Aký je váš jazyk lásky a jazyk lásky vášho manžela?

igiana
4. feb 2012

Ahojte. Inšpirovala som sa knihou Garyho Chapmana - Päť jazykov lásky. Pre tých, ktorí ju nečítali - autor hovorí o piatich základných jazykoch lásky, ktoré sú kľúčové pre to, aby sa náš vzťah s druhým človekom stal vzťahom obohacujúcim a harmonickým. Ľudia hovoria rôznymi jazykmi lásky. Až keď sa naučíme hovoriť jazykom lásky toho druhého, bude cítiť, že je nami milovaný. Náš jazyk lásky sa nemusí zhodovať s tým manželovým a potom môžu vznikať konflikty a nedorozumenia. Napr. primárnym jazykom lásky vášho manžela môžu byť skutky služby - cíti, že ho milujete, keď mu ráno upravíte posteľ a pod. On pravidelne umýva riad, lebo si myslí, že tak budete cítiť, že vás miluje. Ale vašim primárnym jazykom lásky je jazyk darov, keď vás manžel zahrňuje drobnými maličkosťami. No a váš manžel vám už dlhšiu dobu nič nedaroval, a tak sa môžete cítiť nemilovaná. Vy mu pravidelne kúpite nejakú drobnosť, ale pre neho to skoro nič neznamená...atď.

Môžeme hovoriť týmito základnými jazykmi:

1. slovami uistenia, ktorými oceníme hodnotu toho druhého
2. pozornosťou, kedy sa dokážeme vcítiť do vnútorného prežívania druhého a vyjadriť svoju duševnú blízkosť
3. jazykom darov, kedy druhého zahrňujeme drobnými maličkosťami, ktoré ho potešia
4. skutky služby, kedy druhého obklopíme praktickou starostlivosťou
5. fyzickým kontaktom, ktorým môžeme vyjadriť svoju fyzickú blízkosť a nehu

majka1981
4. feb 2012

@igiana neviem si presne predstavit toto v praxe, mozes nam dat neake priklady ?
daj najlepsie priklad pre vsetky jazyky, ako by sa malo hovorit s dietatom. dakujeme 🙂

teddynko
4. feb 2012

Jééj, ja som teraz začala čítať túto knihu, potom poviem názor..

igiana
autor
4. feb 2012

@majka1981 je ak kniha Deti a 5 jazykov lasky, tam je to najlepsie opisane 😉

majka1981
4. feb 2012

@igiana daj priklad, prosim, neviem si nic predstavit

macamac
4. feb 2012

@majka1981 no-ja to chápem takto:
napr. muž uprace,navarí,....ale nehorí ti "ľúbim ťa", lebo preňho sú tieto skutky vyjadrením citov k tebe. ako-nie verbálne,ale neverbálne-činmi 😉
myslím,že veľa chlapov takto "komunikuje" 😀 😉
ony menej hovoria a viac konajú 😉

to len jeden príklad 🙂

lili_mia
4. feb 2012

presne tak, chlap to vyjadruje pozornosťami a skutkami, nakoniec je to aj fyzický kontakt, kedy pri milovaní prejavíme všetko, čo v nás je a doslova sa dve telá spoja do jedného .. aspoň ja som to tak cítila, boli sme ako dve hliny, ktoré sa premiesili, vnorila jedna zmes do druhej

lili_mia
4. feb 2012

@lili_mia máte niekto túto knihu v pc?

igiana
autor
4. feb 2012

@majka1981 macamac to celkom dobre vystihla.
Napr. taky priklad, ze zena muzovi, ktory od rana do vecera pracuje, vycita, ze " ty ma nemilujes", lebo sa s nou muz neposadi a nerozpravaju sa napr.15 minut denne o tom, co ona preziva. A muz jej na to povie, ze ved ci to ona nevidi ako ju miluje, ked maka cely den. On nevidi, ze jej jazykom lasky je pozornost.

