Predĺžená rodičovská po treťom roku dieťaťa
Prosím velmi pekne o radu v mojej situacii. Som doma s detmi od narodenia prvej dcery, tj. koniec roka 2006 doteraz. Zamestnanecky pomer mi skoncil podla dohody so zamestnavatelom jpresne v den nastupu na MD- kedze som mala pracovny pomer na dobu určitú. MOj zamestnavatel je v BA, pricom ja som zmenila mesto bydliska o 200km. Po dcerke sa mi nadvazujuco narodil syn- v podstate s 3rocnym rozdielom, takze nadalej poberam rodičovsky prispevok nepretrzite. Syn bude mat 24.9.2012 3roky a narok na rodicovsky prispevok mi zanikne. Situacia s pracou je tu v regione velmi zla, nikto nezamestna matku s dvoma malymi detmi, mala som problem vobec umiestnit starsiu dceru do skolky, vezmu mi ju az do povinnej sk. dochadzky od 5r., a MOZNO aj mladsieho syna, kedze mi RD konci. Problem je v tom, ze manzel je neustalen a dvojtyzdnovkach, starí rodicia nemozu pomoct, zijeme skoro z ruky do ust vdaka roznym dlzobam a pod. Mam sice vysoku skolu, ovladam jazyk, VP atd, lenze viem, ze sa nezamestnam!! Preto by som zvolila nejaku schodnejsiu cestu- ostat s mladsim synom na RD aj po 3r. veku dietata do jeho 5tich rokov, prip. aspon do 4roch. Viem o moznosti nahlasit sa niekde (ale neviem ako a kam)- a ostat s nim doma za predpokladu, ze prijem nebude ziadny, ale budem mat uhradene statom aspon odvody, no je aj moznost mat predlzeny rodicovky prispevok. Znama v BA to v tieto mesiace vybavila u pediatricky a psychologicky za malicky uplatok- kavu, cokolady atd..Viete mi niekto poradit, na co vlastne mam narok po skonceni RD v mojom pripade ( kedze zamestnanie uz nemam), ake mam moznosti, co mozem robit, kam sa nahlasit, kedze je viac nez iste, ze ostat evidovana na UP skonci len tak, ze sa budem chodit nahlasovat a pracu aj tak mat nebudem. A neviem ci na nieco z UP vobec narok mam, alebo co po tom pol roku evidencie na UP, ci socialka, alebo...?? Na zivnost nemozem ist, manzel je zivnostnik a nestihame platit jeho odvody a vsetko okolo :(( Prosiiiim..pomozte mi radou, skusenostou! Dakujem
Stručné zhrnutie
- Rodič môže zostať doma v predĺženej rodičovskej dovolenke do dovŕšenia 6 rokov dieťaťa; platené predĺženie z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa sa žiada na ÚPSVaR a rozhoduje sa na základe lekárskych správ a posudku posudkovej lekárky.
- Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa majú odlišné pravidlá: Sociálna poisťovňa môže platiť dôchodkové odvody rodiča, zdravotná poisťovňa štátne zdravotné poistenie platí len ak dieťa v MŠ navštevuje maximálne 4 hodiny denne; pri 8 hodinách rodič zvyčajne platí zdravotné poistenie sám (~47–48 EUR/mesiac podľa diskusie).
- Postup pri žiadosti o platené predĺženie zahŕňa získanie formulárov na ÚPSVaR, doloženie pediatrických a špecialistických správ (neurológia, imunológia, atď.), posudok posudkovej lekárky a očakávanú lehotu na rozhodnutie ~30 pracovných dní až približne 6 týždňov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako požiadať o platené predĺženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov?
A: Podanie žiadosti na ÚPSVaR s vyplneným tlačivom, priloženými odbornými správami od pediatra a špecialistov (neurológia, imunológia, ORL a pod.) a kompletnou kartotékou dieťaťa; posudková lekárka preverí dokumenty a ÚPSVaR rozhoduje do zákonnej lehoty 30 pracovných dní, v praxi užívatelia uvádzali čakanie aj ~6 týždňov.
