icon

Ako zvládnuť nezodpovednú sestru s vlečúcimi sa problémami?

25. jún 2026

Ahojte, píšem toto za mamku, keďže nemá účet.

Začnem tým, že ja mám už svoj vlastný život a s rodičmi ani so sestrou už cez 10 rokov nežijem. Mám snúbenca, žijem s ním.

Mám mladsiu, čerstvo 18 ročnú sestru. Tohto roku začala brigádovať, peniaze z výplaty hneď minie. Ja rozumiem, že sa chce páčiť, ale rodičia sú z nej na nervy. Nepije, nefajčí, ma frajera ale chodí domov nad ranom, či je víkend, alebo týždeň. Dovtedy nemala prísun peňazí, tak raz za cas išla na diskotéku, ale teraz je to stále. Kupuje si drahé šperky, topánky za 250€ a odmieta ich nosiť, “pretože sa zničia”. Dala si potetovat ruku, ma piercingy v tvári, samé nové oblečenie, drahšie, značkové. Stále ma nové nechty, mihalnice. Kupila si nový mobil, iPhone, hoc na Vianoce dostala taký, ktorý si sama vybrala, ale bol to Android. Teraz leží v sufliku. Rodičia sú z nej na nervy. Nevedia si rady. Ja sa im do výchovy motať nechcem, so sestrou nie je reč. Keď som u nich, väčšinou sa zavrie do izby a ťuká do mobilu. Rodičia sa aj sťažujú, že idú s ňou na nákup, stále ťuká do mobilu, počúva hlasové správy, nereaguje.

Teraz nastupuje do 3 ročníka na SŠ, na brigádu v lete odmieta chodiť. Rodičia jej zaplatili dovolenku pri mori, s tým, že im tie peniaze mala vrátiť (chce ísť s frajerom). Odchádzajú o 3 týždne a peniaze od nej nedostali (cca 1200€). Aj jej povedali, nech im vráti len polovicu, že jej prispejú, oháňa sa, že peniaze nemá, že je ich dcéru a majú ju živiť. Kontrolu nad jej účtom nemajú.

Už sú zúfalí.

Nejaké rady? Mali ste aj vy také deti, keď dostali prvé peniaze z brigady? Alebo je to len puberta?

Mamina si bude čítať Vaše rady. Ďakujeme

anonym_cc6493
25. jún 2026

@anonym_autor hm,ako mame 18 rocnej dcery mi to pride cele divne a cez ciaru. A s vychovou sa neda radit na par riadkov..

anonym_fbeef4
25. jún 2026
@anonym_autor

Osobne si nemyslím, že by tie peniaze mala odniekal inam - robila by niečo. Skôr si myslím, že ak jej pípne možno 500€ na účet, tak proste tie peniaze utratí bez rozmýšľania.

Len proste rodičov nervuje, aká je. Stále si robila po svojom a mala vlastnú hlavu, ale bola iná, po 18ske ako keby úplná zmena v správaní. Voci rodičom hlavne, alebo starým rodičom. Chodila ku starým rodičom vždy rada, ale tých pár mesiacov odkedy ma 18, zdvihne telefón, vykričí na nich, vynadá a koniec. Kedysi sa aj sama zdvihla, že ide na vlak s kamarátkou a ide prespať ku starej mame, keďže mamka je s ňou v kontakte a stará mama používa sociálne siete, tak stále im posielala fotky (oberali čerešne, kúpali sa v bazéne…). Ako keby po 18 sa zmenila celá jej osobnosť

@anonym_autor niektoré decká majú takúto besnú pubertu, hormóny im trieskajú do hlavy. Ale je na rodičoch to korigovať, ale treba skôr, nie v 18-tich. Ja keď som videla, že jedno decko je rozšafné, minie aj to, čo nemá, tak som ho prinútila brigádovať, aby vedel, odkiaľ peniaze sú. Druhé decko šetrné, skromné, toto decko žiadne lekcie takéhoto rázu nepotrebovalo. Aj v jednej rodine treba šiť výchovné postupy na mieru, lebo tie deti nie sú rovnaké. Ja radím tvojim rodičom pritvrdiť a dať pevné pravidlá.

