Výška materskej v Rakúsku

majuska77
20. okt 2014

Ahojte,ma tu niekto skusenosti s rakuskou materskou?Aka vyska materskej sa tam dostava a po aku dobu?Dakujem 🙂

janula90
4. máj 2017

Ahojte baby mám otázku do teraz som mala trvalý pobyt v Rakúsku ale prišla som na Slovensko bývať k priateľovi a chcem si tu urobiť trvalý pobyt.Teraz som mala posledné wochengeld
Moja otázka je či keď budem mať trvalý pobyt na Svk mám nárok na materskú z Rakúska? Ďakujem pekne 🙂

steigrula
4. máj 2017

@janula90 ahoj ja som robila v rakusku ale trvLy pobyt mam na sk a mam narok tak asi aj ty budes mat narok 🙂

janula90
5. máj 2017

@steigrula
Ahoj ďakujem ti pekne za odpoveď 🙂 lebo som sa bála že keď si tu dám trvalý pobyt tak mi materskú nedajú 🙂

steigrula
7. máj 2017

@janula90 myslim ze ked som si to ja zistovala tak tam bolo napisane ze musis mat trvaly pobyt v europskej unii ale neviem ako je to teraz lebo mam pocit ze sa tam nieco menilo ale neviem co vsetko ..mne vsetko toto (materska rodicovky pridpevok a pridavky na dieta )pomohla vybavovat jedna pani (lebo ja neviem po nemecky :D )kt.sa tomu venuje tak ak by nahodou si chcela mozem posunut kontakt 🙂 ale v podstate ja som si uplatnovala narok tento rok len maly sa narodil minuly rok takze podla mna by to malo platit este stale 🙂

katarinka289
7. máj 2017

@miskacool ja by som ti poradila zajst za nejakym poradcom v Rakusku.Ja sice nemecky viem,no taketo veci by som si asi netrufla.Teraz si otec vybavuje dochodok a boli sme v Mistelbachu.Pan vsetky papiere vyplnil aj zavolal na SVA alebo Krankenkasse...otec len podpisal a zaplatil 40€

janula90
7. máj 2017

@steigrula
Ja som porodila práve tento rok v Marci po nemecký síce kus viem ale na takéto vybavovačky som naozaj hlúpa :D a práve preto že sa stále všetko mení tak človek ani nevie :D
Naozaj by si bola zlata keby mi dáš kontakt na tu dotyčnú alebo ty jej napíšeš 🙂 naozaj neviem čo robiť za to ešte čakám s tým trvalým pobytom tu na svk keď nemám istotu že čo a ako 🙂

michaelats
9. máj 2017

Dobry den ☺ vedel by mi niekto poradit ako si vybavit matersku aa vsetko potrebne co k tomu treba.... pracujem na zivnost v AT aa v okt. Mam termin .. dakujem 🙂

kathyur
4. júl 2017

Ahojte.Vedel by mi niekto poradit.Pracujem v At uz skoro 2 roky.Som normalne zamestnana na 40hod.Planujeme dietatko s priatelom.Zaujimalo by ma ci musim rodit v At a zit tam s dietatkom aby som mala narok na matersku a rod.prispevok? Ci mozem aj na svk? V at mam len prechodny pobyt.Dakujem za odpovede

vroni
5. júl 2017

@kathyur, nemusis, ale vela veci by tak bolo jednoduchsich. Ale narok samozrejme mat budes, aj ked budes mimo At (vramci EU)

kathyur
5. júl 2017

Dakujem pekne;)

janula90
5. júl 2017

@kathyur
Ahoj no ja mala dlho trvalý pobyt v Rakúsku aj som tu robila dostala som v pohode wochengeld teraz mám pár mesiacov trvalý pobyt na SVK a poviem ti že mám dobre problémy si vybaviť materskú už som mesiac bez nej lebo to stále chcú dáke papiere a overovať si všetko tak sa na toto príprav inak to problém není že si na SVK máš na to nárok 🙂

zsana3
17. júl 2017

Potrebujem kontakt na nekaku agenturu v nemecku co vybavy rodinne a rodicovsky.uz mame evidencne cislo a uz rok a pol nic

jankamichalickova
2. aug 2017

Ahojte, potrebovala by som pomoc, mam narok na matersku ak tam pracujem a riadne platim odvody 3 mesiace? Som tam registrovana od Aprila.
Vsade citam ze musim byt registrovana 6 mesiacov ale znamy mi tvrdi ze dostanem aj ked som 3 mesiace len menej.
Prosim Vas o pomoc, velka vdaka.

