Príplatok pri narodení len pre prvé dieťa

dominika_12
28. jan 2013

Hladala som či a to tu už náhodou nepreberá, ale nenašla som. Takže dávam do pozornosti tento článok:
http://www.poistovne.sk/28134-sk/priplatok-pri-...

saska.t
28. jan 2013

@dominika_12 ved doteraz bol tiez len pri prvorodenom.... 😕

janka2501
28. jan 2013

Zatial to je len jeho uvaha. Neprejde mu to, ved je plno rodicov co maju deti po10 a viac rokoch. To moze chciet len ten co nema deti a nevie co vsetko stoji.

kalifa28
28. jan 2013

@saska.t nie, doteraz bol pre prvé 3 deti.

moon1979
28. jan 2013

@saska.t máš mylné informácie ... 🙂

janicka11
28. jan 2013

ja neverim ze to prejde:'(

saska.t
28. jan 2013

@kalifa28 ok takze ked sa mi narodi 2 dieta mozem ziadat pripatok? kde matrika?

martina2006
28. jan 2013

Vo väčšine prípadov však pri narodení druhého alebo tretieho dieťaťa sa dieťaťu poskytnú potreby, na ktorých obstaranie už boli vynaložené prostriedky pri narodení prvého dieťaťa. "Napríklad kočík, dojčenskú stoličku, dojčenské potreby ako napríklad vaničku či fľaše, prípadne oblečenie môžu druhé respektíve tretie dieťa použiť tak, ako ich používalo dieťa prvé a nie je potrebné, aby štát vynakladal prostriedky na ich opätovný nákup.
A ked uz po siestich rokoch nic z toho nemam?

liwka
28. jan 2013

akékoľvek príspevky na deti určitá skupina dokáže využiť a zneužiť za každých okolností...takže spravodlivý systém tu nikdy nebude, ale ja som za to, aby tie príspevky zostali- bo pre tých, ktorí pracujú, odvádzajú odvody a aj tak žijú od výplaty, po výplatu -tie peniažky potešia

zuzana909
28. jan 2013

@saska.t nie matrika, ale úrad sociálnych vecí a rodiny, dostaneš dva príspevky:
1. príspevok pri narodení dieťaťa dostáva sa na každé dieťa
2. príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, dostáva sa na prvé 3 deti, dieťa sa musí dožiť 28 dní a musí ti žiadosť potvrdiť detský lekár a gynekológ, že si chodila do poradne

martinkatinka
28. jan 2013

Ja budem sviňa - ale pre tých, čo odvádzajú dane nech samozrejme ostanú.....nech napríklad ten príspevok trebársk znížia pri druhom, treťom, ale aspoň časť by mala ostať.

liz_lemon
28. jan 2013

@dominika_12 to len trapko Hlina zacal s touto myslienkou, asi uz nevie ako zaujat...hlavne tie jeho argumenty su prejavom jeho "inteligencie", ako si pozabudol, ze nie kazdy ma deti rok po sebe, a je vela aj takych, ktori maju medzi detmi velke vekove rozdiely, a vtedy predsa nie je mozne, aby mali poodkladane veci pre babo, resp. si asi mysli, ze vsetci ludia maju deti len rovnakeho pohlavia

saska.t
28. jan 2013

@zuzana909 dakujem, mam este otazku, teraz som si to citala a ak som to dobre pochopila mam narok na tieto prispevky a priplatky napriek tomu ze zijem v cudzine, ale v clenskom state EU, mam SR obcianstvo aj trvaly pobyt na SK a samozrejme aj moje dieta, aj druhe bude mat oboje obcianstva aj trvaly pobyt, ak dodam potvrdenia prelozene do SK jazyka, mam na vsetko narok dobre som to pochopila?

