Reťazový pôrod a výpočet vymeriavacieho základu

milliondollarbaby
21. apr 2017

ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť, lebo na Sociálnej poisťovni som dostala informáciu, že sa mi bude materská pri druhom dieťati rátať z minima, čo ma dosť šokovalo, keďže som rátala s tým, že pri reťazovom pôrode sa bude výška materského príspevku rátať z pravdepodobného vymeriavacieho základu nahláseného zamestnávateľom (keďže ide o reťazový pôrod). Môj prípad je takýto - nepretržite zamestnaná od 12/2010, PN z dôvodu rizikového tehu od 1.10.2015 do 17.1.2016, následne 18.1.2016nnástup na materskú (kde mi bola priznaná maximálna výška materského príspevku na základe platu, PN-ka ho neovplyvnila), od 12.9.2016 poberám rodičovský príspevok. Zároveň mi bol v januári 2016 a potom v apríli 2016 vyplatený bonus za rok 2015 vo výške 4000 btto. Prosím, viete mi poradiť, akú materskú mám očakávať? Predpokladaný nástup je 24.9.2017. Ďakujem!

zalka
21. apr 2017

@gir pochop jedno, že tvoje tvrdenia sú zléééééééé
podme si rozobrať tvoj prípad v čom bol iný oproti zadavateľke.

tvoj prípad ...Ja som momentálne na druhej materskej. Malý má rok a štyri mesiace a druhý 7 týždňov. ....
teda ... na MD si nastupovala pred 13 týždnami tj. niekedy 15 januára 2017
tvoj VZ pre výpočet MD bol rok 2016
kedže píšeš že prvé dieťa má 1 a 4 mesiace , to značí že sa narodilo niekedy 12/2015 alebo 1/2016 ..
čiže ty si celý rok 2016 bola na MD, a RD ... preto ti rátali MD v roku 2017 z predpokladaného príjmu, ale na rozdiel od teba
zadávateľka bola rok 2016 na PN, MD, RD a preto jej SP vyráta MD len z minima ..
to je ten obrovský rozdiel medzi tebou a ňou .. to je to čo ty nechceš pochopiť, že je to rozdiel a obrovský rozdiel

evittam
21. apr 2017

*do ZP..

ivushka19
21. apr 2017

@gir ano, to som si precitala, kde je ten tyzden? Celkova doba PN bola 3,5 mesiaca, za rok 2016 to bolo 2,5 tyzdna..... ci som mimo?

evittam
21. apr 2017

@gir Uz si konecne pochopila rozdiel s tvoje mylne rady, za ktorymi "si stojis"?

gir
21. apr 2017

@evittam Ako môžeš napísať že odvody počas PN sa neplatia? Ty si nikdy nebola na PN?

evittam
21. apr 2017

@gir Ano bola. Prave preto. Pocas PN neplatis odvody do SP alebo ZP nakolko PN je nezdanitelny prijem.
Muz je SZCO-odvody do SP neplatil pocas PN, taktiez do ZP ak mal narok na nemocenske davky. Jasne, ze na dochodkove to nema ziadny vplyv.

gir
21. apr 2017

@zalka A z PN sa neplatia odvody? ako tu niektoré tvrdia. Zakladateľka bola počas jedného roka na PN, materskej aj rodičovskej ale stále sa za ňu platili odvody. Nikde som netvrdila že som rovnaký prípad ale pokiaľ nemám podĺžnosti voči poisťovni, tak to problém nebude.

gir
21. apr 2017

@evittam Ale SZČO ako je tvoj manžel a zamestnanec je trochu iné. Preto sa SZČO "neoplaťí" PN.

zalka
21. apr 2017

@gir odvody sa platia len z platu, zo zdaniteľnej mzdy ...
z PN sa nikdy odvody neplatili, ...

pletieš hrušky z jablkami... počas PN , MD, RD je zamestnanec poistený štátom ... počas PN štát uhrádza odvody do ZP inde nie,
počas MD , RD štát uhrádza odvody do ZP a SP za danú mamičku ale do SP len odvody na dôchodok .. .

a zákon je tak postavený, ako je a zadávateľka nemá nárok na MD z predpokladaného príjmu.. tak ako si mala ty.

