Predčasné ukončenie rodičovskej dovolenky a nástup do práce

1982zuzka
19. aug 2014

Dobry den, ahojte. Prosim o radu resp informaciu (nie dohady). Nikde neviem najst odpoved na moju otazku:
26.5.2015 mi konci RD. Pisala som do prace mojej nadriadenej ze by som chcela nastupit uz od 1.1.2015. Ake su prava a povinnosti zamestnavatela? Situacia je taka ze momentalne nemaju pre mna volne pracovne miesto na TPP. Maju pravo moju ziadost zamietnut s tym ze nastup az od maja 2015? Alebo je zamestnavatel povinny prijat ziadost o skorsi nastup po RD?
Dakujem

belllinka
19. aug 2014

@1982zuzka Nie, zamestnavatel nie je povinny prijat ta skor do prace. Ty samozrejme mozes ukoncit RD ale zamestnavatel ti hned moze dat vypoved. Takto ti ju da az po ukonceni RD.

misinka26
19. aug 2014

Akú pracovnú zmluvu si mala pred nástupom na RD ?? Ak na TPP je zamestnávateľ povinný ťa priradiť na pôvodné miesto alebo z tvojim súhlasom na podobné ale za tú istú mzdu ... argumentácia, že pre teba nemajú miesto ťa vôbec nemusí ale vôbec nemusí zaujímať, ty len písomne minimálne mesiac pred oznámiš zamestnávateľovi svoj návrat a on to musí akceptovať.

misinka26
19. aug 2014

Jediná výnimka je ak by bolo tvoje miesto zrušené z dôvodu nadbytočnosti, v takom prípade by ale zamestnávateľ nemohol vytvoriť to isté prac. miesto myslím min 2 roky...

belllinka
19. aug 2014

Ja som sa na to pytala nasej uctovnicky. Ak pre teba robotu nemaju, dovod na vypoved hned po ukonceni RD si najdu.

1982zuzka
autor
19. aug 2014

Kocky dakujem za info.

miku1
19. aug 2014

@1982zuzka Tak ako písala belllinka, zamestnávateľ nie je povinný ťa vziať späť pokiaľ ti neskončila RD. Musí ťa vziať späť v máji, ale keďže ako sama píšeš, nemajú pre teba voľné miesto, tak si akýkoľvek dôvod na výpoveď nájdu.....

1982zuzka
autor
19. aug 2014

Kocky tak asi idem sledovat co je nove na pracovnych portaloch a dufam ze aspin odstupne bude 🙂

henushka
11. sep 2014

@miku1 @belllinka Ahojte, trochu sa o to momentalne zaujimam aj ja. Na zaklade coho zamestnavatel nemusi suhlasit s predcasnym ukoncenim RD? V zakone stoji, ze musi suhlasit s poskytnutim RD, ako o to rodic poziada. V suvislosti s ukoncenim/prerusenim sa pise v nasledovnom odseku, ze je potrebne danu skutocnost mesiac vopred oznamit. Teda nevidim v zakone podmienku ziadosti o suhlas s ukoncenim RD. Mam na mysli par. 166 ZP.

Prosim o info, ak je to inak a kde je to v zakonoch/predpisoch uvedene.

miku1
11. sep 2014

@henushka Neviem ti povedať paragraf, ale mne to vravela jedna kámoška, ktorá chcela nastúpiť do práce skôr, a zamestnávateľ jej žiadosť neprijal, pretože nemal pre ňu voľné miesto. Prijal ju až potom ako jej skončila RD. Keď som bola dávať žiadosť o predčasný nástup do práce ja, tak mi naša mzdárka povedala, že sa bežne nastupuje až po skončení RD, ale nakoľko mi riaditeľ nástup schválil, tak som to ďalej neriešila. Ale počula som už od viacerých, že ich prijali až po. No pravda je, že ja som bola dávať žiadosť v auguste a dohodli sme sa na nástupe v marci (tak som to aj chcela), a boli radi, že som to dala vedieť takto dopredu, aby sa vedeli na to pripraviť. Neštudovala som tento zákon a paragraf čo spomínaš, ale zrejme tam nie je ani uvedené, že ťa zamestnávateľa musí prijať na základe tvojej žiadosti späť.

henushka
11. sep 2014

@miku1 Zajtra im ziadost idem zaniest osobne. Ked zistim nieco objavne, dam vediet. Ako som luskala zakony a porady a tak, zrazu som si uvedomila ze ZIADAS iba o cerpanie RD a ukoncenie/prerusenie OZNAMUJES. Takto to je v zakone a ja sa toho budem drzat. Jednoducho im to oznamim, ako zakon kaze 😉

