Ako to vysvetliť svokre?

13. apr 2023

Ahojte. Mam takú otázku, pre niekoho možno úplná zbytočnosť a malichernosť, no pre mňa veľmi podstatné. Ide o to že u nás doma sa vždy všetci vyzúvame vonku pred dverami. Máme dlhý prístrešok čiže nieje šanca aby na topánky napršalo alebo nasnežilo ani z boku ani nijak. Vyzúvame sa tak my, a aj každá každučká návšteva. Nikomu to nikdy neprekážalo. My domáci si samozrejme v rukách svoje topánky prenesieme do izby a uložíme do poličky. Hneď za vchodovymi dverami je malá chodba na ktorej sa už hrajú deti. Mam male deti ktoré stvornozkuju a teda nieje vhodné aby tam ľudia chodili v topánkach. No vždy vždy keď príde svokra celá jej rodina sa vyzuje vonku a ona až vnútri. Alebo vyzuje sa vonku a tie topánky si doslova vždy hodí za dvere dnu. Samozrejme všade je po nich potom špina a ešte dcérka keď vidí topánky automaticky všetko berie do rúk... Už som jej to aj povedala aby sa vyzvala vonku, dokonca 2x som jej tie topánky aj vyšmarila von. Včera tu boli a znova to isté. Ja som už na prášky z nej normálne. Ja keď prídem do nich tak sa s mojou rodinou vyzujeme pred dverami. Oni sa doma všetci v izbe. Mam len ja takúto nepochopiteľnu svokru? Co urobiť aby s tým už prestala, keď nepomohlo nijak to vysvetliť.

rivini
13. apr 2023

Uprimne, aj ked som blazon do hygieny, velmi by ma iritivalo, keby som sa mala vyzuvat uz vonku pred domom…architektonicky, z pohladu pohodlnosti aj logiky je to uplne nestastne riesenie, ked sa musite vyzuvat pred domom, namiesto chodby. Ako host by som sa samozrejme prisposobila, no a pomyslela si svoje. A nemam teda perfektnu svokru, no vazim si ju dostatocne na to, aby sa nemusela vyzuvat vonku🙈

river_song
13. apr 2023

@cipina kam vsade dalej? Ved to ze sa nevyzuvam pred dverami neznamena ze doma chodim obuta 🤷 na to máme vstupnú chodbu, botnik, atď.. ak sa donesie špina, blato, mokro, tak vezmem mop a za 60 sekúnd je po probléme.. a tiež mame chodbu otvorenú, mám malé deti, ale ze by sa tam hrali? To sa ešte teda nestalo.. tobôž nie ked pride navsteva, ze by im prisli a pooblizovali topanky..
nejde o to ze nerespektuje poziadavku.. aka je ta poziadavka? Nechať si topanky pred dverami? Ved to je smiešne, naozaj len meranie si sily, nie hladanie riešenia
Keby hladala riesenie, tie topanky svokre nevysmari pred dvere ale ulozi jej ich do skrinky medzi ostatné.. 🤷

kalifka
13. apr 2023

Poviem možno čo sa ti nebude páčiť, ale treba naučiť dcéru, že topánky sa neoblizujú. Predsieň slúži na odkladanie topánok, skôr mi príde divne nechávať topánky vonku... A napríklad ja by som nikdy nenechala topánky na zime, nakoľko som haklivá. Tiež som mala malé deti a v živote nikdy neoblizovali topánky.

gladys_07
13. apr 2023

A to je taky strasny problem, ked svokra pride, zdvihnut jej topanky, dat ich do botnika a povedat „Hedviga, dam ti topanky tuto hore k nasim, aby ich Sarinka nahodou nebrala do pusy“ a pripadny bordel 10x10cm pozametat rychlo? Nie, jednoduchsie „vysmarit“, dramatizovat situaciu a zakladat diskusie.

Inak to podlahove vykurovanie miestnosti bez dveri - bud ste turbo hlupi alebo klames. Vyber si.

rivini
13. apr 2023

A este mi napadlo, ak v tej „pristavbe, ci buducej predsieni“ skladujete mlieko, tak teplo tam asi nebude.

magduska2
13. apr 2023

Ako mozes vediet ,že "nikomu to nevadi" ? 🤔 Ja si skor myslím ,že to vadí každému len ti to nikdo nepovie...mne keby někdo povedal,ze mam nechat topanky vonku tak ani dnu nejdem...čoze do nich neprší, nesneží..ved to je na palicu aby som niekde sedela hodinu na káve a potom si šla obuť studené navlhlé boty 🤦🏻‍♀️
Toto mi príde taký sedliacky rozum na just- lebo! Ale žiadne logické odôvodnenie..deti sú alebo boli v každej domácnosti .Tomu aby ti neoblizovalo topanky treba zabránit inak.Alebo poriešiť riadnu vstupnú halu.

