Živnostníčka, materská a maródka

nikusa85
13. jan 2013

Chcela by som Vas poprosit o radu. Moja svagrina ja živnostnicka /kadernicka/ a je tehotna. Plati si odvody tak ako ma, ale uvazuje nad tym, ze by sa dala vypisat na PN skor, ako nastupi na MD. Da sa aby ju lekar vypisal, vzhladom na jej povolanie vypari, dlhe statie a tak.... ? Ak ju moze lekar vypisat, kto to ma byt obvodak alebo gynekolog? A pokial spravne uvazujem tak pocas PN bude dostavat nemocenske, nebude sa Pn zaratavat uz do MD. Dakujem vopred 🙂 🙂 🙂

zuzulica
13. jan 2013

@nikusa85 Čauko, ja som tiež živnostníčka a som na PN( nedobrovoľne) už 2mesiace, vypisuje ju gynekológ, ale pokiaľ si nedoplácala nič naviac, tak maródku nebude mať bohvieakú. Nemocenské-maródku bude dostávať ak má zaplatených aspoň 270dní nemoc.poisť. za posledné dva roky. PN sa nepočíta do materskej a keď bude na PN neplatí odvody do Soc.poisť. a pokiaľ bude nosiť potvrdenia do zdr.poisť. tak tiež neplatí.

nikusa85
autor
13. jan 2013

@zuzulica a co sa da doplacat? o aku davku ide?

zuzulica
13. jan 2013

No keď už je tehotná tak nič, keby len plánovala, mohla si kedysi doplácať zvlášť naviac dobrovoľne nemocenské poistenie to už zrušili, dnes už sú to balíčky a tie už sa toľko neoplatia. Inak tie si môže hocikto priplácať.

nikusa85
autor
13. jan 2013

ja som tiez zivnostnik a planujem babatko, ja si tiez pamatam ze sa dalo priplatit si, ale ako hovoris uz sa to neoplati

zuzulica
13. jan 2013

@nikusa85 No ja som to stihla, bez toho si to neviem predstaviť, kedže platím vyše 300e prenájom podnikateľských priestorov a z tých neviem cca160e nemocenskej neviem ako by mi to vyšlo...

nikusa85
autor
13. jan 2013

a ak by ti to nevadilo mohla by si mi napisat kolko dostavas nemocensku? prepokladam ze sisi platila minimalne odvody

aha1
13. jan 2013

Skúste sa zamestnať u svojho známeho s tým, že mu budete odvody dávať keď budete mať odpracované 90 dní tak môžte ísť na PN aj na materskú s tým, že vymeriavací základ pre výpočet PN aj MD bude to čo máte u zamestnávateľa t.j. ak si dám hrubú mzdy 1000 EUR tak odvody budú približne 500 EUR x 3 = 1500 EUR Ale PN aj materská už nebude okolo 200 EUR z minimálnej ale PN okolo 550, EUR a materská 650,- EUR mesačne

zuzulica
13. jan 2013

@nikusa85 Nie, ja som si platila z minima+z dobrovoľného do maxima, takže mám nemocenskú cca 620e a materskú by som mala mať o kúsok vyššiu. Keby som si platila len tie povinné minimálne tak by som mala cca tých 160e. A aha1 má pravdu s tým, že sa môžeš na oko zamestnať.