autor
25. jún 2026
@anonym_fbeef4

@anonym_autor niektoré decká majú takúto besnú pubertu, hormóny im trieskajú do hlavy. Ale je na rodičoch to korigovať, ale treba skôr, nie v 18-tich. Ja keď som videla, že jedno decko je rozšafné, minie aj to, čo nemá, tak som ho prinútila brigádovať, aby vedel, odkiaľ peniaze sú. Druhé decko šetrné, skromné, toto decko žiadne lekcie takéhoto rázu nepotrebovalo. Aj v jednej rodine treba šiť výchovné postupy na mieru, lebo tie deti nie sú rovnaké. Ja radím tvojim rodičom pritvrdiť a dať pevné pravidlá.

@anonym_fbeef4 naša sa dosť baví so sesternicou - 16rocnou. Ta je v podstate rovnaká ako moja sestra, akurát nebrigaduje, len praxuje počas školy. Ale ja sa s tou rodinou vôbec nestretávam.

Ako som opäť písala; sestra taká vôbec nebola, akurát po dovŕšení 18sky je ako vymenená

autor
25. jún 2026

Každopádne, ďakujeme krásne za rady, ceníme si to. Pekný deň!

anonym_fe0e2e
25. jún 2026

Ucit ju financnej gramtonosti:
Vysvetlit jej kolko co v domacnosti stoji - mesacne poplatky jej vysvetlit.
Nechat ju naplanovat nakup na vikend pre rodinu a nechat ju ist samu nakupit - moze s nou ist mama/otec ako sprievod, ale dat jej to ako velku ulohu - ten plan, nakup - zaplati mama/otec, ale nech vidi, kolko nakup stoji, kolko casu to stoji naplanovat, zrealizovat.
Ukazat jej, ze ak by raz mala s frajerom podnajom, kolko ju to bude stat - pozrite si stranku reality.sk. Znovu jej vysvetlit a ukazat, ze ci su to uz zariadene byty, ci su tam zaratane energie, kolko ich asi bude stat mesacne jedlo a teda kolko musia kazdy mediac zarobit.
Vysvetlit na priklade rodicov kolko dlho na dovolenku sporia oni, kolko % to je z ich prijmu, ako dlho na zaplatenie dovolenky pracuju a preco teda nebudu tak bezhlavo minat.
Vysvetlit jej, preco si nema kupovat veci prevysujuce jej rozpocet, preco nema robit dlhy, dat pozor aby nerobila dlhy.
Neviem na aku skolu chodi, o akom zamestnani sniva - ale vziat ju na stranku Profesia.sk - najst tam ten typ zamestnania a ukazat jej, aky plat moze ocakavat - dat ho do porovnania s tym, kolko stoja najmy, jedlo na mesiac a podobne.

Je to len obdobie - ma sa tie financie naucit pochopit.
Moze mat pocit, ze si konecne moze dopriat, ale neznamena to, ze maju nieco na doterajsom zivote menit rodicia - zrazu jej platit dovolenky s frajerom a tak... Nie, musia tvrdo nastavovat hranice a tak ju ucit. Mas toto - je to funkcne, nepotrebujes teraz nove, na ine nemame dost financii. Lebo ak vsetko teraz minieme a nahodou sa pokazi chladnicka, pracka, auto, nebudeme si mat za co kupit novu. Ak chces, vysvetlim ti ako hospodarime, ako sporime, kolko a preco to nejde mat vsetko...

Nebudu to lahke rozhovory, asi z jej strany budu plne odporu, vzdoru, papulovania, nezaujmu, ale to je asi rodicovska rola, ustat to. Nerozmaznat, ale pustit do zivota pripraveneho cloveka. Tak ako pre nu je ta situacia nova, aj pre rodicov je a musia sa obrusit tie ostre hrany, nastavit pravidla.

