Výhody krátkej materskej dovolenky

asasasa
20. feb 2012

Chcela by som poukazat na niektore vyhody kratkej materskej dovolenky, ktore som si vsimla pri pozorovani dlzky materskej dovolenky v zahranici. Mam kamaratky zijuce v zahranici, kde je bezna 3 mesacna dovolenka, ktora na SK pomery znie velmi negativne ale po blizsom pozorovani sme zistili ze z toho vyplyvaju mnohe vyhody: 1. zena nestrati ekonomicku nezavislost 2. zena nestrati socialny kontakt 3. zena sa nestava zavislou na muzovej pritomnosti a nevyzaduje jeho neustalu pozornost po navrate domov 4. partnersky zivot sa meni len minimalne, nedochadza ku vyraznemu zameraniu sa len na dieta a jeho potreby 5. dieta je samostatnejsie, kedze od malicka je zvyknute na pritomnost cudzich ludi. To je len niekolko vyhod ktore prinasa kratka materska, medzi nevyhody patri skratena doba dojcenia a mensi cas straveny s dietatom. Aky je teda idealne dlhy cas byt na materskej dovolenke?

cobhan
20. feb 2012

podla mojho nazoru aspon rok. Tie vymenovane vyhody su trosku mimo, pretoze:
1) nestrati ju ani na materskej, nejake peniaze dostava a v krajinach, kde je materska kratsia to nie je az tak malo
2) kontakt nestrati, mozno vymeni spolocnost kolegov za spolocnost mamiciek ale rozhodne nebude sediet sama doma na zadku
3) zalezi od povahy cloveka. Mne sa zda, ze draheho vidim malo aj teraz a dokazem si predstavit, ze na materskej to bude este horsie 🙂 ale nemyslim, ze by som si nejako vyzadovala pozornost, skor sa bojim, aby si on potom nepripadal odstrceny. O pozornost uz bude bojovat maly uzlicek prineseny z porodnice.
4) partnersky zivot sa zmeni tak ci tak. Do urciteho veku dietata to je o JEHO potrebach a o tom, ze iny clovek ako matka ich nedokaze plnohodnotne uspokojit (kojenie napriklad)
5) ci je samostatnejsie je otazne, mozno tak citovo odputanejsie od rodicov. Kazdopadne, kde najdes toho cudzieho cloveka, co sa ti bude starat o take male dieta? Naroky su predsta len vyssie ako pri starsich detoch. Do jasli dieta dat mozes, ale v zahranici to bude suma pri ktorej si rozmyslis, ci budes chodit do roboty a o dieta sa ti bude starat iny clovek a celu vyplatu mu odovzas alebo ci radsej budes s dietatom ty sama doma a budes a mu venovat.

viki2912
20. feb 2012

ahoj,ja som doma rok a mesiac a uz v maji sa chystam do prace.cize podla mna optimalne je byt doma do 1,5 roka...a suhlasim s tebou ma to svoje vyhody ,nehovoriac o tom,ze dva prijmy su dva prijmy.dieta ak je zdrave,neam ziadne zdravotne VAZNE tazkosti,nehovorim o beznej nadche,soplikoch....moze ist do jasli.kolektiv mu pomoze zorientovat sa a v spolocnosti rovnakych drobcov sa nauci vela uzitocneho.my davame malu do jasli a nemam ziadne vycitky.prospeje to nasej rodine 🙂

mirka285
20. feb 2012

@cobhan amen🙂strasne dobre si to napisala,mam rovnaky pohlad na vec..

estterka
20. feb 2012

nuz,ja v tom zahranici,kde je materska 4 mesiace zijem a poviem ti,ze nepoznam zenu,ktora je spokojna. kazdej jednej trha srdce,davat opatrovatelke 4 mesacneho drobca a nevidiet ho potom 8 hodin 5 dni v tyzdni vyrastat..

