Ako raz vysvetlím dieťaťu, že prečo nemá otca?

29. apr 2021

Uvazovala som, ci pisat pod nickom alebo anonymne...Nezvyknem sa radit na forach, ale teraz asi potrebujem pocut nestranny nazor.
S byvalym som sa rozisla, ked som bola v 6. mesiaci tehotenstva. Povedal, ze o tom dietati nechce nikdy viac pocut ani ho vidiet. Ozval sa, ked sa mal syn narodit. Bola to len jeho otazka a moja odpoved. Potom bol par mesiacov ticho. Potom sa ozval, ze je ochotny za nim raz za mesiac prist. Nechcela som. Potom bol zasa par mesiacov ticho. A teraz ma depta, ze maly sa raz bude pytat na otca, ze co mu poviem, ze som ho obrala o otca, kompletnu rodinu. Maly ma teraz 1rok a 2 mesiace a ja neviem, ako mu to cele vysvetlim.

dinkel
30. apr 2021

preto som to tak napisala, lebo nieco podobne som poznala, teda niekoho podobneho, no deti sme nemali spolu. Pred kamaratmi by sekal machra, ale v dolezitych situaciach sa vykruca. To tu taki tí "hrdinovia", co opustia zenu v tehotenstve a potom hladaju sposoby ako z toho vyjst ako takmer nevinný.Ja by som na nejake to stretnutie pristupila, aby videl maleho, ale snazila by som sa poradit v nejakej poradni vopred. Lebo moze sa stat, ze ti potom bude este manipulovat zivot cez dieta a raz si to rozmysli, ze raz za mesiac, potom si rozmysli, ze raz za tyzden (bude potrebovat na niekoho zaposobit), potom raz za pol roka... Ale urcite by som nebranila, ak by ten zaujem bol uprimny. Len asi porad sa.

rooberta
30. apr 2021

@sense Ano ja viem ze otec nie je ten kto splodi toto mne pisat nemusis, hovorim ze ja som dieta takeho otca, len s tym rozdielom ze moj otec nikdy neprisiel, nikdy sa nesnazil o kontakt, a ja som vzdy cakala. A keby som sa dozvedela, ze kontakt chcel, ale mama nedovolila tak sa nahnevam. Ja to pisem z pohladu toho dietata, co moze citit ked vyrastie. A radim autorke aby, ked sa raz syn opyta „A naozaj nechcel? Nikdy?“ (lebo toto som sa ja svojej mamy ako 12 rocna opytala, proste som nevedela spracovat, ze ma nechcel) aby sa raz mohla s cistym svedomim pozriet synovi do oci a povedat ze ten otec to skutocne nechcel. Lebo neviem ci opelovaca osvietilo, viem len ze napisala ako ju kontaktoval a mal zaujem o stretnutie no ona povedala nie.

Ja aj rozumiem co pises ty a vsetky diskutujuce vyssie, nezaujem v tehotenstve, plienky, mlieko... vsetko chapem, vsetko je to racionalne zmyslanie a je to pravda. Ale ty sa na to nevies pozriet tak ako ja pokial si to nezazila z pohladu toho dietata.

Vidim aj prispevok vyssie kde je pisane, ze baba vyrastala bez otca a nechybal jej, nehcela by ho ani neskor vo svojom zivote, lebo je to pre nu cudzi clovek. Môže byť, no co ak syn autorky bude ako ja a nebude s tym az taky vyrovnany.

lindous
30. apr 2021

@rooberta aj ja chápem, že niekto s tým nemusí byť tak vyrovnaný ako ja a mrzí ma to.. len z toho ako to opísala autorka, nemám pocit, že by išlo o úprimný záujem a "naozaj nikdy nechcel" mi príde lepšie ako "chcel, ale po roku si ho prestal baviť" ... mám plno kamarátov, od ktorých otec odišiel, keď boli malí a znášali to omnoho horšie ako ja, ktorej vlastne nemá kto chýbať ... ale samozrejme, každý sme iný 🙂

