icon

Ako dostať syna z domu?

1. jún 2022

Dobrý deň, riešime s manželom takú nekomfortnú situáciu. Máme 2 deti, dcéru ktorá je vydatá a má 2 deti, a syna.
Syn pred 4mi rokmi ukončil veľmi nepekné vzťah, a vyjadril sa,že ostane radšej už sám. V čase ešte keď ten vzťah mal, tak sme mu sľúbili,že na neho prepíšeme záhradu, z druhej strany je ulica, a tam si potom postavia dom. Ale keďže sa rozišli, tak sme záhradu prepísali na dcéru, aby si tam s mužom a deťmi postavili dom. Syn bol na nás nahnevaný, lebo sme to sľúbili jemu, no nakoľko sa vyjadril,že ostane sám, tak som teda dala prednosť dcére s vnučkami. Potom sme to nejako urovnali, syn býva u nás, finančne nám dosť pomáha, vozí nás kde treba, kupuje potraviny, drogériu. Aj keď je pravda,že nám veľmi pomáha, no má už 32rokov, a kolegyne aj kamarátky sa má stále pýtajú, kedy sa usadí a odsťahuje. Keď som to párkrát nadhodila, povedal,že si spori na pozemok, aby bral potom hypotéku už len na dom, no ale to môže trvať dlho. Pred nedávnom nám predstavil svoju priateľku, no je od neho o 7rokov mladšia,tak nemám pocit,že by sa ona nejako hrnula do svadby alebo bývania.
Na jednej strane by to bolo pekné, keby sa vydá, postaví si dom lebo to tak malo byť, ale keď aj vidím, kde pozerá tie pozemky, ďaleko od nás, a keď budeme potrebovať niekam ísť, neviem kto nás zavezie. Dcéra tá nikdy nemá čas, nepomáha nám odkedy postavili dom lebo musí sa starať o vnučky naše, aj som mu hovorila,že nech si kúpi v našej dedine alebo vo vedľajšej,ale na to povedal,že to je drahé a hľadá pozemky cenovo dostupnejšie. Mám z toho potom len pocit,že ani nechce pozemok kupovať, a ostať tu.
Raz som sa aj s dcérou rozprávala,že by mi nevadilo,keby sa dom na neho prepise a nadstavi si poschodie, dcére sa to nepáčilo,lebo vraj by mal ísť dom na polovicu, že nech si on hľadá niečo sám, že každý chlap si ma sám zabezpečiť bývanie.
V poslednej dobe sa ma to stále niekto pýta,kedy sa ožení a odsťahuje sa, a už mi je to nepríjemné. Ako mu mám teda naznačiť, aby už konečne hocičo kúpil a išiel teda preč, ale ideálne teda aby bol blízko nás?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 21. jún 2026 · 189 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Prepis pozemku alebo domu rodičmi na jedno z detí bez vyrovnania hodnoty medzi súrodencami často vedie k pocitu nespravodlivosti a napätiu v rodine.
  • Riešenia spomínané v diskusii zahŕňajú finančnú kompenzáciu (príspevok rodičov, vyplatenie podielu), kúpu vlastného pozemku pre druhé dieťa alebo právne nastavenia ako doživotné právo či testament.
  • V diskusii sa uvádzajú konkrétne orientačné sumy: bežná cena stavebného pozemku na dedine okolo 50 000 EUR (menší 30 000 EUR) a návrh rodičovskej príspevku približne 10 000 EUR ako čiastočná pomoc.


Najčastejšie otázky

Q: Ako spravodlivo rozdeliť pozemok a dom medzi dve deti?
A: Možnosti sú dať obom deťom rovnaký podiel (napr. 1/2 domu a 1/2 domu), vyplatiť jedno dieťa v hodnote pozemku alebo upraviť dedičské podiely v závete; diskusia odporúča zohľadniť hodnotu pozemku a domu pri delení.

Q: Ako rodič prakticky pomôže dospelému dieťaťu kúpe pozemku?
A: Rodičia môžu poskytnúť priamy finančný príspevok (v diskusii spomínané 10 000 EUR), pomôcť so získaním hypotéky alebo kúpiť pozemok priamo; v diskusii sa uvádza, že stavebný pozemok na dedine môže stáť cca 30 000–50 000 EUR.

Q: Ako právne nastaviť darovanie domu tak, aby rodičia zostali chránení?
A: Diskutované riešenia zahŕňajú prepísanie domu s doživotným právom pre darcu a spísanie testamentu, prípadne zmluvné vyplatenie podielu pri darovaní; odporúča sa právne poradiť sa notárom alebo právnikom.

