Ako vychádzať so staršími ľuďmi v rodine?

15. jan 2022

Ako vychádzať so staršími ľuďmi v rodine ..čo majú všetky múdrosť sveta a nič pre nich nieje dobre ..majú svoj starý svet a porovnávajú a nevedia pochopiť mladých

stanulienkat
15. jan 2022

@ckocka Áno starý človek potrebuje pochopenie. A úctu si zaslúži človek nie tým, že je múdry alebo stary. Uctu si musí budovať za celý život svojimi činmi, skutkami, slovami, postojmi ....Vieš si predstaviť, že starý chlap, ktorý celý život týral manželku a deti zrazu dosiahne vek 60 rokov a zaslúži si úctu, lebo je starý ??? Prečo??? Veď je to úplná hlúposť.

ckocka
15. jan 2022

@stanulienkat Neviem, ja to vnímam tak že úctu zasluhuje každý človek, každý živý tvor. Hlupák, bezdomovec, zločinec - to je otázka do akej miery, ale i tam sme napr. dospeli k názoru že ani ich nebudeme mučiť, pretože sú to ludia.
Každéme nebola nadelená inteligencia, krása, schopnosť plne sa orientovať v zložitom svete - zaslúži si preto pohrdanie?

stanulienkat
15. jan 2022

@ckocka Ale opak úcty nie je automaticky pohŕdanie. Clovek sa dá aj akceptovať. Vieš Tu by sme mohli polemizovať aj dve hodiny a filozofovať o tom. Ja som napríklad robila so starými ľuďmi a poviem ti mnohi si ani len náznak rešpektu a ucty nezaslúžili. Starí ľudia sa často oháňajú, že mladí sú aki nevďačni a drzi ale vieš čo? Starý človek veľa krát nevie ani povedať prosím a ďakujem a je arogantnejší ako dvadsiatnik. Vedela by som ti romány písať.

letfenixa
15. jan 2022

@stanulienkat tiež súhlasím s jej názorom.

ckocka
15. jan 2022

@stanulienkat Neužitočné filozofanie je ludská výsada, venujem sa mu rada.

cubo2
15. jan 2022

@oli18 a dsfklksdldklsf - ano, samozrejme, ze som to cital. Akurat ten komunizmus si strasne prifarbila v ruzovych farbach s cim nesuhlasim. Najprv k odlisnemu zivotu, aj ked len zopar veci, lebo to by sme tu diskutovali donekonecna:
- uplne ina ekonomika - vsetky podniky boli statne, podnikat sa nesmelo, nejake investovanie a hypoteky na byty to vtedy neexistovalo
- vzdelanie a praca tam sa ocakavalo, ze budes cely zivot pracovat v jednej fabrike
- neexistoval internet a mobily, vztahy museli nadvazovali osobne a nie cez instagramove smajliky v spravach
- vtedy si nemohla cestovat, nemala si slobodu slova, ak si bola zo "zavadnej" rodiny tak si napriklad nemohla ist na vysoku skolu a robit lekarku (ak si po tom tuzila)
- emancipacia zien neexistovala na takej urovni ako dnes, muz bol patriarcha v rodine a zeny posluchali, rozvod bol prakticky vyluceny, zeny trpeli v rodine alkoholikov, manipulatorov, nasilnikov.. dnes rozvod nie je ziadna hanba
- vychova deti fackami, remenom (teda nasilim) bola normalna vec

A teraz k tomu respektu - uplne suhlasim s tym, ze clovek si nezasluzi nejaku bezhranicnu uctu IBA tym, ze je stary.. ked bol niekto pocas zivota hajzel, manipulator a zly clovek, na stare kolena lepsim nebude, presne tako pise @lopka1313 . Ja sa ku kazdemu cloveku spravam s uctou a respektom, bez ohladu na to, ci je stary, mlady, ci je to moj sef alebo pokladnicka v Lidli. U starych ludi ide skor o to, ze nemaju uz tolko sil, tak je samozrejmostou pre mna ich pustit v MHD alebo tak. Povedal by som skor, ze clovek moze u mna respekt iba stratit - naprikad tak, ze sa bude ku mne spravat zle on ako prvy. Co sa tyka rozhovorov v mojej rodine, ja plne respektujem generacny gap a take "myslienky" mojich starych rodicov, ze dedko mi vycita, ze som si zobral pozicku na byt, oni nikdy pozicku nepotrebovali, a ze babka ofrflala, ze moja (vtedy) frajerka nie je evanjelicka - tak to sa pousmejem a jednoducho ignorujem..

