Ukončenie pracovného pomeru cez rodičovskú dovolenku

vavka33
3. apr 2008

Ahojte.
Chcem sa opytat ci s tym niekto mate skusenost.
som na rodicovskej dovolenke a som zamestnana.Chcem dat ale vypoved,pretoze byvam v inom kraji ako som byvala pred nastupom na matersku,cize na svoje povodne pracovisko sa nevratim.preto chcem rozviazat prac.pomer.
neviem ci to staci napisat a poslat zamestnavatelovi,alebo to treba vybavit osobne a este neviem,ci sa mam potom nahlasit niekam na urad prace,alebo co treba urobit.
dakujem vam za vase prispevky

gapa
28. okt 2008

katy,
PN t.j. nemocenské ti od 11-teho dna vypláca nie zamestnávatel ale soc.poistovna. Takže až do ukončenia PN budeš nemocenské dostávať zo sociálky zamestnávatela.
Lekár ti vystaví žiadosť o materské, ktoré dáš ešte zamestnávatelovi spolu s ukončením PN-ky, lebo tvoj PP bude v tom čase ešte trvať. ONi vybavia ostatné. Predpokladám podmienku aspon 270dní nem.poistenia budeš mať splnenú, lebo už si asi nejaký čas zamestnaná a do termínu pôrodu to iste aspon 270kalend.dní bude (aj dni PN sa rátajú). Materské sa vyráta z vym.základov v r.2008, dni PN sa vynímajú.

Ak tvoj PP nepredlžia, tak od 19.7.09 (dúvam, že som tomu dobre porozumela, a nejde o rok 2008) už nebudeš poistená v nezamestnanosti, ani nemocensky a ani dôchodkovo ako zamestnanec. Do zdarv.poistovne treba potom zájsť asi s potvrdením o poberaní materského (možno aj zápočt.listom, príp. prac.zmluvou - závisí od ZP).
Asi tiež treba pouvažovať nad poistením v nezam. Ak si mala pred zaevidovaním na UP v posledných 4-och rokoch len prac.pomery na dobu určitú + dobrovolné poistenie(žiaden na dobu neurčitú), tak ti stačí byť poist.v nezam. v posledných 4-och rokoch len 2roky (t.j. 2x365dní) a nárok na podporu budeš mať 4mesiace. Podpora sa vyráta z obdobia dvoch rokov pred zaevidovaním.

Samozrejme treba si dať po narodení dieťaťa sama prihlášku z dôvodu dôchodkov.poistenia do SP podla bydliska (vid príspevok vyššie)!!!!!.

Ak čakáš dvojičky, tak budeš poberať materksé 37týždnov (to len pre zaujímavosť, nič na tvojich povinnostiach, trvaní poistného ani prac.pomeru to nemení)

A kopiu rod.listu dieťaťa (resp oboch detí, aby vedeli, že máš dvojičky a nárok na materké 37t) treba doručiť aj do soc.poistovne podla sídla zamestnávatela, kde bola podaná žiadosť o materské (prehlasuješ to v žiadosti, že im oznámiš rod.číslo dieťaťa)

gapa
28. okt 2008

martinka,
P O Z O R našla som si chybu!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠 v príspevku pre teba. Samozrejme som predpokladala, že tvoj PP je na dobu "neurčitú", nie ako som písala pri podpore v nezamestnanosti, že na dobu "určitú". Pri PP na dobu neurčitú treba byť poistená v nezam. aspon 3roky v posledných 4-och.
Pri prac.pomeroch len na dobu určitú, je to 2roky v posledných 4-och, ako píšem v príspevku pre katy.

katy2
29. okt 2008

gapa, dakujem ti velmi pekne... urcite sa ozvem, ked to bude aktualne a ked mi nebude nieco jasne....
este raz vdaka za pomoc....