ma.senka
20. feb 2012

@asasasa je to velmi individualne. 😉 kazdemu vyhovuje ine a kazde dieta ma aj ine potreby. a samozrejme zalezi aj od socialneho prostredia a financnych potrieb rodiny. ty skor ale pises o inych veciach, nie o nutnosti kratit MD z financnych dovodov 😉 klobuk dole za tento prispevok, zaujimavy nazor, nieco na tom je. neviem ci pocitas s tym, ze na MK sa takyto prispevok velmi "nehodi" 😉 a stretnes sa tu (podla mojho nazoru) na 99% s odozvami a nazormi, ze cim dlhsia materska, tym lepsie 😉

asshanti
20. feb 2012

ja si myslim, ze byt s dietatom doma celu matersku dovolenku, teda do 3 rokov je radost! 😵 s tym sme planovali babo, ze budem doma a budem sa mu maximalne venovat, ved na to sme ho chceli! 😵 pedtym som si co to odpracovala, vystudovala, navstivila nejake tie krajiny, zazila kopec diskotek, zurov a dovoleniek a teraz si uzivam nasho synceka, netaha ma ani do barov, kontaktu mam habadej, sak ja som v jednom kolotoci, ze nestiham ani mysliet na to aka som unavena, nie to sa este niekam trepat... 😀 😝 kazdopadne ja si tu matersku pochvalujem, urcite by som nedala drobca od seba, ani teraz, zatial si neviem predstavit byt cely den niekde bez neho. 😉 to je len moj skromny nazor... 😉

jasminet
20. feb 2012

tak mi nejak napadlo - na co potom mat dieta, ked prve 4 body uvodneho prispevku su o ekonomickej, financnej, socialnej a neviem akej nezavislosti zeny? 😉 😀

kvetinka211
20. feb 2012

@asasasa je to mozno vyhodne pre malu skupinu zien, ktore netrpia ked maju babatko dat cudzej osobe a uspech v praci je pre nich zivotna priorita. Vacsina zien ale taka nie je. Taketo snahy som uz pocula z viacerych stran, aj EU sa o to velice snazi a dufa ze tak poriesi demograficku krizu tym ze zvysi zamestanost zien. Mne uz sice ide niekedy na materskej z toho vsetkeho svihnut a o dovolenke sa velmi hovorit neda, ale nevymenila by som to za pracu. Aj ked teraz musime kvoli tomu ze nepracujem velmi setrit a davat pozor na vydavky. Ked vidim ako je mojmu babatinku dobre, ked ma chut, tak si cucne mliecka, prituli sa. A hlavne vychovavam ho ja, so mnou spoznava svet a nie s nejakou cudzou zenou .. tam v zahranici kde je to bezne (napr. usa) je aj celkom bezne ze stari ludia zomieraju sami v domovoch dochodcov a deti im mozno tak poslu pohladnicu ku dnu vdakyvzdania ... asi si ich deti velmi nestihli vybudovat citovu väzbu, alebo si ju vybudovali k niektorej z opatrovateliek ktore sa u nich vystriedali 😉 Myslim ze by sa malo skor popracovat na tom, aby vychova deti bola spolocensky uznana ako plnohodnotna cinnost, ziadne valanie si suniek ... ked ja dobre vychovam deti, tak budu v buducnosti sikovni a budu pracovat pre tuto krajinu. Druha vec je, ze by sa malo matkam umoznit napr. postupny navrat do prace - roznymi ciastocnymi uväzkami, skolkou kde sa da ist aj na par hodin atd. Inak teraz nikto nenuti zenu nejst do roboty, nech si kludne ide ... ale nech mna nikto nenuti ist do roboty skor nez uznam za vhodne. A ked je problem v peniazoch, tak nech sa materska v buducnosti nezvysuje, ale nech sa radikalne znizia dane a odvody pre pracujuceho rodica (otca). Takto je to chore, kolko nam stat kazdy mesiac zobere a potom nam velkodusne vrati na smiesnom rodicovskom ... a zvysok prezeru politicki darmozraci, ktori sa tvaria ze riadia tuto krajinu