danica2711
15. jan 2022

@mauduska fakt, pokiaľ si ako mladá čistá krava, budeš ňou aj ako stará a budeš sa sťažovať, že ťa mladí posielajú do teplých krajín

dskjhfdlkdjhl
15. jan 2022

@cubo2 ked mi chces nieco napisat, tak ma riadne oznac-na to nemusis pracne odpisovat moj nick, staci pouzit tlacitko "odpovedz". To napr. my stare korcule, vychovane v socializme, zvladame a to vtedy ziaden internet (pocitace len velmi mierne) nebol😉

ivangeline
15. jan 2022

S pochopenim. ;)

stanulienkat
15. jan 2022

@danica2711 vidis? Tvoja odpoved je plna respektu a ucty.😄 hlavne, ze tu baby na to poukazuju a ani nevedia o com pisu.

mauduska
15. jan 2022

Pardón dámy (prípadne aj páni), ak som niekoho urazila. "Násť" už dávnejšie nemám a som vydatá. V mojom okolí mám plno skvelých starších alebo aj naozaj starých ľudí, ktorých si vážim a rešpektujem ich, pôjdem sa ich spýtať na radu ohľadom manželského života, vzťahov s druhými a pod.. lebo v tom sú majstri. Čo sa ich ale pýtať nebudem, tak to je ako si v dnešnej dobe nájsť robotu, ako byť úspešný, lebo pred 50timi rokmi to bolo v tomto smere celkom ináč.

Rovnako poznám dosť veľa arogantných starých ľudí. Napr. moji starí rodičia mi nikdy v mojom živote nepovedali nič pekné, nikdy ma nepochválili. Ešte aj keď som sa prihlásila na VŠ tak ma poslali do prdele (kvôli výberu povolania, pričom oni sami VŠ nemajú). Robila som v obchode a môžem povedať, ž plno starých ľudí sa k druhým správa ako k handrám. Takíto ľudia si nezaslúžia moju špeciálnu úctu, len preto, že sú starí. Mať ich v úcte ako iných ľudí, lebo sú ľudia, to áno, ale nie preto, že sú starí. To že je niekto starý ešte fakt nie je na medailu, raz tam budem aj ja sama.. v tej starobe sa musí človek aj nejako správať.

Ono keď je starý človek s názorom, že je múdrejší ako ostatní, pravdepodobne tú pravú stareckú múdrosť vôbec nemá.. preto nemá zmysel sa pred nimi skláňať a ich rady môžem s pokojným svedomím ignorovať.

cubo2
15. jan 2022

@dskjhfdlkdjhl oznacil som oli tlacitkom Odpovedat a s odpisovanim tvojho nicku som si nedal vela prace, to si si urcite vsimla 🙂

oli18
15. jan 2022

@cubo2 to pises riadne bludy. Ak u tvojich rodicov vladol petriarchat, tak to nezovseobecnuj. Ja som 65+ a moja generacia bola na tie casy moderna. Zeny boli bezne vo veducich funkciach a to som robila vo velkej firme. Bola ekonomicka namestnicka, pod nou veduce roznych oddeleni
Rozvadzali sa rovnako, lebo neboli nutene ist do krizovych centier, ale dostrali od podniku bytik, alebo sa zapisali do bytoveho druzstva a za clensky poplatok dostali druzstevny byt. Denne tu citam, ako nemozu zeny odist od tyranov, lebo nemaju kde ist. Vychovne fackanim bolo bezne, aj dnes dam vnukovi na zadok, ak si zasluzi. Akeze sa ocakavalo, ze budes robit v jednej firme cely zivot? To co tu potis? Ludia menili pracu podla potreby. Nebolo tolko povalacov bez prace, ako dnes, ani bezdomovci. O akom investovani pises? O tom, ze dam uspory do fondov a nemam zaruceny ani navrat vkladu? Ci o akom? A komu vadili statne podniky? Mne nie, vyplatu som mala normalnu, nie minimalnu mzdu na paske a zvysok kes. A ze sa nedalo podnikat? To bola chyba, to priznavam. Ale ludia mali pracu aj bez toho. Neexistoval ziaden urad prace. Este podstatna vec nebola - manzelky sa nedoprosovali manzelom, ze uz chcu dieta a ti im neodpovedali, ze nie su na to este pripraveni, ako vy, dnesni rozmaznani frackovia. Nasi muzi sa s nami rozpravali a mali pravidelny sex, lebo necumeli do mobilov a nehonili si pri tom , ako vy dnes. Za totality sa dalo cestovat, len do kapitalistickeho sveta nie tak jednoducho, ako dnes. Mam znamych, ktori boli vo funkciach a z titulu ich prace cestovali bezne nielen na zapad, ale aj na daleky vychod. Do byvalej Juhoslavie sa cestovalo na dolozku, bola som tam 2x ako slobodna.
Zavadna rodina bola taka, ktorej clen sa angazoval proti komunisticky. Ale to si malokto dovolil nahlas, bol by isiel sediet. Nemala som nikoho v okoli, kto by sa z takych dovodov nedostal na VS. A neboli to deti stranickych papalasov, ale z normalnych rodin.
Co chces este vysvetlit? Velmi skresleny obraz o socializme mas.