martinka17
29. okt 2008

gapa,
dík pekne, ja som zamestnaná bez prestávky už asi 8 rokov, takže s tým by nemal byť problém. A tú zmluvu som mala na dobu neurčitú 😉 Teda ja ju ešte mám, len už to beriem tak, že mám "výpoveď" a podobne sa staviam k práci. Skrátka aj keď sa niečo pokazí a na MD nepôjdem, sem sa už nevrátim 😖

gapa
29. okt 2008

ešte čo sa týka toho poistenia v nezamestnanosti. Neviem,či som to napísala jasne. Od nástupu na rodič.dovolenku už mamička nie je poistená v nezamestnanosti ako zamestnávatel. Preto je dôležité dobrovolne sa poistiť v nezamestnanosti.
Samozrejme ak jej prac.pomer skončí ešte počas čerpania mater.dovolenky, tak nie je poistená v nezamestnanosti od ukončenia PP.

katy2
29. okt 2008

a co to vlastne je to poistenie v nezamestnanosti... dobre tomu nerozumiem... naco to je? a poistuje sa to v soc.poist.? a kym som zamestnana, tak som poistena? nechapem.... 😒

gapa
29. okt 2008

zase mám preklep v predchádzajúcom príspevku. Malo tam byť, že "mamička nie je poistená v nezamestnanosti ako zamestnanec" nie ako zamestnávatel.

katy,
ak nie si potrebnú dobu poistená v nezamestnanosti (aká je potrebná doba som už píslala), prídeš o prácu a zaeviduješ sa na UP, tak nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Ak potrebnú dobu poistená si, tak ti vznikne nárok na podporu.
Ak si zamestnaná tak si poistená v nezamestnanosti. Poistenie sa ti však prerušuje napr. počas dní neplateného volna, čerpania rodič.dovolenky (a o tom je reč) alebo počas čerpania očr-ky nad 10dní (prvých 10dní si poistená aj v nezamestnanosti).

poistuje sa to v soc.poistovni na registračnom liste FO a aj tam sa platí poistné.

hasky1526
29. okt 2008

ahoj gapa, dakujem za odpoved, ale akosi v tom mam vacsi chaos. zamestnana som bola od roku 2001 ked som isla na matersku v roku 2005. ked som porodila, a aj predtym, vsetko za mna ohlasovala ekonomka. teraz ked som rozviazala PP dohodou tak som nic nikde neohlasovala.proste nic. chcem len vediet ci budem mat narok na nejake peniaze, ked sa napr. zahlasim na urade, alebo nie. co mam teda robit ak sa dovtedy nezamestnam a napr. otehotniem ci tiez budem dostavat nejake peniaza, ked sa na urad neprihlasim a budem dobrovolne nezamestnana, ci budem nieco platit a kde to treba ohlasit. chcela by som vediet, ci by bolo najrozumnejsie. 😉

gapa
29. okt 2008

hasky,
1. ak si nebola dobrovolne poistená v nezamest. počas RD, tak nárok na podporu v nezamestnanosti mať nebudeš. ale ak sa nezaregistruješ na UP, tak by si si musela sama platiť zdravotné poistenie. Alebo ak nedáš prvé dieťa do škôlky, tak môžeš byť aj nadalej poistencom štátu v zdravot.+dôchodkovom poistení, no peniaze nebudeš poberať žiadne. V SP si to treba popredu pozistovať (či musíš dať nejakú prihlášku), v ZP stačí aj neskôr.
2. pri ukončení PP bolo treba podla mna zájsť na ZP, zajdi tam teraz a zisti čo potebujú. predpokladám nebudú robiť problémy.
3. overila by som si na SP, či si dôchodkovo poistená (pre istotu)
4. ak chceš dalšie dieťa a nárok na materské, treba sa "dobrovolne nemocensky poistiť" aby si splnila podmienky, o ktorých som už píslala. Bud použi postup, čo som už písala, t.j. poistiť sa do 8tt!!!!!!! (to je dôležité za každých okolností) a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov!!! alebo "ak predpokladáš nástup na MD v r.2009" a nebudeš tehotná alebo nebudeš do konca roka tehotná viac ako do 8tt, tak sa môžeš prihlásiť z maximálneho vymer.základu 30219 pred koncom roka 2008 a ešte v decembri podať zmenu VZ na minimum s platnostou od 1.1.09. POtom nedávať už žiadnu odhlášku z DNP až do nástupu na MD a riadne platiť. Materské sa bude rátať z obdobia od prihlásenia do 31.12.08.