Inak ale zaujalo ma, ze takym zvlastnym sposobom pises o svojej sestre, s takym chladnym odstupom, akoby s nou nemas ziadny vztah, medzi vami je velky vekovy rozdiel? A tiez pises tak, akoby nepoznas svjich rodicov - k tebe sa chovali nejako inak? Davali ti vreckove a pod.? Aj o tej starej mame pises iba v suvislosti so sestrou, ty k nej chodis/nechodis? Akoby sa ta tvoji rodicia, sestra a stara mama netykali, akoby si sa iba kdesi zdaleka na to pozerala, mozno si odstahovana niekde daleko, neviem... ale daco je na tom take zvlastne.

anonym_fbeef4
25. jún 2026
@anonym_autor

@anonym_fbeef4 naša sa dosť baví so sesternicou - 16rocnou. Ta je v podstate rovnaká ako moja sestra, akurát nebrigaduje, len praxuje počas školy. Ale ja sa s tou rodinou vôbec nestretávam.

Ako som opäť písala; sestra taká vôbec nebola, akurát po dovŕšení 18sky je ako vymenená

@anonym_autor tak nevieš aké tam boli náznaky, 10 rokov doma už nežiješ, vystrkovať rožky mohla už skôr, len to nebolo také okaté. Každopádne, pritvrdiť treba, dať hranice, mladá si myslí, že má 18 a je veľká žena a dospeláčka a môže si robiť čo chce. Áno, môže si robiť čo chce, ale za svoje. Rodičia nech sa odosobnia a dávajú dospeláčke lekcie, s láskou, ale s pevnými hranicami.

anonym_6a3342
25. jún 2026
@anonym_autor

Osobne si nemyslím, že by tie peniaze mala odniekal inam - robila by niečo. Skôr si myslím, že ak jej pípne možno 500€ na účet, tak proste tie peniaze utratí bez rozmýšľania.

Len proste rodičov nervuje, aká je. Stále si robila po svojom a mala vlastnú hlavu, ale bola iná, po 18ske ako keby úplná zmena v správaní. Voci rodičom hlavne, alebo starým rodičom. Chodila ku starým rodičom vždy rada, ale tých pár mesiacov odkedy ma 18, zdvihne telefón, vykričí na nich, vynadá a koniec. Kedysi sa aj sama zdvihla, že ide na vlak s kamarátkou a ide prespať ku starej mame, keďže mamka je s ňou v kontakte a stará mama používa sociálne siete, tak stále im posielala fotky (oberali čerešne, kúpali sa v bazéne…). Ako keby po 18 sa zmenila celá jej osobnosť

@anonym_autor no, lenze "cinknut 500 eur" ked baba ma brigadovat len popri strednej skole... a v nejakom butiku (tu sa zeny stazuju, ze ked robia predavacky, zarobia prd makovy a mladej by dali za zopar odrobenych hodin 5kilo)... no, ved snad ju nenajdete na OF...

autor
25. jún 2026
@anonym_fe0e2e

Ucit ju financnej gramtonosti:
Vysvetlit jej kolko co v domacnosti stoji - mesacne poplatky jej vysvetlit.
Nechat ju naplanovat nakup na vikend pre rodinu a nechat ju ist samu nakupit - moze s nou ist mama/otec ako sprievod, ale dat jej to ako velku ulohu - ten plan, nakup - zaplati mama/otec, ale nech vidi, kolko nakup stoji, kolko casu to stoji naplanovat, zrealizovat.
Ukazat jej, ze ak by raz mala s frajerom podnajom, kolko ju to bude stat - pozrite si stranku reality.sk. Znovu jej vysvetlit a ukazat, ze ci su to uz zariadene byty, ci su tam zaratane energie, kolko ich asi bude stat mesacne jedlo a teda kolko musia kazdy mediac zarobit.
Vysvetlit na priklade rodicov kolko dlho na dovolenku sporia oni, kolko % to je z ich prijmu, ako dlho na zaplatenie dovolenky pracuju a preco teda nebudu tak bezhlavo minat.
Vysvetlit jej, preco si nema kupovat veci prevysujuce jej rozpocet, preco nema robit dlhy, dat pozor aby nerobila dlhy.
Neviem na aku skolu chodi, o akom zamestnani sniva - ale vziat ju na stranku Profesia.sk - najst tam ten typ zamestnania a ukazat jej, aky plat moze ocakavat - dat ho do porovnania s tym, kolko stoja najmy, jedlo na mesiac a podobne.

