Slobodný umelec a platenie do zdravotnej poisťovne

kriketa
27. dec 2012

Ahojte, vedel by mi tu niekto poradiť ohľadom zdravotného poistenia? Keď má niekto štatút slobodný umelec, v roku 2011 podal daňové priznanie z ktorého mu vypočítali, že musí odvádzať odvody do zdravotnej poisťovne a teraz za rok 2012 bude daňové priznanie 0 eur, bude to platiť aj naďalej alebo nie? Doteraz bolo priznanie vždy nulové a nič sa neplatilo až na to minuloročné. Ale na stránke poisťovne som našla informáciu, že by sa to malo platiť dva roky. Neviete, či to platí aj keď bude to priznanie nulové? Máte s tým niekto skúsenosť? Keby sa tá živnosť zrušila a človek by pracoval na TPP, zanikne aj povinnosť platiť si odvody? Ďakujem 🙂

miskalevica
27. dec 2012

@kriketa no ono to patri normalne do zivnosti, len s umecami to volako inak chapu ako s obyc. zivnostou, najlepsie by poradila skusena uctovnicka. Aby si nemusela platit odvody, nemusis zivnost hned rusit, da sa aj "prerusit" cca 2 roky a potom sa to dalej predlzuje ak chces. A potom to treba samozrejme oznamit aj do socialnej aj do zdravotnej poistovne. Ja ked som mala zivnost, tiez som vykazala zisk 0, ale zdravotku som tak ci tak musela platit aj si podavat rocne zuctovanie.

kriketa
autor
27. dec 2012

A ako to, že my nie? Veľa rokov už máme v rodine slobodného umelca, nikdy pri 0 priznaní neplatil zdravotku ani nič iné, teraz si nechal daň, platí ju. Tak keď bude budúci rok nulová, zase by ju nemal platiť nie? Lebo slobodný umelec je trošku iný typ živnosti...

miskalevica
27. dec 2012

@kriketa ved v tom je to ine, ze umelci to platia inak ako bezni zivnostnici. Ako hovorim, najlepsie by vedela nejaka uctovnicka, co v tom chodi 🙂

liz_lemon
27. dec 2012

zdravotné poistenie musí platiť každý
@kriketa

kriketa
autor
27. dec 2012

@liz_lemon tak potom fakt nechápem, prečo sme to nikdy neplatili pri nulovom priznaní 🙂)) nie je to divné?

dkb
27. dec 2012

zdravotné poistenie platí každý slobodný umelec, aj keď má nulové daňové priznanie. A pozor, teraz od júla 2013 sa bude platiť aj sociálne poistenie, budeš mať povinnosť sa prihlásiť aj na sociálnu poisťovňu. Stále však platí výnimka a to, ak tvoj príjem, pozor, nie základ dane, ale príjem nepresiahne za rok 2012 cca 4700,- eur nemáš povinnosť platiť sociálne poistenie v roku 2013.

liz_lemon
27. dec 2012

@kriketa no, na tvojom mieste sa idem informovat do zdravotnej poistovne, aby sa nestalo, ze pride rovno oznam od exekutora, kvoli dlhom v zdravotnej poistovni

kriketa
autor
27. dec 2012

@liz_lemon komunikujeme so zdravotnou poisťovňou, lebo tam platíme poistenie od daňového priznania roku 2011, vedeli by sme o tom, keby sme tam dlžili viac... navyše na ich stránke je zoznam dlžníkov a vieme presne, koľko dlžíme a je to len od daňového priznania...sama to nechápem, ale je to tak... proste sa to zdravotné neplatilo.

kriketa
autor
27. dec 2012

@dkb čiže ak bude celé daňové nulové, tak sa nebude nič platiť? asi sa ale na to vykašlem a naozaj to aspoň pozastavíme...

mamahanky
27. dec 2012

@kriketa no je to divne pretoze platit si mala...si oslobodena len od socialky....ja som tiez umelec na volnej nohe 😉

kriketa
autor
27. dec 2012

@mamahanky komunikujeme so zdravotnou poisťovňou, lebo tam platíme poistenie od daňového priznania roku 2011, vedeli by sme o tom, keby sme tam dlžili viac... navyše na ich stránke je zoznam dlžníkov a vieme presne, koľko dlžíme a je to len od daňového priznania...sama to nechápem, ale je to tak... proste sa to zdravotné neplatilo...
dávam to tu znova.... a zdravotka iný dlh neeviduje

mamahanky
27. dec 2012

no lenze zdravotka ta eviduje odkedy sa zaevidujes...kedy si skoncila skolu?