rora
28. jan 2013

to je taka blbina ze az! vsetkym nam je jasne kvoli ktorym "obcanom" taketo nieco vymyslel a vsetci velmi dobre vieme ze ich to v rodeni deti nijak neobmedzi, a do tretice vsetci velmi dobre vieme komu tym len ublizi! ano nam, "normalnym" rodinam. Nam "normalnym" matkam, ktore po MD,RD pojdu pracovat, ktore svoje deti vychovavaju k slusnosti, k hygienickym navykom, davaju im vzdelanie a tieto deti budu buduca pracovna sila!!! ale tento stat bohuzial kladie NAM neustale brvná pod nohy! a naopak, ONI maju za minimalnu namahu maximum co len mozu od tohto statu dostat! a že diskriminacia! ale na ktorej strane?? 😔
A len tak mimochodom, moja dcera ma 16 mesiacov a uz teraz nemam skoro nic z toho co som pouzivala do jej 1.roka zivota! ani vanicku, ani kocik 3-kombinaciu,ani oblecenie, ani ine kojenecke potreby. A preco?! lebo som to potrebovala predat aby som mala peniaze na dalsie veci! a mimochodom nemam vedla bytu dalsi byt s nazvom SKLAD! ty mudra politicka hlava!

katkaseiner
28. jan 2013

suhlasim s @liz_lemon... ak budem mat dalsie dieta chlapca, asi nebude velmi vhodne obliekat ho do ruzoveho...
Ano, niektore veci sa daju vyuzit... napr. vanicka, stolicka (ak to prezije) a tak. Napr. aj ja chcem pri druhom dietati vyuzit tento kocik, preto mam taku neutralnu farbu, teraz po 5 mesiacoch mozem povedat, ze sa este da, ale co bude po 2 rokoch non-stop pouzivania, to neviem... Ten Hlina za toto mozno dostane v tme po papuli.. koleduje si o to.

voskovka
28. jan 2013

moja rec baby velmi s vami suhlasim.ja tiez co mali chalani vsetko som predala a kupila im nove veci a tak robim so vsetkymi vecami v byte to skladovat nemozem mame sice 3+1 ale sme uz 4.a dalsia vec viete ake su pivnice v panelakoch cize tam by som to ani nedala.
ja som sa dostala k jeho mailovej adrese a napisala krasny e-mail.My planujeme aj tretie dietatko a dost tieto peniazky pomozu maminkam a ked to zrusia nemam slov a vraj socialny stat.
Je mi z nich zle.

bobocka
28. jan 2013

@saska.t treba doniest potvrdenie z krajiny kde zijes,ze tam si na prispevok pri narodeni dietata neziadas,resp nemas narok a na zaklade toho ti to uznaju na svk.ja som tak mala

saska.t
28. jan 2013

@bobocka a kde ho zozeniem? zijem v nemecku a tu take prispevky neexistuju, tak kde mi to potvrdia ked tu nic take neexistuje?

bobocka
28. jan 2013

@saska.t treba sa popytat lekara.on odporuci vsade tam kde treba ist,co treba povybavovat.

mataharyy
28. jan 2013

No v ČR to tak udělali, na porodné vzniká nárok jen při narození prvního dítěte a jen rodině která nepřesáhne příjem 2,5 x životního minima... Takže v praxi na to mají nárok jen lidé co dohromady nemají příjem větší než 18504 kč... Stejně je to dělané např. s přídavky na dítě kdy je taky hranice pro vzniknutí nároku nepřesažení 2,4 násobku životního minima 😉 Takže ne že bych chtěla kazit něčí iluze, ale klidně se může stát že to na Slovensku dopadne dost podobně 😉
@saska.t něco jako sociální odbor (tam kde vyplácí přídavky na děti atp.), zažádáš si o potvrzení formuláře (je to nějaký formulář E101 nebo E109... ale jistá si nejsem, to by ti poradili na úřadě práce, sociálních věcí a rodiny, kam na Slovensku podle bydliště spadáš), oni ti to orazítkují a to společně s žádostí a potřebnými podklady (potvrzení od gynekologa a obvodního lékaře) podáš na ÚPSVaR v SR, kde ti tyto dávky vyplatí, pokud ti na ně vznikne nárok 😉 Formuláře jsou jednotné pro celou EU, jen nevím zda nebudou žádat překlady, ale snad ne...