Je to len obdobie - ma sa tie financie naucit pochopit.
Moze mat pocit, ze si konecne moze dopriat, ale neznamena to, ze maju nieco na doterajsom zivote menit rodicia - zrazu jej platit dovolenky s frajerom a tak... Nie, musia tvrdo nastavovat hranice a tak ju ucit. Mas toto - je to funkcne, nepotrebujes teraz nove, na ine nemame dost financii. Lebo ak vsetko teraz minieme a nahodou sa pokazi chladnicka, pracka, auto, nebudeme si mat za co kupit novu. Ak chces, vysvetlim ti ako hospodarime, ako sporime, kolko a preco to nejde mat vsetko...

Nebudu to lahke rozhovory, asi z jej strany budu plne odporu, vzdoru, papulovania, nezaujmu, ale to je asi rodicovska rola, ustat to. Nerozmaznat, ale pustit do zivota pripraveneho cloveka. Tak ako pre nu je ta situacia nova, aj pre rodicov je a musia sa obrusit tie ostre hrany, nastavit pravidla.

Inak ale zaujalo ma, ze takym zvlastnym sposobom pises o svojej sestre, s takym chladnym odstupom, akoby s nou nemas ziadny vztah, medzi vami je velky vekovy rozdiel? A tiez pises tak, akoby nepoznas svjich rodicov - k tebe sa chovali nejako inak? Davali ti vreckove a pod.? Aj o tej starej mame pises iba v suvislosti so sestrou, ty k nej chodis/nechodis? Akoby sa ta tvoji rodicia, sestra a stara mama netykali, akoby si sa iba kdesi zdaleka na to pozerala, mozno si odstahovana niekde daleko, neviem... ale daco je na tom take zvlastne.

@anonym_fe0e2e mame medzi sebou 11 rokov rozdiel. Ja som nemala nejakú pubertu, bola som bláznivá, ale ja som nikdy ani doteraz netúžim po nejakých veľkých veciach, môj plán bol vyštudovať VŠ a odsťahovať sa, čo sa mi aj v priebehu VŠ splnilo. Ja som brigádovala od 16stich a dosť cestovala. Ja som napríklad vreckové tiež nedostavala, len mi prispievali, tak, ako sestre, čo som písala. (Narodeniny, do mesta s kamarátmi atd). So sestrou si nemáme čo povedat, ja pracujem, mám svoj život, nemáme ani len spoločne záujmy. Sem-tam keď bola mladšia sme zvykli chodiť spoločne bicyklovať (keď som žila u rodičov) ale vtedy bola veľmi malička. Ja ku starým rodičom chodím, keď mám cas, ale to je také že raz mesačne, max. 2x. Žijú úplne iným smerom ako moji rodičia. 🙂 ale v kontakte sme každý deň, aspoň tie typické veci, že ako im je

Každopádne máte pravdu, ďakujeme 🙂

avatar
betulinka1
25. jún 2026

@anonym_autor za mna dost drahy darcek na 18 tku, ze dovolenka za 1200 alebo aj ked len polovica 600€ plus vreckove na dovolenku. Ja by som jej dala do obalky 200€ k narodkam a na dovolenku isla ja s muzom. Taketo spravanie nie je hodné benefitov. Vreckove vy dostala na jun 150€ a na august 150€ s tym, ze stavu na doma. Vybavene. Nadstandardne benefity maju mat iba deti co sa vedia spravat. Ostatne maju za mna smolu. A este by som si posadila k informacii o dovolenke aj frajera k tomu. Za mna, ak sa dobre uci, doma pomoze, slusne sa sprava k rodicom, tak v pohode nech si užíva leto a chodi sa domov len vyspať. Ma 18 rokov. Ale ak je to flakacka, co doma nepomoze, je drzá, tak sorry moja, ako ty ku mne, tak ja k tebe.