stanulienkat
15. jan 2022

@oli18 a este tu o 3 grosoch. Spomienkovy optimizmus. Vidis socializmus len svojou skreslenou optikou. Nebolo vtedy len vsetko ruzove. Prepac, ale ty tu mas vacsinou komenty ako zo stredoveku. Nemyslim zrovna tento tvoj prispevok. A u starsej generacie su viditelne znaky, ze si vyzaduju respekt a nestrpia iny nazor. A ze su generacne rozdiely? Ved je to jasne a prirodzene. Nielen starsi odo mna. Ja vidim tie rozdiely aj u svojej dcery. Vyrasta inak ako ja, v inych podmienkach s inou statovacou ciarou. A nebudem ju teraz presviedcat, ze som mudrejsia a lepsia, lebo za mojho detstva to bolo knak. Nie lepsie, ale ine.

pleja
15. jan 2022

@stanulienkat to, čo napísala nie je spomienkový optimizmus, to boli fakty. A nie, nebolo všetko ružové. Ale niektoré veci boli zariadené lepšie ako v dnešnej dobe.

dskjhfdlkdjhl
15. jan 2022

@cubo2 to stale nemeni nic na tom, ze som bola oznacena zle. Ale jasne, to je ta super generacia, ktora si chybu neprizna, radsej bude vymyslat hovadiny.

stanulienkat
15. jan 2022

@pleja ano, mnohe veci boli lepsie. Mnohe horsie. Ani jeden system na svete nie je dokonaly. Len si precitaj stat o emancipacii a pracovnych cestach do zahranicia. Skreslene udaje.

stanulienkat
15. jan 2022

@dskjhfdlkdjhl boze, chytas ho za slovicka. Uplne mimo temy a zbytocne.

pleja
15. jan 2022

ad autor: písala si všeobecne ako vychádza so starými ľuďmi. nepísala si s problémovými starými ľuďmi, ktorí sú "najmúdrejší". Ako? jedným uchom dnu, druhým von. Nestojí ti za to kaziť si ich názormi deň. Pousmievať sa, pokyvkať hlavou a myslieť si svoje. Alebo sa s nimi nestretávať, ak nemusíš...alebo si jasne povedať svoj názor a viac sa im asi nebude chcieť diskutovať. Záleží od toho ako dobre daného človeka poznáš, ako si ho vážiš, ako často sa s ním musíš/nemusíš stretávať...

dskjhfdlkdjhl
15. jan 2022

@stanulienkat ja som ho len upozornila, ze ak mi nieco chce napisat, tak ma musi riadne oznacit-namiesto toho, aby uznal, ze to mal tak urobit, tak pise hovadiny. Takze neviem, kto koho za co chyta. Toto je presne to, ze namiesto toho, aby sa clovek poucil, tak sa bude vykrucat ako pes za chvostom, uplne zbytocne.

danica2711
15. jan 2022

@stanulienkat bola to viac-menej ironická reakcia na rešpekt a úctu v príspevku, na ktorý som odpovedala. Len som prehodila vek: 70/20-ročná čistá krava

pleja
15. jan 2022

@stanulienkat Emancipacia tu bola väčšia ako v západných krajinách a doteraz z toho my ako ženy ťažíme. Niekto nečakal, že budeš stáť pri platni, naopak priam si mala povinnosť zapojiť sa do pracovného procesu, čím si nebola závislá od peňazí manžela. Škôlka, jasle, obchody, školy budované na skok - v rámci sídliska. Deti ti strážili prakticky zadarmo. Prídavky na deti. Dievčatá boli vzdelávané rovnako ako chlapci a podporované aby išli na technické vedy, nik ich nepovažoval za menejcenné. Po revolúcii vznikli (a už našťastie zanikli) dievčenské školy, ktoré mali vychovávať puťky domáce, pretože reálne nedávali žiadne vzdelanie vhodné pre pracovný život..