zuzana909
28. jan 2013

@saska.t to ti neviem povedať, keďže žiješ mimo SR tak treba pozisťovať aké doklady musíš ešte priložiť 🙂

saska.t
28. jan 2013

inak kocky v tom zakone som nenasla nic o potvrdeni od dets.ci obvodneho lekara, iba od gynekologa, ak zaziadam pre dieta o SK rodny list,popri ktorom samozrejme odovzdam zahranicny RD dieta uz bude mat dovrsenych 28 dni...V zakone je napisane len ze dieta musi mat 28 dni, ale nie ze chcu aj potvrdenie, ked prepocitam zaplatenie vsetkych potvrdeni a prekladov som pomaly na sume ktoru mozem z SK dostat 🙂

mracik
28. jan 2013

osobne si myslím, že pôrodné je absolútne neefektívny spôsob zvýšenia pôrodnosti. Myslím, že štát by mal rodinám pomáhať najmä daňovými úľavami. 😉

hej, hej, závidím, pôrodné som nikdy nedostala 😀 😀

majka99999
28. jan 2013

@saska.t v tom sk formulari je cast, kde ti to musi potvrdit gynekolog. a to potvrdenie od pediatra je priloha.

janicka11
28. jan 2013

Baby myslíte si že to naozaj zrušia?
Trošku by ma to nahnevalo,kedže niekde osm čítala že to chchu zrušiť od 1.6.2013.A najlepšie natom že ja mám termín 20.6. ☹ ☹ ☹
šlak to trafí z toho všetkého...

liz_lemon
28. jan 2013

vsetky rodiny s detmi by mali nesuhlas s jeho napadmi prejavit tak, ze prestanu chodit na ten jeho salas do Stupavy

milka1978
28. jan 2013

@dominika_12 tak toto je už nehoráznosť .... rodič dostane na dieťa aké také peniaze a aj to málo nám chcú zobrať? 😠 bodaj by ich "porantalo" 😠 ... a ak má mamička druhé dieťa dajme tomu po 10-15 rokoch? nech mi nepovie, že sa dá ešte po takom čase použiť napr. fľaša na mlieko, či nebodaj oblečenie, ktoré je aj tak niekedy o ničom, už to nie je kvalita ako kedysi .... a tiež kočík podľa mňa odložený 10-15 rokov v pivnici toho veľa nevydrží .... ten človek určite nemá deti a aj keď má tak určite veľké teda jeho sa to už netýka .... takých ľudí nám do vlády netreba ..... 😠 😠 😠 som neskutočne rozčúlená týmto článkom .... a potom sa čudujú, že na Slovensku sa rodí málo detí .... a prečo asi? ... keď im už vadia aj tieto peniaze? na darmožráčoch čo sú na úradoch práce dlhodobo peniaze majú ale na slušných ľudí, ktorý si chcú založiť rodinu nie ..... podliaci 😠 😠 😠

moon1979
28. jan 2013

@saska.t na tlačive je kolonka, ktorú ti vypíše pediater a potvrdí ... on potvrdzuje len to, že sa dieťa dožilo tých 28 dní ...

moon1979
28. jan 2013

@saska.t
no čo pozerám na nete tlačivá, tak sa to po tých troch rokoch menilo, už to vyplňa len jeden lekár, s najväčšou pravdepobodnosť gynekolog, ktorý potvrdi aj že si chodila na prehliadky aj to, že sa dieťa dožilo 28 dní 🙂 ešte keď som ja vypisovala pred tromi rokmi toto tlačivo tak bolo obšírnejšie 🙂

saska.t
28. jan 2013

@majka99999
@moon1979 to je sice fajn, ale ziadny nemecky lekar mi nepotvrdi SK tlacivo, ktoremu nerozumie, takze moja jedina sanca je od nich toto potvrdenie napisat za ktore samozrejme zaplatim a potom ho necham prelozit a prilozim ku formularu, ktore samozrejme tiez zaplatim... ☹

moon1979
28. jan 2013

@saska.t no jedine tak ... ale ešte máš čas to riešiť, si len na začiatku tehotenstva 🙂