autor
25. jún 2026
@anonym_6a3342

@anonym_autor no, lenze "cinknut 500 eur" ked baba ma brigadovat len popri strednej skole... a v nejakom butiku (tu sa zeny stazuju, ze ked robia predavacky, zarobia prd makovy a mladej by dali za zopar odrobenych hodin 5kilo)... no, ved snad ju nenajdete na OF...

@anonym_6a3342 v dnešnej dobe je už 5€-6€ na hodinu, príplatky, víkendy, nočné a neviem čo všetko. Bol to len príklad, že 500€. Netuším ako často a na ako dlho chodí na brigádu 🙂 ja som brigádovala v časoch kedy bolo 3€/h luxus 😁

Každopádne ďakujeme. Dúfajme, že ma rozum. Očividne sa s ňou aj voči nezáujmu porozpravam s ňou aj ja, keď prídem ku rodičom

anonym_85414a
25. jún 2026
@anonym_autor

Osobne si nemyslím, že by tie peniaze mala odniekal inam - robila by niečo. Skôr si myslím, že ak jej pípne možno 500€ na účet, tak proste tie peniaze utratí bez rozmýšľania.

Len proste rodičov nervuje, aká je. Stále si robila po svojom a mala vlastnú hlavu, ale bola iná, po 18ske ako keby úplná zmena v správaní. Voci rodičom hlavne, alebo starým rodičom. Chodila ku starým rodičom vždy rada, ale tých pár mesiacov odkedy ma 18, zdvihne telefón, vykričí na nich, vynadá a koniec. Kedysi sa aj sama zdvihla, že ide na vlak s kamarátkou a ide prespať ku starej mame, keďže mamka je s ňou v kontakte a stará mama používa sociálne siete, tak stále im posielala fotky (oberali čerešne, kúpali sa v bazéne…). Ako keby po 18 sa zmenila celá jej osobnosť

@anonym_autor Ako keby po 18 sa zmenila celá jej osobnosť

drogy,prostitúcia,porno

anonym_6a3342
25. jún 2026
@anonym_autor

@anonym_6a3342 v dnešnej dobe je už 5€-6€ na hodinu, príplatky, víkendy, nočné a neviem čo všetko. Bol to len príklad, že 500€. Netuším ako často a na ako dlho chodí na brigádu 🙂 ja som brigádovala v časoch kedy bolo 3€/h luxus 😁

Každopádne ďakujeme. Dúfajme, že ma rozum. Očividne sa s ňou aj voči nezáujmu porozpravam s ňou aj ja, keď prídem ku rodičom

@anonym_autor ja rozumiem... ale chapes... cez den je v skole (asi)... od 8-15 dajme tomu... a potom 500/5 je 100 (hodin)... a to v cistom... just saying... nechytam za slovicka... len teda ze ma na Iphone a hento a tamto... takze asi tych 500 bude realnych...

anonym_4c3b88
25. jún 2026

Ahoj, ale ved to je jednoduche. Stornujem drahu dovolenku ktoru si nezasluzi a nepojde nikam. Aj keby som o cast penazi mala prist. Nevie sa zmestit do koze? Akoze hranice nic? Ako inak jej chcu rodicia dat na vedomie, ze jej spravanie ma svoje nasledky? No urcite tak, ze si pojde s frajerom 18tka dovolenkovat za ich peniaze. To urcite 🙄
Cize "nevedia co s nou" je sice pekne vyplakavat, ale urobit nejake razne kroky voci tomu, to uz nie. Nuz tak nech neurobia, a bude este horsie. Dievcinke to evidentne skodi. A v 4taku na SS ked to takto bude pokracovat mozu riesit to, ze ju budu potrebovat "vyhodit z domu" - lebo jej spravanie bude este horsie, nuz, ale uz nebude ich skolopovinna... Situaciu nezavidim, tiez mam o 12r mladsiu sestru doma byvajucu v cca jej veku a tiez skusala odtial potial, ale tak, na to su tam rodicia...