Q: Ako vyriešiť situáciu, keď jedno dieťa sa stará o rodičov a druhé dostalo dar v podobe pozemku?
A: V diskusii sa navrhuje finančné vyrovnanie (vyplatenie podielu), prerozdelenie majetku pri delení domu, alebo poskytnutie doživotného práva tomu, kto sa stará o rodičov.

Q: Je rozumné tlačiť dospelé dieťa, aby sa odsťahovalo blízko rodičov?
A: Diskutujúci odporúčajú namiesto nátlaku ponúknuť pomoc (príspevok na pozemok, financovanie časti hypotéky) alebo dohodu o vyplatení, pretože nátlak môže viesť k vzdialeniu vzťahov.

Q: Akú sumu rodičia majú zvážiť ako primeranú pomoc pri kúpe pozemku?
A: V diskusii sa uvádza reálny príklad rodičovského príspevku 10 000 EUR a orientačné ceny pozemkov 30 000–50 000 EUR, preto návrh znie prispôsobiť čiastku hodnote cieľového pozemku a možnostiam rodinného rozpočtu.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Prepis pozemku jednému dieťaťu bez vyrovnania často považujú účastníci za nespravodlivý voči druhému súrodencovi.
  • Mnoho diskutujúcich odporúča finančné vyrovnanie (vyplatiť podiel) alebo kúpu pozemku pre druhé dieťa ako praktické riešenie.
  • Právne nástroje spomínané ako riešenie sú doživotné právo, prepísanie vlastníctva a testament.


Sporné názory

  • Jedna možnosť: dať dom alebo väčší podiel tomu, kto sa o rodičov stará a pomáha; protinázor: majetok by sa mal rozdeliť rovnako (pol/pol) bez preferencií.
  • Jedna možnosť: rodičia by mali dopredu prepísať majetok na toho, kto sa stará; protinázor: prepísať za života zvyšuje riziko zneužitia a odporúča sa len dôkladne dohodnuté vyrovnanie.


Otvorené otázky

  • Koľko je primerané prispieť finančne (napr. 10 000 EUR) vzhľadom na trhovú cenu pozemku (30 000–50 000 EUR)?
  • Malo by sa pri darovaní pozemku alebo domu požadovať, aby obdarovaný následne vyplatil druhé dieťa?
  • Aké konkrétne právne nastavenie (doživotné právo vs. plný prepis vs. testament) je najbezpečnejšie v konkrétnom rodinnom kontexte?


Spomenuté značky a firmy

žiadne

Spomenuté produkty a metódy

hypotéka, prepis pozemku, prepis domu, doživotné právo, testament, vyplatenie podielu, kúpa pozemku, prenájom 1-izbového bytu, finančný príspevok 10 000 EUR, stavebný pozemok 50 000 EUR, stavebný pozemok 30 000 EUR

Miesta a osoby

žiadne

avatar
panelacikova
1. jún 2022

a ja dám z iného súdka 🙂 neverím ani nos medzi očami ani ...... medzi nohami. autor tejto diskusie si to nechutne vymyslel. usudzujem tak na základe istej dedukcie. podľa toho, že syn má 32, dcérin vek nevieme (v úvodnom príspevku sa nespomína a diskusiu nečítam), tak dotyčná, ktorá by toto písala, by mala mať minimálne 52-60 rokov (záleží od toho, či rodila v 20-tich alebo tesne pred 30-tkou).
pracovala som roky rokúce ako obchodníčka a mám prejazdené celé slovensko. ale fakt nepoznám (a nepoznala som v živote) ľudí po 50-tke, ktorí by sa vyjadrovali štýlom, ktorý je v súčasnosti až príliš moderný (pre mňa nepochopiteľný) a to napríklad, citujem: "by to bolo pekné, keby sa vydá"
rozpitvem to.... ľudia po 50-tke nezvyknú písať/hovoriť formou: keby sa..... ale bolo by to pekné, keby sa vydala, oženil....
druhá vec.... ľudia po 50-tke si nezvyknú pliesť dojmy s pojmami a nenapíšu/nepovedia na syna, že keby sa "vydal", ale keby sa oženil....
toto písala nejaká negramotná žaba do maximálne 25 rokov 😀

avatar
mb2021
Odpoveď bola odstránená
avatar
panelacikova
1. jún 2022

@asocial plne súhlasím s tvojou druhou vetou tesne pred ôsmou 😀

avatar
lukina20
1. jún 2022

prepac a syna sa niekto na jeho nazor pytal? ci len s dcerou sa rozpravate o vsetkom? mal 28 rokov, nahnevany zlomeny muz po bolestnom rozchode, jasne, ze z neho vtedy vravel hnev... a ze ma mladu priatelku? a co? to neznamena, ze s nou neostane casom a nebude s nou mat tu rodinu....
to co sa hovori po dedine, ti moze byt absolutne suma fuk, radsej ries co mas doma, lebo casom sa surodenci ani len nepozdravia

avatar
matullienka
1. jún 2022

Ja fakt pevne dúfam, že s priateľkou, ktorú má tak budú chcieť žiť ďaleko od vás aby mali pokoj a nemuseli sa vám stále prispôsobovať lebo podľa tvojho rozprávania vy potrebujete len niekoho kto sa o vás postará a bude vás voziť, prípadne finančne podporovať.

