Ukončenie rodičovskej dovolenky a výpoveď

babe01
14. mar 2012

Dobrý deň.Potrebovala by som poradiť. Som zamestnaná od 01.02.2003 na dobu neurčitú. 01.04.2006 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá sa mi skončila 13.10.2006. Od 14.10.2006 do 9.11.2006 mi bola poskytnutá platená dovolenka. K dátumu 10.11.2006 som nastúpila na rodičovskú dovolenku. Druhý krát som otehotnela a od 7.3.2009 som nastúpila na materskú dovolenku. následne som pokračovala v rodičovskej dovolenke. Dieťa bude mať 3 roky 21.04.2012. Do zamestnania som poslala papier s tým, že k 22.04. chcem nastúpiť do práce. Ale už teraz viem, že ma budú chcieť prepustiť. Ako mám postupovať a čo bude pre mňa najvýhodnejšie? Ďakujem za skorú odpoveď.

zalka
11. apr 2013

@zuzana315 áno stále to platí .. čerpať den dovolenky a zvyšok preplatiť .. akurát max. podpora je cca 770-800 e naproti 1100 e čo bolo v roku 2012

1ingrida1
21. apr 2013

baby, ja viem, teraz mi vynadate do nezodpovednych, ale aj ja mam otazku k tejto teme, tak nechcem zakladat novu.. mne rodicovska skoncila 6.5.2012 ale maleho mi do skolky nevzali, tak sme cakali do spetembra, teraz chodi od septembra do skolky, ale bol v kuse chory.teraz uz je to lepsie. problem je v tom,ze ja som sa nikam neozvala ze mi skoncila rodicovska, pretoze ma to vobec nenapadlo.ja som si myslela ze mi prestane chodit rodicovsky prispevok a hotovo.nevedela som ze treba niekde nejake papiere vybavovat.a do prace som sa tiez neozvala, lebo som si myslela ze momentalne mi to je aj tak zbytocne ked sa tam za prve robia len 12tky, co ja nemozem, a za druhe aj tak by som nemohla nastupit.nepotrebovala som poberat nejake davky,lebo mam to stastie, ze vladzeme s peniazkami.no teraz mi volala pani z personalneho z roboty, ze si mam napisat vypoved.ked som sa jej pytala ci by sa vo firme naslo nejake miesto od osmej do stvrtej,tak mi povedala ze nie, ze len 12tky, ze ked mi to nevyhovuje ze si mam napisat vypoved.a teraz neviem, ci si mam tu vypoved napisat a ked,tak k akemu datumu.alebo ci si vypoved nemam napisat,a mam ziadat aby mi ju dali oni,ked mi nevedia najst miesto.ale neviem ci mam na to pravo,ked som nenastupila po skonceni rodicovskej.normalne mam z toho stresy a hlavu v smutku,lebo som si naozaj myslela ze miesto pre mna bude a vsetko bude v poriadku.viete mi prosim vas niektora poradit, ci mam este narok na pracovne miesto,alebo nie ked som sa im neozvala? ja viem,velmi velmi nezodpovedne :/

1ingrida1
21. apr 2013

@zalka vidim ze sa vyznate, mohli by ste si otvorit nejaku platenu poradnu 🙂 dufam ze sa nenahnevate ked vas este ja poprosim o radu, problem som pisala o kusok vyssie.bola by som velmi vdacna za kazdu radu.dakujem

zalka
21. apr 2013

@1ingrida1 po roku si sa spamätala? Ako myslím, že ti vychádzajú v ústrety teraz ... tým, že máš dať výpoved. Ved Ťa mohli vyhodiť už pred rokom ... pre absenciu ... neposielala si žiadosť o predlženie RD .. nič .. fakt máš ustretového zamestnávateľa , ked až teraz to rieši ..
No a ak chceš písať výpoved, tak sa dohodni tak, že vyčerpeš den dovolenky a zvyšok ti preplatia .. teda že nastúpiš na 1 den do práce a ten den budeš mať dovolenku a aj výpoved ... tak dostaneš max. podporu v nezamestnanosti .
A dodatočne sa dohodni s personalistkou , že napíšeš žiadosť o poskytnutie predlženej rodičovskej dovolenky, aby aj oni mali papiere v poriadku ....
strašne nezodpovedné ... ak by ťa vyhodili spätne, za absenciu .. tak by si sa nedoplatila do ZP na odvodoch...

