Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

farmacka
1. nov 2013

@mima4 ja viem, ze nie je povinnostou trcat tri roky na materskej 😀 ale zrovna trojrocnu matersku povazujem za vydobytok nie nedostatok slovenska.. a co do vlastnych deti vlozis, to sa ti potom vrati.. a asi je lepsie sa uskromnit, ako utekat rychlo zarabat peniaze, ktore sa potom zvyknu minut na celkom zbytocne veci 🙂 takze mne sa zda nie celkom stastne dlzku rodickovskej dovolenky urcovat podla vysky mojho zarobku.. 😀

farmacka
1. nov 2013

pre zenu pri detoch je ideal praca na par hodin, alebo niektore dni v tyzdni.. podla mna je to pre zenu vyhodnejsie ako zostat v domacnosti..v praci sa zena citi dolezita inak ako matka a manzelka, ja myslim, ze normalne to asi chyba..no k sebarealizacii zasa netreba robit 10 hodin denne a tahat domacnost a deti bez pomoci muza 🙂

mima4
1. nov 2013

@farmacka
ako ja plne respektujem tvoj nazor 🙂 len som tym chcela povedat, ze jedno dieta nemusi znamenat automaticky povinnost 3 roky doma.
Ono vo vseobecnosti zaciatky kvazy nejakej kariery su dost narocne, ale ked sa clovek vypracuje, robi podstatne menej hodin... a vie veci viac rozlozit, vid dobry priklad @maminuska ktora uz caka stvte babatko 🙂

zuzkat1
1. nov 2013

@sissmiss prepac ale nebojim sa ze zlenivie tak ze by sa nechcel venovat malej. Maju krasny vztah

farmacka
1. nov 2013

@mima4 jasne, ja som doma nebola z povinnosti tolke roky, mne to vyhovovalo a zdalo sa mi to pre deti najlepsie.. nas najmladsi tri roky v noci hrozne spal, tak som casto bola ako mechom udreta, keby som mala este aj do prace chodit, asi by som to odniesla zdravotne.. takto som len trocha pribrala 🙂 a asi mam viac vrasok a sedin 😀

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 moj muz ma s malou vyborny vztah

mima4
1. nov 2013

@zuzkat1

tak z toho mi vyplva jednoznacne, ze tie reci "tri roky doma su extremne dolezite pre dieta a vybudovanie puta s dietatom" su cisto nepodlozenymi subjektivnymi nazormi cloveka 🙂
Teda pekne si to potvrdila. 🙂

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 takze ak muz pojde do roboty neoholeny a v neozehlenej koseli nik nepovie ze jej co to mas za zenu

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 ja uz nemam naladu na tvoje prekrucacky.MATKU nenahradi ani 5 otcovw.matka ma byt s dietatom.

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 a preco by to niekto mal hodnotit v style, ze co to ma za manzelku? co mam ja manzelka spolocne s tym, ze muz je neoholeny? tvojho muza sa niekto pyta, preco ma tvoja zena zelenu suknu, ako si jej to mohol dovolit si to obliect, vobec to nepasuje k jej ociam (priklad)... 😕

mima4
1. nov 2013

@zuzkat1 to nie su prekrucacky.

Ty si tvrdila, ze zena ma ostat s dietatom doma kvoli putu a bla bla... a na muza to uz neplati, napriek tomu, on s dietatom ma rovnako dobry vztah ako zena... TY SAMA SI PROTIRECIS!!

otec matku nenahradi, ale ani matka otca! Matka nie je "nadrodic". Jedine co dokaze oproti muzovi mimo samotneho porodu je kojenie...v nicom inom oproti muzovi nevynika!!
Ja chapem, ze supermatky si na tom buduju svoju matersku karieru a chcu byt "som matka kto je viac...", ale aj sucasna psychologia, aj prax potvrdzuje a to potvrdzuje JEDNOZNACNE, ze muz dokaze plne nahradit zenu v pozicii rodica, mozno ma iny styl vychovy, riesenia problemov, iny pristup... ale PLNOHODOTNE DOKAZE BYT RODICOM. 😎

Ja som len poukazala na blud, ktory siris a to: ze zena musi byt odma s dietatom kvoli putu, aby si s nim vytvorila vztah a na druhej strane siris uplne prekrutenu myslienku, ze tvoj muz si to puto vybudoval a ma s dietatom dobry vztah.