hasky1526
1. nov 2008

ahoj gapa, to prve ked som citala ten celkom prvy prispevok co som pisala a ty si mi odpisala to som pochopila,ale tento prispevok v bodoch uz absolutne nie.proste od 4.1.09 som po RD a nie som nikde zamestnana, co mam robit, ked viem, ze sa uz asi nezamestnam a chcem druhe babatko.

gapa
2. nov 2008

hasky, dávaš prvé dieťa do škôlky, odkedy? a predpokladám chcete druhé dieťa čo najskôr.
no a tú soc.poistovnu, čo som ti písala v bode 3, si si už overila (pre istotu)? a zašla do ZP?

hasky1526
7. nov 2008

chcem dat maleho do skolky od januara,v SP ani ZP som este nebola.

gapa
7. nov 2008

hasky,
ak dávaš dieťa už do škôlky, tak ak si nechceš platiť zdrav.poistenie sama, tak jedine sa evidovať na UP. Ak chceš nárok na materské, tak sa treba včas prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie.

zuzitka
12. nov 2008

no ja mam podobny problem ako hasky1526 😀
uz som o tom pisala na 1.strane, aj mi Gapa odpisala ....
tiez mi konci RD v januari 2009, tiez som dala vypoved, tiez planujeme druhe bejby........

= neviem, ci sa prihlasit na urad prace, syn pojde do skolky az od septembra 2009 a chceme popracovat na babenku

= volala som s ekonomkou, povedala, ze dala vediet na zdravotke a v socialnej poistovni, ze som skoncila PP,
ale ked maly dovrsi 3 roky, ja nepojdem na urad prace, musim ist do zdravotky a vybavit si, ze si budem platit sama a tak isto aj na dochodkove = toto neviem kam mam ist zahlasit 😅 do socialnej poistovne podla bydliska??

= ak by som isla na urad prace, asi mi nebudu nic vyplacat, ale budu ma asi nahanat po zamestnaniach a to si neviem predstavit obiehat so Samkom 😀

zuzitka
12. nov 2008

este nieco som zabudla 😅

ak mi teda v januari 2009 konci RD, pojdem do zdavotnej poistovne, budem si platit poistku sama, potom otehotniem, pojdem na matersku dovolenku... aj pocas materskej a rodicovskej dovolenky si platim zdravotku sama /ked nie som zamestnana/ alebo zase mam ist do poistovne, odhlasit sa a bude mi to platit stat? 😕

a ak si budem platit len obycajnu zdravotnu poistku, mam narok na matersky prispevok alebo nie? alebo musim si platit to DNP? 😕

moc moc dakujem vopred za odpovede 🙂

olinka6226
12. nov 2008

na urad prace ist nemusis. staci ak sa na socialnej poistovni a zdravotnej poistovni prihlasis na poistenie v ZP ako samoplatca a v SP DNP. Ked potom otehotnies, podas na ZP zmenu a stat bude platit za teba na SP v podstate detto (tym ze poziadas o matersku tak po narodeni by si mala vypisat registracny list FO ako poistenec statu)

gapa
12. nov 2008

zuzitka,
veru som ti už odpísala (dosť rozsiahlo), no akosi sa mi zdá, že úplne zbytočne. na moju radu si nedala a do SP nevolala, predpokladám 😢 Ekonomka si samozrejme svoje povinnosti splnila, no tie nesúvisia s tvojím dôchodkovým poistením.