autor
25. jún 2026
@anonym_85414a

@anonym_autor Ako keby po 18 sa zmenila celá jej osobnosť

drogy,prostitúcia,porno

@anonym_6a3342 áno, ja rozumiem. Ďakujem
@anonym_85414a toho sa presne aj my bojíme, či nelieta v niečom, alebo si nenašla nejakú zlu partiu… keďže čo počúvam a citam, aj to robí veľa. No dúfajme, že v ničom nelieta. Mamina tomu úprimne neverí, ale potrebuje to rozhovor

avatar
januska12323
25. jún 2026

@anonym_autor odpoviem bez čítania komentárov. Rodičia sa neskoro zobudili, vychovávať dosplého človeka je už neskoro. Rozmaznali ju a teraz nesú následky. Načo jej vôbec platili dovolenku s frajerom? Keď je dosť stará na dovolenku bez rodičov mala si ju aj zaplatiť. Svoje vlastné peniaze si môže míňať na čo chce. Rodičia sú síce povinní ju živiť ale to neznamená, že majú platiť každý rozmar. Mali by jej dať ultimátum, začne doma prispievať alebo si môže hľadať vlastné bývanie a bude dostávať výživné, to sa dá aj keď ešte študuje.

anonym_4fcc5c
25. jún 2026

No ja neviem, podla mna normalna pubertiacka - co robi s peniazmi z brigady je jej vec, aj ja som ich oplieskavala na handry a somariny.
Ohladom dovolenky musia rodicia urcit hranice - ak nevrati dohodnutu ciastku, treba nejaky trest, nema vreckove, z ktoreho by jej to strhli?
Nepoznam vasu situaciu deatilne a z toho co pises mne pride, ze dramatizujete aj ty aj rodicia tu jej pubertu velmi. Boli asi z teba a tvojej puberty zvyknuti na poslusnu panacku a teraz su akoze sokovani, ze kazdy sme ini a maju teraz tvrdohlavejsi kusok.
Ze jej treba ist prikladom vo financnej gramotnosti a sebestacnosti to samozrejme podporujem. Zaroven chapem ze je tretiacka ci stvrtacka na strednej - co tu vobec pisu komentujuci, ze ma tretiacka na strednej prispievat na domacnost inak nech si hlada ubytovanie? Ste normalni vobec?? Vyhadzovat z domu stredoskolacku, lebo rozhadzuje peniaze z brigady na oblecenie??
Uz len jedna poznamka - ak s nou takto plieska puberta, vyhrazackami a zakazmi a pod si rodicia dvere k nej este viac uzatvoria. Chodit na parties, tukat do mobilu, byt uzavretejsia a pretacat ocami- klasicka puberta. Uz led dufat, ze doteraz do zasiali len to dobre a prejde to hned ako sklusni hormon

anonym_fbeef4
25. jún 2026
@januska12323

@anonym_autor odpoviem bez čítania komentárov. Rodičia sa neskoro zobudili, vychovávať dosplého človeka je už neskoro. Rozmaznali ju a teraz nesú následky. Načo jej vôbec platili dovolenku s frajerom? Keď je dosť stará na dovolenku bez rodičov mala si ju aj zaplatiť. Svoje vlastné peniaze si môže míňať na čo chce. Rodičia sú síce povinní ju živiť ale to neznamená, že majú platiť každý rozmar. Mali by jej dať ultimátum, začne doma prispievať alebo si môže hľadať vlastné bývanie a bude dostávať výživné, to sa dá aj keď ešte študuje.

