Rodičovská dovolenka a TPP

Zdravím, chcela by som informáciu, či je možné, aby manžel v zamestnaní na TPP figuroval (nahlásil) rodičovskú dovolenku, ale rodičovský príspevok by som poberala ja, nie on. Je toto nejako podmienené alebo má nárok na RD bez ohľadu na to, kto poberá RP. Vie mi prosím niekto poradiť?
Ďakujem.

ofzuza
20. aug 2021
ofzuza
20. aug 2021

@coccinellaseptapunktata najistejsie budes mat ked si zavolas na zdravotku a spytas sa tam

loginexistuje
20. aug 2021

@ofzuza ale coby stat plati predsa dochodkove ako treba rozlisovat rodicovska dovolenka je z pohladu pracovnopravneho vztahu tam mozu byt kludne obaja na RD z pohladu zamestnavatela ale z pohladu statu jedno dieta len jeden rodic (socialne dochodkove a zdravotne poistenie) samozrejme z pohladu obcana je nutne platit pen zdravotne (dochodkovo poisteny byt nemusis )

ofzuza
20. aug 2021

@loginexistuje hm...ja som myslela, ze dochodkove sa pocas rd neplati. Len pocas md.

balkica
20. aug 2021

No tak ja som sa už oficiálne stratila v tomto 🙈😂🤣

loginexistuje
20. aug 2021

@ofzuza tak to mas s niecom pomylene toto obdobie sa zaratava ak mas druhy pilier tak si pozri ze ti prispevky idu aj pocas RD

ofzuza
20. aug 2021

@loginexistuje to bude zas ceska legislativa 🙂 a aku vidis logiku v tom, ze ked su dvaja nezamestnani, tak im to zp plati obom stat a ked by boli na RD, tak iba jednemu?

ofzuza
20. aug 2021

@loginexistuje je to uz 5 rokov a viem, ze boli odvtedy kadejake zmeny.... treba sa asi poistovne priamo spytat: https://poradna.hnonline.sk/otazka/mozu-byt-poi...

mamanadruhuu
21. aug 2021

@ofzuza no ja v tom zmätok nemám... Ja som tiež na rodicovskej a poberám rodičovský príspevok.. Ale smaozrjetme že by ho mohol poberať manžel ale tom prípade mne by sa odnal.. Nemôže ho poberať dvaja rodicia súčasne... Ale čo by mu to pomohlo keby ho poberal a boli by obaja doma???? Mohol by poberať a k k tomu chodiť normálne na tpp

mamanadruhuu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamanadruhuu
21. aug 2021

Ten kto si o rodičovský príspevok žiada tak ten ho aj pobera... Takže keď si požiada manžel tak ho bude poberať on nie ty to je samozrejme a č osa týka práce.. On pravdepodobne bude musieť ísť do práce lebo asi 378e by vám nestačilo.. Ale ty môžeš byť doma a nahlásiť sa ako matka starujca sa o dieťa do 6 rokov... Čo viac ches???
Absolútne nedáva logiku to co chceš... Aby on bol na rd na ty si ho poberala... Vždy na rd a pobera rp ten kto o to požiada

tramtada31
21. aug 2021

@coccinellaseptapunktata nápis, čo tým sleduješ. On môže zostat na RD(po dobrati materskej dávky) a mozes poskytnúť svoj bankový ucet úradu, aby príspevok chodil tebe, ale pokial nemáte druhé dieťa do 6 rokov, ktoré nechodi do skolky, tak si musis zdravotku platiť a tiež prídeš o dôchodkové poistenie za toto obdobie. Pripadne, ak máš ukončený pomer, mozes ist na úrad prace(bude ti platiť zdravotku stat, či mozes brat podporu)

lienka.7
21. aug 2021

@coccinellaseptapunktata
Nepises, aky je tvoj status ani kolko a ake mate deti.
Pokial mate iba 1 dieta, tak ano, manzel bude z prace z TPP s nim na RD (rozumej bude doma, nebude chodit do prace). RP bude chodit na ucet tebe, to je ok. Nemusi chodit tomu, kto je doma.