To, či si teraz dôchodkovo poistená štátom je velmi podstatné!!! aj pre tvoj další postup.
Ak ide syn do škôlky až v 9/09, tak aj ked sa nepôjdeš evidovať na UP po dosiahnutí jeho 3-och rokov, tak by si za istých okolností mohla byť nadalej poistencom štátu (zdravotne a dôchodkovo) a platiť si sama kvôli budúcemu nároku na materské len DNP, najlepšie začať ešte pred koncom tohto roka. Zo zdravotného poistenia sa materské nevypláca!!!

no a dôchodkovo poistená štátom by si mohla ostať do jeho nástupu do Mš (potom by si musela dať sama do 8dní odhlášku) len za predpokladu, že si dôchodkovo poistená aj teraz. čo však nie je isté, lebo SP má nejednotné postupy ak PP skončil a pôvodnú prihlásku podal ešte zamestnávatel v SP podla sidla firmy. Sama si si predpokladám prihlášku na SP podla svojho bydliska nedala.

zuzitka
13. nov 2008

gapa ... nepisala si mi to zbytocne 🙂 urcite si pomohla tvojimi riadkami mnohym maminam....
ja to riesim, pani zo soc.poistovne mi napisala na moju otazku toto:

"Z dôvodu skončenia pracovného pomeru by Vás mal zamestnávateľ odhlásiť najneskôr v deň nasledujúci po zániku pracovného pomeru z nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Ak naďalej zostávate na rodičovskej dovolenke z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov a chcete byť povinne dôchodkovo poistená, prihlášku na dôchodkové poistenie môžete podať osobne v pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá je príslušná podľa miesta Vášho trvalého pobytu, alebo poštou. Prihláška sa podáva prostredníctvom tlačiva – Registračný list fyzickej osoby -. Tlačivo dostanete v každej pobočke Sociálnej poisťovne a môžete si ho vytlačiť aj z internetovej stránky Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk (časť Formuláre). Krížikom v ňom v príslušnej rubrike označíte, že ide o prihlášku. Na tej istej internetovej stránke nájdete aj tlačivo čestného vyhlásenia fyzickej osoby, že sa riadne staráte o dieťa, ktoré vyplnené spolu s fotokópiou rodného listu dieťaťa priložíte k prihláške. Ak si sporíte v druhom dôchodkovom pilieri a chcete, aby Vám odvody robili aj do tohto druhého dôchodkového piliera, priložte aj tlačivo Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení, ktoré je tiež uverejnené na internetovej stránke Sociálnej poisťovne v časti formuláre. Povinnosť platiť poistné ( nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti) , po skončení zamestnania a starostlivosti o dieťa, nemáte."

takze vybavujem, vypisujem 🙂

len riesim ci nastupit na urad prace alebo nie, ale ked si napisala, ze ak syn nejde do skolky, ze som poistenec statu, tak ok 🙂

gapa
13. nov 2008

zuzitka, tak toto ocenujem. 🙂 🙂
No je otázne, odkedy ta teraz zaevidujú, ked si písala, že tvoj PP skončil tuším 31.8.08??? alebo 30.9.08. Táto prihláška sa zaeviduje "najskôr odo dna, kedy ju do SP donesieš/príp. kedy si poslala prihlášku poštou". Takže obdobie od 1.9.08 doteraz by si mala bez dôch.poistenia! Tak aj na to si daj bacha. Aj ked asi radová pracovníčka s tým asi aj tak nič nenarobí.

Tak daj vedieť, prosím ta, ako si dopadla. Takéto spätné info sú neocenitelné pre rady iným mamičkám 😉 (lebo postupy nie sú jednotné). Tiež by som to potrebovala zistiť pre jednu kolegynu (asi som to už spomínala). a kam si písala tú otázku?