777januska777
15. jan 2022

Každá generácia ma svoje plusy aj mínusy. Dnes sú iné veci lepšie ako v minulosti a v minulosti zas boli iné veci lepšie ako dnes. Ťažko porovnávať generácie navzájom, keďže každá má svoje. Ale súhlasím s @mauduska ze dávať úctu niekomu len preto, ze je starý nie je normálne, úctu si ma človek zaslúžiť životom a nie vekom. Ja vidím generácie rozdiely s mojimi rodičmi, ale aj generacne rozdiely s mojimi synovcami. Práveže ja osobne som veľmi rada, aká generácia ludi nám vyrastá. To sú ľudia, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a našu planétu a zaujímajú sa o vývoj a vedu. A je mi úplne jasné, že moje vedomosti a môj život co žijem teraz ja, bude pre generáciu mojich synovcov ci deti zastaralý. Lebo svet sa vyvija veľmi rychlo. To co je teraz, už za pár rokov platiť nebude. Ja len dúfam, že nebudem ma potrebu rozdávať "mudre" rady, ktoré už dávno pre budúci svet nebudú platiť. Takže milé dámy, ktorých sa príspevok @mauduska dotkol, asi by ste mali pozormyslat ci ste tak otvorené budúcnosti ako si myslíte.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
777januska777
15. jan 2022

@stanulienkat
@pleja baby najskôr si ujasniť pojmy co je pre každú z vás emancipacia 😀 súhlasím s oboma v tom, ze aj západ aj východ mal svoj systém, akým pristupoval k ženám. Emancipacia v pravom slova zmysle bola na západe, ale oveľa väčšia. Tu však bola oveľa lepšia podpora žien a rodiny. Aj jeden aj druhý systém je dobrý, ale iný.

pleja
15. jan 2022

@777januska777 v akom zmysle bola väčšia? teraz som čítala jedn knihu a predstavte si, vo Viedni stavajú sídlisko pre slobodné matky, kde je blízko lekár, obchod a práčovňa. PROSÍM? to tu bolo za socíku...na toĺko a toľko bytov škôlka, škola, zdravotné stredisko. No a čo teda tá emancipácia je? v čom bol západ v toto popredu? Pýtam sa...veď ešt aj volebné právo sme v československu mali skôr (tuším od roku 1919) ako v niektorých krajinách na západe.

stanulienkat
15. jan 2022

@viestta vidis tu emancipaciu u starsich zien. Este stale si myslia, ze v domacnosti maju robit len zeny, vychova deti je len starostou zeny. Nakladaju muzom jest, myslia si, ze musia posluchat, k lekarovi s dietatom ma chodit len zena, ocr len zena.. atd. Denne je tu x takych prispevkov. Kde su tie emancipovane zeny, svokry??? Kto v tychto stereotypoch vychoval daldiu generaciu? Za mojho detstva sme nevidela otecka kocikovat. Hned bol oznaceny, ze je pod papucou. Muzi sa nezucastnovali prac v domacnosti. Maloktori. Rozhodovali o financiach v domacnosti o chode vsetkeho. Zase- nie vsetci, lebo mi tu zacnu oponovat.
Nuz, ale debata je o starych ludoch a nie o svetlejsich zajtrajskoch a vydobytkoch socializmu.

dskjhfdlkdjhl
15. jan 2022

@stanulienkat ale prosim ta, ved dnesne mlade rodiny (aspon podla prispevkov na MK) funguju ovela horsie ako popisujes, neprejde den, aby sa tu neobjavilo, ze muz doma nic nerobi. Moj otec ma 80 a bolo bezne, ze varil, moj svokor doma robil mozno viac ako svokra-a takto fungujeme aj my doma-dnes napr. varil muz. Takze by si musela prejst rodinu po rodine a zistovat. A mozno by sme boli prekvapeni, ze to kedysi nebolo take (v tomto smere) strasne.

stanulienkat
15. jan 2022

@pleja Ceskoslovensko bol volakedy pojem. Boli sme silna ekonomika a mali sme nasliapnute so svetovymi tahunmi. Az kym nas neprisli okupovat Rusi. Ti to zastavili na dlhe roky a uz nikdy sme nedobehli.