Pokial mate este dalsie dieta do 6 rokov, s nim mozes ostat dobrovolne doma zase ty, ale tam uz si daco platis sama, lebo si dobrovolne doma.
Nemoze to byt tak, ze budete 2 doma na RD s 1 dietatom. T.j. aj pocas RD je manzel "uvolneny" z prace a aj ty (pokial pracujes a nie si nezamestnana???).

ajka0207
21. aug 2021

@balkica nie, chodia na účet mne, ale on ho poberá, je žiadateľ. On momentálne na RD nie je, chodí normálne do práce, ale bol na MD a už sa nam nechcelo meniť zas žiadateľa. Ja som bola na RD aj počas jeho MD. O RD sa nežiada na UPSVaR. Zahlási sa zamestnávateľovi že si na RD a si na RD

ajka0207
21. aug 2021

@mamanadruhuu prečo nemôže? My to tak máme. A zatiaľ s tým nebol problém. Mali by sme nejaký očakávať?

ajka0207
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
21. aug 2021

@ajka0207 a ty mas aky status voci soc poist aktualne ( ked on presiel na MD )

ajka0207
21. aug 2021

@loginexistuje čo myslíš pod štatút. Som tam vedená ako zamestnanec firmy XY a predpokladám že momentálne na RD. Ale to nemám overené, len že som vedená ako zamestnanec viem isto.

ajka0207
21. aug 2021

@loginexistuje my sme sa dočítali že na RD môžu byť obaja obaja rodičia jedného dieťaťa a z toho sme vychádzali. Ja som sa z RD nijak neodhlasila, len manžel si žiadal materské a teda nechodil počas tej doby do práce a ja som si zrušila poberanie RP. Poberanie RP mám zrušené teraz 13. mesiac a minulý mesiac mi schválili tehotensky príspevok na základe toho že TPP stále trvá.

loginexistuje
21. aug 2021

@ajka0207 a ako zdravotne lebo ak nemas ine dieta do sest rokov si si mala platit odvody na zdravotne popri tom ako muz poberal materske a odicak na vase dieta
co sa tyka prace a tehotenskeho to je ok tebe TPP trva tam neni problem

loginexistuje
21. aug 2021

lebo poistenec statu je len ten kto pobera prispevok

ajka0207
21. aug 2021

@loginexistuje zdravotné si uplatnujem ako osoba starajuca sa do šesť rokov (máme ešte staršie dieťa), ale voči sociálnej nič také nie je alebo sa mýlim?

loginexistuje
21. aug 2021

aha tak potom ok lebo v profile mas len jedno dieta dochodkove poistenie nie je povinne len zdravotne

ajka0207
21. aug 2021

@loginexistuje profil trochu flakam, čiže je to OK? V zime idem na materskú a zas bude všetko štandardne, len momentálne to máme takto zložito a nerada by som zistila že mám niekde nedoplatok alebo niečo podobné. Ďakujem za informácie.

loginexistuje
21. aug 2021

@ajka0207 ano vsetko ok potom nestresuj uzivaj tehotenstvo

coccinellaseptapunktata
autor
21. aug 2021

@loginexistuje @ofuza (nielen pre Vás)
Ďakujem ženy. Všeobecne sa mi tu prejavuje skôr chaos v pojmoch. Nepotrebujete vedieť moje pomery, nakoľko to je úplne jedno.
Potrebujem vedieť to, či z pohľadu ZAMESTNÁVATEĽA TPP môjho muža, môže zostať muž ako zamestnanec na RODIČOVSKEJ DOVOLENKE (voľno v práci do 3r.dietata) bez toho, aby žiadal UPSVAR o akékoľvek dávky, tie budem brať ja. Súčasne ja budem figurovať na RD ako osoba starajúca sa o dieťa do 6.r. V poisťovniach. Manželove odvody neriešte prosím, on je aj SZČO.
Ide vyslovene o to, čo na to zamestnávateľ PRÁVNE.
Nechcem poberať dve dávky, nechcem, aby manžel bol v TPP počas poberania RP a pod. Takže ani jedna z poisťovní mi toto asi neodpovie. Ide mi len o pracovnoprávny pomer.

ofzuza
21. aug 2021

@coccinellaseptapunktata cisto zo zakonnika prace tam nie je problem. Muz aj zena maju narok byt na rd. Jedine co je neiste je zdravotne poistenie.

tramtada31
21. aug 2021

@ajka0207 mohla si sa so starsim prihlásiť na dôchodkové ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov, lebo teraz sa ti nepočítajú roky do dôchodkového.

coccinellaseptapunktata
autor
21. aug 2021

@ofzuza ďakujem pekne. Toto si ešte overim, ale podstatu som sa dozvedela.