@dinkel to podľa mňa zhrnula pekne, že asi by bolo fajn sa o tom s niekým poradiť, navštíviť odborníka a vidieť či ex vôbec bude ochotný spolupracovať a teda či to myslí vážne 🙂

rooberta
30. apr 2021

@lindous ja obdivujem to ze si s tym vyrovnana, to je velmi dobre. No a to co si napisala, ze je horsie ak otec opusti dieta v neskorsom veku to je absolutna pravda, taku situaciu si neviem ani predstavit to mna by uz asi zabilo zrejme 😂 nastastie takyto pripad ani nepoznam. Rozvody, odlucenia ano ale otcovia sa zaujimaju o deti aj nadalej.
A mne ten otec paradoxne vobec nechybal v utlom detstve az v puberte som si nanho “spomenula” a zacala to rozpytvat ze preco vlastne a ako mohol... A mala som problem aj vo vztahoch, vzdy starsi muzi lebo som si to potrebovala vynahradit.. proste cele zle. A najhorsie je pre mna ked vidim ako po rozvode ma otec zaujem o deti, ale urazena zena vyuziva deti ako zbran proti ex a zakazuje styk a podobne, z toho uplne grcam. Samozrejme viem ze toto nie je pripad autorky nenarazam na nu. No je to cele pre mna citliva tema a zrejme niesom objektivna a vhodna na rady v tejto oblasti. 😊

janickacrazy
30. apr 2021

No ja by som s ním hodila reč, buď bude otec, čiže zapísať do RL a bude platiť na dieťa a stretávať sa s ním, alebo nech teda zabudne na teba, dieťa a žiadny kontakt nebude. On totiž chce len tie "výhody" ale platiť sa mu už zjavne nechce. Myslím, že to takom rozhovore ti bude úplne jasné, o čo mu ide.

cacianka
30. apr 2021

Tak dalsia pikoška - on si dal vyplatit 50% nakladov späť potom co nakupil veci pre svoje dieta/svoju krv.
Tak toto uz presiahlo všetko moje pochopenie.
Nie ! nebude mať miesto v mojom živote ani v živote mojho dieťaťa takyto uboziak.
Hoc by som mu aj povedala ze on nie je bio...
Nie. Osere tehotnu, oberie svoje dieťa o zakladnu vybavu, vykasle sa na prve dni a mesiace a teraz to co hrá !? Ake divadlo ? Podla mna len obtazuje lebo ego ho bolí, vajcia svrbia, ze to maminka jeho syna zvláda aj bez jeho veličenstva.
Boooze to je supergeroj.
Du blejt velebnosti

makova333
30. apr 2021

Autorka: Ja len k tym grazlom. Chalan z kompletnej rodiny, usporiadanej, matka ucitelka. Najskor chalan frajirek, potom autickar a dnes sedi za vrazdu. A takych typkov je vela ci z usporiadanych rodin ci rozvedenych... Takze neboj, grazel z neho preto nevyrastie, ze biotato nie je v RL.

sense
30. apr 2021

@rooberta ja ta chápem ale on príde chce len vidieť a zas pár mesiacov nič... Môže tomu dieťaťu neskôr akurát tak po pliesť hlavu... A dobrotu to neurobí, to zas z pohľadu kde otec sľuboval že príde žiaľ nikdy k tomu nedošlo a dieťa čakalo pri okne kedy už príde lebo veď sľúbil ze príde....

Tiež som rozvedená a mam dieťa a hoci sme mali s ex veľa problémov v jednom sme sa zhodli a to bolo aby ti naše dieťa co najmenej trpelo... Maju neobmedzený styk vidia sa skoro denne.... A hoci to vyznie paradoxne kým sme to ešte spolu držali že kvôli dcére tak síce bol tu ale bol len pasívnym otcom dieťaťu lebo na prechádzku nie, na ihrisko co tam, na výlet ako rodina na čo... teraz ten čas co spolu trávia ho trávia aj kvalitatívne nielen kvantitatívne... A tiež nechápem tie matky kt bránia dieťaťu...

