Ako riešiť 83 ročnú babku so zlým zdravotným stavom?

3. apr 2022

Bývame doma s babkou, ktorá bude mať tento rok 83r.
Viac ako rok má problém s udržaním rovnováhy a padaním, má začínajúcu stareckú demenciu, inkontinenciu, vysoký tlak a cukrovku.
Strávila minulý týždeň v nemocnici, volali sme jej sanitku, lebo sa necítila dobre.
Bola na neurológii, spravili jej CT a MRI mozgu, doktorka mi povedala, že aj na svoj vek má mozog abnormálne atrofovaný a má tekutinu v hlave, ktorá spôsobuje to padanie, demenciu aj inkontinenciu.
Zajtra nám ju chcú dať domov, lebo vyšetrenia porobili a tým je to pre nich uzavreté.
Poradíte mi, ako máme túto situáciu doma riešiť, akú možnosť by ste zvolili, pretože chodíme do práce, nikto nemôže ostať doma a doktorka ma upozornila, že stav sa jej bude len zhoršovať.
Máme hľadať zariadenie, ale aké s jej dg?

andrejka1974
3. apr 2022

Treba hlavne počítať že nie je ľahké dostať človeka do nejakého zariadenia je to dlhá trať a máte nárok požiadať buď o opatrovateľskú starostlivosť alebo osobnú asistenciu a verte mi budete sa niekto musieť vzdatt svojej práce alebo niekde budete musieť zohnať opatrovateľku čo tiež nie je jednoduché máme takto postihnutú svokru a zatiaľ sa o ňu stará svokor z jeho sestrou a už tri roky čakáme na miesto v DSS stále nemajú voľné a to sme v Bratislave tu sú čakaciu aj päť až desať rokov takže uvidíte ako to zvladnete

autor
3. apr 2022

@andrejka1974 Vzdať práce sa nemôžeme a vôbec nie teraz, keď ceny stúpajú závratnou rýchlosťou. Máme dve deti a bývať a jesť musíme všetci.

pribinak
3. apr 2022

Hľadať rýchlo zariadenie pre babku. Medzitým sa vyzbierať na opatrovateľku, osloviť miestny či obecný úrad či nemajú nejakú odľahčovaciu službu

elzusa
3. apr 2022

zariadenie pre seniorov v rámci bydliska si vyhľadajte, pre klientov s demenciou sú špecializované zariadenia, kde majú 24 hod dozor

lukina20
3. apr 2022

Zariadenie pre seniorov, dovtedy opatrovatelka.

loginexistuje
3. apr 2022

A babka nema dom alebo tak zeby sa predal a zaplatili by ste zariadenie ?

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
3. apr 2022

@elzusa Toto práve celkom neviem, či mám hľadať špeci zariadenie na demenciu, ona ju má len v začínajúcom štádiu a neviem vôbec, ako rýchlo sa môže jej stav zhoršovat, keď jej všetky problémy spôsobuje tá tekutina na mozgu.

autor
3. apr 2022

@loginexistuje Žiaľ nie je tu tá možnosť

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pinkgirl
3. apr 2022

Treba určite zabezpečiť opatrovanie - naj z vonku opatrovateľku, umiestniť na stálo do DSS alebo využiť denné zariadenie kde ráno priveziete a poobede vyzdvihnete. A začať s vybavením čím skôr. Starostlivosť o dôchodcov je u nás veľmi poddimenzovaná, žiaľ.

elzusa
3. apr 2022

tieto špec. zariadenia sú väčšinou už v každom zariadení pre seniorov ako súčasť , pretože väčšina starkých postupne prechádza do stavu demencie.... skúste najprv vybavovať klasické zariadenie pre sen. a na základe posudkov od lekárov posúdia jej odkázanosť

autor
3. apr 2022

@mb2021 Západné SK

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
3. apr 2022

Treba zacat riesit posudenie odkazanosti na socialnu sluzbu zatial najskor ocr na babku a zaplatit opatrovatelku cast prispeje stat a potom vy
Inak vy byvate v dome co vam darovala?