On sa nepotrebuje tolko rozpravat, kedze jeho primarnym jazykom lasky su skutky sluzby. Keby mu ona neuvarila veceru, tak by jej povedal, ze ma pocit, ze ho nemiluje.

cmulinko
4. feb 2012

@igiana knihu som dostala ako darcek...precitala som si ju,ale mne konkretne nic nove nedokazala dat...kto pozna svoju polovicku,tak aj v praxi velmi dobre vie co na neho funguje...presnejsie a troska s humorom opisane..ja viem,kde ma moj manzel bod ''G '' aj v kazdodennom zivote 😀 a viem ako moj manzel funguje a s cim mi prejavuje svoju lasku a nikdy som od neho nechcela prejavy a vyznania,ktore by boli len vynutene a pre manzela neprirodzene.Chvala Bohu u nas umytie riadu neznamena,ze ma miluje..znamena to,ze dojedol a ako velky chlap vie,ze si ma po sebe upratat 😀

majka1981
4. feb 2012

aha uz si to viem lepsie predstavit

cicimotinka
4. feb 2012

Ja som čítala Deti a 5 jazykov lásky, ale veru ďalší diel nečítam... nezaujalo ma to... život je o niečom inom, niekedy mi dobre padne, keď umyje riady, niekedy že sa vykašle na riady a posadíme sa spolu a pokecáme... proste podľa situácie a nie podľa nejakých "tabuliek"

komisakpd
4. feb 2012

@igiana si veriaca?

igiana
autor
4. feb 2012

@cmulinko mnohym ta kniha pomoze, lebo nie vzdy je vo vztahu vsetko take jasne a mnohi maju prave s tymto problem
vies, len nas je doma 7, tak toho riadu je za cely den vyse hlavy 😉

igiana
autor
4. feb 2012

@komisakpd ano, preco?

komisakpd
4. feb 2012

@igiana kvoli knihe..podla mna je super..akurat cakam kym ju manzel docita a chceme o tom pokecat :D

lenka311
4. feb 2012

@igiana Prečítaj si aj Muži sú z Marsu a Ženy z Venuše. Má to celkovo asi 5dielov... To je tiež výborná kniha o rozdieloch medzi mužom a ženou....
A keď som sa ja rozhodla nechať si malú aj napriek jeho nesúhlasu, tak som mohla hovoriť aj 6timi jazykmi lásky, predsa sme sa nedohodli 😎 😎 😎
Takže teraz som sa nad tým len pousmiala... Možno keď sa niekto v mojom živote objaví, tak sa mi aj toto zíde, teraz radšej čítam knihy zamerané na výchovu malej... 😉

igiana
autor
4. feb 2012

@lenka311 to som raz davno tiez precitala, este za slobodna, ale nie vsetky veci mi tam sedeli, napr. ze muz zalezie do jaskyne a potrebuje na cas pokoj 😀 (no ale nech by sa opovazil!!! 😀 )

tak ale to uz je o inom, tieto jazyky lasky neznamenaju, ze ci presvedcim niekoho o niecom

lenka311
4. feb 2012

@igiana No ale v podstate je to pravda, nie? Aspoň u kamošky som to videla aj včera. Zaliezol pred počítať, ani sa nestaral... potom sa asi po hodinke odrazil 😉 a to je tá "jaskyňa.".. Potom z neho vyliezlo, že mal problémy v práci... Ja si myslím že tá kniha je pravdivá... My sa potrebujeme vykecať a chlapi nemajú radi veľa rečí ani tie naše tzv. citové výlevy neznášajú... No ale ja mám čo hovoriť keď som zostala nakoniec sama 😀 😀 😀

cmulinko
4. feb 2012

@igiana napisem len svoj nazor..kniha nemoze pomoct manzelom,ktory si neuvedomuju svoje rozdielne povahy a svoje rozdielne reakcie na zivotne ci manzelske kazdodenne situacie a prekazky..kniha len pise o uplne normalnych a beznych ludskych povahach a reakciach,ktore by nam pred vstupom do manzelstva mali byt uz davno jasne...bez toho,aby som svojho partnera nepoznala po tejto stranke si ani ziadne manzelstvo predstavit neviem...z mojej strany preto povazujem tuto knihu za slaby odvar a slaby pokus o akukolvek zachranu v manzelstve.kniha nam napovie nase povahy,ale nic ine okrem nasho usudku a ochoty prijat partnera takeho aky je nam ziadna kniha nedava...ani tato.darmo vieme o sebe ako fungujeme ak nie sme v nasom vnutri vysporiadani s faktom,ze nas partner je jednoducho z ineho ''cesticka'' ....a to je problem v manzelstve.....akceptovat.problem v nevedomosti rozdielnych povah je zasa velka nezodpovednost...ak do manzelstva vstupujeme bez takejto ''vedomostnej '' zakladnej vybavy.