avatar
kormino
1. jún 2022

Ja mám okolo seba aspoň 5 slobodných mládencov,2 v blízkej rodine,a nikdy som sa nepýtala,prečo bývajú doma a ani ich rodičia to neriešili .Takisto v práci máme slobodných mládencov po tridsiatke bez vzťahu s nikto to nerieši.Mate okolo seba zaujímavých ľudí🤣

avatar
lujza123
1. jún 2022

Synovi daj polku domu, druhu zdedia so sestrou napoli.

Chybu ste spravili už s tým pozemkom, mate dve deti a od začiatku ste plánovali ho dat iba jednému a druhému nič. Mohli ho mat spoločne, alebo len jeden a tým ze vyplatí toho druhého. Keď majú peniaze na barak našli by aj na pozemok.

avatar
bimbambim
1. jún 2022

Riadne rozdelujes deti.Uz keď si dala jednému pozemok tak prispej aj druhému na pozemok.Na to ti je dobrý syn ,že ťa bude vyvážať aj peniaze dávať a dcerenka nič a len kvôli tomu ,že má deti.A ostatných ľudí hov.o do toho kde tvoje deti bývajú či s vami alebo bez vás.A kebyže aj sám je syn nebude ani prvy ani posledný čo bude bez záväzkov.Najlepsie mu zohnať pozemok v takej hodnote čo ste dali dcére a dom nechať tak ten nech sa dedí tak ako má

avatar
54tinka54
1. jún 2022

No je to nespravodlivé voči synovi, že dcére ste dali pozemok a on nedostal nič.. ani sa nedivím, že vzťah s ním sa ti narušil.
A teda keď nechceš na syna prepísať váš dom kvôli tomu, že by to bolo nespravodlivé voči dcére, tak jemu daj tristvrtinu domu a zvyšok dcére (ona dostala pozemok, nemôže chcieť ešte aj rovnú polovicu domu). Syn potom tvoju dcéru vyplatí a celý dom bude jeho.

avatar
alexandramb
1. jún 2022

Dcéra je riadny sup, keď hneď po rozchode sa takto zachovala. Hanba. Mala by syna pekne vyplatiť z pozemku.

avatar
gabika0608
1. jún 2022

Takže syn nič nedostal, pomáha Vám a vy ho chcete preč z domu ale aby ani nebol moc ďaleko hej???
Snáď syn dostane rozum a odsťahuje sa čo najďalej od takejto vypočítavej rodiny 🤗🤗🤗🤗🤗

avatar
kate9999
1. jún 2022

Ja nemám slov 🙄 a ešte taký nadpis napíšeš ako keby tvoj syn bol darebák že ho treba dostať z domu,však sa o vás stará.No ja na jeho mieste sa odstahujem čím ďalej od vás..a to som si myslela ,že iba moja svokra sa chcela zbaviť syna 🙄Je to nechutne

avatar
zuzi_747
Autor odpoveď zmazal
avatar
maximko25
1. jún 2022

A nenapadlo Vas ze syn mozmo pocital ze mu raz nechate dom? To pisem len preto ze pri zahrade ste uprednostnili dceru (nepisetw ze by vam financne vypomahala) a teda syn okrem vozenia vam robi aj nakupi pomaha a teraz vlastne kedy sa uz odstahuje? Ale vlastne nie daleko lebo dcera ktora ma dom v zahrade nikdy nema cas🤦‍♀️nehnevajte sa ale bud dajte detom rovnym dielom a ziadajte od oboch rovnako ale neuprednostnujte jedneho a nechcite pomoc od druheho...moj skromny nazor o par rokov starsej zeny od vaseho muza ktr doma nebyva od 18tich.

avatar
zoeeoz
1. jún 2022

Mňa doma vždy učili ze sľuby sa plnia... a ze deťom sa dava rovnako ci už lásky alebo pomoci... začni od seba, doma ti syn vadí lebo sa ta na to pýtajú kolegyne a keď chce pozemok tak ti vadí ze nie dosť blízko lebo teba nemá kto voziť.. autobusy nechodia alebo dcéra nemá auto keď ju už tak preferuješ? Či dcére ste dobrí len na majetok ale inak nie? Chudák syn, nech sa odsťahuje čo najďalej

avatar
gabika0608
1. jún 2022

A keď sa vás pýtajú prečo býva u vás aj spomeniete,že dosť finančne pomáha???
Asi by ste to mali spomenúť nech teda nevyzerá ako nejaká pijavica, čo vas len vycuciava a je na obtiaž