autor
3. apr 2022

@loginexistuje Nie, žiadny dom nám nedarovala

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
3. apr 2022

A kde ma teda trvaly pobyt ? Odtial sa treba odrazit a ona ako bola pocas zivota nemajetna ? Ci bezdomova ? To su vsetko otazky co sa budu riesit lřebo sa robi nielen zdravotny ale i socialny posudok pri posudzovani odkazanosti na socialnu sluzbu

ibrunova
3. apr 2022

Opatrovateľka cez mesto alebo červený kríž, to by bola taká prvá možnosť.

autor
3. apr 2022

@viestta No problém je, že my sa nemáme spojiť s akou rodinou ☹ Jej sestry sú už tiež staré a ich deti žijú všetci viac ako 20 rokov v zahraničí

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
belllinka
3. apr 2022

@andrejka1974 ja som hladala specializovane zariadenie pre otca asi 2 roky dozadu a cakali sme iba nejake 3 mesiace na miesto. Roky sa caka v statnom zariadeni. Z dalsich dvoch sa mi ozvali po necelom roku, ze maju volne.
Autorka: budete to mat tazke, hlavne financne to utiahnut. Nemate po babke nejaky dom, ktory by ste mohli predat a z toho to financovat?

autor
3. apr 2022

Sociálna sestra v nemocnici by mi nikdy nenapadla, ani som nevedela, že niečo také v nemocniciach funguje. Tým určite začnem, ďakujem za radu

andrejka1974
3. apr 2022

Ale pokiaľ všetko vybavíte budete sa musieť o ňu postarať a všetko dlho trvá aj roky takže možno ju dať k vám domov alebo aby bola blízko niekoho a ak bude potrebovať opatrovateľku musíte to vybaviť na úrade najprv že je odkázaná na starostlivosť a to trvá najmenej dva tri mesiace a bez toho vám ju do DSS nevezmú pokiaľ nechcete byt samoplatcovia ale to je od 500 eur vyššie takže je to na vás ako sa rozhodnete

peter0123
3. apr 2022

Nebude to ľahké. Môžem iba napísať ako sme to riešili mi s babkou(mamina mamka). Naši si tiež nemohli dovoliť výpadok príjmov.Oco chodil do práce skoro ráno, po 12 tej prichádzal domov na obed, zohrievať obed aj babke. Mama si posunula začiatok práce , odchádzala z domu po 10:00 . Oco sa vracal domov o 14:00 . Ešte sme mali doma aj deda(otcovho otca) on na ňu tiež dohliadol. Neskôr to bola babkyna mladšia sestra ktorá sa prisťahovala k tete vedľa nás. Poväčšine sa modlili spolu. Mi deti sme vtedy študovali. Dávala sa aj žiadosť do domova dôchodcov , no čo poviem keby nemala komplikovaný stav išlo by aj skorej ale takto v jednom pýtali balík 💰 vopred a ešte mesačne doplácať v druhom nekonečné čakanie...
Babke sa rýchlo zhoršoval zdravotný stav. Mama si vybrala živnosť a do práce chodila iba na otočku. Kým sa s vybraného zariadenia ozvali babka už nežila😭
Prajem veľa síl

autor
3. apr 2022

@andrejka1974 Ona býva s nami, ale ako som písala, chodíme do práce a nemôžeme si dovoliť ostať doma, z jedného platu nevyjdeme

autor
3. apr 2022

@peter0123 Tak toto u nás vôbec neprichádza do úvahy posúvať si pracovný čas alebo odskakovať, manžel chodí do práce 60km jedna cesta a ja 20 ☹

loginexistuje
3. apr 2022

A to je tvoja babka? Inak treba riesit s krajim tento link si pozri ale teda najprv posudenie odkazanosti na socialnu sluzbu
https://bratislavskykraj.sk/socialne-veci/zss-v...

autor
3. apr 2022

@loginexistuje Idem to pozrieť, ďakujem

belllinka
3. apr 2022

@viestta mne dala socialna sestra akurat tak zoznam specializovanych zariadeni, kam si mam zavolat.
Autorka: a babka predtym kde byvala? Ci vy byvate u nej? Zariadenie rataj tak minimalne 1200 eur.