Q: Kto platí odvody počas predĺženej rodičovskej dovolenky?
A: Sociálna poisťovňa môže platiť dôchodkové odvody rodiča, zdravotná poisťovňa platí zdravotné poistenie štátu len ak dieťa v MŠ navštevuje max. 4 hodiny denne; ak dieťa chodí do MŠ 8 hodín, rodič si podľa diskusie musí platiť zdravotné poistenie sám (uvádzaná suma ~47–48 EUR/mesiac).
Q: Môžem počas predĺženého rodičovského zostať v zamestnaní alebo brigádovať?
A: Ak je predĺženie platené ÚPSVaR-om (zo zdravotných dôvodov), rodič môže podľa diskusie pracovať aj na plný úväzok a dieťa môže byť v MŠ 8 hodín; pri neplatenej predĺženej RD, ak chce rodič, aby štát platil zdravotné odvody, nesmie pracovať a dieťa môže byť v MŠ max. 4 hodiny; práce na dohodu sú v diskusii označené ako možné riešenie, pričom právne dôsledky na odvody sa líšia.
Q: Ako dlho trvá rozhodnutie o predĺžení rodičovskej dovolenky a čo robiť, ak mešká?
A: Legálna lehota pre rozhodnutie je 30 pracovných dní, viacero rodičov v diskusii však hlásilo čakacie doby ~6 týždňov alebo dlhšie; odporúča sa podať žiadosť s predstihom a v prípade meškania kontaktovať ÚPSVaR alebo priamo posudkovú lekárku.
Q: Môže dieťa chodiť do materskej školy 8 hodín počas predĺženej rodičovskej dovolenky?
A: Áno, dieťa môže byť v MŠ 8 hodín ak je predĺženie priznané z dôvodu zdravotného stavu a rodič poberá platený príspevok od ÚPSVaR; ak chce rodič, aby štát hradil zdravotné poistenie rodiča pri neplatenej predĺženej RD, zdravotná poisťovňa podľa diskusie akceptuje len dochádzku do 4 hodín.
Q: Kam sa mám nahlásiť, ak chcem zostať doma na neplatenej predĺženej rodičovskej dovolenke?
A: Nahlásiť sa treba v zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (priniesť OP a rodný list dieťaťa) a podľa potreby aj v Sociálnej poisťovni pre dôchodkové poistenie; pri žiadosti o platené predĺženie rieši formuláre a rozhodnutie ÚPSVaR.
Závery z diskusie
Zhoda
- Platené predĺženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov vyžaduje žiadosť na ÚPSVaR s lekárskymi správami a posudkom posudkovej lekárky.
- Ak rodič chce, aby štát hradil zdravotné poistenie počas predĺženej rodičovskej, dieťa smie podľa výkladu zdravotnej poisťovne chodiť do MŠ maximálne 4 hodiny denne; pri 8 hodinách si zdravotné poistné zvyčajne hradí rodič sám.
- Odporúča sa podať žiadosť s predstihom (niekoľko týždňov až mesiac) kvôli oneskoreniam v praxi.
Sporné názory
- Možnosť dať dieťa do MŠ na 8 hodín a zároveň mať štátne zdravotné poistenie: niektoré úrady a rodičia tvrdia, že od 1/2012 zákon umožnil 8-hodinovú dochádzku pri platenom RP, iní tvrdia, že zdravotná poisťovňa akceptuje len 4 hodiny — výsledok závisí od výkladu/konkrétneho prípadu.
- Práca počas predĺženej RD: niektorí rodičia uvádzali, že pri platenom predĺžení od ÚPSVaR možno pracovať na plný úväzok; iní upozorňujú, že pri neplatenej RD je možné len brigádovanie/dohody bez nároku na plné štátne odvody.
Otvorené otázky
- Presné regionálne rozdiely v praxi medzi jednotlivými pobočkami ÚPSVaR, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní zostávajú nejasné a vedú k protichodným informáciám.
