Ako zachrániť manželstvo?

mushkaa
28. dec 2014

Dobry den. S manzelom mame dlhsiu krizu. Sme v manzelstve 4,5 roka a mame 4 rocnu dcerku. Nasa kriza sa zacala ked som v jari statnicovala. Bola som nervozna zo statnic, nic som doma nestihala a moja nervozita sa trochu prejavovala aj v rodine, niekedy som bezdôvodne kricala,... Manzel mi to stazoval, nepomahal mi tak ako som od neho ocakavala. Ml pocit, ze na neho kaslem, preto si narazil ,,butlavu vrbu,,. Ja som na vsetko prisla samozrejme sa zacalo velke ziarlivostne sialenstvo. Manzel predomnou vela veci tajil, schovaval veci a podobne. Nas problem je v tom, ze on tvrdi, ze ma nikdy nepodviedol ale ja mam problem po tom vsetkom mu verit. Uz sa to taha dost dlho a vyhrazal sa mi, ze ak neprestanem so ziarlenim, ze sa so mnou rozvedie. Cez Vianoce prisiel s tym, ze to uz nema zmysle, ze uz nase manzelstvo nezachranim, ze som ho pokazila ja. Nechcem sa rozvadzat. Manzela lubim, aj ked nieje dokonaly, chcem s nim ostat, pre rodinu by som sa rozdala. Poradte mi, co by som mohla spravit, aby som to nejak urovnala, lebo ja som uz zufala. dakujem.

stano4000
28. dec 2014

@mushkaa existuju na to homeopatika...

ale vazne! asi ste obaja tvrdohlavy alebo neviete komunikovat, ak nevyhladate pomoc tak si tazko v strese pomozete.

mushkaa
autor
28. dec 2014

ja som mu navrhovala pomoc, nechce nase problemy riesit s cudzimi ludmi. jeho tam nedostanem, aj keby neviem co by bolo.

homeopatika????????

ivivaiveta
28. dec 2014

@mushkaa nevies,co bolo a nebolo v skutocnosti...zaslo to daleko uz asi s tymi scenami ...ak chces moj nazor, urobit sa za fesandu, kupit nove handry, ist do kina aj sama, robit veci, co si predtým nerobila, pritiahnut pozornost na seba..ze sa nieco deje.....a ziadne sceny..to nepomoze...

mushkaa
autor
28. dec 2014

@ivivaiveta mas pravdu, neviem co bolo v skutocnosti, ci s nou nieco mal alebo nie... ziarlila som lebo mi daval prilezitost ziarlit, a teraz je na mna nahnevany, ja som ta zla...

romana19
28. dec 2014

@mushkaa Vaše problémy nechce riešiť s cudzími ľudmi, ale vlastné už vyriešil s bútľavou vŕbou.

Na urovnanie treba dvoch, a rodina funguje ak sa pre ňu rozdávajú dvaja. Ťažko radiť, ale štátnice nie sú dôvod na trucovanie, asi by som ho nechala ísť za pravým dôvodom jeho trucovania a čas ukáže. 🙂 🙂 🙂

mima4
28. dec 2014

@mushkaa
podla toho co pises, vzali ste sa len kvoli dietatu, o to bude tazsie aby ste si vybudovali vztah a manzelstvo zalozene na dovere a spolupatricnosti.
Skus podporovat manzela, pochval ho, vyjadri mu, ako ho lubis, rob pre neho prekvapka, davaj mu najavo svoju lasku. Jeho spravanie nemozes ovplyvnovat, ani mu nic nanucovat, ale mozes mu ukazovat ze si vo vztahu pre neho, ze chces jeho dobro, chces aby mu bolo dobre po kazdej stranke.

Rozvod nie je riesenie, je to len urcita forma egoizmu (u vacsiny rozvadzajucich) ako sa nezatazovat problemami a nehladat riesenia...

mushkaa
autor
28. dec 2014

s rozvodom sa mi vyhradza uz asi mesiac, najprv som mala pocit, ze sa mi chce iba povyhrazat, aby som bola takou akou chce ma mat on... ale vo mne ten pocit, ze niekoho ma, trval nadalej,... snazila som sa to riesit, nejak ho vystopovat,... snazila som sa ho pochopit,... on mi tvrdi, ze nema nikoho, ze by ma nikdy nepodviedol a preto, ze mu nedokazem verit, ze sa rozvedie...

mushkaa
autor
28. dec 2014

@mima4 vzali sme sa kvoli dietatu, ale predtym sme chodili spolu 3 roky... cize bola v tom laska... neviem co sa mu porobilo, ale brutalne sa zmenil... vdaka za rady

adri266
28. dec 2014

@mushkaa pozri, ak je problem *iba* v tom, ze to nevies prekonat Ty, ale veris mu, ze uz v tom neleti, tak chod za odbornikom sama. Normalne sa sama objednaj do manzelskej poradne. a ktovie, ked mu povies, ze tam chodis a ze by ten odbornik rad hovoril s nim, tak mozno pojde.