Pre info, pokusala som sa to s nimi riesit v predstihu telefonicky a doposial neviem, na com som, tak preto im to idem dat pisomne. Nech aspon budem vediet, na com som.

miku1
11. sep 2014

@henushka Držímapalce 🙂 Tak daj potom vedieť ako si obstála.

henushka
11. sep 2014

@miku1 Prave som ziadost vytlacila a uviedla som do nej furu paragrafov, nech vidia, ze to myslim seriozne 😀

henushka
16. sep 2014

Tak vyzera to tak, ze mi to akceptovali. 🙂 A vlastne tiez prisli k nazoru, ze ja naozaj iba musim oznamit navrat.

Ja som sa v tom tolko hrabala, ze som zistila, ze baby v susednom Cesku maju smolu, tam ked raz napisu termin, nie je sanca ho skratit. To len pre info, ak by mal niekto ceskeho zamestnavatela 😉

mondulka
16. sep 2014

@henushka ahoj mohla by si mi poslať tvoje oznámenie tiež som v takej situácii a teraz to riešim na personálnom na man vybehla že mám byť doma 3 roky že pre mna miesto nemajú že ona ma riešiť skôr nebude.Šefová by sa aj ohodla že vyčerpám dovolenku dostanem výpoveď a odstupné ale ona začala rýpať personalistka že bla bla.Ja som povedala že mám na to nárok a že je málo roboty to mna zaújmať nemusí oni by ma mali zobrať späť keď to oznámim písomne mesiac dopredu a potom keď neni pre mňa roboty by mi mali dať výpoveď a odstupné ak sa nemýlim?Potrebujem tvoju radu

kaktusik007
16. sep 2014

@mondulka musi ta riesit skor. je to presne ako pise
@henushka . nastup sa iba oznamuje, minimalne ten mesaic vopred... nech stihnu ak je za teba nahrada v praci, oznamit dotycnemu, ze jemu praca uz konci...

babika23
16. sep 2014

@mondulka personalistka si iba ulahcuje zivot, musia to riesit kedykolvek sa TY rozhodnes vratit ( mesiac dopredu treba oznamit). Nenechaj sa zastrasit a odnes to oznamenie, ked to bude mat oficialne uz nemozu vymyslat.. drzim palce

henushka
16. sep 2014

@mondulka Pokial sa bavime o rodicovskej, tak ti musia drzat uz len pracovne miesto ako take a mali by ti ponuknut pracu podobnu tej, co si robila. Ale uz nemusia drzat tvoju predoslu konkretnu pracovnu poziciu pre teba, tu moze kludne nadale vykonavatj osoba, ktora ta zastupovala. Takze zo strany zamestnavatela netreba riesit ziadne organizacne zmeny, ci zrusenie pracovnej pozicie. Riesit maju iba tvoju nadbytocnost, a to vypovedou so vsetkym, co k nej patri.

mili7
30. sep 2014

Ahojte. Ja vám napíšem moju skúsenosť. Viac než mesiac pred nástupom som písala zamestnávateľovi oznámenie o tom, žeby som chcela nastúpiť do zamestnania ešte pred ukončením RD. Aj som im napísala konkrétny termín. Kebyže sa im aspoň týždeň pred nástupom neozvem, tak ani neviem, že sa k personalistke moje oznámenie ani nedostalo. No bordel tam majú, čo vám poviem. Ale doplatila som na to len ja. Lebo mi nakoniec dali vedieť, že môj nástup skôr nie je možný a akceptujú moju prvú požiadavku, čo som ešte písala pri prechode z MD na RD, kde som uviedla, že ju chcem čerpať až do troch rokov veku dieťaťa. Myslím si však, že to len preto, lebo nemali už dostatok času sa pripraviť na to, že chcem nastúpiť skôr ☹
Chcem sa spýtať, či tu náhodou nemáte niektorá skúsenosti s tým, či sa dá dovtedy zamestnať niekam inam, napr. iba na dohodu.

funtiacka
18. jan 2015

@henushka Dobrý večer. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, mohli by ste mi poslať oznámenie pre zamestnávateľa o predčasnom nástupe do práce. Veľmi by mi to pomohlo. Ďakujem veľmi pekne. 🙂

alenushka
6. feb 2015

@mondulka ahoj prosim Ťa vedela by si mi poslať tvoje oznámenie o skoršom ukončení RD a nástupe do práce? ja mám ešte nevyčerpanu dovolenku tak chcem si u najprv vyčerpať a fyzicky prisť do prace neskôr. ďakujem

