Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

digysa
28. okt 2013

No nic........aj ja sa zapojim..............lebo niektore nazory mi logicky nejdu do hlavy.....

@zuzkat1 citujem tvoj prispevok:

a ty si myslis ze dnesne manzelstva su stastne? ked zena prestava byt zenou a ziada od muza co mu nie je prirodzene? Lebo doba sa mohla zmenit,zeny tiez,lebo im vyhovuje ze zapriahnu muza do upratovania a varenia.ale muzi sa nezmenili. Maju v sebe zakodovane ze su zivitelmi rodiny a nie upratovackami. A aj ked 10% z nich to mysli uprimne,ostatnych to skor ci neskor prestane bavit.a potom su hadky,frustrovane zeny a muzi co maju krizu stredneho veku.

Mam syna, ma 8 rokov a je uplne prirodzene, ze ho ucim povysavat si izbu, vyniest si smetny kos, ustlat si postel, upratat si hracky, poukladat si knizky................
CO JE NA TOMTO NEPRIRODZENE????????

Muz nema co pomahat zene v domacnosti...........................Domacnost patri obom........Muz ma zveladovat domacnost a starat sa o nu tak, ako jeho manzelka.

Ak je pre vasich chlapov prirodzene chodit smradlavi, spinavi, neozehleni a mat osraty zachod, zit v spine, v prachu a v hnoji....................tak pre mojho "chudaka" muza to teda prirodzene nie je.......

Co sa stava z muzov, ktori ziju sami? Upracu si sami, navaria si sami, operu si sami, povysavaju si sami.......hadam nebude chciet 25-rocny chlap, aby mu to robila mamicka.........ALEBO takto sa na Slovensku vychovavaju muzi???

A potom sa vytvara ten hrozny kolobeh sucasnych manzelstiev.....mamicka sa postara o syna, ako keby mal obidve ruky nentave, chlap sa ozeni a zena chudera nevie, kde jej hlava stoji, lebo si zobrala "absolutneho" tlka, co nevie prstom pohnut a mysli si, ze domace prace patria pre manzelku........... nie, takto sa nezije ani ked je manzelka domaca pani.

OK........dalsi prispevok, co mi prisiel na um....
@959touareg pisala si, ze Ty si chodila do prace a vsetko si stihala........... Tak ano, stihala si, lebo 8 hodin bolo o tvoje deti postarane......mala si predsa "full service" v skolke, alebo v jasliach.............
Ty si videla svoje deti o 8 hodin menej, ako matka, ktora sa o ne stara cely den........... A stavim sa, ze si nestihala vsetko......v zivote sa neda vsetko stihnut. Mam to uz vyskusane..... Tiez nie som feministka, ale urcite si musela vela veci ozeliet (ako napr. vlastny volny cas-svoje hobby), kedze si pracovala, starala sa o seba, domacnost a deti hned po praci.

@heny22 podla mna mas muza, ako vacsina z nas..........treba mi na rovinu povedat, s cim ti ma pomoct. Muzi nedokazu robit 5 veci naraz......zeny su odjakziva "multitasking". Muzi sa vzdy sustredia na jednu cinnost. Ja som vydata uz viac ako 13 rokov a poviem ti, ze stale musim manzelovi pisat email, alebo sms-ku, pripominat a davat direktivi......oni na to proste nemyslia..... Ale ked mu poviem, tak to urobi. Ked mu nepoviem, tak to neurobi. Zacni od toho, ze mu budes pisat zoznam veci, s ktorymi by ti mal pocas tyznda pomoct. Rozdelte si trochu tie domace prace.

Ja som za to, ze muz, ktory zaraba velke peniaze a ma casovo narocnu pracu by mal mat odpustene domace prace, aspon pocas tyzdna...... Je to proste nemozne, aby prisiel o 7 hod domov z prace do druhej prace............ Radsej nech venuje svoj cas detom.....cez vikendy si ale pracu okolo domu podelime......
Ak vsak muz aj zena obidvaja robia od 8 do 5, tak tam by sa mali do domacnosti zapajat obidvaja rovnako........ziadna domaca praca sa nerovna zenska praca.....aj muz, aj zena predsa byvaju a uzivaju dom rovnako:

obaja sa obliekaju- preco by nemohol muz vytahnut pradlo z pracky do susicky?
obaja chodia na zachod rovnako- preco by muz nemohol obcas vydrhnut zachody?
obaja jedia a pouzivaju pribory a taniere- preco by muz nemohol obcas naplnit umyvacku?
obaja sedia pred telkou a jedia chipsy- preco by muz nemohol obcas povysavat?
V ramci moznosti, by muz mal pohnut prstom vo svojom vlastnom dome!

