Ako sa správne rozhodnúť?

ivuskazv
21. dec 2015

Ahoj. Mam problem a neviem ako dalej. S priatelom cakame miminko,planovali sme to a po styroch mesiacoch to aj vyslo. Cely ten cas som si myslela,ze partner to chce tak velmi ako aj ja. Rozpraval ako dostaviame dom a budeme spolu stastni. Ale ked prisiel ten den,ked som mu oznamila ze mam pozitivny tehotensky test,otocil sa o tisic stupnov a pre mna sa zacalo peklo. Vety ako: za vsetko mozem ja,lebo ja som ho na to nahovorila,ze on asi stratil rozum ked suhlasil s plodenim,ze je to nevhodne nacasovane,ma zniceny zivot a rozmysla aj nad samovrazdou...proste hrozne nieco.. Posiela ma na potrat. Ja som si to babatko "vymodlila",velmi som po nom tuzila a teraz si ho mam dat vziat? Nemozem na to ani pomysliet. Ale zase neviem ci urobim dobre,ked si ho necham. Uz tri tyzdne mam doma kazdy den peklo,priatel sa vyhraza ze budeme zit ako chudaci,ze na vsetko uz kasle,aj na dostavanie domu a ze mu po case aj tak prepne a necha ma. Uz jednu dcerku mam a neviem si predstavit ostat sama s dvomi detmi. Este jedna vec,priatel chce aby som sla na potrat ale aby sme ostali spolu..no to pre mna neprichadza do uvahy.. Bud nas chce alebo nie... Neviem ako sa rozhodnut,nemozem spavat,som zufala.. Prosim poradte mi...

alaguema
22. dec 2015

@ivuskazv ak ste sa dohodli a chcel aj on, tak to je pekne idiotská reakcia. O potrate by som ani neuvažovala. Dieťa chcel, urobil a bude musieť prevziať zodpovednosť, aj keď sa mu to nehodí do plánov. Sorry, ale aký rozmaznaný blbec...

bratislavcankanm
22. dec 2015

@alaguema @ivuskazv suhlas s predoslym prispevkom. A este si pisala, ze teraz ti hovori, ze dieta o rok - co sa akoze za rok zmeni ? Nepoznam vasu financnu situaciu, ale ak je mozne mat dieta o rok, rok-a-pol, tak by nemal byt problem mat ho uz teraz, o polroka. Je celkom mozne, ze ak by si teraz isla na jeden potrat, tak o rok ta posle na dalsi.

Takze moj nazor - dieta si nechaj, nenechaj sa dotlacit k potratu, ak to nechces ty, ale len on, lebo zrazu zmenil nazor. Pokial ide o neho - tak neviem, este by som ho uplne nezatracovala, pockala by som aspon mesiac, ci si to zrovna v hlave, mozno ta jeho prva reakcia bol len nejaky skrat. Ak nezmeni nazor, bude ta psychicky deptat, ze si si dieta nechala - tak bohuzial, lepsie ho opustit.

ivuskazv
autor
22. dec 2015

O rok povedal preto,lebo to uz bude cely dom dokonceny. A bude mat tak viac casu sa nam venovat. Ale ja si myslim,ze by sa to dalo zvladnut aj teraz. Ved postarat sa viem aj sama a prve mesiace by babo potrebovalo hlavne mna. Som za to,aby sme si to nechali a dufam,ze nakoniec bude aj on rad.

buru
22. dec 2015

Ahoj,

je mi ľúto, že práve vo vianočnom čase zažívaš takéto veci. Odporúčam Ti, ozvať sa do Poradne Alexis www.alexisporadna.sk Už viac než 6 rokov pracujú so ženami, ktoré sú nečakane tehotné alebo trpia následkami potratu a majú skúsenosti. Môžu Ti poskytnúť viaceré pohľady na Tvoj problém príp. poradiť, aké všetky možnosti máš.
Niekedy chlapom takto riadne zašibe, lebo aj keď plánovali dieťa, možno nečakajú že to príde tak rýchlo. Poznám ženu s podobným príbehom ako máš Ty. Tiež plánovali dieťatko a keď ho už čakali, rozišiel sa s ňou. Ona sa rozhodla pre život dieťaťa. Nakoniec to skončilo tak, že keď sa malinká narodila a otec uvidel dcérku, všetko sa v ňom zlomilo a dali sa znovu dokopy i keď odpustenie mu bolo ťažké.
Verím, že u Teba to bude mať lepší priebeh. Držte sa aj s dcérkou a bábätkom ;)

danjelca
22. dec 2015

@ivuskazv to je sila...prelozim ti to...Milacik, dnes sa nam dieta nehodi zabime ho a urobime si ho o rok....