@januska12323 ty si doma prispievala ako stredoskolacka? To vazne?🧐

anonym_0d72cb
25. jún 2026

@anonym_autor a načo jej platili dovolenku? Mala si zaplatiť sama. Všetko je o nastavení hraníc a limitov, hoci má 18. Pokial býva doma a zivite ju vy, jednoducho sa prispôsobí. Pokial nie, môže ísť. Dala by som jej vyzivne a môže si žiť ako chce.

anonym_4ab003
25. jún 2026

O chvilu bude na on.yfa.. brigádovať ked je taká na peniaze
Zodpovednosť je stále zodpovednosť a keďže je dospelá,tak nieže vtedy upustat ale vtedy očakávať aby sa ako dospelá správala
A ked nie,tak by som s nou jednala ako s dieťaťom

avatar
komir63
25. jún 2026
@rozculena

@anonym_autor to je aká "brigáda",keď tak veľa zarobí? To ako stíha popri škole?

@rozculena No normálne. Moje netere (33 a 35 rokov) už ako stredoškoláčky brigádovali v Mc Donalde, o vysokej škole ani nehovorím. Mali vždy vlastné peniaze, takže rodičia riešili len najnutnejšie veci čo sa financií týkalo.

anonym_0d72cb
25. jún 2026
@anonym_4c3b88

Ahoj, ale ved to je jednoduche. Stornujem drahu dovolenku ktoru si nezasluzi a nepojde nikam. Aj keby som o cast penazi mala prist. Nevie sa zmestit do koze? Akoze hranice nic? Ako inak jej chcu rodicia dat na vedomie, ze jej spravanie ma svoje nasledky? No urcite tak, ze si pojde s frajerom 18tka dovolenkovat za ich peniaze. To urcite 🙄
Cize "nevedia co s nou" je sice pekne vyplakavat, ale urobit nejake razne kroky voci tomu, to uz nie. Nuz tak nech neurobia, a bude este horsie. Dievcinke to evidentne skodi. A v 4taku na SS ked to takto bude pokracovat mozu riesit to, ze ju budu potrebovat "vyhodit z domu" - lebo jej spravanie bude este horsie, nuz, ale uz nebude ich skolopovinna... Situaciu nezavidim, tiez mam o 12r mladsiu sestru doma byvajucu v cca jej veku a tiez skusala odtial potial, ale tak, na to su tam rodicia...

@anonym_4c3b88 súhlas s tebou. Sa divím, ze si nechaju takto skákať po hlave. Oni na dovolenku nemajú, ale dceruska sa bude pretrcat s nabijakom. No asi ťažko

avatar
marci9
25. jún 2026

Rodičia sú na ňu príliš mäkkí, to je hlavný problém. Keď chcela ísť na dovolenku, mala si ju zaplatiť sama. Je dospelá, mala by im prispievať na byt, stravu, oblečenie by si už mala kupovať sama. Peňazí na to má zjavne dosť.

anonym_8a2ec7
25. jún 2026
@anonym_6a3342

@anonym_autor no, lenze "cinknut 500 eur" ked baba ma brigadovat len popri strednej skole... a v nejakom butiku (tu sa zeny stazuju, ze ked robia predavacky, zarobia prd makovy a mladej by dali za zopar odrobenych hodin 5kilo)... no, ved snad ju nenajdete na OF...

@anonym_6a3342 kedze "potrebovala viac dat"...🫣🙄😬

anonym_8a2ec7
25. jún 2026

No, ja som ako mama po materskej/rodicovskej v roku 2019, robila na polovicny uvazok, praca si vyzadovala aj tych 6 hodin, ak ratam cisty cas aj s cestovanim, zarobila som polovicu z minimalky. Keby som dnes robila na polovicny z minimalky, tak mam 383, ci tak nejak v cistom. Kde a za aky cas zarobi 500+ len na brigade, aby vobec stihala skolu? Keby aj nerobila akoze za minimalku, ale viac, tak mi to nevychadza potom "casovo". A vracia sa domov nadranom...no, ja pochybujem o tom butiku tiez...len uvazujem "nahlas"...

