Ako ďalej? Poraďte mi
Ste tu asi väčšinou ženy, možno mi Vaše rady pomôžu pozerať sa na moje problémy z inej strany, alebo možno poradíte ako ďalej.
Pred 12 rokmi som sa rozviedol. Zaľúbil som sa, do terajšej manželky po rokoch existencie v manželstve, ktoré vôbec nebolo šťastné. Prvých 10 spoločných rokov môžem označiť za to najlepšie čo má mohlo stretnúť. Veľmi som ju ľúbil, prekonali sme spolu jej zdravotné problémy, postavili si krásny dom na vidieku, narodil sa nám zdravý synček, ktorý je naším pokladom. Nikdy sme nemali žiadne finančné problémy, nikdy sme sa nehádali, veľa sme pred narodením syna cestovali, spoznávali svet. Vždy som jej pomáhal i v domácnosti, hoci som si na nej vážil, že je výborná gazdinka a po narodení dieťaťa i výborná mamina. Ja som nikdy žiadanú inú ženu neudržal za ruku, nepobozkal. Nepotreboval som to. Veľmi som ju ľúbil i po x spoločných rokoch a veril som, že nám to vydrží do konca života. Dal by som za ňu i nášho syna i život ak by to bolo potrebné. Myslím, že som jej svoju lásku dával i najavo, často som jej nosil kvety i keď nemala žiaden sviatok. A vždy sa mi páčila i ako žena, priťahovala ma a nezmenili to ani tie roky.
Po materskej sa vrátila do zamestnania a nastali problémy. Odmietala ma, nechcela ma fyzicky. Veľmi som kvôli tomu trpel, nespával celé noci. Po polroku som jej povedal, že to už takto ďalej nezvládam a dám si inzerát. Zdalo sa, že ju to zaskočilo a párkrát sa do niečoho donútila. Prešiel ďalší celý rok nedobrovoľného celibátu než som sa na jednej zoznamke minulé leto i reálne zaregistroval. Aj som jej to povedal hneď na druhý, tretí deň. Doteraz som sa s nikým nestretol, párkrát som si s niekým písal o svojich problémoch. Čoraz viac som bol presvedčený, že za mojimi problémami stojí niekto tretí, že mi je neverná s nejakým kolegom z práce. Ona totiž mimo práce a domu iné možnosti ani nemala, zato v práci mali pomer mužov a žien cca 9:3. Dva-trikrát do roka rôzne 2-dňové tancovačky, resp. akcie kde sa veľa vypilo a stačilo si pozrieť fotky z tých akcií aby človeku bolo jasné, že firemná kultúra je tam nie je celkom OK. Manželka sa zmenila, veľmi o seba dbala, na kozmetiku, oblečenie a dokonca i na plastickú operáciu, ktorú si vysnívaná išlo dosť peňazí. Šokovala ma i ďalšími vecami o ktorých radšej nebudem písať, aby som hoci i takto anonymne nezachádzal do jej intimity. Koncom minulého roku už som ďalej nevládal. Nespavosť, stresy, trápenie, vysoký tlak s ktorým som nikdy predtým nemal problémy. Chcel som vedieť pravdu za každú cenu. Skúšal som opakovane hovoriť jej i písať o svojich pocitoch i podozrení, že tam musí byť iný muž. Vyjadrovala sa ku všetkému možnému, len k tomu, že by mala niekoho iného nie. Potom som urobil jednu vec, za ktorú sa hanbím. Odchytil som niekoľko komunikácii mojej manželky s jej kolegom, kde nechýbali ani vyznania lásky. Vedel som z toho i to o koho sa jedná. Tesne pred Vianocami zo mňa dostala, že o všetkom viem. Nechcel som pokaziť sviatky a chystal som sa na rozhovor po nich. Bolo veľa sĺz na oboch stranách. Prisahala, že s ním nespala, ľúbili sa, ale bol relatívne z ďaleka a tak fungovali prevažne cez telefón, správy. Stretávali sa občas i osamote, v aute. On je tiež ženatý, 2 deti. Pred ňou spával s inou kolegyňou z firmy... Sľúbila, že to ukončí, nechce vraj prísť o rodinu. Chcel som aby zmenila zamestnanie, to však odmietla, je dosť labilná a bojí sa zmeny. Prešli 2 mesiace. Stále ľúbi jeho. Už mi neklame, keď sa na neho pýtam otvorene mi hovorí, že po počiatočnom prerušení kontaktov už zase spolu komunikujú, pomáhajú si hlavne v pracovných problémoch, ale vraj sa vyvarujú akýchkoľvek citov. Vraj sa už rozhodla, že chce zostať so mnou, má ma stále rada, potrebuje však čas, aby na neho zabudla. Koľko času však treba na niečo také keď sú stále v kontakte? Keď jej poviem, zavolám, napíšem že ju ľúbim, odpovede sú "OK", "ja viem", "dobre". Nechce mi klamať, ľúbi stále jeho. Po tom ako to prehrmelo som jej nosil jednu kyticu za druhou, bojoval som o ňu akoby som ja bol ten čo si má niečo žehliť. Z jej strany som okrem sĺz a viet o tom, že si uvedomuje ako mi ubližovala som veľkú snahu o nápravu nevidel. Dodnes nechápem čo viac jej mohol ponúknuť ako som jej dával ja. Vravela, že po nej išiel od prvého momentu ako nastúpil do firmy, že jej to lichotilo, že má o ňu záujem a po čase tomu podľahla. Vraj to bolo silné a nemôže za to.