1ingrida1
21. apr 2013

@zalka no neviem ci som to spravne pochopila, mne sice ziadna vypoved od nich neprisla,ale bola som si vyrovnat dlh v zdravotnej,tam mi povedali ze uz som samoplatitelka.takze to si este vsetko dodatocne doplatim, viem ze je to nezodpovedne, nerobim si z toho ziadnu srandu.tak asi zavolam spat pani z personalneho a opytam sa jej k akemu datumu mam napisat vypoved.

molniak
21. apr 2013

@zalka ja by som sa chcela opytat ked sa mam po troch rokoch vratit do prace sefka odomna chcela aby som si dala vypoved ze nema pre mna pracu aj ked moje povodne miesto nezaniklo moze to urobit? na moju poziciu bola presunuta druha kolegyna

zalka
21. apr 2013

@1ingrida1 jojha dievča zavarila si si riadne ... ako čo sa týka výpovede skús sa dohodnúť zo zamestnávateľom .. alebo ak ti vyhovuje byť doma .. tak požiadaj o predlženú rodičovskú do veku 6 rokov dieťaťa neplatenú ... a presunie sa toto rozhodovanie o 2 roky ...

zalka
21. apr 2013

@molniak technicky má ti dať prácu, podľa pracovnej zmluvy .. ak Ti ju nedá a nepodpíšeš nový dodatok k pracovnej zmluve o zmene podmienok .. tak Ti musí platiť náhradu mzdy ak aj budeš sedieť doma .. alebo ti dá ona výpoved z organizačných dôvodov ..
sama výpoved nedávaj ... @1ingrida1 aj teba sa to týka ... 🙂 najlepšie je dohodnúť sa ..

1ingrida1
22. apr 2013

@zalka velmi pekne dakujem za rady, no ja som sa chcela vratit, a povedali mi tak neoficialne, ze uz ma neberu ako svojho zamestnanca, ked som sa opytala na pracu v case od osmej od rana, tak mi povedali ze jednoducho v takom case pre mna nemaju nic, ze si mam iba emailom napisat vypoved.a to bolo velmi mila ku mne. tak som jej teraz napisala email, normalne ludsky, ze jedoducho sa tomu nerozumiem, ci sa da vycerpat ten jeden den dovolenky ako ste mi poradila. no ak sa neda tak nic, ved na urad prace pojdem tak ci tak, a nejde mi o poberanie podpory, dufam ze si velmi skoro nieco najdem.aka som naivna ze? 🙂 je mi jasne ze tie odvody za ten rok za mna nikto neuhradi, to si poplatim sama. len som chcela vedet ci sa da este nieco opravit.este raz velmi dakujem za ochotu poradit

zalka
22. apr 2013

@1ingrida1 a prečo platiť odvody do ZP ... spýtaj sa ich či spätne ťa nemôžu zaevidovať v ZP ako rodiča starajúceho sa o dieťa do 6 rokov .. či neni taká možnosť ...
a čo sa týka tej dovolenky ... tak mala by si to takto skúsiť riešiť... ak máš nejakú dovolenku ... a snažiť sa to uzavrieť do mája .. aby si bola už v máji evidovaná na UP ... pred 4 narodeninami dieťaťa...

1ingrida1
22. apr 2013

@zalka no opytala som sa, odpisala mi aby som jej dala datum narodenia maleho.teraz spolu mailujeme.ja som jej navrhla ze by som dosla osobne,ale asi jej to takto lepsie vyhovuje. opytala som sa aj na tu dovolenku, ci mam tuto moznost, tak uvidime. no ja som chcela ist na urad prace uz tento tyzden,len tam potrebujem vraj zapoctovy list a ten od nej nemam kym nemam tu vypoved.

zalka
22. apr 2013

@1ingrida1 no hej ... hovorím ak napr. zajtra budeš čerpať dovolenku a zvyšok Ti preplatia ... tak bude vyššia podpora ... a na dovolenku čo ti napísala ... bo MD je výkon práce a za nu vzniká nárok na dovolenku .

1ingrida1
22. apr 2013

teraz mi napisala aby som mala chvilku strpenia, ze mi da vediet co sa da spravit.

zalka
22. apr 2013

@1ingrida1 tak držím palec aby to dobre poriešila

1ingrida1
22. apr 2013

dakujem dam vediet ako som dopadla
@zalka

molniak
22. apr 2013

@zalka no ja som robila v sklade na 8 hodin na jednu smenu ja ked som odisla na matersku presunula tam babu z 2-smennej prevadzky ked som sa mala vratit po materskej povedala mi ze si mam dat vypoved alebo ze mam ist do vyroby na 2 smeny. Nakoniec mi zavolala ze mi da pracovnu zmluvu na 6 hodin ze budem ako vypomoc (holka pro vsechno) a plus mi da upratovat firmu co je 10 hodin tyzdenne ale iba cez vykend co mne tiez pri dvoch detoch velmi nevyhovuje tak neviem ci ma na to pravo ked moje povodne miesto nezaniklo nastastie mi schvalili predlzenu matersku zo zdr. dovodov ale iba na rok tak neviem co ma po roku caka. Na co mam narok