Toto keby si prečitam od rodičov, čo im pomáham prispievam tak už a nimi neprehovorím troška sa zamyslite ak je toto pravdivá tema, dufam,ze je toto lwn vymyslené

avatar
maribell
1. jún 2022

Fíha, dcéra je pekne prefíkaná mrška.... Že dom na polovicu? Hneď by som jej šplechla do ksichtu bratove číslo účtu, nech mu pošle polovicu za pozemok. Potom by už k tomu pravdepodobne nemala námietky.

avatar
zoeeoz
1. jún 2022

A ze nevieš čo povedať keď s aniekto pýta? Spýtaj sa toho človeka prečo sa nestará o seba.. tebe je presnejšia dedina ako rodina, fuj

avatar
matullienka
1. jún 2022

Mňa by inak zaujimalo čo si dcére povedala na to keď ti povedala, že nesúhlasí aby si prepísala dom na syna, lebo ona chce polovicu?

avatar
dankanka
1. jún 2022

Preco by sa 25rocna nemohla chciet vydavat?...iba oni dvaja vedia ako to je...a ak je syn uz ku vam iny, urcite citi krivdu.

avatar
gabika0608
1. jún 2022

@kate9999 toto ma na tom najviac dostalo, ja som si myslela podla nadpisu,že ide o nejakého zadĺženého alkoholika. Pani nech sa hanbi

avatar
dankanka
1. jún 2022

Tak..na dedine si ludia radi rypnu, ked vidia ze dcera dostala a syn nie..tak rypu no..na dedine ludia riesia vsetko a vsetkych, zial..

avatar
zoro9836
Autor odpoveď zmazal
avatar
paciko9
1. jún 2022

Ako nehnevajte sa na mna ale u vas urcuje pravidla vasa dcera. Ona dostala pozemok a este chce polku domu. Vsak ok ,ale ona nech da polku pozemku bratovi az vtedy to bude stravodlive. Aj ked tam maju uz postaveny dom.Ja by som dala dom synovi a dozivotnym pravom alebo napisat testament. Uz len preto ze vam velmi pomaha uz len preto by si to zasluzil a druhu strane nech aj od zlosti roztrchne

avatar
elizita
1. jún 2022

Pozemok ste prepísali na dcéru bez vedomia syna a dom si potrebuješ dať schváliť od nej. Veľmi zle ste začali a ešte horšie pokračujete. Prvý krok - dcéra má vyplatiť brata z pozemku.

avatar
zdenka11081983
1. jún 2022

Ty si presne ten typ dedinskej sliepky co potrebuje ďalším sliepky ukázať co ona,jej deti majú...koľko statkov, majetkov... Toto je náplň života niektorých ľudí...co iní na to povedia. Minule som podobne videla v susedných vzťahoch na markíze.Normálne mi bolo trápne za tých hercov. A aha ono aj v realite takí sú...Váž si, že máš takého syna. A dcére vechtom po paluli že je taka nenazrana...

avatar
buberova
1. jún 2022

@kozova87 to azda tá, ktorá rodí ako jabloň? 😂😂

avatar
karolinakr
1. jún 2022

No a dcera chce polku domu a nepomaha nič, syn nedostal nič, ma vas voziť upratovať nakupovat pomahať, za odmenu ho vyšikuješ z domu ale nech pomaha nadalej a potom nezdedi nič, lebo dcera si to nežela...toto neni celkom spravodlve jednanie,,,,deti sa možu starať o rodičov v starobe lebo chcu, nielen kvoli vidine zisku a dedenia, o taku vypočitavu starostlivosť by som ja ani nestala...Nech sa stara syn a dcera rovnako, dediť možu rovnaku a čo ta babky v dedine ohovaraju ,povedz im, že takeho dobreho syna by im mohol každý závidieť a nemáš prečo ho vyhadzovať z domu

avatar
filip113
1. jún 2022

Prepiste aj dom na dceru a syn nech vam plati prenajom niecoho a postara sa o vas, ked bude treba. Tak to bude spravodlive

avatar
kate9999
1. jún 2022

@gabika0608 Celkovo ako môže matka napísať také na svoje dieťa?Ja nezvyknem reagovať ale tu mi to nedalo 🙄A ešte ona sa cíti byť dotknutá ,rozum sa mi zastavuje..a ako sa musí cítiť jej syn🙄Viem,môj manžel to zažil pred pár rokmi so svojou mamičkou