Dnes už zasa uvažujem o tom, že by som si mal niekoho nájsť, že toto už asi fakt nemá perspektívu a možno sa pri niekom inom prestanem trápiť. Ak by sa tak stalo asi by to bola bodka za našim spoločným životom. Je tu však i náš syn a veľký pocit zodpovednosti....tak poraďte čo s takýmto životom a ako ďalej....
Stručné zhrnutie
- Emocionálna alebo dlhodobá nevera s kolegom z práce v prostredí s vysokým pomerom mužov ku ženám (v diskusii spomenutý pomer 9:1) sa v diskusii riešila praktickými krokmi ako prerušenie kontaktu, zmena zamestnania, alebo manželská poradňa.
- Diskutované intervenčné možnosti zahŕňali formálne kroky (výpoveď z práce, ultimátum „zmena zamestnania alebo rozvod“, mesačné odlúčenie) aj behaviorálne zmeny partnera (emocionálne odstúpenie, obmedzenie prejavov náklonnosti, zameranie sa na šport a vlastné záujmy).
- Ako doplnkové zdroje a metódy boli odporúčané manželská poradňa a odborné materiály (Esther Perel, TED talk) a praktické taktiky ako „stiahnutie pozornosti“, „pánska jazda“ alebo nastavenie hraníc pri spoločnom rodičovstve.
Najčastejšie otázky
Q: Aké kroky sa v praxi odporúčajú, keď partner priznáva emocionálnu aféru s kolegom z práce?
A: Diskusia odporúčala prerušiť všetky kontakty s kolegom, žiadať zmenu zamestnania alebo aspoň výpoveď, dohodnúť dočasné odlúčenie (v diskusii bola spomínaná mesačná prestávka) a navrhnúť manželskú poradňu.
Q: Pomôže manželská poradňa pri nevere a aké zdroje spomínali diskutujúci?
A: Viacerí doporučovali manželskú poradňu; konkrétne bol v diskusii spomenutý odborný zdroj Esther Perel a jej TED talk ako inšpiračný materiál.
Q: Je ultimátum „zmena práce alebo rozvod“ efektívne riešenie?
A: V diskusii bolo ultimátum často odporúčané ako prostriedok na nastavenie hraníc, ale zároveň bol tento prístup kontroverzný — niektorí odporúčali čas a terapiu namiesto ultimát, iní tvrdili, že bez zmeny zamestnania je nízka šanca na nápravu.
Q: Ako dlho môže trvať, kým pominú city k milencovi a partner sa „odmiluje“?
A: V diskusii jedna odpoveď uviedla, že aj po preručení kontaktu môže trvať približne rok, kým pocity postupne vyprchajú.
Q: Aký vplyv má pracovné prostredie (firemné akcie, pomer mužov/žien) na riziko afér?
A: Diskutujúci uvádzali, že firmy so sociálnymi akciami a vysokým pomerom mužov k ženám zvyšujú riziko flirtu; v konkrétnom prípade bol spomenutý pomer 9:1 a pravidelné dvojdňové akcie s alkoholom.
Q: Čo s dieťaťom pri rozhodovaní o rozvode po nevere?