lili_mia
4. feb 2012

@igiana ty sa nechodíš vykecávať s kamoškou? tak ako ty potrebuješ chvíľu, čas pre seba, trebárs aj bežný teplý kúpeľ, tak aj chlap potrebuje svoj priestor iba pre seba ..tým nemyslím vysedávanie v krčme, stačí ak si číta knihu, či pozrie šport bez toho, aby mu do toho kecala žena, že sa jej nevenuje

igiana
autor
4. feb 2012

@lenka311
@lili_mia chodim sa vykecavat a mm tiez s kamosom, ved ale tak to som potom aj ja chlap 😀.

igiana
autor
4. feb 2012

@cmulinko ja tu knihu beriem iba ako take obohatenie vo vztahu, nie vzdy si pred manzelstvom vsetko dokonale uvedomujeme, vacsinou vtedy vsetko super funguje, aspon si to tak myslime. Vidim ze ty si isla do manzelstva super pripravena, tak to ma tesi 🙂

lenka311
4. feb 2012

@igiana On sa tam nevykecával, on díval videá - vtipné... Len tak čumel do blba... Vlastne ako keď čumia na telku... Ozo vieš prečo chlapi milujú diaľkové ovládanie? Aby mali pocit že aspoň niečo majú v byte pod kontrolou... 😀 😀 😀 😀 😀

igiana
autor
4. feb 2012

@lenka311 mozno nechcel rusit teba a kamosku v kecani, moj sa tiez zdekuje, ked pride kamoska 😀 . Ale ved jasne, nehovorim, ze nie sme rozdielni, ale niekedy mi niektore veci prisli trochu pritiahnute.

😀

mas krasnu dcerku, dobre si sa rozhodla

cmulinko
4. feb 2012

@igiana pre mna je manzelstvo len raz a na cely zivot...da sa do takeho manzelstva ist nepripravena?niekedy viac treba citat partnera a nie knihy...nenarazam na teba,ale vseobecne....tiez rada citam,ale este mi ziadna kniha nedala viac ako priamy kontakt-rozhovor-skumanie a pozorovanie mojho manzela...to funguje na 100%,lebo kazdy mame doma ''unikat'' 😀

igiana
autor
4. feb 2012

@cmulinko Ziadneho cloveka nikdy uplne nespoznas, budes ho spoznavat a budes mat co skumat a objavovat cely zivot. To je na tom krasne.

igiana
autor
4. feb 2012

@cmulinko pytala som sa mm, ze aky je jeho primarny jazyk lasky a odpovedal: a ja ti ani neviem 😀 . My to tiez nejako tak spontanne prirodzene zijeme a vnimame, ale mnohe knihy nas nakopnu k tomu, aby sme sa pozerali na veci aj z ineho pohladu.

cmulinko
4. feb 2012

@igiana moj manzel knihy necita...nie je romantik a vobec nie je na takej ''filozofickej'' urovni ako ja...takze viem pokial siaha jeho schopnost porozumiet reci mojho kmena 😀 😀 a ak by som sa ho opytala tuto istu otazku,tak dopredu viem,ze pravdivu odpoved nedostanem...ja viem aky je jeho primarny jazyk lasky ale on by sa zasekol nad slovickom ''primarny'' 😀 😀 ...nema rad ak pouzivam '' odborne '' slova nanho 😀 😀

igiana
autor
4. feb 2012

😀 moj je zase taky knihomol a aj s nasimi detmi sa niekedy dorozumieva takou recou, ze im budem musiet kupit slovnik cudzich slov 😀 . Ja im to potom tlmocim do im zrozumitelnej podoby 😀

locko007
4. feb 2012

No neviem, ale môj manžel asi nehovorí žiadnym jazykom. V tom prípade by som mu mala asi túto knižku kúpiť. Ale čo, keď ten ju nemá čas ani prečítať. Tu pomôže asi iba nakopnúť. 😒