Ked už budeš mať túto prihlášku na dôch.poistenie v poriadku, teda budeš dôch.poistená, tak budeš poistencom štátu až dovtedy, kým sa neodhlásiš.
A odhlásiť sa musíš do 8dí od skončenia splnenia podmienok na RLFO a to bud:
1., ked nastúpiš do prac.pomeru (ked budeš mať iné dôchodkové poistenie, lebo byť poistencom ako zamestnanec + poistencom štátu byť naraz nemôžeš) alebo
2. ak dáš dieťa do škôlky-akejkolvek (lebo nebudeš splnať podmienku riadnej starostlivosti o dieťa podla zákona o rodič.príspevku)

zuzitka
13. nov 2008

gapa ... pisala som to na mail bratislavamesto@socpoist.sk
nasla som to na www.socpoist.sk .... ked som hladala kontakty 🙂

ja potrebujem nieco citat stokrat dokola, aby som to pochopila.... toto mi je uplne cudzie......
dakujem za rady, naozaj vdaka 🙂

gapa
13. nov 2008

ja dakujem za link. som myslela, že pre dôchodkové snád majú nejaký špeciálny.

Aj mne to trvá, kým niečo pochopím. Treba tomu ozaj venovať nejaký čas, kým to človek pochopí.
Hladám najradšej priamo u zdroja, t.j. priamo v zákone, kde to nie je skreslené, lebo záleží na kažnom slove. no a pomôžu rady z porady a stránky SP a upsvar.

Ak budeš chcieť priamo zákon a konkrétne paragrafy na niečo z toho, tak potom povedz.
No a napr. práve téma o riadna starostlivosť o dieťa do 6rokov a podmienky jej splnenia bola jedna z otázok, čo mi dali poriadne zabrať a v niektorých prípadoch veru neviem doteraz.
Tvoj prípad je ale jasný, ak nie si zárobkovo činná, dieťa nechodí do žiadneho zariadenia (mš...) a budeš riadne prihlásená na SP, dieťa má do 6rokov = podmienky jednoznačne splnaš.

zuzitka
13. nov 2008

gapa ... to je super, takze budem doma s malym a stat za mna bude platit tieto poistenia 😉

takze este sa dat DNP, aby som mala narok na materske pri druhom babenku 😵 ale to neni este zarobene...
to sa tiez prihlasim na socialnej poistovni? staci to tusim najneskor do 8tt..... 😅

a ty urcite budes vediet, je schvaleny ten prispevok pri druhom a tretom dietati od 1.1.2009?

a este co s tym, ked som nebola 2 mesiace dochodkovo poistena?? je to moc velky prus*r??? 😅 😅 to sa neda doplatit? nedaju mi kvoli tomu dochodok na moje stare kolena??? 😀 😀

zuzitka
13. nov 2008

mozem sa este pytat? som jak hotentot 😅 😅

budem teda poistencom statu, bude za mna platit aj nemocenske aj dochodkove..... samko pojde do skolky v septembri 09, ja budem stale nezamestnana.... potom dam odhlasku na dochodkove aj nemocenske????

a v pripade, ze samko bude od 09/09 v skolke a ja budem znova tehotna, vtedy sa nebudem odhlasovat na soc.poistovni ci ano????

ja som zdravotne poistena v Dovere, im mam dat tiez vediet ze som bez prace?

pytam sa na vsetko radsej, potom si vsetko vytlacim a budem si to citat az kym to nepochopim 😅 😅

gapa
13. nov 2008

dôch.poistenie sa v tomto prípade nedá doplatiť a ani by sa to neoplatilo. Vadiť to nevadí aj ked je to škoda. no chvalabohu ide len o 2mesiace.

príspevok na 2 a3 dieťa ešte schválený parlamentom nie je, budú sa ním zaoberať až po 25.11.08, myslím, že tu niekto písal, že na schôdzy 27.11.08?