A: V diskusii sa ako jedno z riešení spomínala striedavá starostlivosť; viacerí diskutujúci tiež zdôraznili, že rozvod končí manželstvo, nie rodičovstvo, a preto treba riešiť opatrovníctvo a bývanie prakticky.
Závery z diskusie
Zhoda
- Zachrániť vzťah podľa diskusie obvykle vyžaduje, aby osoba v afére prerušila kontakty s kolegom; prerušenie kontaktov bolo považované za kľúčové.
- Manželská poradňa a odborné zdroje (napr. Esther Perel) boli opakovane odporúčané ako podporná možnosť.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci odporúčali rázne kroky (okamžitý rozvod, ultimátum „zmena zamestnania alebo rozvod“, vyhodenie z domu), zatiaľ čo iní odporúčali dať čas, pracovať na vzťahu a skúsiť poradenstvo.
Otvorené otázky
- Ako dlhé odlúčenie alebo prestávka (napr. 1 mesiac vs. viac) je primeraná na rozhodnutie o budúcnosti vzťahu?
- Je reálne a spravodlivé požadovať zmenu zamestnania, ak v danej firme prebiehajú organizačné zmeny a človek sa bojí o miesto?
Spomenuté značky a firmy
Facebook, TED, manželská poradňa
Spomenuté produkty a metódy
5 jazykov lásky (test z knihy), mesačná prestávka (1 mesiac), ultimátum „zmena zamestnania alebo rozvod“, prerušenie kontaktov s kolegom, výpoveď z práce, striedavá starostlivosť, „pánska jazda“ (dočasné odlúčenie/aktivita), registrácia/profil na zoznamke, Esther Perel (TED talk), manželská poradňa
Miesta a osoby
Esther Perel
@snehuuulienka zle si to pochopila, len napísal čo robí....
inak vieš čo robí z muža najviac žiadaného? FUNKCIE....
@snehuuulienka nie dotieravy, ale tajomny, nedostupny. Mne sa pacilo i to s tym nahodenim 😎
@snehuuulienka
Myslel som, že mám odpovedať na otázku kde mám napísať niečo o sebe. Nechvastám sa, kľudne by som išiel robiť aj toho šoféra výmenou za šťastný rodinný život.
@katharines to už je na ňom, či rozvodom ukončí aj rodičovstvo. A myslím, že na záchranu manželstva (alebo akéhokoľvek vzťahu) sú potrební dvaja, len tu pani manželka akosi záujem nemá... Ako sa hovorí, z hovna bič neupletieš, tak aj v tomto prípade z tohoto funkčné a plnohodnotné manželstvo už nebude. Ona miluje iného a on už nikdy nebude mať istotu, že to nespraví znova. Keby ten druhý nebol ženatý, tak už podľa mňa podala o rozvod ona, ale takto je to pohodlnejšie, má milenca a aj manžela, ktorý sa o všetko postará, aj o dieťa, kým ona si odskočí niekde do auta.
@katharines
Tých darčekov, rôznych srdiečok, kvetov atď. už bolo asi až primoc ako to tu čítam. Že to asi bolo až kontraproduktívne. Prestal som s tým.
@sissy27 i ona by mu mohla branit byt s malym. A ako som pisala zalubenie nie je laska. Zial mnohi v tom rozdiel nevidia.
@katharines WTF? 😂 A co bude ten tajomny darcek? Vibrator? Ked nespava s nim, ani s kolegom? 😅😂 Kkz to su toto napady 15-ky👏
@mrs_ed nejde ani tak o darcek, ako o formu. Zrejme manzelka potrebuje vzruso.
@mrs_ed a vibrator som rozhodne nemyslela. Obcas aj forma komunikacie vie urobit svoje.
@sissy27
Ona mi i dnes písala, že všetko bude OK, len potrebuje čas. Že tomu verí a mám tomu veriť i ja. Nemyslím si, že je mrcha. Sme ľudia, nie stroje. Mohlo sa to stať i mne, hocikomu. Písal som, že som jej to odpustil, len neviem ako ďalej, pretože si myslím, že pokiaľ bude s ním naďalej v jednej firme, tak tam stále hrozí recidíva a rany sa nezhoja. Moje a ani jej. Aj včera som jej napísal takú metaforu o tých ranách. Že sú otvorené a hrozí infekcia. U nej z toho, že niekoho má a u mňa z toho že nemám nikoho...