- V rozsahu, do akej miery musí byť nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa zdokumentovaný (napr. požiadavka na 12 mesiacov potvrdení od špecialistov) panuje v diskusii neistota.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Sociálna poisťovňa, Zdravotná poisťovňa, Úrad práce (UP), Dôvera, Union, praca-na-materskej.sk, relina.sk, Kramáre
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, predĺžená rodičovská dovolenka (platená/neplatená), platenie zdravotného poistenia (~47–48 EUR/mesiac), dôchodkové poistenie štátom, práca na dohodu, pracovný pomer, podpora v nezamestnanosti (pol roka uvedené príklady), 2. pilier, posudok posudkovej lekárky, Vojtova metóda, Ventoline, antiastmatiká, ATB, OČR
Miesta a osoby
BA, Bratislava, Kramáre, ZA, BN, TN
Kocky podla nazvu tohto fora tu maju byt prispevky ohladne roznych moznosti predlzenia rodicaku. Neviem, na co je dobre pitvat sa v konani vychcanych matiek, ktore sedia s prstom v nose pri jednom decku, nijako na sebe profesne ani inak nepracuju a neopodstatnene vyciciavaju stat.
Osobne sa k nim neratam, keby to slo, uz som v praci. Ked to nejde, hladam inu cestu. To je cele.
Ked nemam konkretnu radu, tak proste nepisem prispevok. Kto ma nutkanie posudzovat, nemusi to hned aj horlivo napisat a zahlcovat tuto diskusiu vatou... si myslim...
Dobry den, rada by som sa na nieco spytala. Po dovrseni troch rokov mojej dcerky som sa prihlasila na UP...medzi tym som sa dozvedela, ze by bolo dobre sa prihlasit aj na socialku, aby mi stat platil odvody ....teda ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov ...avsak predtym ako som sa rozhodla ist na socialku som zacala pracovat na dohodu......
Preto sa chcem spytat ci je mojou povinnostou sa stale hlasit na UP....uz len koli tomu, ze som obmedzovana v pocte odpracovanych hodin...Dakujem..za kazdu reakciu
Tak som bola na ÚPSVAR a tam sme to v pohode rozobrali, nikto sa nespúčal nad mojim planom... Ak žena predlžuje rodičák ako zamestnanec, treba to riešiť so zamestnávateľom (žiadosť o neplatené voľno z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov). Nahlási sa na sociálnu a zdravotnú poisťovňu.
Ak počas toho dostane výpoveď, buď dobehne do tých 6 rokov dieťaťa ako poistenec štátu starajúci sa o dieťa alebo sa prihlási na ÚPSVAR (tam sú odlišnosti, či bude mať nárok na podporu v závislosti od predošlých okolností, treba si zistiť).
@mircalla ak chceš, ozvi sa mi do správy, môžme to prebrať podrobnejšie 😉
@venonna riešili sme s kamarátkou tvoj problém a jej vyhoveli. Požiadala o poskytnutie neplateného volna na necelý rok (to je dôležité, ak by skončil prac.pomer po čerpaní neplateného volna viac ako 1rok, tak by si nemala nárok na podporu, ak by si sa evidovala), tj. dajmetomu do 30.9.2016, najprv si ale čerpala riadnu dovolenku a následne neplatené volno (ak by si sa potom evidovala, ráta sa podpora z obdobia 2roky spät, tj. aby tam bol nejaký den tej dovolenky platenej). Mzdárka jej napísala list a v nom presne uviedla odkedy dokedy bude čerpať dovolenku a odkedy má neplatené volno. Mzdárka totiž v čase čerpania riadnej dovolenky (presnejšie odo dna ukončenia RD) ukončí prerušenie poistenia v soc.poistovni a zdravotnej poistovni.
DôCHODKOVé POISTENIE. A ty si musíš podať odhlášku na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (nemôže trvať zároven povinné dôch.poistenie zamestnanca na prac.pomer alebo na dohodu a aj dôchodk.poistenie štátom!!!), potom odo dna čerpania neplateného volna nanovo prihláška. Známa išla s tým listom od mzdárky a vybavila odhlášku a prihlášku naraz, no treba najneskôr prvý den čerpania neplateného volna, ak nechceš medzeru v dôch.poistení.