toto ti povedal priatel...akoze lutujem ta s takym chudakom zit....

vsak toto dieta vyhodte do smeti vsak zarobite si o rok....brutal

hanka_april
22. dec 2015

@ivuskazv akoze ak bude dieta nebude dom? ak ho chce mat za rok dokonceny, tak zrejme uz je rozostavany, tak akoze sa mu nesplni sen? nechapem to....

Nechapem ale ani to, ako mozes svoj osud takto vlozit do niecich ruk? To plodis dieta, ked nemas zadne vratka? ved co ked aj teraz by bolo vsetko ok a za rok by ta opustil? zomrel by? musela by si sa starat tak ci tak sama? s tym nepocitas?

Ja by som si dieta samozrejme nechala a otvorila dvere, dovidenia, pridi, ked sa uvedomis....ale ja si to mozem dovolit, kedze mam deti az ked som sa zabezpecila...... 😔

sandra551
22. dec 2015

@ivuskazv Ty kokso... tak toto je moc silná káva. Súhlasím s @sardinka335 úplne. Kde do frasa na takýchto chlapov chodíte ženské? To sa tak bojíte zostať rok - dva - tri samé a poriadne rozmyslieť a pretriediť ho.ná od niečoho lepšieho, ak už navyše máte za sebou rozvody, rozchody a podobne?
Som asi rázna a úplne iná povaha, ale ak by mi toto povedal dospelý chlap, tak by som sa mu vysmiala do ksichtu, že je neschopný zarobiť na dve deti a dokončiť dom skorej, že to už mal dávno spraviť a odišla by som! Určite by som nemala 2 deti bez zadných vrátok pre seba, bez vlastných úspor a možnosti sa kedykoľvek zdvihnúť a odísť. Nevložila by som svoj život a deti do rúk nikomu bez toho, aby som nevedela, že to zvládnem aj bez neho. Neviem, na tvojom mieste by som absolútne s takýmto chlapom dieťa nemala, ale teraz je už neskoro keď si tehotná.
Ale chápete to? Ona je tehotná a on sa vyhráža samovraždou... Bože čo za matky pred xyz rokmi vychovali takéto padavky a mužské s.ačky... Je mi zle!!!
Každopádne držím ti v tejto situácií palce 😝

sandra551
22. dec 2015

@hanka_april Moja reč, do bodky...

meggie911
22. dec 2015

@danjelca uplne suhlasim, vystihnute do bodky!

@ivuskazv ako prepac, ale si normalna? ty vobec uvazujes o tom, ze by si to male zabila? moje je takisto vymodlene a aj ked sa nam podarilo kvazi hned, cakala som na neho vnutorne az prilis dlho, ked som ho videla na ultrazvuku ako sa hybe, ako je zivotaschopne, ze je to hotovy maly cloviecik..tak som si povedala, ze kto sa pokusi mu v zivote ublizit, tak mu ruky-nohy dolamem! 😀 cudujem sa ti, ze si vobec pristupila na jeho vydieracsku hru na city..ak raz suhlasil, tak nech si stoji za svojim! mal si davat pozor, chmulo jeden pripeceny..ja mat doma takehoto srala, tak ho kopnem s rozbehom do riti, ze by mi nohu osral..pardon, za reakciu, ale normalne som vytocena 😀 skus tomu debilovi vysvetlit, ze dieta je dar a nie nejaka nahoda, ci nehoda, ktorej sa teraz zbavime a spravime si ho zas, ale az ked sa nam to bude hodit..zasnem nad tupostou ludi..a kopec zien nemoze mat deti ani cez umele, jeden hnus ako je tento svet nespravodlivy 😠

