 100ka? ved ak mala narok na matersku ide o vyssi rodicak = skoro 400E, cim nevravim, ze suhlasim, len vysvetlujem 🙂

iv007
19. máj 2022

@petamich ved ale matersku ma hadam vyssiu a neskor bude dostavat "bezny" rodicak

laurar1
19. máj 2022

@denisseli Toto sa riesi posunom zaciatku materskej, nie konca. Teraz momentalne si urad prace vypyta od socialnej poistovne doklad, kedy ti konci materska a oni maju svoj lehotnik, podla ktoreho idu. Takze to neskratis.

laurar1
19. máj 2022

@iv007 Keby si to dobre nastavila, tak ma matersku za takmer cely mesiac, napr 30 dni a za ten jeden den plny rodicak 400 eur. Cize oplatilo by sa jej to, za 1 den materskej cely rodicak. Len to mala pocitat pred nastupom na matersku.

petamich
19. máj 2022

@iv007 to sa mozeme iba domnievat aku ma vysku materskej, moze mat pokojne najnizsiu matersku aj pri najvyssej je to necelych 400€ plus (rodicak) vs. 50€ minus (ak by to dobre nastavila ako pise @laurar1)

basska_b
19. máj 2022

Toto treba rozmyslat uz vtedy, ked nahlasujes datum poslednej MS gynekologovi... od toho sa odvija termin porodu, nastup na MD aj RD...

diamond007
19. máj 2022

@denisseli mala si si to predom vyrátať keď si nastúpovala na materskú 😀
@basska_b ani nie termín pôrodu, ale nastupuje sa 6-8t pred pôrodom tak ten čas sa da prispôsobiť ak vychádza koniec materskej na prvého .. 🙂

petamich
19. máj 2022

@basska_b mne termin porodu lekar upravoval podla velkosti dietata 🙂 darmo som mu nieco nahlasovala, treba si nastup na matersku nahlasit tak, aby to vyslo ako pise @diamond007

denisseli
autor
19. máj 2022

Žienky, len som chcela vedieť či je reálne alebo blbosť. To je celé 🙂
@iv007 @zuzanockamt @alchemilkazltozelena
Odrbávať a neviem čo nemám v pláne. Nie, do práce nechcem hneď ísť, chcem čo najviac času stráviť s dieťatkom doma, keď je na Slovensku taká možnosť. A áno - nad brigádou uvažujem a robím si prehľad. Verím, že netreba hneď druhých odsudzovať za vlastnú nevedomosť a ísť tu obviňovať z "odrbávania" či iných vecí.
Materskú som nemala bohvieakú vysokú, preto každý peniaz dobrý... Ale financie do podrobností tu rozoberať nepotrebujem 🙂. Pre niekoho je 400€ pár drobných, pre druhého slušný peniaz k dobru.

@petamich @laurar1 @basska_b @diamond007
Ďakujem inak za rady- pri ďalšom tehotenstve viem, na čo sa mám zamerať pri nástupe na materskú. Vtedy ma ako prvorodičku absolútne nenapadlo, kedy riešiť nástup, kedy mi začne rodičák atď. Bola som polovicu tehotenstva PN na rizikovom tehotenstve, gynekológ mi povedal, že mám nastúpiť na materskú 6 týždňov pred termínom. Teraz som zase o niečo múdrejšia 🙂. Určite si to nabudúce lepšie naštudujem, ako mi budú vychádzať termíny materskej a rodičáku. Ďakujem ešte raz.