Ako ste sa zmierili s tým, že nikdy nebudete mať dom?

21. aug 2023

Ako ste sa zmierili s tým, že nikdy nebudete mať dom? Ja som dlho dlho žila v tom, že sa to podarí. Roky šetrenia, teraz sme na tom tak, že by sme na to aj mali. Ale roky sme si odopierali, čakali aj s rodičovstvom, a teraz keď si predstavím, že budem celý život len dávat peniaze do nejakej sprostej búdy aby to nejak vyzeralo, narobiť sa ako otrok v práci, potom doma. Neviem, na jednu stranu nenávidím život v byte, chýba mi záhrada, pestovanie zeleniny a všetky tie malé radosti, ktoré v byte nie sú. A neviem nájsť žiadne v tom byte. Nevieme čo ďalej, zasekli sme sa nejak v živote, nevieme či nejak dať do kopy zázemie alebo už ísť na rodičovstvo, máme krátko po 30, ale obaja sme sa zhodli na tom, že keď po 35 už dieťa mat nechceme.

zuzinabila
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martyzpp
21. aug 2023

@babulkomale ano, aj vedla nasej bytovky su ale stary dom za 380 000€ 🤷‍♀️…

zuzicka1451
21. aug 2023

@autorka mali sme aj dom. Teraz bývame v byte s terasou a kúsok od bytu mame zahradu s chatkou . Jar až jeseň chodievame na záhradu, deti sa tam vybláznia, my zrelaxujeme ,celu zimu sme v byte . Je to taka naša oáza kľudu. Pre nás je to takto zatiaľ super . Možno o pár rokov ,predsa len pôjdeme znova do domu . Nikdy nevieš aké príležitosti Ti život ponúkne. Držím päste, nech si spokojná, veľa šťastia. 🍀

ema22270
21. aug 2023

Nechcem to tu nejako spamovat, ale este dopisem, ze na byt mame samozrejme hypoteku, kde este mesiac byvame, ale splacame 367e mesacne a len sme preniesli zalozne pravo na dom, kde sa stahujeme. Nenavysujeme si hypoteku. Tam ide o to, ci mate na Vas byt velku hypoteku, ci ho dokazete dobre predat atd... ci budete mat kde napisat hypoteku a zalozne pravo, ak si chcete dom postaviť (tam je to trosku tazsie kym nie su postavene zaklady). Lebo my sme tento byt s garazou predali za vyse 2 nasobok ceny, ako sme ho pred 7 rokmi kupili. Aj ked sme do bytu dali dost penazi, stale sa to oplatilo a jedine takto mame na dom. Inak by sa nam nikdy nepodarilo nasetrit tolko penazi - a take vysoke hypoteky brat v dnesnej dobe s takymi urokmi nie je velmi dobre. Hlavne kvoli stresu z toho potom, a presne co pises, ze clovek sa stava takym otrokom, ze len z prace do prace... aby ste dokazali taku vysoku hypoteku splacat .
Vsetko dobre, aby ste sa rozhodli, ako Vam vyhovuje...

zuzinabila
21. aug 2023

"Skutočný život začína vo vlastnej záhrade" (čínske príslovie) Niečo na tom bude, keď už starí Číňania na toto došli🙂 my sme tomuto snu priniesli veľké obete, ale zatiaľ neľutujeme. tiež si ale viem predstaviť krásny život vo veľkom priestrannom starom byte ,aké vídavam vo francúzskych filmoch🙂 ale na to by muselo byť aj také mesto, nie Petržalka, kde som žila 15 rokov a stačilo. ako, človek prežiť prežije aj tam, aj uveriť tomu, že je to fajn, ale podľa mňa komunistické východoeuropské panelákové sídliská nemôžu byť už z princípu pre človeka vhodné po žiadnej stránke.

h2
21. aug 2023

Ja nechápem, kde je problém. Najmä po tom, ako si napísala, že manžel zdedil dokonalý pozemok. Čiže už náklady na pozemok vám týmto odpadli. Teraz bývate v byte. Neviem v akom, kde a akú má hodnotu, ale neverím, že keď ho predáte a na zvyšok zoberiete hypotéku v normálnej výške, tak to finančne nezvládnete. Veď nemusíš mať neviem aký veľký poschodový super luxusný dom. Na štvorizbový bungalov vám musí vyjsť.

la_dolce_vita
21. aug 2023

Tiez tuzim cely zivot po dome, ale zda sa, ze prisla doba, kedy to bude uz ozajstny luxus len pre bohatych. A ist niekam na koniec sveta sa mi nechce, to radšej budem v meste v peknom byte. A uvidi sa, co zivot prinesie, ani ty nerezignuj..