@deti95060810 pre mňa nie😉mne sa nepáčia chlapi,ktorí sa skrývajú za obleky,kravaty...a sebavedomie žiaľ žiadne
Ale tak my máme s mojim stabilný vzťah a o inom ako tu to.....ja som sa na to nikdy takto nedivala...pre mňa je sexy,keď príde môj chlap po 9 h domov,a vonia mi,tak ako mi odišiel ráno...a vôňa je kupovana samozrejme mnou😂
Ja si myslim ze takej zene sa uz neda verit. mala muza doma a ona sa stretavala s inym, pisala si s nim, telefonovala, dokonca sa zalubila. bodka. zlyhala. myslim ze sa tazko uz citovo k tebe vrati, pozeram sa na to realne. ty hlavu hore, cchces naspat zenu ktora Ti klamala a stretavala sa s niekym?????? no neviem... premysli si to ale ja by som jej uz sancu nedavala....
@max8 Tak to si pekne naivný, ver tomu, že s ním spala a nie raz. Ona je donho zaľúbená, on do nej nie, on chce iba sex, preto ju namotával, ved je ženatý. Možno dokonca aj šťastne ženatý a určite spáva aj so svojou ženou. Už predtým mal milenku a nerozviedol sa, prečo asi? Tej tvojej by sa zišlo, aby si on našiel dalšiu, možno by ju to trochu prebralo.
@janickacrazy
hej, to by bolo asi najlepšie ak by si našiel inú. Ale možno ich má niekoľko. Zdá sa, že je dosť prelietavý. Možno ak by sa dozvedela, že má ďalšiu tak by sa prebrala.
@max8 Len ked si najde on inu , myslis si ze si ona nenajde ineho????????????? podla mna je troska vycpana a verim ze by opat zhanala pokusenie
@max8 Tak aby si nepovedal, ze len kritizujem a som hnusna 😂 Teraz ti dam konstruktivnu radu 🙂 Neviem ako dobre vies ty a tvoja zena anglicky, ak to chcete zachranit, tak by som vam doporucila trochu pogooglit Esther Perel - velmi inspirativna vztahova a manzelska poradkyna, ktora ti povie, ze nevera moze manzelstvo aj posilnit a utuzit - jj, zda sa to az neuveritelne😲
Tu je link na jedno jej super vystupenie: https://www.ted.com/talks/esther_perel_rethinki...
@lienka6688
Podľa mňa má šancu - právo na nápravu. Ďalšia šanca by však už nebola, to by som si prestal vážiť sám seba.
@max8 Mne to pride ako
- kriza stredneho veku - chcela zazit este raz s niekym motyle v bruchu. Nie je to nic prijemne, ale sme ludia. Bud to to das, alebo to nedas. Ak to s nim skonci a je to raz za 10 rokov, hod to za hlavu. Zenska nevera je trochu horsia ako chlapska, su za nou aj city.
- je si Tebou prilis ista, ked to taha dalej aj potom, co si sa to dozvedel. Obmedz jej financie, plat iba najom,... nech skusi zit chvilu za svoje, aby vedela, ze chciet mat zaroven "vola" s dobre platenou funkciou a ineho tigra v posteli sa neda.
- dohodni si tiez s niekym rande (idealne s nejakou o 5-10rokov mladsou ako ona). Jablko sa vzdy zda cervensie, ked sa po nom naciahne niekto iny.
- chod teraz niekam sam, prip.panska jazda na dovolenku - exotika,... Minimalne ju tym aspon vyvedies z ignore konceptu s hlavou v oblakoch a naseries. Aspon sa na chvilu vrati na zem a zisti, o co moze prist. O stabilny, prijemny a zabezpeceny zivot... 🙂
@max8 ale ona potrebuje čas, ako ti napísala. Tak jej ho daj a plným priehrštím a skús sa voči nej citovo ochladiť, obrniť, odpútať, nerieš ju, nevnucuj sa, naozaj choď niekam mimo, skús ju na nejaký čas vyhodiť z hlavy, nech rozmýšľa aj ona nad životom... mala by pocítiť, že naozaj o teba môže prísť a môže to mať aj vážne dôsledky pre vašu rodinu.

@katharines to je fakt rada nad zlato😀
Nemyslíš,že už sa jej doteraz dosť pchal do zadku ???podľa mňa pre ňu už je až dotieravý ako osa...