asshanti
20. feb 2012

@jasminet no asi tak? 😉 nechapem naco niekomu treba dieta, ked sa potom po par mesiacoch trepe do prace a na kavicky, lebo potrebuje mat kontakt... 😖 akoze neodsudzujem nikoho, ja som vysoko spolocensky typ cloveka, ale nemam pocit, ze o nieco prichadzam, ked sa venujem svojmu syncekovi neustale! 😉 iny pripad je, ked matka musi do prace, to uznavam a som rada, ze mozem byt doma s malym a tatik sa o nas postara. 😉

henulienka
20. feb 2012

A ja vám baby budem oponovať.... na mňa sa z tých "výhod" vzťahuje jedine ten prvý bod, s ostatnými nesúhlasím - nestratila som žiadne kontakty, či už sociálne, pracovné - práveže po rokoch tvrdého zarezávania a psychicky náročnej práce to teraz beriem ako úžasný oddych.
Na našom vzťahu s partnerom som nepostrehla žiadnu "závislosť", akurát je náš vzťah lepší a bohatší prítomnosťou detí.
Spolu s deťmi sa veľa stretávame s rodinou, s inými ľuďmi, deťmi .... moje deti sú smelé a nebojácne.
Paradoxne najviac naviazaná na mňa je práve najstaršia dcérka, s ktorou som bola doma len 1 rok - musela som ísť do práce kvôli peniazom, môj vtedajší partner riešil všetko, len nie to, či vyžijeme 😖 Dcérka bola doma s mojou mamou a ja to beriem ako najväčšiu chybu môjho života - ja celé dni v práci, ona doma s babkou, nebola som pri tom, keď začala rozprávať, keď začala behať, keď sa učila na nočník... a ako to píšem aj po rokoch mám slzy v očiach.

Je mi jasné, že sú aj povolania, kde sa pracovná doba dá skrátiť, ale ja som bola denne preč 12-13 hodín. My sme však z niečoho žiť museli... 🙄

Ja som povaha, pre ktorú je kariéra nič ( dokonca som sa po 8 -mich rokoch dočkala výpovede pre zrušené odd. a netuším, čo bude po materskej ), a jediný dôvod, pre ktorý by som materskú ukončila skôr by aj teraz boli financie.

V žiadnom prípade moje riadky neberte ako výčitku 😉 , je to len na vás, len som chcela ukázať aj môj pohľad na vec - a viem, že nás tu je strašne veľa, čo zmýšľajú podobne.

V každom prípade dúfam, že nikdy nebudete mať také výčitky voči svojmu dieťaťu tak ako ja 😵

marthuska
20. feb 2012

myslim, ze preto kazda rozhodujeme za seba, lebo kazda vieme, ake mame dieta a ako sa citime, jedna by bola doma aj 5rokov a bola stastna prestastna, a druha zena zase potrebuje po roku zmenit prostredie a potom sa od poobedia do noci venovat dietatu. toto je taka tema, ako kebyze sa zacnete ludi na ulici pytat, ci maju radi taky alebo onaky napr. kolac a kazdy vam bude tvrdit, ze ten je preto a prehento najlepsi. kazda vieme, preco ostavame 3roky doma a tie z nas, ktore idu do prace skor, dobre vieme, preco. 😉

adelaine
20. feb 2012

.. v prvom momente ma zarazil nazov temy, preco to nazyvat "vyhody"?a preco dlha materska nema vyhody?
cele je to tak divne postavene...kazdy je predsa tak dlho na materskej, ako uzna za vhodne...naco propagovat nieco taketo?

tretulka
20. feb 2012

nejako mi v tom vyratuvani vyhod pre "matku" chybaju vyhody pre dieta...ale kazdy robi tak, ako uzna za vhodne, presne ako pise @marthuska 😉

