Ako vyprať pleseň na oblečení?

marcelkaemmka
5. sep 2017

Ahojte stala sa mi strasna vec :( v skratke pri stahovani som zanedbala pozornost na oblecenie ktore bolo v krabiciach este v nie suchej pivnici. Dnes som nieco hladala a takmer kazda skatula bola plesniva aj oblecenie v nej niektore viac ine menej najviac ma trapi ze detske. Varianta vyhodit neprichadza do uvahy je toho aspon pol tony 🙂 poradte aky je najvhodnejsi cistiaci prostriedok a na akom stupni v pracke prat aby som to co najmenej nedonicila ? Dakujem za kazdu radu

matilda1990
5. sep 2017

Ahoj existuje sanytol sprej proti plesniam určený na textil. Potom by som este riadne oprala na vyssej teplote

alena04
5. sep 2017

Dobry je sanytol dezinfekcia na pradlo mne sa osvedcil, ale nemala som moc plesnive len par bodiek, ale mozno to zaberie aj na viac...

bianca
5. sep 2017

@marcelkaemmka ja mam doma sanitol na dezifekciu pradla ktory sa pridava normalne do pracky. Mozes skusit.

moonglow
5. sep 2017

ja by som to oprala tak, ako peries bezne, v kvalitnom prasku plus flasu octu priamo do bubna a antibakterialny pripravok (avivaz) ... ale skusenost nemam

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

@matilda1990
@alena04
@bianca
@moonglow dakujem vam dievcata za rychle odpovede a kde sa da kupit ten sanitol ?

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

A ocot mozem pouzit na vsetko oblecenie ? Ci biele ci farebne jemne detske ? Nic by som nepokazila ?

butyha
5. sep 2017

No, ci to na stav oblecenia, ako popisujes, pomoze, neviem :/

https://cistiace-prostriedky-na-spotrebice.heur...

https://ekologicke-pranie.heureka.sk/sanytol-de...

Ja tie pripravky pouzivam pri kazdom prani kvoli nizkym teplotam prania.
Vrchnak Calgonu Hygiene+ k praciemu prasku a vrchnak Sanytolu namiesto avivaze.
Mozno ak toho pouzijes viac, prip. vo viacerych cykloch......

alena04
5. sep 2017

@marcelkaemmka mali by to mat aj v ochodoch, ale da sa kupit aj na internete

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

@butyha
Dakujem a aby prasok znacky odporucas ?

butyha
5. sep 2017

@marcelkaemmka Za malo, snad to zaberie... Oboje kupis napr. v DM.
Kupujem na striedacku Persil a Ariel.
Podla mna to je viac menej jedno - teraz nic poriadne neperie, lebo sa vsetci hraju na "eco" - fakt sa to neda porovnat s tym, ako prali prasky kedysi...

moonglow
5. sep 2017

@marcelkaemmka ocot urcite neublizi ziadnemu pradlu ... a ten antibakt. pripravok ma aj DMka (denkmit, 2 druhy, sensitive bez vone a potom s vonou)

butyha
5. sep 2017

@moonglow
OT: Casto citam o pouzivani octu v prackach - servisny technik mi povedal, ze v niektorych pripadoch (mozno podla vyrobcu, modelu, ...) to moze znacne poskodit tesnenia (prip. skratit ich zivotnost). Z vlastnej skusenosti neviem, nepouzivam.

marcipanovatorta
5. sep 2017

Ja som ten sanytol na prádlo videla bežne v drogerke. A myslím, že aj dm-ka má nejakú svoju alternatívu dezinfekcie na prádlo.
Ja by som to (detské) oprala v tom dezinfekčnom, potom v octe a napokon ešte raz v čistej vode. Na prášku myslím nezáleží. Nemusí byť ani vysoká teplota, dôležité je, aby sa to odplavilo - čiže na viac ráz pláchať. Držím palce, nech sa podarí!

... ešte mi napadlo, že ak máte niekde v blízkosti práčovňu alebo niekoho so sušičkou pradla, to by mohlo byť ešte "upgrade" k tej dezinfekcii 😉

moonglow
5. sep 2017

@butyha ja s octom v pracke nemam ziadny problem (skoro 9 rokov) ale nepouzivam ho velmi casto... na plesen a pradlo je ocot urcite vyborny... mozno aspon namocit do vane do octovej vody pred pranim by som urcite skusila

mijka88
5. sep 2017

@marcelkaemmka mne sa na toto osvedčil výrobok od českého výrobcu eko šetrnnej drogérie eurona /konkrétne to bola zabudnutá utierka na riady nedopatrením hodená do prádelného koša/, foto u mňa v skupine, skupina je súkromná pošlem vám pozvanie a je na vás či nakuknete 🙂 https://www.modrykonik.sk/group/9636/

mijka88
5. sep 2017

@marcelkaemmka ešte som zabudla, vzorku toho zázraku vám rada pošlem zdarma na vyskúšanie 😉

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

@butyha
@moonglow
@alena04 dakujem este raz ! Ja vobec niesom ten tip co vie vsetko o prani periem roky vsetko na tom istom programe a ten isty prasok. Asi na truc od mojej mamy ktora bola do prania max zazrata a vsetko muselo byt tip top 🙂 takze tieto prostriedky aj tato plesnova situacia su pre mna novinka a mozno sa mi moj praci zivot otoci o 180stupnov a budem pedant ako ona 🙂 takze zajtra moj program prosim skuste sa nad tym zamysliet ci to bude OK chcela by som co najvacsi ucinok lebo poniektore veci su hroza ...
1* roztriedim veci podla farby
2* a podla materialu
3* extra znecistene vopred namocim do vane nalejem sanytol
4*dam do pracky do bubna dam prasok + calgon + ocot do nadobky na avivaz pridam ten sanytol
Co vy na to ?

