Ako ste riešili voľno manžela v práci počas vášho pôrodu?

30. aug 2023

Ahojte, ako ste riešili voľno manžela v práci počas vášho pôrodu? Manžel má bude musieť odviezť do pôrodnice a v čase mojej hospitalizácie byť doma so starším dieťaťom. Využiť OCR, alebo sú na to iné riešenia? Ďakujem

ann092
30. aug 2023

Zobral si dva týždne dovolenku

kivivi
30. aug 2023

@eeffka pokial viem logika je presne v tych starsich detoch, aby otec mohol bez stresu zostat s nimi. Dovolenku ti zamestnavatel nie je povinny schvalit hocikedy, ked sa ti to hodi. Kvoli ocr vidis ake su tu utoky, pritom je to uplne legalna moznost. Na matersku ti zamestnavatel nemoze nedovolit nastupit.

riyadh
30. aug 2023

@lienka.7 tak sa do toho super Nemecka odstahuj😊👌

aduskatt
30. aug 2023

manžel voľno nedostal, takže smola......

aduskatt
30. aug 2023

@janinah no tak u mňa sa konal tak o 5 týždňov skor, takže ani približne by si sa netrafila...nie všetko sa dá naplánovať.

jakubkoanjelik
30. aug 2023

Niektoré by ste tu radšej výpoveď dali ako riešiť OČR na ktorú máte nárok 😀. Autorka, otec si môže vziať OČR, s čistým svedomím, nemusí sa cítiť ako vyciciavač štátu. My sme to riešili pri treťom pôrode, nemal so synom kto byť tak si jeho biologický otec vzal OČR ( dovolenku mu zamestnávateľ neschválil). Táto možnosť tu bola a je už roky rokúce práve pre takéto prípady. O to dieťa sa niekto starať musí, veľké % starých rodičov ešte pracuje, alebo už ani nevládze strážiť vnúča, niektorí ani nie sú ochotní.. existujú opatrovateľky, ale to je asi posledná možnosť u nás.

vikisukik
30. aug 2023

skor by som to riesila s ocr, nemusi nic vysvetlovat, ako to moze byt pri dovolenke. ma na to zo zakona narok, tak preco to nevyuzit

autor
30. aug 2023

Ďakujem všetkým čo odpovedali k veci a ostatným - vy nie ste normálne, a určite ani štátne.... Neviete nič o situácii, ktorá sa môže skomplikovať aj v prípade, že sa zdá, že všetko máte perfektne naplánované....manzel je už 2. týždeň na dovolenke z prace , ktorú mal odo dňa môjho termínu pôrodu, tak sme si to naplánovali. Lenže bábätku sa nechce a ja zo zdravotných dôvodov pôrod nemôžem mať vyvolavany. Koncom týždňa mu končí a ak ja dovtedy neporodím, v pondelok budem hospitalizovaná a sekcia. Babka, ktorá by v inom prípade bola schopná starať sa o staršie dieťa, leží s ťažkou chrípkou a stráženie neprichádza teda do úvahy. Nemusela som to tu vysvetľovať ale z niektorých žien tu sa mi ozaj dvíha žalúdok

kivivi
30. aug 2023
slavkadi
30. aug 2023

@autorka - otec dieťaťa môže ostať na Očr so starším dieťaťom (predpokladám že si s ním na rodičovskej), keďže ty ako osoba starajúca sa o toto dieta si hospitalizovaná. Finančne by sa skôr oplatila otcovska dovolenka s poberaním materského, odo dňa narodenia dietata na 2 tyzdne. Ak spĺňa podmienky samozrejme. Tretia možnosť je klasická dovolenka.

simona92101
30. aug 2023

U nas si v ten tyzden kedy mal byt termin vzal HO,ked bolo treba odviezt tak napisal sefovi ze ma vezie do nemocnice a vecer si pracu dorobi.popri HO sa tie 4 dni co som bola v nemocnici staral o starsiu dceru,a potom si vzal otcovsku dovolenku.