hradnapani
22. dec 2015

@ivuskazv pozri sa, uz si zodpovedna za dva zivoty, tak podla toho konaj. jeho a ani tvoje reakcie nepatria zrelym dospelym ludom, ale je na case dospiet, minimalne ty to budes musiet urobit. preco vkladas svoj osud a osud dietata do ruk labilneho muza? s takym ta necaka nic dobre. O rok bude dom,ale zase bude chciet auto, dovolenku, lepsi pocitac a dieta mu bude zase na prekazku. Zacni sa orientovat na zivot bez neho a nestavaj sa do pozicie trosky, ak by vas nahodou opustil. Takehoto naozaj nepotrebujete. Dieta potrebuje predovsetkym bezpecne zazemie a to predovsetkym citove, materialne je az daleko na druhom mieste.

mike_bassett
22. dec 2015

V aktuálnej generácii je veľmi vysoký podiel egoistických zmrdov. Pošli ho do riti, možno potom sa spamätá. Choď k rodičom, nájdi si lepšieho, nejaké možnosti sa isto nájdu.

ivuskazv
autor
22. dec 2015

No aby som to dala na poriadok.. Nikde som nenapisala,ze ja nepracujem a ze som na priatelovi financne zavisla. Robila som predtym nez sme sa spoznali a robim doteraz,aj ked by som nemusela. Ja to babatko chcem,ale chcela som aby bolo vitane z kazdej strany. Aj som si myslela ze to tak bude. Priatel ho chcel az do noveho domu,ja to chapem ale ked prislo skor tak zvladnut sa to da aj tak podla mna. Ja by som sa vedela postarat aj sama o deti,ale samozrejme ze mi ide o to,aby sme mali uplnu rodinu. Od vas som len chcela pocut nazor,co sa mohlo porobit ze ma zrazu taky sok a ze ako to vyriesit.. Dakujem za doteraz normalne prispevky.

sardinka335
22. dec 2015

@ivuskazv aha ...tak cudzie zeny maju vedieť čo sa tvojmu staremu porobilo...Ja ti to poviem - je to sebec, labilny človek a totalne mu preplo. Ale vidim že to, že ti vyčita tehotenstvo, posiela ta na potrat, zničila si mu život a kto vie...aj sa koli tomu chce ,,exnuť,, vidim s tebou nič nerobí...čo máš hrošiu kožu?
Dokazeš byť s takym človekom akoby sa nič nestalo? Ja nehovorím ze sa mas hned rozchadzat, ale ja osobne by som taketo zranenie nevedela len tak prejsť ze nič sa nestalo, no si mi prikladom ako sa to zjavne da.

seahorse27
22. dec 2015

@ivuskazv Najlepsie ho z toho soku vyliecis tak, ze sa zbalis a odides. Kedze pracujes a nie si na nom financne zavisla, tak by to nemal byt problem. On sa po case bud spamata alebo aj nie...a ak nahodou nie, tak platit bude musiet tak ci tak. Treba mu dat veeelmi jasne najavo, ze tentoraz chlapec prestrelil.

mamutka
22. dec 2015

do nového domu sa kupuju nove koberce, nie deti. Deti maju aj ludia, co su v podnájmoch a dokonca aj ti chudaci, co cely zivot budu v bytoch, lebo na dom nenaskrabu peniaze, alebo dom jednoducho nepovajuju za vrchol svojho snazenia na tejto planete... odkazujem inteligentovi. A vies co si myslim, ked postavi dom pan stavitel, ty by si sla teraz na potrat, tak si zamiesite ten dalsi pokus a posle ta znova, lebo bude treba nove auto. A potom sa zase nieco najde. Na takého chudáka by som sa vykaslala, to nie je chlap, ked so zenou usilovne vyraba deti a potom jej robi sceny, ze si dovolila ostat oplodnena.

maminuska
22. dec 2015

@mike_bassett pekné vyjadrenie. Vieš mi povedať prečo je tomu aj tak ? Ja mám na to svoju teoriu .