dkb
27. dec 2012

@kriketa či bude daňové priznanie nulové alebo nie, zdravotné poistenie musíš platiť. Písala som o sociálnom poistení, kde nastanú zmeny.

kriketa
autor
27. dec 2012

@mamahanky ale tu nejde o mňa, ja píšem ohľadom niekoho iného, ten človek má tohto slobodného umelca asi už 5 rokov a nikdy zdravotku neplatil... naozaj to už nechápem, ale nemá z toho problém chápete? a je so zdravotkou v kontakte, platí ju už teraz, ale len preto, lebo mal už vysokú sumu na daňovom priznaní a tak mu povedali, že vďaka tomu teraz musí platiť zdravotné... som z toho jeleň....

dkb
27. dec 2012

@kriketa - ešte pozor, to že v zdravotnej poisťovni v zozname dlžníkov je tá suma o ktorej hovoríš, ešte neznamená, že tam nemáš väčší dlh. Mohlo sa stať, že za isté obdobie nemajú záznam, či si pracovala, alebo si bola SZČO alebo si bola dobrovoľne nezamestnaná, teda ťa nevedeli zaradiť a keď si to budú zisťovať, môže sa stať, že tvoj dlh bude reálne o dosť väčší.

dkb
27. dec 2012

neviem koľko rokov dozadu, naozaj slobodní umelci zdravotné poistenie neplatili, ale teraz túto povinnosť majú

kriketa
autor
27. dec 2012

@dkb nie nie, celých 5 rokov má slobodného umelca... v kuse, nikdy neprerušil.. asi to je teda ako vravíš, že sa to nemuselo platiť... a teraz sa to zmenilo. ale popýtam sa normálne aj v zdravotke pre istotu, aby sme neboli o pár rokov naozaj prekvapení 🙂

kriketa
autor
27. dec 2012

@dkb aha, nehovorí toto o tom náhodou??
Ani slobodné povolania sa nevyhnú odvodom. Budú na tom rovnako ako živnostníci.

BRATISLAVA. Autori či umelci registrovaní na daňovom úrade majú zvláštne postavenie, ale postupne oň prichádzajú. Teraz sa musia prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba a potom platiť aspoň také odvody ako živnostníci.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5740720/zdravotne-poi...

lebo pokiaľ viem, slobodní umelci nie sú vedení ako SZČO...ale už zrejme budú...

terina25
27. dec 2012

inak aj mňa by táto téma zaujímala.ja síce nie som slobodný umelec(zvažujem to resp.zvažovala som),ale som živnostníčka.na DP som mala tiež nulu.v oktobri to bol rok,čo mám živnosť.neplatím žiadne odvody...písala som aj do zdravotnej poisťovne a prišiel mi od nich výpis už na rok 2013 od 1.1.-31.12.2013 koľko by som mala platiť. a je tam uvedené nula.Tak teraz nechápem...ak mi oni sami napísali,že výška preddavku je nula,tak aj tak mám platiť?je to celé nejaký nezmysel.

dkb
27. dec 2012

slobodní umelci sú v podstate SZČO, ale s nejakými výnimkami.
@terina25 je to veľmi čudné, lebo každý živnostník sa musí po zriadení živnosti prihlásiť na príslušnú zdravotnú poisťovňu a hneď je povinný platiť minimálne poistné a tebe sa už mala odvodová povinnosť vyrátať z daňového priznania za rok 2011 a keďže si mala nulové DP, mala by si platiť naďalej minimálny odvod. Je to na tebe, ale ja by som si to ešte overila.

kriketa
autor
27. dec 2012

@terina25 že je to divné?? tak teraz tomu už vôbec nechápem 🙂

dkb
27. dec 2012

Kopírujem:
Povinnosťou podnikateľa je do 8 dní od začatia podnikania oznámiť svojej poisťovni výšku preddavkov, ktoré bude odvádzať, pretože poistné sa platí vo forme mesačných preddavkov. Ich výška závisí od vymeriavacieho základu za predchádzajúci rok (podľa daňového priznania). Keďže ako začínajúci živnostník ešte nemáte za predchádzajúci rok žiaden vymeriavací základ, výška preddavku na poistné sa počíta z minimálnej mzdy v danom roku.

terina25
27. dec 2012

@dkb ja som sa nikde nehlásila.za mňa to urobil živnostenský úrad.teraz to je tak,že oni nahlasujú na soc.poisťovňu a ZP - ak živnostník chce..a to,že som mala hneď platiť min.poistné.prvý rok je každý živnostník oslobodený od platenia poistného.poistné sa platí až po tom prvom roku od zač.podnikania na základe DP.