DNP stačí aj do 8tt, no je výhodné, aj ak do konca roka 2008 neotehotnieš, sa pred koncom roka (stačí aj pár dní) prihlásiť z maximálneho VZ 30219,- a ešte do konca roka dať "zmenu" VZ (pozor nie odhlášku a prihlášku, ale ZMENU) na minimum platnú od 1.1.09 (no treba odniesť na SP najneskôr 31.12.08, no vraj pred koncom roka býva v SP volno).
Tak zaplatíš menej. Takže v tvojom prípade (máš už nejaké nem.poistenie, takže sa nemusíš prihlasovať pred otehotnením) získaš nárok na max.materské, ak nastúpiš na MD v r.2009, po uplynutí aspon 26týždnov od posedného prihlásenia na DNP (preto treba najneskôr do 8tt). Ak by si nastupovala na MD až v r.2010, tak treba potom zmeniť postup. No zatial ber, že nastúpiš na MD v r.2009.

penelope10
24. nov 2008

ahojte sa chcem spytat, planujem ukoncit PP vypoveďou z mojej strany, viec menej to odkladam... aj ked na to v podstate nie je dovod.
Len mam otazku... na sikovnu Gap-u 🙂

Mam este veeeeela dovolenky za rok 2007, na MD som od jan.2008. (niekde som citala, ze aj za obdobie MD mi pripada nejaka dovolenka).
Nárok na preplatenie dovolenky od zamestnavatela mam iba pri výpovedi +
vseobecne pre zamestnancov plati, ze ak si dovolenku za r. 2007, nevycerpaju do konca roka 2008 im prepada....
co v mojom pripade ? Prepadne mi teda pocas MD, resp. RD nárok na dovolenku ?

gapa
24. nov 2008

penelope,
áno aj obdobie čerpania MD sa pokladá za čas odpracovaný, takže aj za toto obdobie vzniká nárok na dovolenku. RD už sa nepokladá za odpracovaný čas.

Ak si nemôžeš čerpať dovolenku ani do konca naledujúceho kalend.roku z dôvodu čerpania MD alebo RD, tak si ju môžeš vyčerpať po ukončení MD alebo RD, táto dovolenka ti neprepadá. Len potom ju musíš vyčerpať do konca daného kalend.roku, v ktorom do práce nastúpiš, inak by ozaj prepadla.

penelope10
25. nov 2008

jeeej to si ma potesila 🙂
si zlata, mozem sa este spytat, ktore ustanovenie akeho zákona o tom hovorí .... ?
Vďaka,
🙂

januarova
25. nov 2008

gapa, aj ja by som mala na teba otazku, ak mozem. 😉
Som od 12/06 na RD, ktora mi konci 07/09 a od 08/08 som sa vratila naspat do prace. kedze sa nam rusi firma, tak som teraz dostala vypoved z nadbytocnosti s vypovednou lehotou, PP mi konci 28.2.09. Od marca do jula by som chcela zostat doma na RD, skusime ci sa zadari dalsie babo, ked nie, tak si budem hladat pracu. Ale potrebujem vediet, ked mi skonci PP, tak na zaciatku marca na ake urady mam ist? Mala by som sa asi prihlasit na to poistenie v nezamestnanosti a treba sa opat nahlasit aj na dochodkove poistenie? A este nieco dalsie? Predpokladam ze narok na podporu v nezam. nesplnim.
Dakujem 🙂

januarova
25. nov 2008

a este dodatok, mala som PP na dobu neurcitu. a keby som chcela aby som mala znovu narok na materske, co mozem preto urobit?
Ď.

gapa
25. nov 2008

penelope,
zákonník práce
- § 144 ods.4 v súvislosti s nárokom na dovolenku bud za odpracované dni § 105 alebo na dovolenku za kalend.rok § 101/resp. pomernú časť dovoelnky podla § 102 krátenú podla § 109 za neodpracované dni.
- § 113 ods.2 pripane v súvislosti s § 116