0kristina0
21. aug 2023

Teraz v akom byte byvate?

breznica
21. aug 2023

Môj brat kúpil dom keď mal 34 rokov,starý so zanedbanym pozemkom a strasnym bordelom všade. Pustil sa do prerabky, úpravy okolia domu,medzitým stihli svadbu,bábätko... chvíľu bol aj bez práce, manželka celé tehotenstvo na PN,teraz je doma na materskej a zvládajú, pritom ani jeden nemal nejaký nadštandardný príjem. Nikto im finančne nepomahal,ani teraz s dieťaťom. Všetko sa dá len treba chcieť, nie také že idzem/nejdzem

tamta
21. aug 2023

Záleží, ake mate nároky a očakávania.. Ako tu uz bolo viackrát spomenuté, dá sa to, ked sa chce. Akurát z toho tvojho negativizmu mam pocit, ze vy chcete bud palac alebo nič.. Čiže treba si určiť priority..

zmrzlinka2021
21. aug 2023

Nikdy som netuzila po dome, kedze odmietam vysedavat doma a miluje cestovanie, spoznavanie novych miest. Pri nutnosti starat sa o zahradu a byt tomu ootrokom ma chyta depresia.

Ale ak ty tuzis po zahradke, na to nepotrebujes rodinny dom.
Prenajmi si zahradku od niekoho a pestuj, robi to tak vela ludi, tiez su v kurze komunitne zahrady dnes.

My chodime na dom k rodine, pogrilujeme, opekame, uzijeme si to, ale starat sa o to nemusime.

Celkovo je fajn neupinat sa na predmety, majetky.... domov je v prvom rade miesto, kde su moji blizki, kde je laska

autor
21. aug 2023

@0kristina0 bývame v byte ktorý má teraz hodnotu asi 80 tisíc eur, ale je na hypotéku, ktorú splacame len 4 roky. Takže ako tu už niekto písal, nedá sa predst byt a zobrať hypotéku na dom, lebo predajom bytu si pomôžem akurát tak k vyplateniu hypotéky a stále potrebujem ďalších 150 tisíc.

mateson
21. aug 2023

My sme kúpili dom v meste v ktorom sme mali aj byt pred 10 rokmi. Ja som mala 43 , manžel 53. Taký klasika, štvorec ako kedysi boli. Najviac sme sa narobili na dvore. Niekedy nadávam, že roboty stále. A to záhradu vôbec nerobím , to je manželov koníček. Ale keď je leto , popravde neviem si predstaviť byť v byte. My pomerne často máme vnučku a je super mať dvor, bazén, pieskovisko , trampolína.

autor
21. aug 2023

@tamta ja napríklad vôbec nechcem palác. Chcem obyčajný dom, 4-izbovy, nič extra, ide mi hlavne o tu záhradu. Neviem presne koľko by to všetko stalo, ale fakt si myslím, že pod 150 tisíc to nebude. Proste ceny sú aké sú, časy keď sa postavil dom za 80 tisíc sú už dávno preč a keď niekto máte typy ako postaviť dom za menej tak sem s nimi, ja budem len rada. Ale uznaj, že pri prijme 2500€ je odveci dávať 1000 za bývanie.

kvetinka75
21. aug 2023

@zmrzlinka2021 tu nejde o upínanie sa na majetok ale o to, že bývanie v dome má predsa len hlavne v lete, výhody oproti bytu. Nie každý rád cestuje. Sú ľudia, ktorí sú radi doma a užívajú si to. A v dome nemáš pocit, že si stále vo vnútri. Môžeš byť vonku, robiť čo chceš.

matkahelka
21. aug 2023

ja som byte byvala 3 roky a s istotou viem, ze nikdy viac by som v byte nezila, lebo by som skoncila na liekoch. mame dom a teda nechapem, o akej otrocine na dome sa jedna. roboticka kosacka pokosi, sadit sadim 3 stvoraky len aby sa nepovedalo. kvetov mam miliardu, ale to ma nezatazuje. ovocne stromy a kriky su obrovskym bonusom.o terase a vybehu pre decka ani nevravim.