Takze bud klames, alebo nevies sama co tvrdis 😉

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 Samozrejme klamem,ako inak...

zuzkat1
1. nov 2013

@bubelko mne ked povie nieco sa mi nehodi tak si to nedam a plati to aj naopak na neho.

mima4
1. nov 2013

@zuzkat1

ja som nepovedala, ze klames, ja som len poukazala na logicky nezmysel v tom, co tvrdis. Chapem, ze si bola v tom vychovavana, su to klasicke rodove stereotypy, ale stereotypy su to prave preto, ze su to nezmysli, ktore sa daju aj logicky vyvratit.

mima4
1. nov 2013

@bubelko
moja svokra si mysli, ze zena je zodpovedna este aj za to, ci muz je zakasany 😀 ..radsej no coment 😀

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 matka nema byt doma len kvoli putu. A mne nikto nenahovori ze otec nahradi matku prve 3 roky zivota. A Tymto koncim.

hradnapani
1. nov 2013

@mima4 dovolim si trochu ti oponovat: matka je "nadrodic". Tazko sa to vysvetluje, ked nemas priamu skusenost. Moj muz sa vie perfektne postarat o syna, travi s nim vela casu atd atd, Ale: dieta sa instiktivne bude podla mna vzdy viac tahat za matkou ako za otcom, hlavne ked sa bavime o tych najmensich. Vidim to takmer kazdy den. Nech ma moj muz akokolvek vyborny vztah so synom, vzdy som to ja, u koho si da pofukat bolacky, u koho zaspi, ked je chory a podobne. Netvrdim, ze to takto maju vsetky deti, ale tuto skusenost mi potvrdila aj moja mama, babka, svokra...
Ja viem, ako si to myslela, poznam tvoje nazory aj z inych debat a su mi sympaticke, ale s tymto si dovolim ciastocne nesuhlasit 😉

bubelko
1. nov 2013

@zuzkat1 podla mna dieta ma byt s rodicmi, nielen s matkou. toto je pre mna robenie z chlapa zbytocneho clena rodiny. je to taketo zmyslanie ja som matka, kto je viac. dieta potrebuje aj matku aj otca, aby malo uplnu rodinu. chlapi nikdy nebudu rodit a kojit, to od nich nikto ziadat nebude, ale maju sa podielat na rodinnom zivote. a to nielen financne ale aj aktivne. preco by, ked zena nakoji, nemohol chlap babatko dat odgrgnut, dat ho spat, ist s nim na prechadzku. alebo ho len tak skratka ponosit po byte.
preco existuju muzi, ktori ked dieta zacne plakat zacnu volat na manzelku - draha, dieta ti place. a jemu neplace? je to len jej dieta? ved od neho predsa nikto nechce nadludsky vykon a ani to, aby tomu dietatu zniesol modre z neba 😉

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 ja ich nepotrebujem vyvracat,lebo aj moja vs ma o nich presvedcila. Nam to tak vyhovuje.mm by ani nechcel aby som bola s malou menej.proste mame rovmake nazory.naozaj som najradsej s nou a bavi ma aj domacnost.nikdy by som nechcela karieru ani nic take. Toto co mam je to co chcem. Nepaci sa,nechaj tak.

