Rodičia predali dom súrodencovi. Mám prispievať?
Zienky, prosim o radu. Rodicia odpredali cely svoj dom mojmu surodencovi kedze uz od detstva ho preferuju a to aj napriek tomu ze cely zivot som rodicom pomahala, starala sa o nich atd...ani len ten predaj mi neoznamili ale urobili to na hulvata za mojim chrbtom, dozvedela som sa o tom nahodou...jeden z rodicov ide do domova pre zly zdravotny stav a je odomna ziadane ze mam prispievat polkou na uhradu, kedze nema taky vysoky dochodok...je moznost sa proti tomuto nejak branit? Rodicia na mne spachali velku krivdu ze vsetok majetok predali bratovi ale nadalej odomma vyzaduju starostlivost...
Stručné zhrnutie
- Predaj alebo darovanie rodičovského domu sú bečné spôsoby, ktorými sa môže zmeniť vlastníctvo a tieto úkony je možné právne napadnúť, ak sú disimulované alebo podpísané za účelom obchádzania dedičských práv alebo vyživovacej povinnosti.
- Súd môže nariadiť vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom podľa zákona o rodine a zákona o sociálnych službách; zároveň je možné získať súdne rozhodnutie o neurčení vyživovacej povinnosti, ktoré obec a VÚC musia rešpektovať (zdroj: https://www.peniaze.sk/dochodky/10033-rodic-je-...).
- Kúpnu zmluvu a súvisiace dokumenty je možné overiť cez notárske úložisko a katastrálne údaje (napr. stavba–mesto–číslo parcely), pričom predaj za symbolickú sumu (napr. 1 €) môže byť indíciou disimulovaného právneho úkonu, ktorý súd preskúma (odporúčané preštudovať právnické články napr. https://www.akmv.sk/kupna-zmluva-za-euro-jej-ne...).
Najčastejšie otázky
Q: Môže súd nariadiť, aby dieťa hradilo pobyt rodiča v domove dôchodcov?
A: Áno, súd môže nariadiť vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom podľa zákona o rodine; zákon o sociálnych službách umožňuje získať súdne rozhodnutie o neurčení tejto povinnosti, ktoré musia rešpektovať obec a VÚC (zdroj: https://www.peniaze.sk/dochodky/10033-rodic-je-...).
Q: Dá sa napadnúť kúpna zmluva, ak rodičia predali dom synovi za symbolickú sumu (napr. 1 €)?
A: Áno, kúpna zmluva za symbolickú sumu môže byť považovaná za disimulovaný právny úkon a súd môže napadnutie prehodnotiť podľa okolností; právnické články odporúčajú skúmať motív, existenciu skutočnej platby a okolnosti podpisu (napr. https://www.akmv.sk/kupna-zmluva-za-euro-jej-ne...).
Q: Ako získať kópiu kúpnej zmluvy alebo zistiť dôvod nadobudnutia nehnuteľnosti?
A: Pomocou údajov o stavbe a čísle parcely v katastere je možné zistiť zápis nadobudnutia; notárske úložisko môže vydávať kópie listín podľa identifikácie zmluvy uvedenej v katastri.
Q: Čo robiť, ak rodičia tvrdia, že peniaze z predaja domu už nemajú?
A: Odporúča sa požiadať o preukázanie platby (bankové doklady, potvrdenia) a konzultovať situáciu s právnikom; ak peniaze existujú, mali by financovať starostlivosť alebo byť predmetom súdneho posúdenia.
Q: Môže byť predaj napadnutý, ak bol pred podpisom majiteľ liečený v psychiatrii?
A: Stav duševného zdravia pri podpise je relevantný pri posudzovaní platnosti právneho úkonu; ak existujú dôkazy o zníženej spôsobilosti na právne úkony, právnik môže odporučiť právne kroky na napadnutie zmluvy.
Q: Kde hľadať odbornú pomoc pri takýchto sporoch o majetok a vyživovanie?
A: Odporúča sa konzultovať advokáta špecializovaného na rodinné právo a dedičské konania a využiť právnické zdroje uvedené v diskusii (peniaze.sk, AKMV) na orientáciu v judikatúre a postupoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov odporučila neplatiť za domov dôchodcov, ak existuje podozrenie, že rodičia predali majetok účelovo a že brat mal z predaja úžitok.
- V diskusii sa odporúčalo konzultovať vec s právnikom a preveriť kúpnu zmluvu v notárskom úložisku.