959touareg
28. okt 2013

@digysa musim oponovat......stihala som nielen ked som chodila do prace, ale najma v pohode som stihala ked som bola na MD.pretoze pri oboch detoch som na tej MD bola, takze viem co je to starat sa o deti nonstop 24 hodin denne. a o to tu ide. az sa nemylim, tak autorka prispevku je toho casu 5-ty rok na MD a nestiha. je doma a nestiha. este nepracuje.
a vies co ti napisem? ze ked som chodila do prace, bola to pre mna tisickrat vacsia makacka ako ked som bola IBA na MD cely den doma s detmi. pretoze za tych 8,5 hodiny v praci co som bola som potom doma kmitalka ako blba do noci aby som to stihla porobit. kdezto ked som bola na MD som si to pekne rozvrhla na cely den co som musela pocas zamestnania stihat za 3-4 hodiny vecer porobit.

digysa
28. okt 2013

@959touareg Dobre, tak mi povedz, ze co robi tvoj manzel doma. Co mu "dovolis" urobit? Co su jeho domace povinnosti, ked mu nedovolis, aby prispel ziadnou domacou pracou? Toto ma fakt zaujima. Neviem, ako si stara, ale ja tiez nie som najmladsia, ale aby mi muz s nicim nepomohol v dome, ja by som prave to nestrpela. ( A to robim iba na polovicny pracovny uvazok, osobne som sa ciastocne vzdala kariery koli tomu, ze chcem byt viac s detmi, cize o feministke tu nemoze byt ani reci).

zuzkat1
28. okt 2013

@digysa jasne ze aj ja by som ucila syna nech si uprace,ale ten moj prispevok bol o inom. Muz sa musi vediet postarat sam o seba ved nikde nie je napisane ze sa ozeni. A kde sme pisali ze nasi muzi chodia spinavy atd? Nechodia,ved im ozehlime,operieme,navarime,vycistime zachod...

959touareg
28. okt 2013

@digysa nerobi nic, vala sa a ja ho obskakujem.
vidim, ze asi si necitala celu diskusiu. X-krat som pisala co robi on a co ja a ako to u nas funguje.
apropo, vyssie si to presne vystihla v tvojom prispevku a odpovedala si si na tuto otazku co sa mna teraz pytas.

adri266
28. okt 2013

@heny22 viem, co chces povedat a viem, ako sa citis. Ja mam len jednu dcerku, ale dobre si pamatam, ake to bolo na materskej. U nas to ale bolo trosku ine, kedze od dcerkinych 15. mesiacov sme obaja pracovali v UK. No tiez to nebolo velmi fer voci mne. Vsetky tu pisete, ze ked muz pracuje, tak zena by mala byt happy na materskej a este mu aj so stastnym vyrazom ma zohrievat veceru, nikde nema byt jedna hracka a najlepsie by bolo, keby zena cakala v neglize pri dverach s drinkom 😠 😠 😠 A pritom, ked sme pracovali, manzel pracoval rano, kym som ja varila, zehlila /aj inych veci za peniaze/, upratovala, starala sa o malu, vozila ju do skolky. Ked som bola ja v praci,manzel maximalne vzal dcerku na prechadzku, ale inak sedel cely cas pri PC . Beriem, bola to mozno moja chyba, mala som si stanovit jasne pravidla v domacnosti. A mozno Tebe to chyba tiez. Mna stvu nazory, ze ked je zena na MD, tak MUSI stihat vsetko okolo deti, domacnost, sex, byt furt vycesana, bez toho, aby manzel pohol prstom. Manzelky nie su sluzky, ak si obaja zakladaju domacnosti, ak maju deti, tak sa maju OBAJA starat rovnakym dielom. A hlavne by mali byt obaja vdacni za to, co robi ten druhi. Ak ste si vy podelili starostlivost tak, ze Ty si doma a on pracuje, tak Ty by si mala byt rada, ze Ti donesie peniazky, a on by mal byt vdacny za to, co robis, a nemat blbe pripomienky. Lebo ako pises, potom to vyzera, ze si nevazi Tvoju pracu...Pretoze rovnako unavne moze byt pre chlapa 10hod robit business a este unavnejsie je pre zenu byt 24 hodin matkou, zobudit sa v noci kazde dve hodiny, mysliet na milion veci, ktore treba v ten de, a pod.