No ale druhy uhol pohladu je, ze on to zbabral, on to ma takisto opravovat. Ja chapem tu muzsku strategiu, ze vsak sa nic nestalo, *len* sme sa rozpravali, nijaka nevera bola, Ty sa ta blba, ked ziarlis. A potom spravi hrubu ciaru, on s tym skoncil, ale absolutne nechape, ze nechal za sebou bordel v Tvojej hlave, ktory Ti ON musi pomoct upratat.

Skus to s nim este vydiskutovat s chladnou hlavou, ale ci s nim, ci sama by som na Tvojom mieste zasla na manz. poradnu. Cez urad prace to mas zdarma.

janickacrazy
28. dec 2014

@mushkaa Do manželskej poradne možeš íst aj sama, možno aj taká návšteva pomože, moja kamoška tiež tak bola sama a mnoho vecí zistila aj tak, ked jej to nezávislý človek povedal z iného uhla pohladu. Jej manžel nechcel riešit veci, no nakoniec sa rozviedli, teraz majú už obaja nových partnerov a ona je velmi spokojná, on veru neviem. Drž sa.

mushkaa
autor
28. dec 2014

@janickacrazy dakujem za radu zalezi mi na nasom manzelstve, aj ked nieje dokonale, on tiez nieje, nikto nieje, ale nechcem sa rozviest, dakujem.

mima4
28. dec 2014

@mushkaa
vypni pocitac a chod za nim, pohladkaj ho, povzbud, venuj sa mu.
Neviem do akej miery ste mali urcitu hlbku vztahu, ale jeho reakcia na tvoje statnice pre mna hovori, ze vas vztah nebol zrely este na manzelstvo. Je normalne totiz, ak clovek preziva narocne obdobia (nie pravidelne), kedy veci nezvlada, je psychicky na dne... place,... zufa si..ale prave preto je tu ten druhy, aby ho podrzal, aby pri nom vstal... lepsie je dvom ako jednemu. A tvoj manzel tuto situaciu nezvladol....

Je inak aj kopec literatury pre manzelov, kde mozu cerpat myslienky, ako pomoct svojmu vztahu, ako riesit konflikty atd.... pozri http://www.kumran.sk/knihy-vztahy-sexualita-c-9... Ideal je, ked si manzelia knizku citaju aj spolocne, napr. striedaju sa v jej citani, potom komunikuju o tom, co citali...ale ak to nie je mozne, zvol si knizku, ktora bude tebe najviac vyhovovat a citaj si aspon ty.

mushkaa
autor
28. dec 2014

@mima4 dakujem za tip, urcite sa na to pozriem.

romana19
28. dec 2014

@mima4 väčšinou súhlasím s tvojími názormi, no napriek tomu, že veľmi málo vidíme do tohto krátkodobého vzťahu, ja by som jej radila opačne , vypnúť počítač, ísť za manželom a s chladnou tvárou, by som mu povedala, že súhlasím s rozvodom. Podľa môjho názoru, muž, ktorý krízu rieši rozvodom, a určite neplánuje zostať sám, neberie ohľad na vlastné dieťa a je mu jedno, že možno ho bude vychovávať iný muž, nie je ochotný udržať rodinu a zabojovať nestojí za to, aby som sa plazila po kolenách, robila zo seba fešandu, ako tu bolo radené.

Možno máš partnera, ktorý s tebou spolupracuje na vašom vzťahu a aj spolu čítate knihy, ale nie sme všetci rovnakí, a niekedy Ti ani celá knižnica nezaručí kvalitný vzťah a porozumenie.

Niekedy je dobré takýchto tvrdohlavcov nechať padnúť na vlastnú tlamu.

timea7
28. dec 2014

@mushkaa ty si počas štátnic mala právo byť nervózna, túto situáciu evidentne nezvládol tvoj manžel, keď si hneď hľadal bútľavú vŕbu Veď vedel, že po štátniciach tvoja nervozita pominie, keď si predtým taká nebola. To bude každý problém v manželstve riešiť bútľavou vŕbou? Ty skús na sebe popracovať, aj keď chápem, že je to ťažké, navštív tú manželskú poradňu, ako ti ženy radia. Na reči o rozvode nereaguj, snaž sa byť vždy upravená, usmiata, rob si vlastný program, občas vyraz niekam s priateľkou na kávičku, skúšaj si pred zrkadlom nové handry, nový účes, rúž, pospevuj si, skrátka daj manželovi najavo, že nie je jediný muž na svete, ktorý má o teba záujem. Ale k nemu buď zdvorilá, milá, správaj sa k nemu tak, ako keď ste spolu chodili. Možno to zaberie a bohužiaľ možno aj nie. To v prípade, ak bútľavá vŕba je stále bútľavou vŕbou a manžel len hľadá alibi, keď tvrdí, že si vaše manželstvo zničila ty. Tam už veľa nenarobíš, chcieť musia dvaja, no mám pocit, že u vás teda o nejaký strašný rozvrat manželstva nejde. Držím palce.