henulienka
20. feb 2012

@marthuska myslím, že si to zhrnula veľmi trefne 🙂

lucka1987
20. feb 2012

napisala si viac vyhod ako nevyhod... ale
@asasasa nenapisala si nevyhody z ineho pohladu .. jednou z hlavnych velkych nevyhod je strata kontaktu s dietatom...
je to uplne o inom ked zena odide od tak maleho dietata na 8 doh cenen prec, a pride unavena z prace a plna hlava veci pracovnych a k tomu domace prace a potom je ta zena naladena tak pohodovo ze sa moze vanovat zvysok dna babatku? ved ono vyciti ze je jeho matka nervozna.... aky vztah si vybuduju, medzi sebou?
nie dakujem. dietatko som si planovala. a chcem s nim ostat co najdlhsie... ono je na matke zavisle je to maly clovkecik co sa nevie obranit a povedat si svoj nazor.. keby sa opytas tak maleho dietata a ono by ti vedelo odpovedat, jednoznacne by chcelo aby matka ostala prinom.
a prepac, ale vsetky argumenty zmietam zo stola , pretoze su prinajmensom sebecke a nefer voci malemu dietatu .

-to ze je zena na MD, neznamena ze stratila socialny kontakt.../ len vymenila prostredie/
-neznamena to ze stratila financnu nezavislost / neznasam feministicke reci/ ma pravo aj pocas MD si privyrobit
-a ked zena pracuje , pride domov, doma ju cakaju domace prace, a male dieta... to ma uz aky prospech na partnersky zivot ? vtedy je zena akoze viac oddychnuta?
-dieta je samostatnejsie... no ja som nenosila mojho drobca 9 mesiacov, neplakala som dva roky preco to nejde, a nemodlila som sa v kritickych situaciach aby bol drobcek zdravy, preto, aby som ho v 4 mesiacoch ucila samostatnosti a nechavala cudzim ludom... pride vek, ked bude chciet byt samo samostatne...
- a co je dalsou zavaznou nevyhdou je to skratene dojcenie... co si myslim ze koment uz nepotrebuje....

neodsudzujem ale neschvalujem ... a nepride mi v pohode porovnavat tieto dve alternativy.. je to na kazdej z nas ako sa rozhodneme, ale nejako prilis to tu vyspevovat ake je to super moderne ist tak skoro do prace.... zato ze sa to robi v zahranici, to neznamena, ze je to spravne... opytaj sa matiek v zahranici ci su spokojne.. poviem ti nie su.. drviva vacsina nie.. a zavidia zenam, co mozu byt s detmi dlhsie ako oni ...

ina vec je ked zena ide pracovat na polovicny uvazok, alebo len tak na nejaku vypomoc.. zmenit prostredie.. a aj nieco privyrobit... ale nie nonstop, natrvalo a na pol dna...

mima595
20. feb 2012

ja nerozumiem tomu pojmu...ekonomicka nezavislost...u zien na materskej že zrazu nie je...je podla mna chyba vo vztahu, že žena sa musi doprosovat penazi...a či je na materskej, alebo nie je, velky rozdiel nie je.....

ja som doma 6-7 rok, a nemam pocit, že by som bola ekonomicky zavislou...ano, sme zavisli CELA rodina od prijmu manžela, ale tak, ako som ja upustila od svojich narokov, upustil aj on z niektorych svojich....

ad uzivanie si...ja mam dokonca pocit, že my teraz cestujeme ovela viac, ako pred detmi....vtedy sme setrili, aby sme splatili, auto, byt, chladnicku....stale nieco...teraz nam ostala už len hypo, ktora tento rok padne a kedze ja mam kopec volneho casu, akonahle ma MM volno, cestujeme niekam...
nemusime si delit starostlivost o dieta, on si svoje volno setri na nase spolocne aktivity...

wild_child
20. feb 2012

@viki2912 plne suhlasim ... ja som dala krpca od 17-tich mesiacov a myslim, ze to prospieva vsetkym stranam .. krpec je v kolektive stastny, neustale sa tam nieco deje (matka na materskej uz tak velkemu dietatu nevie zabezpecit plnohodnotny program tak aby sa nenudilo a nevyvadzalo), ma vytvoreny svoj rezim co mu tiez napomaha a matka je nezavisly (financne, citovo) a stastny jedinec, ktory sa po praci plne venuje svojmu dietatu a potrebam rodiny ... ja som do prace ist musela (kvoli financiam), ale nelutujem ani minutu, myslim si ze byt doma s dietatom do 3 rokov je niekedy zbytocne (samozrejme, akceptujem vynimky) nakolko dieta uz od 18-tich mesiacov sa prirodzene socializuje ...