ak teraz mám doma žiadosť o zrušenie živn.podnikania a je tam aj kolonka ,či chcem aby to bolo oznámené zdrav.poisťovni a správcovi dane.to možeš ale nemusíš zaškrtnúť

a k tomu overeniu.prišlo mi to mailom a aj písomne priamo z centrály z bratislavy.mám to na papieri,tak čo mám ešte overovať,keď to mám priamo od nich?

inak by ma zaujímalo,že ako sa to rieši,ak oni sami mi poslali,že nemám platiť preddavok a ja nezaplatím ani tú min.výšku.čo mi potom dajú pokutu?alebo ak zaplatím,potom mi vrátia naspäť preplatok?alebo ako sa to rieši?

terina25
27. dec 2012

@dkb kopírujem z mailu od všeob.ZP

na základe Vášho emailu Vám oznamujeme, že ak ste považovaná za poistenca v súbehu poistení (poistenec štátu/SZČO), stanovujete si výšku preddavkov na verejné zdravotné poistenie sama a teda si môžete určiť aj nulu, čo znamená, že preddavky hradiť nebudete. Toto sa vzťahuje až do konca roka 2012.

dkb
27. dec 2012

ešte kopírujem:
Poznámka: hoci vás JKM prihlási do zdravotnej poisťovne, do 8 dní od začatia prevádzkovania živnosti ste povinní oznámiť vašej poisťovni výšku preddavkov na zdravotné poistenie, ktoré budete platiť . Rovnako aj všetky ostatné povinnosti vyplývajúce zo zdravotného poistenia (napr. odvod preddavkov, ročné zúčtovanie, odvedenie nedoplatku na poistnom a odpis ročného zúčtovania) budete musieť riešiť priamo na pobočke príslušnej zdravotnej poisťovne a nie na JKM.

@terina25 v prvom roku podnikania si oslobodená od platenia sociálneho poistenia, zdravotné poistenie sa platí. Keď ti prišlo vyjadrenie zo zdravotnej poisťovne, že nemáš platiť preddavok, tak neplať nič, lebo dostať od nich niečo späť je riadna fuška 😝

dkb
27. dec 2012

@terina25 už to chápem, ty si naraz prihlásená ako poistenec štátu (asi si na materskej alebo rodičovskej dovolenke) teraz platí za teba poistenie štát, takže ty určite nič neplať

terina25
27. dec 2012

@dkb áno,som na rodičovskej dovolenke+som zamestnaná(ale som doma so synom)+mám ŽL

ešte chcem napísať niečo k tým 8 dňom...ja som ozaj nikde nebola nič prihlasovať.len som si vybavila živnosť a potom mi domov prišlo zo ZP ,či chcem platiť preddavky,v akej výške a pod...a ja som si tam uviedla nulu - bola tam aj taká možnosť.

inak som už z toho teraz jeleň.lebo každý inak hovorí.

dkb
27. dec 2012

@terina25 tak je tam tá povinnosť nahlásiť sa do tých ôsmych dní, ale teraz už je to jedno, keďže oni ťa evidujú a komunikujú s tebou, bude to určite v poriadku

lumarque
26. mar 2013

ahojte , neviete ako to je s platenim odvodov pri slobodnom povolani? Ked som na rodicovskej a povedzme ten mesiac nezarobím nic, kolko musím platit odvody? Predtým som bola rok živnostníčkou. dakujem

nivalis
20. jan 2014

Ahojte 🙂 prosim poradte mi. Na taketo veci som absolutny debil 😀 o vsetky papiere sa doma stara manzel 😀 momentalne som evidovana ako matka starajuca sa o diata do 6rokov, vsetko co treba za mna odvadza stat-tak mi bolo povedane 😉 mam poziadane o predlzenie RP so zdravotnych dovodov- cakam na posudenie... a uvazujem nad statutom slobodneho umelca- ako sa k tomu dopracujem??? ako a kde sa o to ziada a co z toho pre mna vyplyva??? budem musiet nieco platit??? viest si uctovnictvo??? alebo co vlastne???
Aby ste rozumeli, nerobim nijake extra umenie 😀 "navliekam koralky"... drotikujem... cinujem... zisk nemam ziadny... mozno si pokryjem naklady... ale chcem predavat cez sashe, tak sa pytam ako na to legalne?
VDAKA!!!