rooberta
30. apr 2021

@sense je pekne ze ste sa dohodli, funguje vam to a dcera je spokojna, to je hlavne a tak to ma byt 😊
A taky isty paradox ako opisujes ma aj kamaratka, kym boli rodina on sa o nic nestaral, nevenoval sa lebo bol zvyknuty, ze je tam ona a vsetko spravi. Teraz po rozvode, ked su jeho dni a ma malu u seba sa jej musi venovat a starat sa naplno, nikto to uz zanho nespravi.

kassandra25
30. apr 2021

Ty si ho o nic neobrala. Tvoj debil, co ti spravil dieta, sa on obral sam! Raz za 5 mesiacov je hoden nato, aby sa nan tatko isiel pozriet???? Radsej nie. Nevadi, pride snad iny, co pri vas ostane.

lujza123
1. máj 2021

Ja len toľko, je to jeho otec, pre každé dieťa a chlapca obzvlášť veľmi dôležitá osoba v zivote. Aj keď začiatky neboli ideálne je možné že sa uvedomil a chce byť tomu dieťaťu otcom. Môžu mať nakoniec ešte veľmi pekný vzťah.

Ak tomu budeš brániť raz to budeš musieť synovi vysvetliť prečo si to urobila.
"Nedokázala som sa preniesť cez rozchod a chcela som sa pomstiť" bude isto vysvetlenie ktoré tvoj syn pochopí.

autor
1. máj 2021

@lujza123 toto nema s rozchodom nic spolocne. vobec by som mu nebranila v stretnuti s malym, keby sa spraval normalne. lenze vypytat si 50% zo sumy vybavicky od matky svojho syna, je tak trochu podla mna aj proti synovi. proste tazko pochopitelne pre mna.

ahaknaj
1. máj 2021

Netreba vysvetľovať, jednoducho vychovavaj ako najlepšie vieš, daj mu kopec lásky a keď sa opýta na sploditeľa tak mu otvorene vysvetli že bol teľa a dieťa bolo pre neho ťažkou životnou skúškou....

lujza123
2. máj 2021

Môj ex si z vaznou tvárou vypýtal polku rodinných prídavkov (z tých smiesnych 20 eur chcel polovicu).A to v dobe keď som uz rok žila sama s 2 ročnou na ktorú za celý ten čas neprispel ani euro.
Za tých 11 rokov co mame dcéru prišiel s podobnými bizardnymi nápadmi niekoľkokrát, vzal malú na dovolenku a potom chcel aby som mu zaplatila časť co dal na ubytovanie, stravu, cestu atď za dceru... Jedným uchom dnu, druhým von...

Ale to ze sa voči tebe správa ako magor stále nevylučuje že nemôže byť dobrým otcom pre svoje dieťa. A nejde len o otca, ale aj o starých rodičov a celú polku rodiny tvojho syna ktorá je pre malého dôležitá.
Toto je veľmi vážne rozhodnutie odstrihnut otca dieťaťa, naozaj. Mala by si mu dat šancu, ak sa chce pravidelne stretávať.
Ak by to nedodržiaval a ukazoval sa raz za pol roka a iba motal dieťaťu hlavu tak potom fakt odstrihnut a s čistým svedomím potom synovi v dospelosti povedať ze tatko nemal záujem.

autor
2. máj 2021

@lujza123 Suhlasim s tvojim “ Ale to ze sa voči tebe správa ako magor stále nevylučuje že nemôže byť dobrým otcom pre svoje dieťa. ” Lenze! Zahravat sa s tym, ze moze synovi pomotat hlavu a potom prist, kedy sa mu hodi, je velke riziko. Co potom poviem malemu 2r chlapcovi, ze toho “uja tatina” uz neuvidi? Resp ze neviem, kedy ho uvidi? Na to budem davat sakra pozor, akych ludi privediem synovi do zivota. Niekedy sa mi zda, ze uplne cudzi chlap by mohol byt 1000x lepsi otec nez je moj ex. Nejde o bio-nebio, ale o spolahlivost cloveka a tu pre mna ex uz stratil.

eternity24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eternity24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eternity24
Autor odpoveď zmazal
Zobraz