winipega
20. feb 2012

Výhody pre koho?Pre dieťa?Podla mna to nie je výhoda ani pre matku,teda ja mať možnosť tak som 10rokov na materskej...Ale to je len môj názor 😔 Neviem si predstaviť dať tak malé bábatko inej osobe a ja v klude ísť do práce.Viem že niekedy to kvôli financiám inak nejde ale ja radšej polavím zo svojich nárokov a budem doma s deťmi 😕 A vôbec mi nechýba sociálny kontakt kedže 14rokov som robila s ludmi tak ich mám plné zuby a som rada že môžem byť doma a pravdu povediac som plakala ked som prvú dcérku musela dať v 3r. do škôlky,takže to čo bolo vymenované v úvodnom príspevku na mna absolútne neplatí a je mi lúto detičiek ktoré nemôžu byť už z akýchkolvek dôvodov čo najdlhšie doma zo svojimi maminami.Mna naši dali do jaslí ked som mala 1rok lebo vtedy bola bohužial platená MD len 6mesiacov a vôbec si nemyslím že som samostatnejšia a lepšia ako moja sesternica s ktorou bola jej mama doma do 3r. 😕 A po vychodení jaslí sa mama dozvedela že nás tam bili mokrými plienkami,a otvárali v zime okná dokorán aby mali vždy čo najmenej detí,ja si to samozrejme nepamätám ale možno niekde v podvedomí to je a preto som ustráchaná skôr ako sebavedomá...Nehovorím že sa to robí aj v dnešnej dobe ale neviem ani nechcem si predstaviť ako bolo mojej mame ked sa to dozvedela.Takže ja hovorím za seba-ja mať možnosť tak už sa do práce ani nevrátim 🙄

melonik7
20. feb 2012

už len uvedená nevýhoda "menší čas strávený s dieťaťom" hovorí za všetko..a prebije všetky spomenuté výhody..

mima595
20. feb 2012

a este dalsi moj postreh:

tak ako napisala @henulienka...názor a postreh overeny rokmi...ktora dokaze porovnat aj to, ako sa sprava dieta, kore islo skoro do skolky /jasli, opatrovatelke/ a dieta, ktore bolo s mamou doma.....ten ma velku vypovedaciu hodnotu....
lebo vyjadrenia typu: ja planujem takto a takto....alebo moje dieta chodi do jasli 3 mesiace...to vsetko treba posudit z celkoveho pohladu, ked nastupia prve choroby, resp. sa ide z choroby do choroby.... v praci kopec dolezitych veci a doma dieta v horuckach 😖 ....

som rada, že som nebola postavena pred volbu, ist ci neist skor do prace....
nezavidim solomamam, alebo mamam, ktore to MUSIA riesit kvoli peniazom....
mamam, ktore sa vratili do prace kvoli sebarealizacii nech vedia, preco tak urobili....

keksicek
20. feb 2012

Ja by som bola veľmi rada s malou doma až do jej troch rokov, ale bohužial, naša finančná situácia nám to nedovoluje. Malá bude mať 2 roky a mama hor sa do práce ☹