Ja by som si s Tvojim manzelom aspon na jeden den vymenila pracu. Ty jemu nechaj decka, a Ty chod nakupit, chod do kina, na masaz. A on nech sa stara o deti od 6. , nech navari obed, nech da vyprat, a pod. A vies co, stavim sa, ze ked sa vecer o 8. vratis, aj Ty najdes neodlozene hracky 😝 😝 😝 Mne teraz napada ten vtip o manzelovi, ktory pride domov a najde bordel, deti sa hraju s nozmi, riad neodlozeny, mlacky od psika vsade, porozhodzovane jedlo atd, on uteka hore, ci nahodou nie je chora, a pyta sa, co sa deje. A ona na to: Vies, milacik, ked sa ma pytas, ked prides z prace, ze co som cely den robila? Tak dnes som to neurobila... 😀 😀 😀

959touareg
28. okt 2013

@zuzkat1 mne sa zda, ze dotycna asi necitala rad -radom prispevky, na ktore reagujeme od vcera . pretoze uz sme podrobne pisali ako fungujeme v domacnosti, vsetko okolo toho. a otazky, popr. odpovede, ktore mi dava su vytrhnute z celku.

959touareg
28. okt 2013

@digysa takze aby som nebola svina tak ti odpoviem na tu tvoju otazku co mi davas...ake domace prace mu dovolim urobit???? ZIADNE . a vies preco? asi vies, nakolko si to sama napisala, ze...muz, ktory ma casovo narocnu pracu a zaraba velke peniaze je z tvojho pohladu OSLOBODENY od domacich prac. OK? moze byt?
moj mnz robi od rana do vecera, riadi firmy, ma pod sebou desiatky zamestnancov , vynikajuco zaraba a nepotrebuje aby som ho doma pri dverach vecer cakala so spisanym zoznamom domacich prac, ktore je povinny robit ked pride vecer o 8.00-9.00 hodine. jedine co potrebuje je klud, pokoj, pohoda doma. potrebuje zresetovat hlavu. a ja ho necham, pretoze ma toho na pleciach az az. a som mu vdacna za vsetko. ze vie krasne zabezpecit rodinu , nic nam nechyba, kupime si co chceme, ideme takmer kazdy mesiac kde chceme... a ze nam to po desiatkach rokoch stravenych v manzelstve este stale super funguje, co je na dnesnu dobu zazrak. tak ako by som mala to svedomie ho zapriahat do poondiatych domacich prac. ja to urobim cez den lavou zadnou. to je to najmenej.

2aska
28. okt 2013

dieťatko potrebuje rovnako otca ako matku. je jasné, že mamka je preňho anjel čo je vždy pri ňom a ho chráni, ale žiadne peniaze nenahradia tie chvíle, keď sa blázni s tatikom a jej nádherný detský smiech počuť po celej izbe...peniaze sú doležité, samozrejme, ale keď mal manžel možnosť zarábať veľa na úkor voľného času, tak som s tým nesúhlasila. to či má manžel pomáhať alebo nie podľa mňa nie je až také doležité ako to, že sa má venovať svojím deťom. vidím na dcérke ako sa teší keď príde domov...toto je dobrý základ pre jej budúci život a nie aby mala všetko značkové príp. najdrahšie vďaka otcovi ktorého vlastne takmer ani nepozná .......ak moja úvaha nesadla do vašej témy, nečítala som všetke príspevky,tak sa ospravedlňujem.

marek6779
28. okt 2013

možno niečo pre ulahčenie práce v domácnosti - malá praktická vecička - párovač ponožiek 😉
http://www.ponozkaren.sk/Parovac-ponoziek-1-bal...

digysa
28. okt 2013

@959touareg Hmmm.....a co ti manzelia, ktori neriadia rozne firmy, nemaju kopec zamestnancov pod sebou, nezarabaju vynikajuco ale iba priemerne? Co s nimi?

Moj muz tiez riadi 3 firmy, ma pod sebou desiatky zamestnancov, cez vikendy zvykne cestovat, zaraba tolko, ze ja pracovat nemusim ("vynikajuco" je dost subjektivny pojem...pre niekoho je 5000Euro mesacne vynikajuco, pre niekoho 10 tisic Euro...).......ale odkedy sme manzelia tak zachody drhne v dome "moj sef" a vobec mu to nevadi.....a dokonca aj utiera prach, vysava a umyva riady- ked ma cas a je doma.

