Ako sa postarať o starú mamu?

uzanka16
20. aug 2019

Vedeli by ste nám poradiť ako ešte sa postarať o starú mamu ktorá má 86 rokov? DD sme už vyskúšali všetky možné aj sa skúšal zaplatiť poplatok aby sa posunulo poradie no nie je voľné miesto.Opatrovateľky si pýtajú cez 300€ takže stará mama by to neutiahla.Skusali sme osloviť organizáciu ktorá viedla aspoň troška opatrovatelstvo a už to nerobia lebo že nemá to kto robiť.No a stará mama ma 3 synov a 3 nevesty ale nikto nechce z nich sa o ňu starať za nejaký poplatok,lebo každý má riadnu prácu a rôzne pôžičky alebo hypotéky.Napada vás ešte nejaká možnosť čo by sa dalo vyskúšať aby sa mal o ňu kto postarat?Má psoriazu,skoro vôbec nechodí,cukrovka,kopec liekov na srdce a tlak,astma a je sama v 2 generačnou dome.dakujem.



jedna ju nebude opatr

prasiatko30
20. aug 2019

Normalne jednu zenu cez tyzden kazdy den jeden syn sluzbu poobede/vecer a kazdy treti tyzden jjeden vikend. Pripadne nech babka chodi na tyzdnovky alebo na mesiac raz k jendemu raz k druhemu raz k tretiemu synovi, medzitym predat dom a do poradovnika do viacerych DD.

sense
20. aug 2019

Striedat sa po tyzdni pro nej.alebo sa skladat po 100 n aopatrovatelku.... ved dedit budu tiez vsetcia...

Este mozte predat dom.a.sukrombe sanatorium nemusi byt priamo v meste bydliska treba pobehat aj.pkolite...

elaela23
20. aug 2019

Susedu nema,ktora by tam 2krat za den odbehla?na sume sa musite dohodnut snou.

eliska13
20. aug 2019

@nini1010 este ma napadlo, ze stary clovek a bez penazi a ani sa nepredbehne v poradovniku:(ked porafovnik, tak pre vsetkych a nie pre tych co zaplatia.Darmo minule som citala, ze kto chce mat dobry biznis do buducnosti je to seniorsky dom, psyvholog, a centra asistovanej repeodukcie, skolka pre deti

eliska13
20. aug 2019

@sissy27 86 r pani ma urcite vnucata a aj pravnucata

zara0201
20. aug 2019

@uzanka16 pozeram ze si z LM. V LM nie je problem dostat miesto v sukromnych zariadeniach.

selest
20. aug 2019

300 eur a to sa im zda vela.. tak.nech ostanu s nou doma a vybavia si opatrovatelsky. Alebo sa mozu pri nej striedat. 6 ludi aby sa nevedelo.postarat o jednu staru babku ok ale ze su lakomi sa zlozit na cudziu osobu ktora sa im za almuznu postara o mamu tak to uz je des. Alebo predat dom
Lenze s peniazmi z predaja uz asi deti tiez pocitaju.. kokos opatrovala som par rokov a kolko som si ponadavala na tie deti co sa " nestaraju" ale toto je fakt hamba

prasiatko30
20. aug 2019

@selest no jo vacsinou si deti neuvedomuju, ze to co rodicia nadobudli za svoj zivot je na to aby mohli dostojne dozit, vela si to vysvetluje ako buduci prijem pre nich 🤨

selest
20. aug 2019

@prasiatko30 no ved toto. Ja som sa viackrat stretla s tym ze sice sa deti nechceli o mamu starat ani nechceli na to minat svoje peniaze ale predali mamine veci ci uz zlato alebo byt a za tie peniaze sa platili opatrovatelky. A tam neslo o 300 eur mesacne..je to smutne no

iffushka
20. aug 2019

@uzanka16 Pokial viem, ak sa mýlim tak ma opravte, tak opatrovateľský príspevok nemusí poberať rodinný príslušník. Skúsila by som nájsť nejakú paniu, ktorá je nezamestnaná a ma opatrovateľský kurz alebo si ho do robí aby sa chodila starať o vašu babičku a poberala ona ten opatrovateľský príspevok.
Mam aj v okolí takýto príklad.

lula313
20. aug 2019

@uzanka16 u násej starej mamy to fungovalo tak, že sa synovia po 2 týždňoch striedali, že ju mali doma(jedlo jej nachystali, takze to si zobrala zo stola), sponzorské sa pohybovalo vtedy od 5000eur vyššie do starobincov, ale tiež dlhé poradovníky a ani sa umiestnenia nedozila.. a mužovu starú mamu si zas do opatrovanie zobral môj muž, lebo dcéry sa vykašlali(a to boli obe doma-jedna žena v domacnosti, druha na invalidnom dochodku, ale nič jej nebolo), na súkromne sanatorium(1000eur mesačne) nebolo a bola v bdelej kóme, čiže nikto si ležiaka nevezme, keď môže radšej v centre ubytovať vitálneho dôchodcu.