bobocka
20. feb 2012

ja som otehotnela v uk a pri prvej moznej prilezitosti ist na matersku som letela domov na slovensko.v prvom rade som si nevedela predstavit rodit v krajine,ktorej lekar poradi pacientovi paracetamol na absolutne vsetko ,v krajine,kde je materska 9 mesiacov + max 3 dalsie neplatene potom cau parky-bud do roboty nastupis,alebo ma zamestnavatel pravo tvoje miesto obsadit.
vsetci nadavaju na slovensko,no len malokto si uvedomi ako sme tu vlastne podporovani statom.zena ma moznost ostat doma s dietatom do veku 3 rokov a dostava sice malinke peniazky,no ked neprsi aspon kvapka.asi ma vela ludi tu za toto ulincuje,no ja som nemala dieta na to,aby sa mi on starali od utleho detstva cudzie zeny.samozrejme je ina situacia,ak su naozaj financne tazkosti v rodine a maminke neostava nic ine ,len naozaj ist makat pokial chce udrzat dieta najedene a so strechou nad hlavou.ale podla mna pokial rodina finance vyjde,tak by si podla mna mala matka riadne matersku a rodicovsku dovolenku uzit.ranne detstvo nasich deti mame moznost s nimi prezit len raz.deti rastu sialene rychlo a tento cas s nimi sa nam uz nikdy nevrati.
ja nemam pocit,ze by som bola odtrhnuta od spolocnosti.len som viac v spolocnosti mamiciek a namiesto politiky a bulvaru, preberam recepty a rozne aktivity s detmi atd atd.aktivne udrziavam kontakt aj s bezdetnymi priatelmi,no spolocnost mamiciek som len privitala.
financna nezavislost by bola velmi fajn,ale uz sme rodina a peniaze nedelime na moje a manzelove-peniaze su nase.co obaja do rodiny za mesiac prinesieme,to spojime a potom spolu prerozdelime na co nam treba.mame jeden ucet v banke,jednu kartu.vlastnime dva byty a oba su nasim spolocnym majetkom.
a partnersky zivot je uzasny.chodili sme spolu 9 rokov,teda ranenia mame zaziteho viac nez dost a teraz sa tesime,ze sme stastnou rodinou.mame uzasne dieta,moj manzel z roboty domov trieli ako len moze aby bol co najskor s malym a ked maly o osmej zaspi,tak mame cas jeden na druheho.necitime sa absolutne ukrateni o nic.vztah mame krasny,velmi sa lubime.nemenila by som 🙂
a inak co sa tyka samostatnosti dietata,tak moj syn ma 2r a 4m a je samostatny dost.krasne sa sam zahra,ked ideme do centra,tak sa vyhra s detmi,beha za inymi maminkami,ja tam v podstate ani byt nemusim.je to od toho ako rodic dieta vedie,ako ho vnima a reaguje nan.nemam absolutne pocit,ze za to,ze som s nim doma,by na mne visel a ani za pana by k inym ist nechcel.vobec to tak nie je.ja som nadsena ,ze som s nim doma a ani by ma nenapadlo ist co i len o den skor do prace ako po 3 rokoch(jedine ak by ma financna situacia donutila).ja som vlastne nezamestnana a uvidime ci vobec budem robotu po septembri hladat,ci este rok neostanem doma.a financne na tom sme dost zle,no s muzom si obaja velmi dobre uvedomujeme,ze dietatko nam strasne rychlo rastie a kazdu jednu sekundu s nim si chceme riadne uzit.
kazda zena ma pravo sa rozhodnut ako sa k navratu do prace po narodeni svojho dietata postavi.niektore sa tesia do prace a chcu sa tam vratit co najskor a ine si to absolutne nevedia predstavit a vobec nad navratom neuvazuju.neda sa povedat,ze jedna volba je spravna a druha nie.kazda sme ina a kazda chceme od zivota nieco ine.kazda zijeme v inom partnerstve,kazda mame ine financne zazemie a to velmi ovplyvnuje nase rozhodntie ohladom vratenia sa do prace.tu sa neda povedat,ze jedno rozhodnutie je dobre a ine nie je.je to individulane a kazda to citime inak. 🙂