Myslim, ze nechapes presne na co narazam.....ide mi o to, ze zena nestiha a muz jej povie: " my uz dalsie dieta nemozeme mat, lebo by si ho nezvladla"............Takymto vztahom nerozumiem. Namiesto toho, aby sa spolocne pokusili situaciu vyriesit- zistit problem- poskytnut nejaku podporu/pomoc......on skonstatuje, ze ma nemoznu zenu. ☹
Smutne.....

mima4
28. okt 2013

@959touareg
chcela som sa ta spytat na dve veci:

Prečo máš pocit, ze zeny ta maju nenavidiet, alebo ako si na to dosla? Lebo podla mna je fajn ze mas vlastny nazor, však si si vybrala svoj zivotny styl dobrovolne.

Dalej, delis to tak, ze zena doma a muz zaraba peniaze, zivy rodinu, ale co tie rodiny, kde muz mukluju niekde cele dni (obycajne fyzicka praca) a donesie domov cca 500-600 eur v cistom? Zena je doma, plni si svoju "rolu", ale muz si ju neplni 😉 pretoze nevie uzivit rodinu.

🙂

maminuska
28. okt 2013

@digysa nič si z toho nerob, môj muž je špičkový menežer , zarobí krásne peniaze a chodí domov pravidelne o osmej večer . Napriek tomu aj ja pracujem a starám sa o deti , využívam služby upratovacej firmy . Cez víkendy pracujeme v domácnosti spolu , varíme spolu , staráme sa spolu o deti , manžel si pri športových kanáloch požehlí košele 🙂 alebo vezme malu na plaváreň kým ja varím , jednoducho sme sa zohrali . Večer si dáme víno , posedíme , pokecáme , občas sa pochytíme
😀 .
Nemusela by som pracovať , lenže háčik je v tom že chcem pracovať a ja osobne nevidím realizáciu seba v domácnosti . A ten kto chce nech sa tak realizuje ale nech sa to neberie ako paušál a už vôbec nie systémom , žena ktorá pracuje a niečo riadi je nepríjemná a hrubá, hrubý je ten kto takto presadzuje názor . 🙂.

zuzkat1
28. okt 2013

@digysa myslim ze ta jeho hlaska bola v hneve ...aj zakladatelka uz pisala ze je vsetko ok.
A odpoviem na otazku o beznych chlapoch. Moj je bezny,zaraba slusne ale nie su to tisice. Nie je ziadny riaditel. A aj tak doma robim vsetko ja,lebo pre mna je to tak normalne.

maminuska
28. okt 2013

@mima4 mnoho mužov si dnes neplní svoju úlohu živiteľa, tak asi 80 %. Asi by sa ani nemali ženiť.

mima4
28. okt 2013

@digysa
no neprirodzene pre chlapa robit domace prace je to, ze ma medzi nohami pipika a s pipikom sa nemoze vysavat, riad umyvat, kupelnu umyvat... proste LOGIKA, nie???? 😀

959touareg
28. okt 2013

@digysa vies odpoviem ti tak..ostatni manzelia ma vobec nezaujimaju co robia doma, preco sa MNA na to pytas co s takymi.takeho chvalabohu doma nemam. nezaujima ma ani tvoj, ani inej manzel. mna osobne si sa pytala na mojho, tak som ti odpisala. ja som sa na tvojho nepytala co robi a ako to mate doma. takze ma to nezaujima.
@mima4
to ci ma nenavidia alebo nie nechaj na mna. mam s tym celozivotnu skusenost , tvrde podrazy, ktore tu rozpisovat niekomu cudziemu nemienim. nemyslim, ze nenavist z ich strany je pre moju velku hubu. je za tym nieco ine, co tu rozvadzat nebudem. a na druhu cast otazky ti odpoviem ako digyse..je mi to uplne jedno co robia ich muklosi doma. aj kolko zarobia. kazdy ma taky zivot aky si zariadi. nech sa kazdy stara o seba a nech zije ako chce. ked im vyhovuje taky zivot , ze muz doma nic nepomoze -prosim. ked pomoze-klobuk dole. mna to fakt nezaujima. ja som s takym clovekom nezila tak neviem co by bolo keby....na to sa ma nepytajte....

mima4
28. okt 2013

@maminuska
no vies, mnoho zien tu stene ze muzovi nedaju nic robit, lebo odchadza skoro rano, prichadza neskoro vecer...ale ked neviem slusne zarobit...tak s prepacenim hovno robi...a neplni si svoju "rolu". A on ocakava doma full servis? 😉
Este chapem, ked chlap ma dolezitu poziciu a fakt donesie domov krasny peniaz, ale zas tam nie je problem mat aj upratovacku na vypomoc, ci sem tam opatrovatelka, aby aj zena sa mohla realizovat.