h2
21. aug 2023

A ty si si aj niečo o výstavbe domov zisťovala? Nejaké informácie o cenách? Lebo ak ti ide primárne o záhradu a dom by ti stačil menší štvorizbový, tak montované domy na kľúč sú aj okolo 100 000. Veď si aspoň hoď do googlu pre prehľad.
Neviem, aký byt máte teraz, ale ak je jeho hodnota len 80 000, tak asi veľa m2, ani izieb mať nebude. Samozrejme, veľa záleží aj od lokality. Ale štvorizbovým domom si určite prilepšíte nielen čo sa záhrady týka, ale aj obytnej plochy. Za sumu len o málo vyššiu, než platíte teraz.

autor
21. aug 2023

@h2 neviem či zrovna 100 tisíc by to stálo. Áno videla som tie ceny, ale veľmi nás odhováraju od montovaných domov, že radšej žiadny ako montovaný

radolina
21. aug 2023

Ja napriklad cely zivot zijem v byte a som s tym uplne v pohode. Kazdy proste nesniva o dome, na dome je zase aj kopu prace 😀 A to je clovek podla mna aj v jednom kole, stale sa o to treba starat 😀

ema22270
21. aug 2023

Autorka - tiez by som momentalne na tvojom mieste dom neriesila. Este si par rokov setrite - mozno stihnete mat babo zatial. Ak sa da, predajte tera pozemok (je dobry cas na predaj, lebo mozete na tom "zarobiť" ) a neskor si vezmete uz len zostarok hypoteky, a mozete si kupit hotovy tehlovy dom. Aj take stavaju. A bude lepsia doba, aj co sa tyka kupy nehnutelnosti aj urokov hypoteky. Lebo 900e ak by ste mali mesacne platit, je velmi vela.

h2
21. aug 2023

A keby ste ten super pozemok predali a kúpili starší dom? Postupne si prerobíte, na čo budú financie. Viem, veľa ľudí má názor, že prerábať staré je hotová katastrofa, ale my sme takto kúpili starý dom za veľmi dobrú cenu a postupne si ho sami prerobili.

autor
21. aug 2023

@h2 nad tým sme už tiež premýšľali, ale vyšlo by to na rovnako. Lacnejšie by to vyšlo len v obciach ďaleko od všetkého, museli by sme veľa dochádzať. Každý deň urobiť 70km tam a späť aby sme sa dostali do práce.

autor
21. aug 2023

@h2 inak v tej lokalite, kde bývame teraz idú tie doma za príšerné ceny. 10 ročný bungalov v ešte horsej lokalite za skoro 300 tisíc, staré domy pod 100 nereálne

h2
21. aug 2023

Tak potom už neviem, čo by som poradila. Možno skúste zistiť viac o tých montovaných domoch. Odhovárajú vás zrejme ľudia, ktorí s tým nemajú žiadnu skúsenosť. Ja tiež nemám a poradiť neviem, ale nemyslím si, že je to až taká katastrofa. Prípadne sa skús poradiť na Modrej streche, určite tam budú ľudia, ktorí v takých domoch bývajú a poradia ti z vlastnej skúsenosti.

tamta
21. aug 2023

@ema22270 toto je strašne zlá rada. Teraz je čas predať? Keď su úroky tak vysoké, ze ceny nehnuteľností extrémne klesajú? Ako na tom zarobia keď to predaju pod cenu, prosím ťa?

autor
21. aug 2023

@h2 ďakujem. Určite to budeme riešiť aktívnejšie.

ema22270
21. aug 2023

@tamta podla mna su stale vysoke aj ceny nehnutelnosti a o pozemkoch ani nehovorim, su extremne drahe.

ema22270
21. aug 2023

@tamta lebo my sme prave teraz zarobili na predaji bytu. Pred rokmi tazko, v buducnosti asi tiez tazko lebo to uz ide dolu. Ale aj uroky budu musiet klesnut, lebo ludia nemaju sancu si zobrat hypoteku s takymi urokmi.

tamta
21. aug 2023

@ema22270 ved logicky, ked začnú klesať úroky, začnú stúpať ceny, nie? 🙃 Fakt nemyslím, ze je teraz vhodná doba na predaj, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

ema22270
21. aug 2023

@tamta tak moze byt🙂 ja som len poradila, ale asi to nie je dobra rada na autorkynu situaciu, lebo to je uplne ina situacia.
Ale mozno najdu nejake riesenie.