mima4
1. nov 2013

@hradnapani
chapem tvoj nazor a ano, dieta ku kazdej cinnosti potrebuje ci vyhladava ineho rodica, ale kebyze to osetrovanie, pofukanie bolaciek poskytuje otecko, tak dieta sa nauci, ze aj tato pofuka. Muzi maju iny styl vychovy, nie su tak uzkostlivi, skor maju taku dobrodruznejsiu vychovu...ale to neznamena, ze je zla.
Pravdaze aj u nich sa veci menia, ked su s tymi detmi, meni sa ich zmyslanie, riesenie veci, problemov, staci si precitat, ako rodicovske dovolenky menia tatkov a hlavne muzi si s detmi vytvaraju vztahy, aj ked nie su na RD, ale staraju sa o deti.

bubelko
1. nov 2013

@hradnapani tak ja teda skusenost mam a nedovolim si tvrdit, ze matka je nadrodic, dokonca si myslim, ze moj muz je lepsi rodic ako ja. ked boli deti babatkami, tak on ich vedel lepsie ukludnit aby neplakali ako ja. teraz v noci ked deti pridu k nam do postele, lezu k nemu, malokedy ku mne. ked si mozu vybrat s kym pojdu na ihrisko, vzdy chcu ist s nim. tahaju sa instinktivne k nemu. ja sa v noci nezobudim, on ano. ja niekedy ani neviem, ze bol u deti v izbe. a pod. a to chodi do prace. keby sa dalo tak sme obaja ochotni si to s radostou vymenit, ale zial ja nikdy nezarobim tak, aby on mohol ostat doma a starat sa o rodinu.

mima4
1. nov 2013

@zuzkat1 ja ti nekazem menit tvoj zivot. Ja som len poukazala na logicky nezmysel co si napisala. Vies, keby si napisala, ze chces byt tri roky doma, lebo chces, lebo po tom tuzis, je to tvoja predstava o zivote, OK, plne berem. Ale ked napises, ze len vdaka tomu si vytvoris s dietatom puto a vztah a tie reci okolo seba a vzapeti napises, ze to si vytvoril uz aj tvoj manzel, ktory nikdy na rodicaku nebol a popri praci este aj studuje... tak to je pre mna totalna nezmyselna pecka!
Ved za to, ze chces ostat doma sa nemusis hanbit, ale zdovodnovat to niecim, co u manzela uz neplati je pre mna "vymysleny dovod".

farmacka
1. nov 2013

@hradnapani ja s tebou uplne suhlasim..urcite vie byt otec rodicom, ale ked dietatu chyba matka, otec to nemoze celkom nahradit..zeny su ine, predurcene na vychovu deti, ich vztah k detom je iny ako otcov k detom, aj ked ich maju rovnako radi.. asi je to tym, ze prave tie mamy rodia tie deti a su teda s nimi spate ovela skor, ako muzi vobec mozu byt.. matka je nastavena viac ako otec postarat sa o dieta po tej stranke, ze zeny su vnimavejsie, citlivejsie, vacsinou aj obetavejsie..asi su v tom tie materinske instinkty..nikdy by som netvrdila, ze otec zastane rolu matky, ked je dieta male

farmacka
1. nov 2013

@bubelko jeej, to ozaj? presne teda popieras, co si ja o muzoch myslim 😉 sranda, pravdu povediac si prva, o ktorej ja takej pocujem.. nikdy si nepatrala po tom, preco to tak je? znie to zaujimavo nezvycajne..