@zuzkat1 cize aj ked budes robit od rana 8:00 do 17:00 klasicka pracovna doba, tak chces robit vsetko doma sama? na vsetko byt sama?

959touareg
28. okt 2013

@digysa a este nieco..ja som tvoj pojem VELKE peniaze nahradila slovkom vynikajuco zaraba...je to to iste pretoze aj pojem velke peniaze je subjektivny pojem.niekomu su velke peniaze 2 000€ niekomu 10 000€ napriklad. takze sorry , ze som do detailu necitovala tvoju vetu. ale aspon si sa mohla opat v niecom pohrabat .

959touareg
28. okt 2013

@mima4 ja som robila 8,5 hodiny denne a bola som na vsetko doma sama. a v pohode, aj ked je pravda, ze ked som bola 24 hod. doma na MD to bolo menej o drzku. sorry ze odpovedam ,hoc nie som zuzka11.

zuzkat1
28. okt 2013

@mima4 ja uz robim.. nie som na materskej. Robim max do 3tej.domov dojdem o 4tej aj s malou a potom ak neprsi ideme von.potom nachystam veceru a popracem. Mam aj kratsie dni,vtedy aj varim a povysavam.

mima4
28. okt 2013

@zuzkat1 a ak sa smiem spytat ake zamestnanie robis? a mas aj vysku?

zuzkat1
28. okt 2013

@959touareg suhlasim,na md sa da stihat vsetko kazdy den.ked robis tak to musis mat zadelene.kazdy den nieco. Hoci ja aj na materskej som tak fungovala. Urcite netreba vysavat kazdy den napriklad

zuzanockamt
28. okt 2013

@mima4 ty si aj tu? 😀 ... fakt si vsevediaca 🙂 ... ved nemas skusenost s rodinnym zivotom, iba manzelskym, tak ako sa mozes vyjadrovat k tejto teme? 🙂 😉 ... ked nemam realnu skusenost, tak sa tazko radi a chape, ale dobre kritizuje 🙂 🙂 🙂

zuzkat1
28. okt 2013

@mima4 😀 no podla teba zrejme kydam hnoj😀 mam vysku. Ucim autisticke deti.

mima4
28. okt 2013

@959touareg
v pohode mozes odpovedat 🙂 Ja som sa sem neprisla hadat, nie sme predsa slepice na trhovisku, aspon by sme sa tak nemali spravat 😉
U nas v domacnosti funguje delba uloh, ja osm dnes spravila manzelovi vecer (vynimocne teplu, to bezne nerobim , ale mala som nieco, co sa muselo minut) a on umyl riad... 🙂
Ale pravdaze, su rodiny, kde je este tradicna delba prace a pokial to OBOM vyhovuje, je to v poriadku 🙂

mima4
28. okt 2013

@zuzanockamt
preco zacinas na mna utocit?
Ty tu propagujes kontaktne rodicovstvo, ale sama sa nevies spravat k ludom. Asi si niečo kompeznujes, čo si sama nedostala.

mima4
28. okt 2013

@zuzkat1 ja som nepovedala, ze kydas hnoj 🙂
Si pedagogicka, mas taku pracovnu dobu, ale v beznych pracach sa tak skoro nekonci, teda takmer hned po obednej prestavke.

zuzanockamt
28. okt 2013

@mima4 len som sa zamyslela 🙂 ... nepotrebujem si nic kompenzovat ... spravam sa normalne, nikoho neurazam 🙂 ... len mi pride zvlastne, ze clovek poucuje o veciach, v ktorych nema realnu skusenost, to ako keby som ja poucovala o umelom oplodneni alebo sekcii alebo dojceni

zuzkat1
28. okt 2013

@mima4 hej.nekonci sa vsade tak,ale myslim ze je vela takych miest-urady,dokonca ambulantni lekari. Ved ti robia menej nez ucitel... A prvy rok som robila kazdy den do 4tej bolo 5kym som dosla domov-nesoferujem- a o 6tej bola tepla vecera. To som este nemala dceru,neviem ako by to bolo teraz.ja si stale myslim ze je to o nazoroch a o postoji a tom komu to ako vyhovuje.