prasiatko30
20. aug 2019

@lula313 tak to fakt vsetka moja ucta tvojmu muzovi 👍🏼To nedokaze kazdy

lula313
20. aug 2019

@iffushka ale kto do toho pôjde? Je nízky ten príspevok a neplati sa ti z toho nič do sociálnej poistovne. Radšej sa každá opatrovateľka zamestna za 1000eur vyššie aj s odvodmi, aby mala nárok na starobný, či invalidný dôchodok. Teraz sú opatrovateľky najmä v súkromných centrách brutálne zaplatene(suseda rodicov mala 1500eur plat a to ani VS vzdelanie nemá a robi 50km od Ba)

lula313
20. aug 2019

@prasiatko30 ani ja by som to nedokázala, najmä to prebalovanie, dvojhodinové kŕmenie, to, že nemozes nikam ist, zničil si pritom chrbat, lebo to máš neustále polohovanie, nosenie. Raz ju mužova mama mala strazit a volala mužovi:”že Baba sa Ti posrala, už pod domov”🤦🏽‍♀️ Staral sa o ňu 7 rokov, ale s prepáčením, jej smrt bola pre nás a nášmu vztahu vykúpením a ako spominam vyššie, muž má 7 ročnú dieru na sociálnej poistovni, že “nepracoval”, keby sa mu niečo stalo, tak aj invalidný dôchodok to ovplyvní ako aj starobný, toto je podľa mna úplne postavené nefer.

vendulka80
20. aug 2019

Postarat sa nema kto ale keby babka ležala v nemocnici tak pozerajú na prsty vsetkym a píšu sťažnosti aj pre krivo uloženú lyžičku na tanieri. Ale ked je takýto clovek reálne doma tak zrazu nevieme co s nim.
Da sa este vybavit na 30 dni hospitalizácia na odd.dlhodobo chorych a za ten cas predat dom. Pokial si nan brúsia zuby, no bohuzial. Bud ho predaju, alebo sa budu pri babke striedať. Nikto cudzí sa nebude 24/7 starat o imobilnu pani za panboh zaplat.

sasanka605
20. aug 2019

Tak ja dopláca ocovi sama a tiež mam nevlastné sestry s oveľa lepšin príjmom ako môj a nikoho to nezaujíma. Ako co, synov jej dakto iný vychoval keď sa nevedia nič poskladať na opatrovateľku?

pallacinka29
20. aug 2019

@vendulka80 veď to nezabudla napísať, že dvojgeneračný dom... sa mi chce grcať z takýchto ľudí - nech si skúsi predstaviť, aké podmienky mala táto generácia ľudí a deti vychovali...
Minulý týždeň som videla veľmi smutný pohľad - asi to bola dcéra, ktorá tlačila svoju mamu na vozíku. Išli na zmrzlinu, dcéra ju zaparkovala, jednu vetu s ňou neprehodila, celučičký čas čumela do mobilu. Babka pomaly jedla zmrzlinu a dcéra po hodnej chvíli jej povedala jednu vetu "Rýchlo si to zjedla, mohla si si to šetriť." Tá žena tú dcéru vychovávala v dobe, kedy možno nemali doma televízor a som presvedčená, že jej rozprávala, hrali sa...

mmmmn
20. aug 2019

ADOS ste neskusili oslovit?

naloxon
20. aug 2019

@uzanka16 Sa čudujem, že ste ju nešupli do nemocnice. Vysvetlite mi ako môže byť takáto stará, chorá a imobilna žena sama v dome? Darujte dom DD a problém vyriešený. A keď budete starí budete mať prednostné právo, čo vo Vašej rodine asi nebude na škodu...

mirro
20. aug 2019

@lula313 klobúk dole pred tvojim mužom. Je veľmi ťažké opatrovať. A je fajn,že ste to ustáli a nešli ste od seba. Len kto zažil,vie čo to obnáša...

ktochytavzite
20. aug 2019

@uzanka16 vsetci sa poskladajte a pltate opatrovatelku

abbey1
20. aug 2019

Že tých ľudí hanba nefacka. Je to ich matka. Priviedla ich na svet, roky sa im venovala a teraz, keď ona potrebuje ich pomoc, nemá kto?! Každý sa bude vyhovárať, že má nízky príjem, že kvôli práci a rodine nemôže. A kde je ten požičaný groš, ktorý vraciame rodičom? Starý rodič už nie je rodina, keď je potrebné sa vzdať štipky pohodlia?
Ako tu už bolo písané, ech si delia starostlivosť, alebo sa zložia na opatrovateľku. Chápem, že najjednoduchšie je babku supnut do domova, ústavu, počkať na jej koniec a zdediť dom.
Strešné, smutné, toho sa nechce dožiť nikto z nás. Ja v takýchto prípadoch len verím, že platí Aké požičaj, také vráť. I týmto dávame príklad našim deťom, ako sa raz oni budú starať o nás.