mima4
28. dec 2014

@romana19
ja ta chapem a aj vyssie som napisala, ze toto je ten typ vztahov, tkore neboli zrele na manzelstvo, ci deti, ale nesuhlasim, ze by ona mala ist "jeho cestou", pretoze to je koniec rodiny, koniec manzelstva a hlavne, dalsie dieta bez normalnej rodiny (ano, nie je ani teraz v poriadku, ale je tu sanca), ktore to poznaci na cely zivot. Som toho nazoru, ze pre zachranu manzelstva a teda rodiny treba urobit maximum. Ich kriza trva od jari tohto roku. Keby napisala, ze su spolu 6 rokov manzelia, z toho 5 rokov nefunguju, ona sa snazi, manzel nema zaujem o rodinny zivot, zhana sa po inych zenskych, tak berem..asi to nema vyznam zotrvavat v takom vztahu, ale tu je iba jedna kriza, ktora poodhalila x dalsich veci.... ale riesenim nebude ten rozvod... lebo nic nevyriesi. Ja chapem, ze pre nu je to velmi tazke, ale ja verim, ze veci sa mozu vyvinut uplne inak.

Vedela si, ze vacsinu kniziek o vztahoch pisu manzelske pary, pre ktorych neraz prve roky manzelstva boli takmer "peklom"? 😉 A dnes su spolu desiatky rokov.. a chodia robit terapie pre inych manzelov, ci na rozne seminare, vyucovania mladych atd... 🙂

janinah
28. dec 2014

nepoznám chlapa,ktorý by čítal nejakú literatúru o vzťahoch,dokonca ju preberal s manželkou či riadil sa podľa nej 😒 do manž.poradne môžeš ísť kľudne aj sama,lepšie ako nič neriešiť,odborník ťa navedie...

mima4
28. dec 2014

@janinah
ja poznam takych mrte 😀 a to uplne vazne.

Je to vsak jedna z moznosti, nemusi to vyhovovat kazdemu paru 🙂

laskavocka
28. dec 2014

@mushkaa
Ver tomu ze ta podviedol a vyspal sa s nou.Chlapi su len zvyknuti zatlkat.

tykat
28. dec 2014

@mushkaa pozri...ja by som to vzala tak triezvo, postupne...

1.) sama sebe odpovedz na otázku, bez ohľadu na to či ťa podviedol či nie vedela by si mu neveru odpustiť? Ak áno má to zmysel pokračovať ak nie tak je jedno či niekde zasunul alebo nie, aj tak ťa červ bude stále hlodať a vždy budeš rozmýšľať či niečo bolo alebo nie

2.) ak ho miluješ a on teba nie, je jedno či má nejakú druhú alebo nemá, človeka k láske nedonútiš, polož si otázku či by si vedela byť šťastná s človekom ktorý ťa nechce, prečo vlastne s ním chceš zostať? naozaj len preto že ho miluješ? alebo sú aj iné dôvody? financie? dieťa? bojíš sa byť sama?

3.) ak sa vyhráža rozvodom tak už asi tiež nedáva manželstvu šancu, na vyhrážky by som reagovala tak že by som sa začala na život bez neho pripravovať, pekne postupne, rozdeliť si starostlivosť o dieťa, mať svoj voľný čas, tráviť čo najmenej času s ním, prejsť s ním vecnú stránku rozvodu, ako si to predstavuje, čo presne sa stane po rozvode, odsťahuje sa? odsťahuješ sa ty? kto bude mať dieťa? koľko má asi tak predstavu že bude na dieťa finančne prispievať? ako si podelíte prázdniny a očrky?...vieš veľa chlapov netuší že rozvod neznamená len papier na slobodu...ale že z toho plynie oveľa viac, že to na čo ste teraz boli dvaja a niekedy viac potiahol jeden niekedy druhý bude podelené a bude musieť zamakať v domácnosti a vo výchove a starostlivosti o dieťa viac ako keď bol "manželom". Takže vyvreskujú o rozvode a netušia čo ich naozaj čaká ak chcú byť dobrými otcami.