mima1608
30. aug 2023

@eeffka odo dňa pôrodu. Môj manžel tak mal. Dcéra sa narodila 8. a on bol od 8 do 23 doma a normálne mu to uznali v SP aj v práci

lienka.7
30. aug 2023

@autorka uz ti to tu napisali, ze odo dňa porodu je otcovska dovolenka na 2tt, tak neviem co sa tu rozčuľujes. Keby si bola na rizikovom a co ja viem 3-4 mesiace hosp. az do porodu tak potom co, hm? Si myslíš, ze 3-4 mesiace by mal tvoj muz OCR? Moja mama keď čakala sestru bola komplet cele tehotenstvo v nemocnici, tusim 6 mesiacov. Ja som už chodila do skoly, do 1.triedy som akurát nastupovala a myslíš ze bol so mnou otec potom pol roka na OCR? Pomáhali kto mohol, chodili pre mňa babky, dedkovia, dokonca susedy co boli doma. Otec chodil uplne normalne do prace. Ano, začneš tu argumentovať ze ina doba... nie ina doba, ale ini ludia.
a samozrejme, keď treba pomáhať tak všetci z rodiny sú zrazu chori nemôžu kvoli praci a pod. Skor nie sú ochotní, vsak? Práve v takýchto situáciách sa ukážu vzťahy v rodine, vies. U nás sa v rodine normalne pomáha až do neviem kolkeho "kolena". Keď nemoze babka, dedko, uplne normalne pomôže ďalšia rodina (ci uz moja alebo muzova, tety, strykovia, to je úplne jedno, kto aktuálne môže, pomoze), v pohode aj sesternice ci bratranci. Neizolujem svoje deti do 15 rokov na svojich prsiach ako niektoré s výhovorku ze len JA viem, čo je pre nich to najlepšie, len JA som matka.
Pokial som mohla, ja som si dokonca raz vzala dovolenku a pomáhala takto kamarátke, lebo samozrejme, zrazu nikto z jej rodiny "nemohol" si vziať voľno, dovolenku keď potrebovala pomoc. Keď však potrebovali pomoc oni, to uz bola jej POVINNOST sa predsa postarat. 👌

kate_cs
30. aug 2023

@andovka007 toto vôbec neviem. Môj syn do škôlky nechodil. Neviem či mu doktorka dá OČR ak dieťa nebude reálne doma, ale v škôlke. Skus sa poradiť s doktorkou. My sme sa s ňou dohodli už pred pôrodom na tom.

pininka1
30. aug 2023

O staršie dieťa sa nemá kto postarať čiže jednoznacne OCR, nechápem čo tu niektoré píšu, to môžeš dostať aj na zdravé dieťa keď napr cez leto nemá otvorenú škôlku. Mne normálne dali v pôrodnici papier pre muža, keď začneš rodiť asi sotva sa sama môžeš odniesť do nemocnice. Niektoré akoby to zo svojho vrecka mali dávať.

autor
30. aug 2023

@lienka.7 🙈

babydesire
30. aug 2023

Dovca

kivivi
31. aug 2023

@babydesire autorka pise, ze manzel ma uz 2. tyzden dovolenku. Skus dat aspon jeden logicky argument, preco by si mal minat aj jej zvysok, ked existuju dalsie legalne moznosti - ocr (ano, naozaj je v takomto pripade legalna, ale nizsie platena) alebo otcovska dovolenka (v podstate plne platena). Ani jedna z tychto moznosti neukracuje manzela o dalsiu dovolenku, ktoru by mozno vyuzil koncom roka cez sviatky a pod. Takze naozaj by ma zaujimalo, preco tu kazdu chvilu niekto radi cerpat dovolenku. Aj keby tie 2 tyzdne uz neminul, pri 2 malych detoch je kazdy den dobry.

tamitamitami
31. aug 2023

Manžel si môže zobrať OČR aj na zdravé dieťa (prípadne aj iný člen rodiny).....Ja som po pôrode mala problémy a nevedela som sama 100% fungovať a starať sa o novorodenca, mamina mi ostala pomáhať a 14 dní vykrila práve OČR na malú (gynekológ doložil papier že mám po pôrode zranenia).

zuzi0911
31. aug 2023

No môže ísť na tu otcivsku dovolenku čo je teraz 2tyzdne po pôrode a platí to SC,Ja som našla ,že to platí do dňa narodenia dieťaťa ,ale napr u nás na SC mi povedali,že muž to môže čerpať až dodnes príchodu domov z nemocnice ...čiže sa informujte

babydesire
21. okt 2023

@kivivi prepac ,ale otazka znela :Ako ste riešili voľno manžela v práci počas vášho pôrodu?
A ja som na tuto otazku odpovedala, lebo u nas sme to riesili dovolenkou..nijako inak. Dovcu si nato setril. Ja som nepisala co maju robit oni, napisala som odpoved na otazku... 🙂 tak klud/pokoj