Sporné názory
- Možnosť 1: Niektorí tvrdia, že nie je povinnosťou detí platiť, ak rodičia disponovali majetkom pred jeho umiestnením do domova.
Možnosť 2: Iní upozorňujú, že súd môže nariadiť vyživovaciu povinnosť detí podľa zákona o rodine, a preto je právne riziko možného súdneho rozhodnutia.
- Možnosť 1: Predaj za symbolickú sumu (1 €) je podľa časti respondentov jasný dôkaz o účelovom obchádzaní a mal by byť súdom zrušený.
Možnosť 2: Iní si myslia, že súd alebo zainteresované osoby nemusia mať motiváciu alebo dôkazy na úspešné napadnutie takéhoto predaja.
Otvorené otázky
- Bolo skutočne zaplatené dohodnuté kúpne (existujú bankové doklady), alebo išlo len o formálnu zmluvu bez platby?
- Čo presne obsahuje kúpna zmluva (podmienky, prípadné záväzky starostlivosti) a či sú v nej ustanovenia o zabezpečení rodičov?
- Bola pri uzatváraní zmluvy posúdená spôsobilosť rodičov na právne úkony (napr. liečenie v psychiatrickom zariadení)?
Spomenuté značky a firmy
peniaze.sk, AKMV, notárske úložisko
Spomenuté produkty a metódy
kúpna zmluva za 1 euro, darovacia zmluva, disimulovaný právny úkon, vyživovacia povinnosť, zákon o rodine, zákon o sociálnych službách, notárske úložisko, dedičské konanie, hypotekárny úver, exekúcia, preukazovanie platby bankovými dokladmi, napadnutie zmluvy z dôvodu spôsobilosti
Miesta a osoby
žiadne
V praxi sa môžu vyskytnúť prípady, v ktorých je dôvodné, aby deti rodičom výživné neposkytovali. Typickým príkladom je situácia, v ktorej sa rodič o potomka ani v období jeho detstva dostatočne nezaujímal a finančne ho nepodporoval. Ak by rodič od takéhoto dieťaťa žiadal výživné, súd by jeho žalobu s najväčšou pravdepodobnosťou zamietol s odkazom na rozpors dobrými mravmi.
Na uvedenú úpravu zákona o rodine nadväzuje zákon o sociálnych službách ustanovením, podľa ktorého sa deti môžu prechodu úhrady za sociálnu službu na ich osobu vyhnúť, ak získajú právoplatné rozhodnutie súdu o neurčení vyživovacej povinnosti. Obec a vyšší územný celok musia rozhodnutie rešpektovať; po nadobudnutí právoplatnosti teda od vás nebude možné žiadať doplatenie dlhu na úhrade za sociálnu službu poskytnutú rodičovi.
@gladys_07 praveze velmi sikovne predali lebo darovaciu zmluvu by som im napadla kedze som sa o rodicov dost v minulosti starala iba ja...
Tak cakaj, kym ta daju na sud..kde preukazes, ze predali dom, takze z toho si maju financovat domov dochodcov
na grc.
@sisa_s otazne za kolko. poznam rodiny kde predavaju domy a byty za 1 euro.
a vobec ked taketo nieco je, to nie je napadnutelne? ze nehnutelnost za 1 euro? da sa voci tomu branit? pisem o predaju vlasnemu synovi,a dceru tak vydedili.
@bublinka1426 sudca podla mna nebude sprosty, ked predali za euro, asi nepotrebovali peniaze, preco potom teraz chcu nieco doplacat..a neviem, ci sa budu chciet dotahovat stari chori ludia na sude, skor to vzdaju
@sisa_s moja babka tak spravila tiez. je to napadnutelne? taka kupna zmluva?
@sisa_s je to velmi smutne ze sa rodicia takto vedia zachovat k detom a aj surodenci k sebe navzajom...velmi ma to boli...
presne viem co prezivas. preto pisem ze je mi z toho zle.
az pri DEDENI POZNAS CHARAKTER.
LUDIA SI ROBIA DVE A VIAC DETI,ale vo vacsine pripadov prave pri dedeni ak nie je FER tak pride zloba.
@bublinka1426 skus popozerat rozne pravnicke clanky, napr.
https://www.akmv.sk/kupna-zmluva-za-euro-jej-ne...