lvka
22. dec 2015

@ivuskazv co sa stalo ze ma taky sok? No nic... Len mu doslo ze to fakt myslis vazne...doteraz to bral tak ze "no ved niekedy dieta bude, mozno raz, a mozno ani nebude..." A zrazu bum bac to riesi - tvoju matersku, tehotenstvo, male dieta, uz je to realne, nie len nejaka "hudba buducnosti"
Zrejme to s tym snazenim nemyslel az tak uprimne ako ty, a dufal ze si to ustrazi - to hovori vela o jeho pocite zodpovednosti..
Pozri, chapem ze sa ti zda cela situacia tazka tvojimi ocami, ale "cudzimi" ocami vsetkych co ti pisu vyzera takto :" otehotnela si, priatel chce dom a nie dieta, nie je to "prvotny sok", ten prejde mozno po dni dvoch alebo tyzdni...toto je smutna realita...jemu povedz ze dieta nie je kabat co si kupi a po tyzdni vrati, lebo nesadol... Proste si tehotna a on nech sa rozhodne co s tym urobi, bud ostane alebo moze ist...pri plodeni bol tiez...
A vyhrazat sa samovrazdou, to uz tiez je nieco......

jana_eyre
22. dec 2015

Fuha, citala som tu uz o vseliakych individuach... Ale toto vedie, aspon z toho co si pamatam.. Je to sila, zelam vela sily, aby si sa od neho dokazala odputat...

jana_eyre
22. dec 2015

@ivuskazv a sok podla mna netrva tri tyzdne ako pises.. Mozno dve hodiny, jedno poobedie, ale nie tri tyzdne...

lulula1990
22. dec 2015

@ivuskazv prepac, ale to nie je chlap, ale debil. Tu aspon vydis, ako vie riesit zivotne situacie, ked pride nahodou nieco zle (tym nemyslim teraz babo) tak ako sa zachova ? Aj vtedy mozes cakat, ze zdupka. Dietatko si urcite nechaj, ono nemoze za nic. Priatela by som nechala poriadne vydusit, ked chce nech zostane a postavi sa k tomu ako chlap, ked je nie, nech si ide ale bez naroku na vydiet a vychovavat dieta, ked sa ho uz raz vzdal.

meggie911
22. dec 2015

ako u mna by zrejme skoncil, v zivote by som mu to nezabudla, aj kebyze teraz pride, ze sorry laska, preplo mi a uz sa na nase mimco tesim..ty vlastne co dalej ocakavas od vasho vztahu? predstavujem si, ze nakoniec ta dotlaci do toho potratu..ty s nim budes vediet zit aj nadalej? s vycitkami svedomia a s vedomim, ze ta donutil zabit vase vlastne dieta?
a ako uz bolo povedane, prvotny sok by uz davno predychal, toto je kruta realita a takto sa dokaze zachovat jedine egocentricky nevyspely zmrd..

alaguema
22. dec 2015

@ivuskazv chcel ho do nového domu? Divné, ale ok, ľudia sme rôzni. Ale ak ho teda chcel až od určitého konkrétneho obdobia, tak ste asi mali ďalej používať ochranu. Čo nevie počítať? Alebo nevie ako prebieha oplodnenie? Alebo čo vlastne nevie taký kus ...hm, nechcem byť vulgárna. Mám dojem, že hľadáš ospravedlnenia. Ty s ním chceš tvoriť úplnú rodinu a on zjavne nechce vôbec žiadnu. Neviem, čo by sa mu asi tak mohlo porobiť. Ja by so si tipla, že nič. Je to proste ch.j od narodenia.
Píšeš, že si finančne nezávislá. Čo tak kúpiť sebe a dcérke nejaký pobyt na horách, odísť, vypnúť, byť v kľude a hlavne - preč od neho. Možno uvidíš veci inak a prídeš na to, čo bude dobré a správne pre teba a tvoje deti.