hradnapani
1. nov 2013

@mima4 ono sa to tak traduje, ze muzi nie su uzkostni, ale to asi tiez plati az pri starsich detoch. Kym bol syn uplne malinky a nieco ho bolelo, tak moj muz by zakazdym letel na pohotovost, takze ja som bola ta, kto ho musel krotit. A je vela muzov, ktori sa doslova boja okupat dieta, kym este poriadne nesedi a vela dalsich prikladov (iste, niekedy si zena sama vyhradi pravo starat sa o najmensie babatko, ale niektori chlapi sa tomu sami dobrovolne vyhnu a zapoja sa, ked sa s dietatom da lepsie komunikvat a pod).
Iste, ak je muz postaveny do situacie, ze musi sa starat alebo sa tak dohodli s partnerkou ze ide do tejto situacie dobrovolne, tak som si ista, ze si svoju ulohu zastane na jednotku. Verim tomu. Aj celkom sympatizujem s parmi, kde muz isiel na rodicovsku, aj takych poznam a deti to v pohode prezili. Aj u nas, keby to slo, tak tento posledny rok by isiel muz na RD 🙂
A s tymi bolackami: je uplne samozrejme, ze otcovia takisto fukaju bolacky (aspon ten moj to robi, hoci to niekto moze povazovat za nemuzne), ale ked som v dosahu aj ja, tak uteka za mnou. Ak ma na vyber, instinkt ho taha...
Ale myslim, ze si rozumieme, co sme chceli obe povedat 🙂

zuzkat1
1. nov 2013

@mima4 Ano maju super vztah,ale ked jej nieco je ide ku mne,uspat ju viem len ja.na jej plac sa nezobudi.rada je s nim a rada sa s nim hra.. lubi ho velmi ...ale ja ta co je u nej ta istota... A Ano chcela som byt doma lebo si myslim ze tak to ma byt. Ale nerobim to nasilu.zas aby si to neprekrutila.navyse este nedavno som kojila tak aby vstaval on je cisty nezmysel.

dolijalu
1. nov 2013

@anjelicek26
musim suhlasit ...mozno je to aj tym, ze ti pada doma dekel na hlavu...ked mala moja dcera 20mesiacov, isla som dobrovolne do prace...nie, ze by som nechcela ostat s nou dlhsie, alebo by ma obtazovala....cisto pre seba som potrebovala tuto zmenu..hlavne na psychiku...mala bola v kolektive a ja tiez a vo vztahu s manzelom nam to tiez prospelo...tych 200€ navyse nestoji za rec

bubelko
1. nov 2013

@farmacka patrala, on je taky od malicka - svokra vravi, ze je ako taka mamka postkova 😉 a hlavne, ja nemam trpezlivost, kdezto on ano. dokaze donekonecna vysvetlovat, hrat sa s autickami a vymyslat to a ono, ja nie. mna to nebavi. pripadam si pritom ako senilna. nepouzivam pri detoch zdrobneniny pokial nie su opodstatnene - pride mi to na hlavu. rada si s detmi zahram spolocenske hry, postavim im vlacik, ak treba ci pomozem s legom, ale aby som sedela hodinu na koberci a jazdila autickom, tak to uz presahuje moje hranice 😉
co sa spanku tyka - ja skratka ako nahle registrujem, ze on sa hybe, tak sa otacam a neriesim.
on kolkokrat pride, ze akoby so mnou menil. a ja s nim tiez 😉 len to zial momentalne nejde...

mima4
1. nov 2013

@hradnapani ja si nemyslim, ze matka dokaze nahradit otca a otec matku, ale myslim si, ze su to dvaja rovnoceni rodicia, pravdaze kazdy ma to svoje, co lepsie dokaze poskytnut dietatku.
To ze dnes je vacsina deti vychovavanych iba matkami sa odraza aj na tych detoch, pretoze detom chyba muzsky vzor, muzske vedenie v rodine, muzska starostlivost. Preco su deti drze, arogantne, agresivne,... utiekaju sa k drogam, alkoholu, lacnym sexualnym vztahom,..? Pretoze 80 % slovenskych domacnosti je o tom "mama vari, otec cita noviny", nie o tom "mama vari, otec sa venuje Eme" 🙂

zuzkat1
1. nov 2013

@hradnapani presne akoby si o mojom pisala.2x zakasle a uz ju neda do skolky.kupat sa ju bal ze sa mu vysmykne...atd... aj vonku na ihrisku je jej furt za zadkom.