jaroe
13. apr 2023

@kalifka ono zase nie je predsieň ako predsieň, my sme mali v byte veľmi maličkú a aj po tom mini priestore sa chodilo na wc. Svokra má tiež byt riešený tak, že cez predsieň prechádza vždy, keď ide z obývačky do kuchyne. Takže za mňa v tomto prípade sa radšej vyzúvať pred dverami. Nechcela by som s ponožkami niekoľkokrát za deň chodiť po mieste, kde sa vkročí s topánkou a ani vytierať zakaždým, keď niekto príde zvonku.

qwert87
13. apr 2023

@jaroe tak byt je niečo iné ako dom predsa. To nejdeš hádam porovnávať. Nechať topánky v zime a mraze pred dverami domu alebo v chodbe pred dverami v paneláku je trochu rozdiel nie?

mandarinka555
13. apr 2023

Podlahové kúrenie pod "prístreškom" ? Júúúúj....ty si "iná liga" 😝

jaroe
13. apr 2023

@qwert87 samozrejme, ze je to rozdiel. Ale tu sa rieši hlavne to, že je to pre mnohých pod úroveň, vyzuť sa vonku, bez ohľadu na počasie. Ja by som s tým taký cirkus nerobila, proste sa vyzujem vonku, ked to tak majú domáci zaužívané. Ani autorka nepíše o mínusových teplotách, to tu len niekto vypichol a už to išlo. Možno pod tým prístreškom naozaj nie je taká zima, možno v chladných mesiacoch tie topánky dajú návšteve dnu....U mna bola kamoska s rodinou v januari a topanky si nechceli dat dnu. Nasilu som ich musela vziať😀 Asi ich chceli poriadne vyvetrať a osviežiť a ja premotivovaná som im to prekazila

haanovajana
13. apr 2023

Určite by som nenechávala topánky vonku.

nelca0510
14. apr 2023

Nesnažis sa jej vrátiť len to,ako sa k tebe spravala keď ste spolu bývali? Byvali ste spolu pol roka. Nemali ste nejake nezhody a ty sa jej to pokúšas vrátiť? Aj my máme topánky na chodbe,dieťa stvorkovalo,ale vždy som povedala nono a prestalo to robiť. A keď bola návšteva,riešila ľudí a nie ich topanky.

gabika0825
14. apr 2023

Autorka mne príde že si trosku na hlavu padnuta 🙈 to že tvoje malé dieťa olizuje topánku si máš ustriehnuť ty a ak to dieťa nie je naučené že sa topánka neolizuje, tak tie topánky odložím tam kde sa dieťa nedostane 🤷🏼‍♀️, svokra ma asi dôvod prečo sa nevyzuva von a zrejme si jej to doteraz ani nepovedala, čiže ani sama nevie kde sa ma teda vyzuť. Nemyslim si že by ti robila napriek a ak by sa potrebovala vyzuť vo vnútri tak ti povie dôvod prečo a tým pádom by tu nevznikla ani takáto téma 🙈 ach bože

autor
14. apr 2023

Dobre fajn, nieje to naozaj len som čakala aké reakcie a názory tu vzniknú aj na takúto tému. 💁‍♀️😂😂😂

domka222
14. apr 2023

Autorka,toto už neuhráš, že to nie je pravda 🤣

autor
14. apr 2023

@domka222 nie, našťastie svokra k nám chodí len raz do roka takže mne je jedno kde sa vyzuva, kto chce vyzuje sa von a kto chce tak dnu. Môj strýko je dokonca schopný vyzuť sa už pri bráne. Aby nám nezašpinil chodník 😂

autor
14. apr 2023

@domka222 ale stále čakám kedy istí ľudia len pekne vyjadria názor, ale bez urážok a osočovania. Lebo na moju adresu písali nepekne a písali o tom ako sa ja spravam. Ja len tak ze ako to pozorujem ze väčšina vodu káže a víno pije 🙂

h2
14. apr 2023

Nechceš radšej vysvetliť dcére, aby topánky nechytala a neoblizovala, než snažiť sa prevychovať svokru, ktorá je celý život zvyknutá ináč?
U nás sa návštevy vyzývajú na chodbe, máme tam veľký gauč, kde sa môžu posadiť a pohodlne sa vyzuť/obuť. Mám tam skrinky na topánky, aj dostatok papúč pre hostí.
Píšeš, že za vchodovými dverami máte malú chodbu a potom neskôr, že máte otvorený priestor a topánky si nosíte niekam do izby (?), tak neviem, ako to teda máte. Nútiť niekoho vyzúvať sa vonku, keď je napríklad zima, je dosť od veci. (Aj keď nie je zima je to od veci.)