ukulela
28. dec 2014

ty si pokazila manzelstvo, lebo on ta nepodporil v pre teba vypatej situacii a mozno ti az zahol 🙂🙂🙂 ako typicky chlapska logika ... toto mu povedz, ked ti to nabuduce vyhodi na oci - ale pokojne, bez kriku.
ak o neho stojich, chd do poradne aj sama. mozno ta to nastartuje a otvori nove moznosti riesenia. a ako pisalal niektora vyssie, nerob sceny, skoc po sviatkoch ku kadernicke, daj novy uces, saty, nechaj mu malu n vecer, zbehni si do kina, s kamoskami na kavu .... nech si mysli, co chce a ty sa aspon odputas od stresu. mozno sa umudri,

adri266
28. dec 2014

@mima4 tak potom kazdy druhy chlap nie je zrely na manzelstvo ani v 40ich rokoch. VEd kolko chlapov je schopnych preniest sa cez zensku nervozitu?
To co radis by malo zmysel, keby sa rovnako on spraval k nej, teda tiez prisiel k nej, pohladil ju, pomojkal. Ale aky to ma zmysel, ak on rozprava o rozvode?

maria1989
28. dec 2014

@mushkaa rovno sa ho spýtaj, či to preto už medzi vami nemá zmysel, že sa sťahuje k svojej bútľavej vŕbe 😉

maria1989
28. dec 2014

@ukulela presne... žena je nervózna, je na ňu toho veľa, a muž miesto aby sa premohol, nájde si nejakú kefu, a potom to zhodí na ženu... tsss

laskavocka
28. dec 2014

@maria1989
Pretoze nove zeny vzbudzuju u zenacov vasen,vzrusenie a dobrodruzstvo po zakazanom ovoci a pre muza je to nove osviezenie ,ktore s manzelkou uz nikdy mat nebude.Stereotyp manzelstvo zabija.

mima4
28. dec 2014

@adri266
to ze chlap nezvladne u zeny blbu naladu, ci obdobie a vybuchne je OK, je to tiez len clovek, ale ak ide o niekolkomesacne ignorovaie jej potrieb a jej ako zeny na zaklade nejakej krizy, co mala... to uz je nezrelost chlapa, ci zeny (moze to byt aj opacne) na vztah, na manzelstvo...
Ano, ako pises, mozno aj kazdy druhy 😉 a tak aj vyzeraju tie vztahy, kazde druhe manzelstvo rozvedene a tie co nie su rozvedene, tak velmi vela vztahov "zo zvyku", ci kvoli detom umelo udrziavana rodina, kde deti nemaju vzor manzelstva, lasky, spolupatricnosti...

maria1989
28. dec 2014

@laskavocka to mi je jasné zlatko 😀 lenže manželia si zvyknú sľubovať vernosť 😉

mima4
28. dec 2014

@laskavocka
skutocni muzi maju rodiny, debilkovia milenky... 😉

Zrely clovek vie, ze sucastou manzelstva je, resp. aj bude urcity stereotyp... nie je na tom nic zvlastne. Netreba sledovat sex v meste, ci slovenske serialy a citat priblble zenske romany... treba sa ucit fungovat v realnom zivote, v realnych vztahoch 🙂

katkavan
28. dec 2014

@mushkaa choďte spolu niekam sami, bez dcérky... Aj na pár dni 🙂

cajka_j
28. dec 2014

@mushkaa ahoj,necitala som uplne vsetky prispevky,no podla toho,co pises ty,by som ti poradila ist do terapie aj samej. je taka teoria,ze system sa zmeni aj vtedy,ked sa zmeni iba jeho cast. na svojej kozi som spoznala,ze je to mozne. mali sme s manzelom niekolko mesiacov, ci rokov (?) trvajucu krizu,ohanal sa rozvodom, ale riesit nechcel. ja som zasa mala pocit,ze problem je viac na mojej strane,tak som nanho prestala tlacit a soa za psychologom sama. a naozaj,ako som na sebe zacala makat,muz si to vsimol a zacal na sebe makat aj on,zacali sme viac komunikovat,dokonca casom si nasiel terapeuta aj ona a 2x sme boli aj na parovom sedeni. vsetko pomohlo a naozaj sa nas vztah urovnal. zacni sama,ries,co je vtebe v suvislosti so vztahom a podla mna sa to pohne.ale asi by som mu otvorene povedala,ze ides do toho a chces veci riesit. ja som to tak urobila,povedala,ze ho nechcem stratit,ci rozviest sa,aj ked som mala pocit,ze uz nado mnou zlomil palicu. a prinieslo to svije ovocie...
drzim palce 😉