Ak by si ale pracovala na dohodu, tak znovu treba odhláška (dôvod už som uviedla). Odporúčam si robiť kopie z odhlášok a hlavne prihlášok, dať opečiatkovať a založiť k zápočtom až do dôchodku.
Čo sa týka ZDRAVOTNé POISTENIE, tak predpokladám mzdárka nahlasovala poberanie rodič.príspevku (aj ked nemusela) a asi to aj odhlási, no over. Potom, ked máš dieťa doma alebo chodí do škôlky max. na 4hod., tak sa prihlásiš na zdrpoistovni ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca od ieťa do 6rokov. Ak budeš pracovať na dohodu, tak bud budeš poistená nepretržite (myslím ak pracuješ od pond do piatku) alebo ťa budú nahlasovať na konkrétne dni. Ak budeš nepretržite, tak budeš zdr.poistená v zamestnaní, ak prerušovane, tak veru netuším, ako sa to vybavuje, by som bola zvedavá, či normálne nechávaš aj to poistenie štátom, či potom sa to nahlasuje, ked v tých dnoch medzi sa staráš ??? či aj záleží, či robíš viac ako 4hodiny (kvôli tej starostllivosti???? netuším)
----------------
Ako ale už uviedla, myslím majusqa77, nemáš nárok na odpočet nezdan. položky u manžela (zjednodušene len ak k 1vému poberáš rodič.príspevok alebo si k 1vému evidovaná ako uchádzač o zamestnanie), čo je tiež dosť, ak platí manžel dane, tuším cca 60eur na mesiac.
---------------------
nárok na prísp. na starostl. o dieťa nemáš, ako už bolo napísané, to je len do 3rokov
--------------------
držím päste, nech to nejako poriešite aj k spokojnosti detí aj teba, aj ked myslím, že väčšina zamestnávatelov by nesúhlasila, môže to byť aj výhodné, ak vie, že nemá pre teba prácu a nemusí platiť zatial odstupné
@lilly158
@moni244 inak velmi nechápem, kto bude poberať tých vraj 80eur, ak môže poberať rodič.príspevok, ked pracuje. Lebo za ktorú tzv. "štátnu" škôlku platíte 80eur? cca 24eur strava, cca 23eur poplatok a myslím príspevok na ZR sa neprepláca (nie som si istá, len čo som tu raz čítala), tj. teraz by preplatili len cca 47eur. Žeby chceli zobrať možnosť poberať RP ak pracujete??? Priznám, nečítala som ten návrh zákona, schválený asi ešte nie je.
@venonna neviem ako presne to spísali (asi tým listom, čo jej mzdárka dala??), či to bol len súhlas na liste, ja som listom požiadala o neplatené volno na pár dní s tým, že na moju kopiu/rovnopis napísal šéf súhlasím (no to sme mali už diskutované predtým) + podpis a dátum, myslím aj tak sa dá alebo od mzdárky záleží, akou písomnou formou to urobí, niečo ako poskytnutie dovolenky.
Ahojte,pozerám že sa v tejto téme diskutuje..priznám sa,ešte som nepozerala k tomu nič ale viem ze v praxi to funguje trochu inak ako na papieri..chcela by som aj ja predĺženy rodicak,som ale štátny zamestnanec a druhá vec,to schválenie,pisete tu o alergiach a pod. Môjho operovali 4 krát,kvôli konečníku a poškodeniu hrubého čreva. Myslíte že by ma s tým vyhodili na úrade?
mamicky som na urade prace chcem sa dat vyradit s evidencie a ostat doma s dcerku do 6 rokov . je to mozne kedze vzdy je chora ?
@mamicka70 len tak, t.j. z vlastneho rozhodnutia mozes byt doma s dietatom do jeho 6r., s tym, ze za teba stat plati zdravotne a dochodkove poistenie (treba sa prihlasit), ale nedostanes okrem detskych pridavkov nic. AK chces ist na plateny predlzeny rodicak, neviem, ci sa to da vybavit po 3.r a hlavne na to treba diagnozu od lekara, to ze je casto chora, rozhodne nestaci.