siska25
20. aug 2019

@uzanka16 ono je to v dnesnej dobe naozaj tazke v tomto. Mame teraz podobny pripad. Mojej babke 78 rocnej pred 3 mesiacmi diagnostikovali rakovinu v 4. stadiu. Dovtedy samostatna zena. Mame aj dedka, jej muza, 80 rokov, tiez ciperny, plne samostatny. Babka bola na operacii, spravili jej vyvod, denne jej treba menit sacky ( sama to nezvlada), chodi na chemoterapie ( dva dni je vtedy uplne mimo), treba jej pomahat na wc, upratovat, varit, pomoct jej so sprchou, davat jej lieky, osetrovat ranu, ma bolesti a vela ineho. Zo dba na den zostala uple zavisla na inych. Dedko to v jeho veku samozrejme sam nezvlada sa o nu postarat. Maju 5 deti, aj sa staraju a aj chcu, lenze problem je, ze vsetci su to este plne pracujuci ludia. Maju svoje rodiny, este neplnolete deti. Do konca prazdnin sa to este da, teta co s nou byva je ucitelka a ujo je do septembra na materskej so synom. Lenze co bude potom nevedia. Obriadit ju obriadia, ale kto bude s babkou doma pocas pracovnej doby nevedia. Do domova ju dat nechcu a ani ona nechce. A kto dnes pojde na opatrovatelsky na par mesiacov ( prognoza nepusti), strati robotu ak ma rodinu a o par mesiacov moze hladat novu, co tiez nie je napr. vo veku mojej mamy (56 rokov) idealne. A zasa dat 100 eur na opatrovatelku, verte ze v niektorych rodinach moze byt riadny problem. Jedina moznost v ich pripade je este poprosit surodencov babky, aby s nou doobeda boli, keby nieco.

luckamorka
20. aug 2019

@siska25 100 eur na opatrovateľku je problém? Jednak sa mi nechce veriť, že nájdete takú lacnú, a ak aj - babka má 5 detí, skladali by sa po 20 eur, tak kde je ten problém akože?

selest
20. aug 2019

@siska25 babka sa postarala o 5 deti nedala ich na adopciu lebo 100 eur je problem. Ale 5 deti sa nevie postarat o jednu babku. Snad to nieje prekvapenie ze sa o rodicov raz budeme musiet starat. Ci niekto caka ze proste jedneho dna v plnom zdravi umru?

uzanka16
autor
21. aug 2019

@pribinak to sú všetci zgrlosi dačo dať,ani o svoju mamu sa nechcú starať tie základné veci,prísť ju pozrieť ,zobrať von na vozíčku nech netrci dnu,môj otec chodí aspoň častejšie večer po práci za ňou na 2 hodinky ale jeho bratia donesú nákup a do 10 min su preč,ďalší brat býva v rovnakej dedine pár metrov od nej a nepríde k nej že načo.Vsetci sú odmerani a keď sa niekto spýta prečo,že to majú zato ako sa od mala k nim správali a keď boli dospelí a potrebovali finančnú pomoc alebo nás vnúčatá postrážiť vykašľali sa,tak aj oni budú kašlať teraz na nich.Starieho otca sa nam podarilo dostať do DD ale starú mamu nie zatiaľ.Ked si fakt spatne premietam keď som vyrastala fakt obaja starí rodičia sa veľmi zle správali,arogantní,namyaleni,neponoct,nepostrazit atď.

uzanka16
autor
21. aug 2019

@zulumilo ona je proti DD takisto aj starý otec-jeho sa nám podarilo dostať ale šiel na silu a vystrája tam občas,stará mama tiež nechce a trucuje ale sa jej povedalo ak sa uvoľní pôjde tam či sa jej to páči či nie oni sa starať o ňu nebudú každý má prácu do večera.

17juraj17
21. aug 2019

@uzanka16 Aj keby ich kazde rano do riti kopala stale je to ich mama a dala im zazemie, jedlo, teplo a v neposlednom rade zivot.

uzanka16
autor
21. aug 2019

@eva233 starká kde býva ono to vyzerá ako dedina ale je to mestská časť,starostu to nemá,patrí pod mesto už niekoľko rokov.

uzanka16
autor
21. aug 2019

@zara0201 a ktoré sú ešte,skúšali sme ten golden v ondrasovej,potom v areáli nemocnice,ďalej ten na podbrezinach a v LH,ešte je niekde?