2heather2
18. feb 2015

Ahojte babenky. Chcem vás poprosiť o info. Som na RD, ktorá mi končí v júni 2016. Pri nástupe na materskú som pracovala ako referentka nákupu materiálu, Zamestnávateľ mi ponúkol možnosť nástupu do práce skôr -september 2015 z dôvodu odchodu kolegyne na MD, podotýkam, že ide o pozíciu asistentky/recepčnej. Na mojej pôvodnej pozícii je iná kolegyňa. Môže ma preradiť na inú pozíciu, keď moja pôvodná existuje? Alebo by mal preradiť kolegyňu, ktorá je na mieste referentky nákupu? Neviem, či mám počkať do konca RD a potom ma musí zobrať na pôvodnú pozíciu alebo je to jedno kedy nastúpim? Vopred ďakujem za odpovede.

natalia_1
15. jan 2016

@henushka ahoj,prosim ta pekne ( aj ine mamky ked by vedeli) . so zamestnavatelom som sa dohodla,ze mozem nastupit do prace skor, len treba na mzdove priniest ziadost aby to bolo oficialne. Mozes mi prosim poradit,kde taku ziadost/vzor ziadosti najdem? Ujo google neporadil 😱 Dakujem 🙂

draik
15. jan 2016

@natalia_1
Stačia dve vety typu Týmto oznamujem, že v súlade s § 166 ods. 3 zákona č. 311/2001 Z.z. (Zákonník práce) dňa xx.xx.2016 ukončím rodičovskú dovolenku. Do zamestnania nastúpim dňa XX+1.XX.2016.

P.S: So zamestnávateľom nie je potrebné sa na skoršom návrate do práce dohodnúť, teda mať jeho súhlas. Návrat sa oznamuje mesiac vopred.

natalia_1
15. jan 2016

@draik Dakujem za odpoved, mam to spisane, uz aj odovzdane 🙂 Pekny den

zugas
5. mar 2016

ahojte,ja tiež nastupujem o dva mesiace skôr do zamestnania,1.4. ale po vyčerpaní 15 dní dovolenky,nastupujem fyzicky až 22.4.Bola som sociálna pracovníčka v domove dôchodcov a riaditeľka mi povedala,že má pre mňa dodatok k pracovnej zmluve,keďže sa toho veľa zmenilo a musím podpísať nové pracovné zaradenie.Zrejme si chce nechať tú pani,čo ma zastupovala.....Na akú prácu ma môže zaradiť? Musím súhlasiť? alebo nie? ako ďalej? Ďakujem za pomoc,potrebujem ju momentálne,lebo sa nevyznám v tomto smere ☹

draik
5. mar 2016

@zugas
Na zmenu pracovnej pozície, teda pracovnej zmluvy, je potrebný Vás súhlas.

evita68
5. mar 2016

@zugas Musíme len zomrieť...
Ak ti navrhovaná pozícia nebude vyhovovať, musí ti dať pôvodné miesto, ktoré máš v pracovnej zmluve.. Ak toto miesto nemá, dostaneš výpoveď..

zugas
5. mar 2016

@draik
@evita68 podľa mňa mi navrhne prácu na 4 hodiny,keďže sociálne pracovníčky sú tam dve,a jedna z nich ma zastupovala,čiže mi aj obsadila miesto.Neviem akú inú prácu mi môže ponúknuť,keď moja pôvodná je obsadená a mám vyštudovanú soc.prácu VŠ II.stupeň..............Pred pár rokmi tam pracovali dve plus jedna na 4 hodiny,preto ma to napadlo....A za sanitárku nepôjdem,akože to už by bolo veľa....To by ma riadne ponížila!
Ak nebudem súhlasiť,tak mi dá výpoveď,hmmmm. Ďakujem za radu,ste veľmi nápomocní

oliva101
5. dec 2017

Dievcata,pomooooc.Som u zamestnavatela zamestnana viac ako 5 rokov,v decembri bude mat mala 2 roky a od februara 2018 som chcela nastupit spat.Nasa spolocnost ma niekolko pobociek a mne z personalneho oznamili,ze u nas na pobocke uz tuto poziciu nemaju,ponukli mi nizsiu.Tu som odmietla a ze mam poslat "ziadost o skoncenie pp".Odmietla som,nakolko je to problem na strane zamestnavatela,takze nech mi poslu vypoved alebo dohodu o skonceni- mam narok na odstupne,nie?

lusy22222
18. jan 2018

Ja sa do pôvodnej práce vrátiť nechcem. Poradíte mi ako postupovať? Lebo všade sa radi len ako sa vrátiť. Dik