hoogy
20. feb 2012

@asasasa ja som na materskej 3 roky a nemam pocit ze som prisla ani o jednu vec ktoru si napisala. a to ma cakaju este dalsie 3 teda 2,5. ja neviem preco si vsetci myslia ze zena doma na materskej len slepacie, nestara sa o seba s muzom sa nonstop hadaju lebo ona je protivna a ze on je stale v praci. u nas je to takto. na materskej som sice stratila kontakt s niektorymi ludmi ale ziskala som aj vdaka nej kopec kamratiek. pocas materskej si mozem privirabat kedze mam pracu ktora sa da robit aj z domu. a pre mna je uplne najpodstatnejsie ze sa mozem venovat mojmu synovi. ze som videla ako sa naucil chodit, ze vidim a mozem ovlyvnit ako sa mu vyvuja rec. a ze som financne zavisla na manzelovi? to mi vobec neprekaza lebo peniaze mame s mm spolocne a spolocne sa rozhodujeme ako si ich zadelime. nas spolocny zivot je uzasny a sme radi ze sa mozme spolu venovat synovi. je to lepsie ako opustit dieta ked ma pol roka nechat ho v jasliach alebo s cudzou zenou(oboje musis platit takze tvoj plat sa znacne znici a aj tak budes financne zavisla na mm) bezat rano do prace. prist ufucana z prace vyzdvihnut dieta z jasiel(prevziat od opatrovatelky) a mat druhu sichtu doma. myslis ze vtedy je zivot zeny plnohodnotnejsie? nehovorim 3 roky je naozaj dlha doba ale aspon 1,5 roka by bolo tak optimalne. 😉

henulienka
20. feb 2012

@winipega na tých jasličkách z tej doby niečo bude, moja mama spomína ako ma ako 15 mesačnú nechávali vrešťúcu sedieť na nočníku, bosú a na kachličkách a ja som schytala prvý z mojich 675-tich ( minimálne) zápalov močových ciest .... nevravím, že to tak je aj dnes, ale môj názor je, že mama je len mama a nikto iný nebude moje dieťa milovať a chrániť tak ako ja.
Naša pediatrička je zlatá osôbka a hovorieva krásnu vec : darmo chodila dlhé roky do školy, ošetrila tisíce chorých detí, najlepší lekár je vždy mama, lebo si svoje dieťa pozná najlepšie - ona môže poradiť, dopomôcť liekmi, ale 90% úspechu je prítomnosť mamy 🙂

winipega
20. feb 2012

@henulienka ja tiež nehovorím že je to aj dnes tak ale mala som tu česť v školke, v novembri sa mi malá počúrala do nohavíc a ked som sa jej spýtala prečo nepovedala p.učitelke že jej treba tak mi povedala že jej hovorila ale že učitelka jej povedala že mala ísť predtým ako išli von!!! Tak dieťa sa pocikalo a bolo v mraze mokré vyše hodiny vonku 😠 Samozrejme ked som to učitelke vykričala tak to nebola pravda,malá sa vraj cikať nepýtala,5ročné dieťa sa nepýtalo!!!Takže ja neverím nijakej cudzej osobe a podla mna si dieťa buduje sebavedomie nie v kolektíve ale pri mame,pri nej ma 100%istotu že mu nikdy nebude ublížené,s toho dieťaťa vyrastie zdravý sebavedomý jedinec,to z neho kolektív rozhodne neurobí.

nibiru
20. feb 2012

ja neviem no mi sme tiez sli do toho stym ze o polovicu prijmu dojdeme ale cakali sme 2r. osobne moje dieta enstrazila este ani moja mama menala dovod viem si zorganizovat cas dokonca ho mam viacej ako pred malou chodim von,mam kamaratky, ano chcela som ist do prace na polovicny uvazok no priatel mi to to zatrhol ze sa nam to neoplati mam sa venovat malej ...ano su krajiny kde je materska len 6tt,4m.6M.1r. ale vtych krajinach vela zien ostava doma s detmi ako zeny v domacnosti nejdu do prace alebo robia na skratene uvazky pretoze ak su manzelia predpoklada sa ze muz rodinu uzivy (tie financ. ohodnotenia v inych krajinach su samozrejme ulne ine a taky muz je schopny rodinu aj uzivit.preto si myslim ze aj tu je rodicovsky 3r. preto su si vedomi ze na sk nieje až taka moznost aby muz uzivil rodinu s detmi len 1prijmu,ak je zena slobodna a nic ine jej neostava aspon jej teraz preplacaju nieco zo skolneho,vzdy je to velmi individualne ja by som nedokazala svoje 4m. dieta odlozit cudziemu a ist do roboty ale ako su prispevky nadomnou zalezi od danej situacie.