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

Este som zabudla staci prat na 40???

mijka88
5. sep 2017

@marcelkaemmka myslím, že 40st bude isto málo, potom to ešte len začne byť problém keď sa vám tie fľaky zaperú dovnútra do vlákien ak sa ich nepodarí hneď dať dole...

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

@mijka88 a aka by bola najidealnejsia?

marcelkaemmka
autor
5. sep 2017

@mijka88 dakujem pozriem tu skupinku

alena04
5. sep 2017

@marcelkaemmka normalne si to vyslusaj na 2-3veciach namoc to do toho sanytolu aj na dve hodiny a potom to hod do pracky daj prasok a oper ...no a uvidis co z toho bude 😀

pelian
6. sep 2017

My sme takéto veci vyhadzovali, lebo vraj to nie je dobré potom nosiť keď na to použiješ tieto prípravky proti plesniam ale tiež som už počula o tom sanytole, vraj to celkom pomáha len by možno nebolo na škodu potom to prádlo viackrát po sebe oprať a čo na najvyššiu teplotu

butyha
6. sep 2017

@marcelkaemmka

No, ja osobne by som z toho skusila co najviac tej plesne odstranit vonku - zahradnou hadicou, jemnou kefkou... Viackrat po sebe, vykrucat, znovu kefkou precistit - fakt sa zbavit toho co najviac.
Cim menej toho "prinesies" do vnutra, tym lepsie - specialne plesne siriace sa sporami :|
A aj nejaka ruska cez usta/nos by asi bola fajn...

Nasledne by som to namocila (roztriedene podla farby) do vane al. velkej nadoby do zriedeneho Sanytolu na par hodin, vykrucala, v druhom kole napr. aj do toho zriedeneho octu (latky a farby by nemal poskodit, aj ked clovek nikdy nevie...). V tom octe by som to predsa len dlho nenechavala...
Ten Sanytol je podla mna aj na dlhsie casy ok - bezne nechavam pracku zastavit s poslednou vodou v bubne (t.j. so Sanytolom), ked odchadzam a perie sa mi - normalne to tam byva aj 5-6 hodin kym to dam odstredit a vyberiem.

Potom by som to dala prat - namiesto prasku iba ten Calgon Hygiene+, tak 1,5dl na jedno pranie a namiesto avivaze 2 vrchnaky Sanytol.
Druhe pranie prasok 1dl + 0,5dl Calgon a do nadobky avivaze Sanytol 2 vrchnaky.

Teplota prania - problem :| Dnesne latky a farby moc neznesu :|
Takze asi najviac ta 40-tka klasika program (nie zrychleny). Aj to uz vela latok "nema rado", povacsine je na visackach 30-40 setrny program :/ No ale jedno dve prania to snad prezije.
Samozrejme ak tam mas oblecenie, ktore podla visaciek mozes prat na vyssej teplote - istotne daj vyssiu teplotu.

Prajem uspesne cistenie 👍

P.S. Este som nasla aj takyto Sanytol (na biele a na farebne), ale ten odskusany nemam - podla mna to bude to iste, ako ten tekuty
https://odstranovace-skvrn.heureka.sk/sanytol-d...

butyha
6. sep 2017

@moonglow
Mozno ako pises - pri pouziti octu naozaj sporadicky to problem tesneniam sposobit nemusi.
Vela ludi v diskusiach pise, ze ocot pridavaju do kazdeho prania a este aj raz za mesiac zo dva litre naleju do pracky a spustia najdlhsi program s najvyssou tepotou - a vraj tiez nemaju problem.
Ja som to len uviedla ako info od technika - neodhovaram od pouzitia octu, len upozornujem na mozne riziko 😎

butyha
6. sep 2017

@marcelkaemmka
opravaaa:
Ten Sanytol co som poslala vyssie nebude istotne to co ten tekuty - vsak to sa dava k praciemu prasku, ten tekuty namiesto avivaze 🙂
Takze by mohol byt vhodny namiesto toho Calgon Hygiene+....

Vsetko pekne poskusaj - ako pises "testovacich vzoriek" mas dostatok - a daj nam vediet, co sa najviac osvedcilo 😎

snehuuulienka
6. sep 2017

@butyha
@moonglow ani mne sa to nezdá s tým octom....tiež ho používam takmer pri kazdom praní,a aj vyváram práčku s otcovou vodou....práveže by som vravela,že napomáha práčke proti usadzovaniu vodného kameňa,tým pádom šetrí súčiastky a iné príslušenstvo v nej😉servisak sa asi bojí toho,že bude mať malo práce😀pretože vyvaracie špirály sa tak nezanasajú vodným kameňom,tým pádom ich nie je potreba menit

butyha
6. sep 2017

@snehuuulienka
Nemyslim, ze mi to hovoril kvoli tomu, co pises - specialne som sa ho na to pytala - ci pouzivat ocot, sodu alebo co na cistenie pracky.

Ocot povedal razantne ze nie, soda ze to je tak "akoze", odporucil mi prave k praniu pridavat Calgon a raz za mesiac to preventivne vycistit pripravkom na dany ucel urcenym - prikladam obr. ake pouzivam raz mesacne ja (striedam ich).

Takze istotne nie kvoli tomu, aby "mal viac prace" - naviac ten servisak je znamy mojho manzela...

marcelkaemmka
autor
6. sep 2017

@snehuuulienka
@butyha
@pelian
@alena04 baby bola som na nakupy 🙂

marcelkaemmka
autor
6. sep 2017

Pre pochopenie prikladam kolko toho mam :(