Ako riešiť situáciu po rozchode?

cecil36
24. aug 2014

Baby zaujima ma vas nazor, ako by ste riesili situaciu. Manzelia sa rozisli, je navrh na rozvod a zverenie dietata. Dieta nema este tri roky. Mama musela do prace, vzala hypo....Otec zostal vo svojom byte. Prispieva 200 Eur. Dieta nezobrali do skolky a tak je striedavo u otca (otec robi na zmeny) aj u mamy. Mama chce, aby dieta islo do skolky, ale na skurmonu nema peniaze. Otec na sukromu nechce prispiet (ani cast), vraj plati nadstandartne vyzivne. Samozrejme, otec s nim takto vzhladom na iny druh prace travi ovela viac casu (s cim mama nesuhlasi) a mame "prischne" cas ked otec musi do prace. A ona si to ma zariadit. podla jeho sluzieb.....Tento stav nevplyva dobre ani na dieta, ktore je z toho zmätene.... Ako by ste riesili tuto situaciu?

cecil36
autor
24. aug 2014

@eanna matka si vybrala bezne zamestnanie cca 8,5 hodinovou prac. dobou (kedze bola nutena lebo z niecoho zit musi a z 200 materskej to nejde), akurat ocko nesuhlasi, aby si mama dieta zobrala po praci domov. Potom to vyzera tak, ze dieta je 3 dni u otca a 1 den u mamy. Podotykam mama zabezpecuje stravu aj oblecko dietatu a vsetky aktivity.

cecil36
autor
24. aug 2014

@tilda dakujem, ze si presne pochopila o co mi ide 😉

cecil36
autor
24. aug 2014

@janickacrazy dieta je autista, nie je mozne ho dat hocijakej docasne nezamestnanej opatrovatelke.... skolka je pre jeho vyvin velmi dolezita...

cecil36
autor
24. aug 2014

@maria117 nie nepochopila si, precitaj si temu, kde to vysvetlujem, dieta je autista....

janickacrazy
24. aug 2014

@cecil36 No ved mne je to jasné, že školka by mu prospela viac ako opatrovatelka, neviem teda aký má otec príjem, ale málokedy odklepnú viac ako 200 eur výživné na Slovensku, každopádne to treba skúsit požiadat o vyššie výživné, no keby to nevyšlo tak by som to riešila asi tou opatrovatelkou.

lillika
24. aug 2014

@cecil36 Ahoj.v prvom rade podat ziadost na UPSVAR na opatrovatelsky prispevok,na zaklade tej ziadosti sa ziada aj o ZTPS.a potom zvysit vyzivne.
tiez to za par mesiacov ideme riesit,len bez toho vyzivneho 🙂

maznacik007
24. aug 2014

@lillika dieta ma tri roky ona este opatrovatelsky ziadat nemoze az ked bude mat dieta 6+ rokov... zatial pobera len RP do sest rokov veku dietata...

lillika
24. aug 2014

@maznacik007 Aha 🙂 .V tom pripade sa nestotoznujem s tym,ze dieta potrebuje chodit do skolky 😒 .A nam bolo povedane,ze o opatrovatelsky si mame poziadat,ked dcerka ddovrsi 5.rok

maznacik007
24. aug 2014

@lillika a kto vas tak informoval .. pozri si zakon 447/2008 Z. z. paragraph 40 opatrovatelsky mas narok az ked dieta dovrsi sest rokov ...

do sest rokov mas narok poberat RP .. kedze dieta ma dlhdobo nepriaznivy zdravotny stav ...

vejkaajasminka
24. aug 2014

baby, prepacte ze va skacem do temy ale potrebujem poradit.. som tu nova, pred cca 15min. som sa zaregostrovala lebo potrebujem poradit a mam na predaj nejake veci... ale k veci: prosim vas, ako vytvorim diskusiu (temu) ??? potrebovala by som poradit od mamiciek ale neviem kde to napisat, aby to kazdy videl... vopred dakujem. a este raz prepacte 🙂

tilda
24. aug 2014

@cecil36 sud ma prihliadat na to,co je pre dieta najlepsie. Urcite dieta navstevuje odbornikov,spolu s odporucaniami od nich (a vypisom z uctu kolko otec doteraz prispieval,dokladmi o tvojom prijme)by si mohla poziadat na sude o zvysenie vyzivneho,kde to zdovodnis.v tych inych upsvar prispevkoch sa nevyznam,ale neprichadza do uvahy aspon predlzena materska zo zdravotnych dovodov?

lillika
24. aug 2014

@maznacik007 dcerkina psychiatricka.Dakujem,pozriem si to,nech potom nie som na uradoch za vola 😀

janka0276
24. aug 2014

skôr, ako od 6 rokov nie je nárok na opatrovatelský, až po dovršení 6 roku,ako píše @maznacik007, psychiatrička asi nevie, to ide cez UPSVaR.

lillika
24. aug 2014

@janka0276 hm,takze do 6.roku je asi somarina vybavovat aj ZTP-S...nie?

lillika
24. aug 2014

@janka0276 a to viem,ze to ide cez UPSVAR 🙂

cecil36
autor
25. aug 2014

@tilda predlzena materska by bola fajn, ale nevyzijeme z nej 😒 Na strane vidim, ze ked mal maly terapie v auti centre velmi mu to pomahalo.... Ale jedna terapia nas vychadza 17 eur 😒 A kedze nie som terapeut ani speci pedagog. tak ani pri najlepsej voli mu nedokazem dat to co s nim robi terapeutka.... Je to zacarovany kruh...Jedno vsak viem, toto prehadzovanie tri dni u otca, den u mamy a potom zas den u mamy den u otca (lebo otcko taha v robote) mu nerobia vobec dobre....