lienockaa
20. feb 2012

som doma od r.2008..a nelutujem..predtym som pracovala 4,5 roka a po rodicovskej pracovat budem este dost..do dochodku daleko a stale to predlzuju, nic mi neutecie..ale maximalny cas venovat detom mozem len a len teraz..potom pride na rad praca..
niekedy financie nepustia..byt samozivitelka by som skutocne nechcela a takym zenam nezavidim, aj chapem, ze musia skoro do prace..ale sama od seba by som sa do prace nehrnula..uslo by mi plno krasnych chvil.. 😉

andreah25
20. feb 2012

@asasasa Tu sa inej odpovede ako ,ostať doma čo najdlhšie, nedočkáš. Nejde o výhody/nevýhody - každá stránka má to svoje - aj materská alebo práca. Ja osobne som však človek, ktorý nedokáže byť doma tri roky. Musím mať aktivity ešte mimo svojho malého, no nestačilo a nakoniec som si našla prácu - síce výhoda, že si pracovný čas určujem sama, no nevadilo by mi ani nastúpiť do bežného zamestnania - mám však ešte inú aktivitu, ktorá by mi v tom momentálne bránila. Niektorí z okolia ma za to odsudzujú - pravda mi to nepovedia, ale vidím ako sa tvária, niektorí ma podporujú. Nejde mi o žiadnu ekonomickú nezávislosť, ide mi o to, že nie som schopná byť celé dni doma - alebo pardon na prechádzke s inými mamičkami a baviť sa len o plienkach, mlieku a sťahovaní predkožky . . . . Potrebujem kontakt s iným svetom - možno práve aj s tým pracovným a tá ekonomická nezávislosť je už len bonus k tomu všetkému. No to je ťažko vysvetľovať mamičkám, ktoré majú iný názor a niečo podobné nepotrebujú. Ja zase osobne obdivujem ženy, ktoré dokážu ísť z jednej materskej do druhej, ešte aj predĺženej a stráviť doma kľudne aj 15 rokov a dieťa dojčiť aj do doby kým pôjde do škôlky - klobúk dole, pretože mňa by po max. 5 rokoch viezli na psychiatriu. . . . .
A či je výhoda to, že v zahraničí trvá materská len 4 mesiace? To je skôr nevýhoda, napriek tomu, čo všetko som napísala, pretože tým, že mám možnosť byť doma tri roky, tak sa môžem kedykoľvek počas tohto obdobia rozhodnúť či,čo a kedy chcem robiť . . . .

hoogy
20. feb 2012

@andreah25 kazda sme ina a neosudzujem ta tiez mam ine aktivity pri malom. ale ja som napriklad nikdy nechodila s malym len tak kocikovat s ostatnymi zenami. kazdy den mame nejaky kruzok,kde sa aj ja co to naucim. takze niekedy je mozno sa dobre poobzerat ci sa aj tato stranka zivota neda este rozvyjat a ci sa nemam este dalej kde rovijat. niekto tu napisal ze dieta sa od 18m doma nudi. no ja neviem ale moje dieta pojem nuda rozhodne nepozna a tym padom ani ja 😉

mima595
20. feb 2012

akože nehnevajte sa, ale ked niekto zavesi na MK taky prispevok, ako je ten prvy a ocakava, že mu vsetci budu drukovat, ako super to napisal, je bud "samovrah" 🙂 😉 alebo potreboval pichnut do osieho hniezda....
pretože ak niekto nieco take zavesi na stranku, ktora podporuje materstvo a rodinu, to je podobne, ako ked niekto napise na stranku gayov a lesbiciek, že on si mysli a podla zahranicnych studii je to tak, že homosexualita sa da liecit.... 😎 😎

ked chce niekto pocut nestranny nazor a fakt vzorku, tak nech sa pyta na nezavislom fore a nie na fore, kde je 99% mamiciek na materskej, resp. rodicovskej dovolenke....