Vedel by mi niekto poradiť.....Môj partner je zamestnávateľ a pred cca 4 rokmi zamestnal na tpp jednu kočku čo u nás brigádovala, aby mala lepšiu materskú.... aj ona bola na predlženej rd pre zlý zdravotný stav..... Na miesto na ktoré sme ju zamestnali už viac ako 2 roky neexistuje....a teraz dala vedieť že kedy môže nastúpiť... čo sme jej povinný poskytnuť a platiť alebo jej môžeme dať výpoved pre zrušené prac. miesto a musíme jej platiť odstupné? Z nášho pohľadu to máme za dobrotu , ona využíva šance a rozumy iných aby nemusela pracovať...Dakujem
@lenka273 mrkni toto možno tam najdeš odpovede: https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/209...
Ahojte mamičky. 11. januára mi končí riadna rodičovská dovolenka, kedy dcéra dovŕši 3 roky. Zatiaľ som na rodičovskej dovolenke. Do škôlky mi dcéru neprijali tento rok pre nedostatok miesta. Nastúpiť môže až v septembri 2016. Môžem si predlžiť rodičovskú dovolenku do doby začatia školského roka, t.z. do septembra 2016? Nemám ju kde na tých pár mesiacov kde dať, nakoľko starí rodičia pracujú. Ale tak aby za mňa štát platil odvody. Dakujem
@daduska Ahoj, riešila som pred Vianocami podobnú situáciu. Môžeš ostať ako osoba osobne sa starajúca o dieťa do 6 rokov (prihlásená na Soc. poisťovni takto) - budeš dôchodkovo poistená a ak skočíš na zdrav. poisťovňu a aj tam sa takto prihlásiš, aj zdravotné poistenie bude za Teba odvádzané.
Druhá alebo súbežná možnosť je zaevidovať aj na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie. Výhoda: manžel si na Teba bude môcť uplatniť odpočet dane. (Nedaj sa zmiasť tetami na UPSVaR alebo Soc. poisťovni, že nevidida dôvod evidencie na UPSVAR - práve ten odpočet je pekná suma - približne 700 eur ročne, takže stojí za zvážetnie).
@daduska súbežne čerpať neplatené volno a byť evidovaná na UP ako uchádzač o zamestnanie spoberaním podpory nemôžeš. Ak by si končila pp, tak si daj poradiť, dá sa získať slušná podpora, ak máš zostatok dovolenky a budeš si ju čerpať, ak si nemala iné poistenie v nezam, v obd. 2roky späť (napr. dohody, dobrov.poistenie v nezam.) inak súhlas s zalka
@daduska uplatniť si na teba manžel môže odpočet len za mesiace, v ktorých k 1vému v mesiaci si bud poberatel rodič.príspevku (staráš sa o dieťa + poberáš mateské, tj. len za mesiac, kedy je už dieťa 1vého na svete) alebo si v evidencii uchádzačov o zamestnanie ... resp aj niečo zťp je tam, no to neviem spamäti. tj. ak už nepoberáš RP, nesplnaš podmienku.
Štát ti hradí dôch.poistenie (ak si si podala po pôrode prihlášu a nevzniklo ti povinné dôch.poistenie zamestnanca medzitým) a platí aj zdr.poistenie, ak sa staráš o dieťa osobne alebo max. 4hod. denne je v škôlke a si to nahlásila.
@domeli to že si poberala materské z dnp alebo že si nezamestnaná s tým vôbec nesúvisí
Ahojte dievčatá ďakujem Vám všetkým za radu ... v pondelok som nastúpila do zamestnania a pokračujem dalej v zmluve ... takže ďakujem za každú radu ale nakoniec sa to vyriešilo.

@moka nemam pocit, ze zakladatelka chce. je to jej vec.
ale vacsinou plati - cim dlshie si doma, tym mensia sanca. mna len zarazilo, ze si niekto chce po tolkych rokoch doma pytat neplatene volno, no mala by som zo seba zly pocit, ved treba trochu chapat aj toho zamestnavatela....