Neviem vsetky detaily
@sisa_s samozrejme ze by to sudcovi doslo ze to predali len preto aby mal brat cely dom a ja nic...ale s tym neviem nic urobit lebo to bol ich majetok a oni sa tak rozhodli
Kto to od teba žiada? V prvom rade je povinný dať vyživovaciu povinnosť manžel/manželka. Ak predali dom, tak peniaze majú ak to predali pod cenu, tak sorry. Nedala by som im ani €
ECG sa stará brat, neprispela by som a kľudne im povedala do očí prečo. Keď chceli odpredať mali odpredať za takú sumu aby z nej vedeli dožiť. Len tak mimochodom nie je v zmluve uvedené, že by ich mal brat dochovať a pochovať? Dostal som tak nech sa teraz stará. Prišla by som ich pozrieť doniesla pomaranče, džús, nejaký keksik ako keď ideš na návštevu a dosť.
@betulinka1 samozrejme ze to predali za smiesne peniaze pod cenu a vraj ich uz nemaju...ja si ale myslim ze mozno im ani peniaze nedal, neviem ci to niekto overuje
@matullienka ja som tu kupnu zmluvu nevidela...neviem co sa tam pise a pravdu mi nikto nepovie
Ak dom predali, peniaze by mali mat. Ak to predali bratovi za smiešnu sumu, len aby teba účelovo obabrali, tak nech si to teraz rieši brat. Ty si sa už starala predtým, teraz je rada na bratovi.
@kristinka92 oni ju vlastne nemaju ako donutit, ved tam nie je ziadna povinnost to platit nie?
Akoby som čítala svoj príbeh...aj u nás je to takto...brat vzal všetko len tak, absolútne ho to netrápi, vyjadril sa v zmysle, ze ja bývanie mam...netreba mi...rodicia mu to darovali, ale podla toho, ako sa vyjadruju, oni ani netušia, co podpisali, stale tvrdia, ze dom je ich..u nas to urobili darovanim a tiež som v pozícii ako ty, že čakajú od oboch, ale dávajú len jednému...napriek tomu ak potrebuju, idem , pomozem, kupim, zaniesiem, vybavim...neviem sa otocit chrbtom, hoci vnutri mám velku bolest a krivdu, neprávosť..
@bublinka1426 myslím že nie. nemôže ti niekto, hoci by to bol aj sud, nariadiť že máš druhému niečo platit povinne. keď na to niekto nemá tak čo? a povedzme si ako je, dokym by sud na slovensku vôbec prebehol…
@kristinka92 tak potom @ anonym - nic by som neplatila. pokial nemaju nic ine, ta rodicia DEFACTO vydedili.
dovi dopo.
@suzitok presne aj u mna takto...aj mne povedali ze ja mam a on nema ale preboha ja som si brala hypoteku mne nikto nedal nic zadarmo
@bublinka1426 ano aj ja to tak vnimam ze ma vydedili aj ked ucelovo predali bratovi dom a tym ma akoby vydedili
@kristinka92 súd môže v odôvodnených prípadoch nariadiť aj vyzivovaciu povinnosť deti voči rodičom. Ale v takomto prípade by som argumentovala že ak predali majú peniaze, ak dali pod cenu, rak brat ma dom v podstate darovany, tak nech sa stará on.
@bublinka1426 @autorka povedz že ty peniaze nazvyš nemáš. bodka. aj rodičia mali myslieť dopredu že možno ich bude treba dochovat. to už je ich vina že dom nepredali tak aby zabezpečili aj seba. a brat sa in teraz kvázi otočil chrbtom, čo už. to nie je tvoj problém. na návštevu prísť ale mozes aj im niečo doniesť pod zub, ale viac nech necakaju
neprispievaj neries nedaj sa vydierat nech pytaju od brata bodka
kto od teba pyta prispiet? tak ho odkaz na brata, aj keby to dali na sud vies toto preukazat nech sa podiela brat na starostlivosti
prepac boli to ale..toto sa nerobi. teda pokial tam neboli ine veci v tom.
ale poznam hlupakov co ich vlastny syn chcel zabit a darovali mu dom.
zial nechapem vobec. lebo sa nad nim zlutovali. chapes?
@som_realistka môže, ale sud by určite skúmal majetkové pomery a na tomto by si zgustol, že brat skásol dom pod cenu.

Odpredali alebo darovali? Ak darovali, nech sa stara on. Ak predali, nech hradia DD peniazmi z predaja. Ako sa chces branit? Nedam a hotovo. Mozu ta dat na sud ale to pochybujem…