aurora33
14. apr 2023

Ja sa ani nečudujem že k vám svokra chodí len raz do roka. A vidis aj tak z toho robíš neskutočný problem

kalifka
14. apr 2023

Vymyslená téma? Neverim.. To ako niektoré na teba v minulosti vyjadrovali treba jedným uchon dnu a druhým von. Ešte si si nevšimla, že niektoré sú tu riadne... a pritom doma sú určite ticho ako voš pod chrastou. Stačí tu čítať, ako píšu tu viaceré, že muž ich uráža vulgárne, bije.... a podobne.
Ja tu na MK vnímam 5 žien, čo sú v každej téme a dám ruku do ohňa, že doma sú puťky, čo si nedovolia ani ústa otvoriť doma otvoriť... Vedela by som pokračovať...

kp7333
14. apr 2023

Predstav si, ze existuju civilizovane narody v Europe, kde sa nevyzuvaju vobec. My sa doma vyzuvame v predsieni, rovnako to robim na navstevach. Ak by ma niekto nutil vyzuvat sa vonku, tak uz by ma u nich neuvidel. Neznasam totiz pocit studenych topanok. A celkovo mi to pride neuctive ziadat od ludi, aby sa vyzuvali pred dverami.

maminkadeticiek
14. apr 2023

Btw-naco mate potom chodbu?Preco ste si neurobili hlavny vchod rovno do obyvacky?

autor
14. apr 2023

@kalifka ooo áno presne, len ešte jedna jediná mi tu chýba ale verím ze nesklame a o chvíľu tu bude

0kristina0
14. apr 2023

Pre mna to vyzuvanie pred vchodovymi dverami je strasne neuctive voci tym ludom, ktori k vam pridu. Ja som to zazila na vlastnej kozi u kamaratky a bolo mi to velmi neprijemne. Vyzuvat sa a obuvat sa vonku, citila som sa ako spinavec. Tvoja svokra neni retardovana, velmi dobre ta pochopila co od nej ziadas ale ignoruje ta. Ja sa jej ani necudujem. A k tomu dietatu. Keby si si dala pozor co tvoje stvornozkujuce dieta robi, nedonieslo bi ty spinavu topanku. Este mas moznost namontovat dvierka do predsiene, take co sa davaju pri schody aby z nich dieta nespadlo. Ty budes z tych co zije doma v sterilite.

galganka
14. apr 2023

...fíiiha, nakoniec z toho máme psychologický prieskum. 🤣 yes, konečne som sa zapojila, už sa nemusím durdiť, keď v telke ukazujú výsledky ankiet a prieskumov, že mňa sa nikdy na názor nepytali a nie som v takom grafe. 🤣🤣🤣

andrea1809
14. apr 2023

@kalifka Vsak nebud srab, daj tych 5 zien, co sa tu ozyvaju a doma cusia a su putky.
Alibisticke krysy ako ty su uplne naj.

0kristina0
14. apr 2023

@galganka naozaj tomu veris? Ja som skor zato, ze sa to snazit uhrat kedze s nou tu nikto nesuhlasi.

andrea1809
14. apr 2023

@galganka Kedze tu vascina nesuhlasi resp. sa cuduje, co su schopne riesit uz sme tu mali podlahove kurenie v neuzavretom pristresku a dieta olizujuce spinavu topanku s jedinym cielom - ziskat viac priaznivcov. Efekt bol opacny
Najnovsie uz svokra chodi raz do roka - dalsi bullshit....preto zakladala temu

@autor Staci neklamat, tam by som zacala

galganka
14. apr 2023

@0kristina0
@andrea1809 to bol komentár plný rehotu a irónie, bez obáv... 🤣

jana_eyre_2
14. apr 2023

@autorka nemyslíš, že strýko tým že je schopný vyzuť sa už pri bráne aby vám nezaspinil chodník demonštruje to, že sa mu nepáči vyzuvat sa pred domom?

Mne je táto téma a pobúrené niektoré príspevky na topánky pred vchodom celkom smiešna, ale zase poznámka so strýkom mi prišla presne taká - aby dal najavo že mu to príde ako prehnaná požiadavka..

Ja nikdy nekritizujem návštevu, ale nekritizujem ani domácich, beriem to tak, že keď niekam prídem rešpektujem to, ako to tam funguje a vôbec sa nad tým nepozastavujem.. asi by mi bolo divné len to ak by mi niekto povedal aby som sa obliekla do domáceho, ako bolo v minulej téme 🤣