avatar
kacena4
25. jún 2026

ahoj, ja mam 2deti po 18stke. prve peniaze z brigady deti "oplieskali" ako chceli neriesila som, po pravde syn nebrigaduje pocas skoly, kym to vieme utiahnut neriesim, dcera ano, ale preto ze chce mat vyssie vydavky. chapem. maju stanovenu mesacnu sumu co im posielame my. minu maju smolu. musia pockat do dalsieho mesiaca. je potrebne aby sa naucila hospodarit s peniazmi. neriešila by som za čo mina svoje peniaze ak nepýta od rodicov viac. rodičia by so s ňou mali sadnut a nastavit pravidla aj v ramci financii. dovolenky by som dietatu zaplatila ako rodič kedze nezaraba. ak by bola drahsia akebo ak ste sa vopred dohodli ze časť preplatí "donutit" ju splacat po castiach. ale vsetko je to o komunikacii medzi nimi v klude a pohode, hladat kompromisy, neriesit to vo vypätej situacii. držte sa

anonym_793b4e
25. jún 2026

Typická pipka ktorú svrbí pipka a nevie čo so sebou. Ak v 20tke neskončí s deckom tak môžete byť ešte radi. Na výchovu je žiaľ neskoro, jedine čo pomôže je tvrdý režim a keď nie tak hybaj het z domu.

anonym_fe0e2e
25. jún 2026

Ak je z BA teoreticky vie najst taku brigadu - 20 hod tyzdenne - ako brigadnik v obchodoch v nakupaku, kde ponukaju cca 500-600 Eur za to. Ale pracuju tie baby vikendy a vecery. Mozno ak predava v butiku, moze mat dohodnute provizie z predaja, a to jej moze zlepsit prijem. Je motivovana aktivnejsie ponukat kupujucim. A mozno ak predava prave v nejakom znackovom butiku - ak chces s vlkmi zit, musis s vlkmi vyt. Lebo Diabol nosi Pradu predsa 🙂

avatar
svetlonos
25. jún 2026

@anonym_autor
Značkové handry. Predražený telefón atď z brigády popri škole ako predavačka v butiku? Jasne a ja sa v noci mením na draka... . Možno má pár grošov v luxusnom butiku, ehmmm ... Keď som v 28 veľmi dobre vyzerajúca chcela pracovať v luxusnom butiku, pýtala sa ma majiteľka, či mám prax v tomto. No nemala, bola som v kancelárii predtým. Povedala, že žiaľ, ona má luxusné oblečenie a treba vedieť predať. Teda typologiou postavy, farby k pleti atď. A tu do luxusného podniku s oblečením pokojne zamestnajú brigádnickú zo strednej školy, dobre no. A keby aj, tam má pár korún a keďže chodí domov ráno, vie len Boh, čo je jej reálna "brigáda". Do toho butiku nech mama alebo ty pošlú kamošky, ktoré ségra nepozná a pozrú ju tam slečnu.

anonym_9d546a
25. jún 2026

máme také doma podobné.
Jedna má 18 r, ide do 4 r na sš, ale brigádovať v lete ani náhodou. E má len tie ktoré jej dávame my - 10e/týždeň. Do mobilu hľadí do nemoty.
Druhá je vš, v lete ide na brigádu, tiež čumí do mobilu, s kámoškami chcela ísť na nejaký výlet na tri dni - nepustili sme ju. Škola jej vyplatila štip. 2,5 tisíc e - neuvideli sme ani cent. Kupuje blbosti kým sú eurá.

anonym_9d546a
25. jún 2026
@anonym_793b4e

Typická pipka ktorú svrbí pipka a nevie čo so sebou. Ak v 20tke neskončí s deckom tak môžete byť ešte radi. Na výchovu je žiaľ neskoro, jedine čo pomôže je tvrdý režim a keď nie tak hybaj het z domu.

@anonym_793b4e prvá veta ma pobavila.
ono je to tak, ak aj vychovávaš prísne - je pravda že decko sa ťa bojí, ale príde istý vek a dieťa sa robí čo chce tak či tak.
ak to nie je v 20tke, tak určite to je v 25tke. Vyblázniť sa musí každý.