ivuskazv
autor
22. dec 2015

Ideme po vianociach na dovolenku k moru..vsetci traja. Zatial neviem o tom ze by to priatel zrusil. Snad sa tam spamata a bude vsetko zas v poriadku. Neviem. Ale ja mam v tom jasno ze babo chcem..ci uz s nim alebo bez neho. Chybat nam nebude nic,to viem isto,len by ma mrzelo keby nam vztah stroskotal. No a je fakt,ze neratal s tym,ze babo bude tak rychlo po snazeni.

vejula
22. dec 2015

@hanka_april rozmýšlam, že aka by bola pôrodnosť ak by každá jedna žena rodila až potom, ako sa najprv sama zabezpečí v takom rozsahu, aby bola absolutne nezavislá na príjme chlapa... Rozmýšlam kolko by musela pracovať napr. taka predavačka či pracovníčka v sklade a pod. aby si mohla dovoliť mť dieťa... 🙂

alaguema
22. dec 2015

@ivuskazv mala som na mysli, aby si odišla niekam sama, bez neho. Pomôže ti to vidieť veci z inej perspektívy. Na žiadnu dovolenku by som s ním za týchto okolností nešla.

maminuska
22. dec 2015

@vejula nad týmto som rozmýšľala aj ja . Ženy v " nižšom sociálnom statuse " by zrejme nikdy nerodili . Jednoducho predavačky, skaldníčky , robotníčky v pásovej výrobe, učiteľky , zdravotné sestry ... by proste deti nemali , táto výsada by bola ponúknutá iba dobre zarábajúcim zamestnankyniam na vyšších postoch , bohatým dedičkám alebo úspešným podnikateľkám . A tie rodia detí poskromne, jedno alebo dve, rarita je tri deti .

Ale som za vytvorenie rezervy pred tehotenstvom , to by tak trocha zmiernilo dopad vo výpadku príjmu .

lvka
22. dec 2015

@ivuskazv nechcem detaily, ale skus sa sama zamysliet nad tym snazenim...bolo to naozaj naozaj snazenie? akoze pocas ovulacue, stale, nedaval si voooobec pozor atd...?

sandra551
22. dec 2015

@maminuska Ten názor zo zabezpečením mám aj ja... Ale tu autorka témy písala, že jej chlap nechce dieťa, lebo že ako to finančne zvládnu a že nemá kam ísť, lebo rodinu tu nemá a pod. PRETO sme sa tu niektoré vyjadrili o tom, že je to na zamyslenie v takejto situácií mať dieťa s niekým labilným, keď už jedno dieťa má. Teraz ale už autorka píše, že je finančne nezávislá a že sa o dve deti vie postarať aj sama. .. Tak mi to trošku nejde dokopy, ale nevadí. Hlavne že má tú možnosť odísť, ak bude chcieť.

trdelnik234
22. dec 2015

@sandra551 Presne. Ja sa v tom tiez uz zacinam pomaly stracat, raz tak, raz onak. Z toho, co som pochopila, tak s nim nakoniec aj tak zostane, pojdu na tu dovolenku, zabudne na vsetko, pretoze ona je vyslovene taky ten "splachovaci typ" a vsetko bude "idealne" ako to tu napisala, az kym nebude nejaky novy problem na obzore. Potom sa chlapik zase "pojde vesat", ona plakat atd, stres, chaos panika a tak stale dokola.

vejula
22. dec 2015

@maminuska ono toto je podla mna velmi individualna vec... Možno situacia v ktorej som ja otehotnela by sa niekomu zdala nevhodná a ja nezodpovedná ale ja som v konečnom dôsledku šťastná, že sme sa s mužom takto rozhodli a rozhodla by som sa tak opäť. Ano určite, mohla nastať situacia taká či onaká a mohli sa veci skomplikovať... Ale to môže stále nastať XY situacii v živote, ktoré mi môžu vyrazne skomplikovať život. Proste život nikdy nieje istý ani na den dopredu.
Každý nech si žije život ako uzna sam za vhodné, nech nesie nasledky svojich rozhodnutí i ked to nieje vždy lahké, ale nebudem jedine ten svoj model života predkladať ako jediný správny a ostatným ho predkladať ako zaručený recept na šťastie 🙂