zalka
22. apr 2013

@molniak no musia ti dať pôvodné miesto ... ak nesúhlasíš s novými podmienkami .. tak nepodpíš dohodu ... a musia ti dať výpoved s organizačných dôvodov s odstupným .. ale to by im neprešlo na súde , kedže miesto nezaniklo ... pracovníčku čo ťa zastupuje by mali presunúť späť na jej pôvodné pracovisko.

molniak
22. apr 2013

@zalka aj po 4 rokoch ked sa vratim z materskej mi musia drzat povodne miesto?

zalka
22. apr 2013

@molniak už som zmätená ... hádam iné babenky pomôžu ... prepáč .

molniak
22. apr 2013

@zalka oki dakujem velmi si mi pomohla a ty prepac ze ta zatazujem

1ingrida1
25. apr 2013

@zalka tak este raz dakujem za rady, pani z personalneho mi napisala aby som jej poslala ziadost o predlzenie rd do 30.4.2013 ale ze som to akoze pisala v aprili 2012.a vypoved dohodou tiez k 30.4.2013. na tu dovolenku uz som sa radsej nepytala.to uz som si netrufla

zalka
25. apr 2013

@1ingrida1 no mohla si sa pýtať na dovolenku a na maximálnu podporu ... ale fajn že to takto poriešili v práci.

fifibela
25. apr 2013

Aj ja zrovna vybavujem tieto veci.....zajtra ifem na úrad práce .....verím ,že všetko dopadne podľa nasich predstav...... ZALKA veľmi pekne ďakujem za rady....pomohli ste nam....;)

zalka
25. apr 2013

@fifibela držím palec ... 🙂

1ingrida1
25. apr 2013

@zalka myslim ze mozem byt rada ze som rada.

zalka
25. apr 2013

@1ingrida1 no dovolenku by ti mali preplatiť ... lepšie by bolo čerpať 1 den a zvyšok preplatiť.. skús ešte toto si vybaviť ... ked je mzdárka prístupná tak prečo to neskúsiť... za opýtanie nič nedáš ..

1ingrida1
26. apr 2013

@zalka neviem, o dovolenke nepadlo ani slovo.podpisala som ziadost o predlzenie RD na 30.4.2013 s datumom rok dozadu.a vypoved dohodou k 30.4.2013. dostala som od nej zapocet, kde mam z tejto prace odrobene 4roky a 254 dni.celkovo mam necelych 8 rokov odrobenych.len teraz neviem ci vobec mam narok na podporu, ked niesom poistena proti nezamestnanosti ci co (to je pre mna novinka, teraz som na to narazila na nete,som asi zaspala dobu alebo co) a tiez neviem ci mam vobec narok na tu podporu,ked za mna ten rok nitko neplatil.to ze mi ten rok dali do zapoctu znamena ze tie odvody nemusim zaplatit? stale tomu nerozumiem.

zalka
26. apr 2013

@1ingrida1 to ti najlepšie odpovedia v ZP ... čo sa týka odvodov do ZP .. ale ženy na predlženej RD neplatia odvody ... a čo sa týka dovolenky tak za čas MD vzniká dovolenka ak si si ju nevyčerpala pred nástupom na MD celú ...
a nárok na podporu tiež vznikne .. z VZ čo si mala pred nástupom na MD ... pýtaj sa o dovolenku.

1ingrida1
26. apr 2013

@zalka no preto sa pytam,lebo mi nejak nejde do hlavy,ze by za mna spatne vyplatili odvody za ten rok co som bola doma.teraz si spominam,ze som tesne pred MD cerpala dovolenku a z nej som rovno ostala doma na MD.tak asi nemam narok na dovolenku.tak v pondelok pobezim do ZP nech dostanem infarkt, dufam ze sa to bude dat nejak na splatky vyplatit. aj socialnu poistovnu treba doplatit? boze ja som uplny analfabet co sa tohoto tyka.podla mna v porodnici by mali rozdavat aj brozurky o tom kedy co treba vybavit.od 0 do 3 rokov 🙂

zalka
26. apr 2013

@1ingrida1 štát platí odvody za matky na RD ... len sa opýtaj či ti to trebalo pred rokom v ZP hlásiť, že si ostala na predlženej RD ...
ak trebalo hlásiť tak nahlásiš aj tam spätne .. nepanikar.