tykat
25. aug 2014

@cecil36 podala by som navrh na zverenie dietata do starostlivosti otca. Aj tak s nim travi viac casu, financii ma asi dost ked zena chce viac a ma vlastne byvanie nezatazene hypotekou. Idealny stav. Otec je rodic takisto ako matka nevidim v tom ziadny problem.

cecil36
autor
25. aug 2014

@tykat ja v tom problem vidim.... Od toho, ze nesuhlasim, aby moje dieta vychovaval psychopat (neliecena, silna obsesivno kompulzivna porucha), cez jeho docasnu smenovost az po to, ze dieta potrebuje vzhladom na diagnozu speci skolku....A kto ma byvanie nezatazene hypo?

tykat
25. aug 2014

@cecil36 "Otec zostal vo svojom byte." To si mam ako vysvetlit? Byt zatazeny hypotekou nemoze byt jeho.
Diagnozu stanovil kto? Preco sa nelieci? Preco s nim nechavas dieta tak dlho ked je vazne chory?

cecil36
autor
25. aug 2014

@tykat byt si kupil pred manzelstvom na hypo a stale ju splaca. Aj z nasich spolocnych penazi..... Vidis a predsa byt zatazeny hypo moze byt jeho 😉 Co sa tyka diagnozy, viem, ze ju ma, dozvedela som sa to ked sme boli uz manzelia....uspesne to tajil.... A nelieci sa lebo "on nema problem" A dieta s nim nechavam, lebo inu moznost nemam.... zatial je to kratka doba a urgentne hladam riesenie...napriklad aj tu skolku....Navyse, je otec, nemam dieta zverene do vychovy ani doklad o jeho chorobe, takze taham, za kratsi koniec...

tykat
25. aug 2014

@cecil36 tazko radit ☹ zla situacia. Kolko rokov ma dieta? Nejako len zatat zuby a preckat kym pojde do skoly. Nejaky denny stacionar po blizku nie je? Mozno by som ostala doma a ziadala vyzivne aj na seba ak ma muz vysoky prijem. A v akom ste teraz s muzom vztahu - manzelia ci rozvedeni?

cecil36
autor
25. aug 2014

@tykat dieta bude mat 3 roky, takze do skoly daleko...Otec ma sice dobry prijem, ale nie taky aby mi to nejako vyriesilo situaciu, kedze moje naklady na byvanie su cca 500 e + auto (pri synovi nemozne premiestnovat sa mhd+ strava, maleho naklady.....takze pre mna jedine pracovat (co robim..), vyzivne na manzelku mi situaciu neriesi, aj keb by ju ulahcilo....S muzom sme v rozvodovom, co sa moze tahat dlho...

tykat
25. aug 2014

@cecil36 aj ked ste v rozvodom a bude sa to tahat tak nejake predbezne veci ako vyzivne a zverenie do starostlivosti sa da vybavit vopred. Zasla by som na socialku ci neporadia a skusila by som sa opytat aj tu na konovi v sukromke tusim "pravna poradna" sa to vola.

lalinko2010
25. aug 2014

@lillika ahoj, preukaz ŤZP môžeš vybaviť aj skôr sko dovŕši 6 rokov, tak isto aj kompenzačné príspevky, len opatrovanie môžeš začať yvbavovať v mesiaci keď dovŕši 6 rokov.

tykat
25. aug 2014

...tak vola sa "pravne poradenstvo" kocky tam radia zdarma, skus sa popytat.

pemasinika
25. aug 2014

@cecil36 a nemáš rodičov, súrodencov, alebo niekoho z rodiny,kto by ti s dieťaťom, prípadne s ubytovaním pomohol? Viem, že to nemáš ľahké. Snažíš sa postarať o dieťa a zabezpečiť sa finančne. To je veľmi ťažké, keď si na to sama, navyše, keď je synček autista s ďalšími zdravotnými problémami. Pýtam sa na to, lebo ja som sa rozvádzala so štyrmi deťmi, bez koruny, ale zostal mi náš byt. Veľmi mi pomohli moji rodičia, ktorí sa mi starajú o deti, kým ja pracujem dva týždne v zahraničí. Navyše mám možnosť so sebou vziať obe dcérky cez prázdniny do práce. Ale inak je to so zdravými deťmi, inak je to s dieťaťom, ktoré si vyžaduje neustálu starostlivosť. Čo sa týka psychických problémov tvojho manžela, podľa vlastnej skúsenosti viem, že pokiaľ on sám to nebude chcieť liečiť, ty nezmôžeš nič. Tiež, keď je finančne zabezpečený, má vplyv na ľudí, budeš stále ťahať za kratší koniec, aj čo sa týka súdov, aj psychológov a ďalších kompetentných ľudí. Mohla by som o tom napísať aj knihu.. Tvoj syn ťa potrebuje, snaž to kvôli nemu zvládnuť...

maznacik007
25. aug 2014

@lillika neviem ci ti to niekto odpisal ... ale ZTP -S mozes vybavit od troch rokov to je nieco ine ... ale niektore kompenzacie tiez dvaju az nad urcity vek .. ale preukaz ZTP si vybavuj uz teraz..

cecil36
autor
25. aug 2014

@pemasinika dakujem za odpoved 🙂 Ja ubytko nepotrebujem, kupila som byt na hypo. Tak teraz ho musim splacat....Co sa tyka pomoci z rodiny, tu nemam maminu uz nemam, otec zije mimo mesta a s bratom v kontakte nie som rep. minimalnom. Mas uplnu pravdu v tom, ze ak sa nechce liecit, nic s tym nespravim, skusala som to dva roky 😒

cecil36
autor
25. aug 2014

@maznacik007 co je to ZTP-S?

fg1984
25. aug 2014

@cecil36 so sprievodom