Prosím ťa prestaň už napádať ludí, ktorý sa ťa snažia zastaviť. Čo ak o mesiac dva niekto bude čítať diskusiu, a si pomyslí že tvoje "rady" sú dobré spolahne sa na ne, a skončí s minimálnou MD .. vezmeš si to na svedomie?

evittam
21. apr 2017

@gir Ako ti pise @zalka. Prosim ta, na co sa namahas radit ked o tom nemas ani "sajnu"?! Sa divim, ze to este @zalka bavi sa dotahovat. Si vystudovala Google a prax "JPP"....Nehnevaj sa, ale inak som uz nemohla. Minimalne 3 ti tu piseme fakty ale ty si stojis za svojimi "len" nazormi....No ved tvoja vec.

evittam
21. apr 2017

@gir A tu nejde o to ci sa "oplati". Ani zamestnancovi s min.mzdou sa PN neoplati. A ak si SZCO plati odvody z maxima tak sa mu PN oplati-neplati odvody a dostane PN.😉
A aj pri minime ak musi byt doma tak furt lepsie cca 250Eur/mesiac a 150Eur usetrenych na odvodoch sko nic.
Fakt vidno,ze vies o com pises...

ivushka19
21. apr 2017

@gir z PN sa platia odvody? ja zasnem. Tak som chora, nemam prijem a este platim? to je uz moc... kazda z nas tu uz bola PN, preto vie o com pise.....

momoqui
21. apr 2017

ked ste pn tak odvody plati za vas stat ... neberte tu kazdeho za slovicka. A co sa tyka bonusov, z nich sa odvody tiez platia (niekto tu tvrdil ze nie). Nikdy som nedostala bonus v 100 % vyske ale vzdy minus dan a odvody ...

gir
21. apr 2017

@evittam to je už na inú tému ale každý živnostník ti povie že PN sa neoplatí. Pokiaľ dobré čítam zakladateľku ona bola na PN pred prvou materskou, kde jej bola priznaná max. materská,ktorú PN neovplyvnila a momentálne je na rodičovskom. Pýtala sa, prečo sa jej má materská rátať z minima. A nečítala som GOOGLE ani JPP ale koncom januára som nastupovala na druhú materskú.

gir
21. apr 2017

@ivushka19 počas PN so poistencom štátu

ivushka19
21. apr 2017

@gir a uz sme zase pritom.... ale VY tie odvody neplatite !!!!!! A co robi stat vam moze byt jedno.... lebo nemocenske vam pocas PN stat aj tak platit nebude....

evittam
21. apr 2017

@gir No, ale to ze si nastupovala na druhu MD neznamena,ze mas s danou problematikou skusenosti,ci? Riadne a spravne ti to vysvetlila uz @zalka, @majusqa,....opakovat sa nebudem.
Nechcem ta urazit-ale len kvoli tomu,ze si bola niekedy na PN, isla si teraz na MD tak si odbornicka a rozumies podmienkam toho o com tu debatujeme? Ci mas nejake vzdelanie v tomto smere, ovladas socialne zakony, danove zakony,....a spol.?
Ci len "mne to takto vyslo musi aj tebe"?

majusqa77
21. apr 2017

@evittam kluuud 🙂 a nohy v teple.. ..ja pevne verim, ze zakladatelka temy si to podstatne zobrala 🙂

ivushka19
21. apr 2017

@gir mate zakladne info, ale nejdete do hlbky.... musite aj vediet ake je rozhodujuce obdobie, preco vysku materskeho pri 1. materskej neovplyvnilo PN a pri druhej uz ano.....

evittam
21. apr 2017

@gir Ved ano si ale ten stat za teba NP neplati! Konecne pochop,ze tu odpovedaju ludia co tomu rozumeju a ty sa chod venovat tomu comu rozumies ty. Bude to najlepsie pre vsetkych.

evittam
21. apr 2017

@gir No aj kazdy zamestnanec povie to iste. Stale ak ma ci uz SZCO alebo zamestnanec rovnaky VZ tak dostane rovnaku PN a neplati odvody.

gir
21. apr 2017

Ja sa neuráža, to niekto iný tu tu "pení". Ja sa tiež nebudem opakovať ale pokiaľ PP a zakladateľka sa pýtala že pred prvou materskou jej ani PN neovplyvnila výšku materskej a teraz prechádza z rodičovského na materskú, prečo to bude iné? Ona nič iné neriešila.

evittam
21. apr 2017

@majusqa77 Ved ja som kludna.😉
Len ma irituju ludia co vedia o niecom skoro prd ale budu sa "bit do prs", ze maju pravdu-a toto je este v pohode (ved nech si mysli co chce), ale zavadza a radi hluposti..

ivushka19
21. apr 2017

@gir zakladatelka nie, ale vy ano 🙂

majusqa77
21. apr 2017

@gir lebo ma ine rozhodne obdobie

evittam
21. apr 2017

@gir To ti uz @zalka davno vysvetlila vo svojom rozsiahlom a zrozumitelnom prispevku
😉

ivushka19
21. apr 2017

@majusqa77 presne to iste som pisala vyssie, ale asi nestiha citat vsetko.... resp. vsetko cita nejako inak ako napiseme 🙂

evittam
21. apr 2017

@majusqa77 ...."ide piesen dokolaaaa,..."😀😀😀

majusqa77
21. apr 2017

@ivushka19 🙂

majusqa77
21. apr 2017

@evittam a davam ho cislu 7 :D