lenkaaaaaaaa88
13. sep 2017

Dobry den,asi to sem nepatry ale skusim SA len spytat,ci by ste my nevedeli poradit.Dna 6.10 nastulujem na matersku..som normalen zanestnana so zmluvou u jedneho rakuskeho zamestnavatela.Moja otazka je CI mam narok na vianocne alebo aspon na urcitu ciastku z neho.Pocula som ze by som mala mat ale moj zamestnavatel akosy na tuto temu nechce nic hovorit.Mam teda na nieco pravo?dakujem za odpovede..

steigrula
13. sep 2017

@lenkaaaaaaaa88 ahoj skus sa opytat na fb stranke ako si vybavim matersku wochengeld ? Mozno tam ti poradia 🙂

lenkaaaaaaaa88
13. sep 2017

@steigrula dakujem🙂

sasa7891
5. nov 2017

Ahojte, prosím vás o radu.Momentálne som niečo cez tretí mesiac tehotenstva, začala som pracovať v rakúsku niečo cez týždeň, tak isto tu aj bývam a pôjdem si vybaviť prechodný pobyt. Chcem si to uistiť ako je to s tým poberaním materskej dovolenky. Viem že materská funguje takže musím mať odpracované 6 mesiacov a dostáva sa 8 týždňov pred pôrodom a 8 týždňov po pôrode - na čo pravdepodobne nárok nemám. Ale otázka znie: Dokedy môžem pracovať? (Nemám namáhavú prácu). Druhá otázka znie nárok na rodičovský príspevok mám po narodení dieťaťa "automaticky"? (aj keď nemám odpracovné tým 6 mesiacov? ale bude to nejakých vdačná. Ešte raz ďakujem.

ewell13
5. nov 2017

Kočky a nepoznate nahodou niekoho kto vybavuje rodičovský príspevok a prídavky na dieťa.-samozrejme za peniaze Pretoze nasa znalost nemciny nie je az taka dobra ze by sme sa dohovorili na uradoch...a ak to nevybavim vAT rodicovsky prispevok mi nevyplatia ani na Slovensku

vroni
5. nov 2017

@sasa7891, dievca, ty v tom mas riadny hokej. Bez ohladu na to, aka a ci je tvoja praca namahava odchadzas na matersku 8 tyzdnov pred vyratanym terminom porodu. Skor iba na lekarsky predpis, neskor nemozes nijako. 16 tyzdnov budes dostavat matersku (narok by ti mal vyjst), potom je to individualne. Ziaden prispevok pri narodeni dietata v At neexistuje, takze nemas narok.

sasa7891
5. nov 2017

@vroni, Ano to som už zistila že je to dané tých 8 týždňov. Mňa zaujíma to : "potom je to idividuálne" ....nemyslela som žiaden príspevok pri nadordení..pardón myslela som rodinné prídavky...zle som sa vyjadrila. S tým že by som mala mať nárok je presne podľa čoho určené. Prepáč že sa pýtam jak .... sme tu prví krát a zrovna takáto situácia, kým sa dozviem niečo od úradov budem spokojná s akoukoľvek informáciou ktorá pomôže.

vroni
5. nov 2017

@sasa7891, v pohode. Najspravnejsiu odpoved ohladne materskej ti da zdravotna poistovna - oni na den presne vedia, kedy ta zamestnavatel prihlasil a od akeho datumu mas narok. Po materskej su rozne modely poberania rodicovskeho prispevku, co sa ti oplati zavisi od doby, kolko chces byt s dietatom doma, kolko si zarabala, kolko otec dietata.....
Na rodinne pridavky mas narok od mesiaca, v ktorom sa dieta narodilo. Len kym to vypapierujes trva niekedy dost dlho a danovy urad (ten to vyplaca) sa od usilovnosti tiez nepretrhne (ale toto zavisi aj od konkretneho miesta pobytu). Prechodny pobyt ti je k tomu vsetkemu uplne zbytocny. Ak nechces/nemozes mat trvaly, kasli ma to.

b2eruska
6. nov 2017

@ewell13 ja som si to dala robit Ravion.sk
Ale aj tak to trvá dlho kým sa to všetko výbavy ... ja čakám od februára a este stale nic 😖😟

tibikata
28. mar 2018

ahojte baby, chcem sa spytat, priatel zacne robit v Rakusku na plny uvazok od aprila, buduci rok planujeme babo, ja pracujem na SK aj trvaly pobyt mame tu. Mam narok na Wochengeld z Rakuska alebo len tie rodicovske prispevky + rodinne pridavky? dakujem 🙂

lenkaaaaaaaa88
14. máj 2018

Ahojte..neviete my poradit o kedy mam zacat pocitat tych 851 dni co som si zvolila? od zacatia poberania wochengeld alebo az od ukoncenia??mam v tom zmatok...

krepes
26. jún 2022

Baby, budú vracať indexované prídavky, tak ak už nie ste aktívne v AT, skontrolujte si či majú vaše aktuálne číslo účtu.