Aký zmysel má život?

30. júl 2021

Ahojte, premýšlali ste už nad tým na čo je dobré pracovať, študovať, snažiť sa, no skratka všetko, keď aj tak zomrieme? stale nad tým premýšlam, to že niečo vytvoríme,ostane po nas pre potomkov, to mi už potom v hrobe bude jedno,no nie.tak načo to je všetko dobre?aky je zmysel zivota?

katpox
31. júl 2021

Tak ja som veriaca, podla toho nie sme len kopq buniek pohanana dynamom,... Podla mna kazdy tu ma nejaku ulohu a je to len kratky pobyt, ano je aj cielom kazdeho tvora na zemi zanechat potomstvo, avsak zanechame aj tak po sebe nejaku stopu, no a nakolko som veriaca, smrti sa nebojim a teda ani zivota....niektori maju nazot, ze zmysel zivota nie je, tak potom nema ziadnu cenu? Skor to je nezmysel... Ono zalezi aj jak je clovek naladenzly a comu veri... Moj muz ateista sa boji smrti, ja som v tomto ohlade zas v pokoji... Uzivam si okamihy s rodinou a s dobrymi ludmi a tak to ma byt...

tululu
31. júl 2021

@slovakboy Genialne napisane.Existuju stanovene prirodne zakony,ktore veda respektuje a pracuje s nimi,pretoze su to fakty.Existuju urcite moralne zasady,ktore ma kazdy clovek v sebe,ci sa ich snazi spolocnost v akej vyrastaju potlacit alebo naopak deformovat.Ale teda myslienka dobra a zla daleko presahuje evoluciu fyzicku,ci psychicku.Ak je moralka a vedomie vecou vyvoja,dostali sme sa do bodu,kedy sa clovek pyta,aku ma jeho existencia zmysel.Tato jednoducha otazka je tak sialena,ak by clovek bol len biologicka bytost.Bola by to v podstate deviacia,kedze bilogicky zivot by si mal vystacit sam o sebe,naco by sa napriklad taky krab zamyslal nad tym,aka zmysel ma jeho zivot?A ked sa teda clovek uz tisicky rokov zamysla,zrejme to ma nejaky vyznam,zrejme je v nom nieco viac,co ho niekam taha.

Autorka,toto je len moj nazor,ze cisto fyzicky zivot v takej podobe a v takom vesmire ako existuje nema sancu existovat ako nahoda.Ak to nie je nahoda,je to zamer.Ak je tento svet zdeformovany clovekom,moze existovat "miesto" pre zivot v jeho dokonalej podobe.
V skratke,ak by zivot nemal zmysel,nezamyslala by si sa nad tym.Ak by nim bolo len prezitie,to robis,nezamyslala by sa nad tym.Ak by nim bolo sirenie genetickej informacie,nikto z rodicov by sa nad tym nezamyslal,lebo to robi.A tak dalej a tak dalej.
A teda z toho vyplyvaju 2 moznosti,jedna je,ze nazvime to Boh neexistuje a naozaj zivot je len telo bez duse,opotrebuje sa,rozsiri geneticku informaciu a zahynie,aby uvolnil miesto pokroku a potom nie je nic,ale teda clovek splnil svoju funkciu a mal by byt "spokojny".
Ak existuje nieco viac,povedzme Boh,tak do kazdeho cloveka "vlozil" nieco,co ho k sebe pritahuje.Ak existuje Boh ako dobro,existuje aj "zlo" (dualizmus sa da pozorovat vsade okolo,to aj bez nabozenskeho pohladu) a ak existuje taketo "zlo", jeho jedinym cielom je presvedcit cloveka,ze neexistuje ziadne dobro alebo ten obraz dobra pokrivit podla svojho vkusu 🙂 Ziadne zasady,ziadna moralka,ziaden zakon dobra,spravodlivost,nic,ze vsetko okolo ma sluzit cloveku a jeho "spokojnosti" akymkolvek sposobom, aby sa nemusel zamyslat,ci je nieco viac,aby si vystacil sam so sebou a zil sam pre seba.Ze neexistuje nic viac.Uzival si na 1000%,lebo bilogicke hodiny tikaju a ked cloveka presvedcis,ze tento zivot je to jedine,co ma,tak aj tie myslienky o zmysle trochu potlacis...Ci toto vie niekoho uspokojit do hlbky,neviem.
Toto je moj pohlad a ano,ja som veriaca,ale tieto veci ma zaujimaju aj z vedeckeho a filozofickeho hladiska 🙂

bennn
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suge
31. júl 2021

Vzaté úplne všeobecne, život má taký zmysel, aký mu dáš.🤗

cecilia29
31. júl 2021

Inak ...ak by sme sa zamerali na štúdium rôznych náboženstiev a starých filozofii tak by sme prišli na to že majú určite prvky spoločne. Čo je na Tom zvláštne? Že sú spoločné aj napriek tomu že jednotlivé kultúry nemali spolu kontakt a aj tak mali spoločné prvky v zmýšľaní o Božstve, o duši. Čím to je? Tým že človek tu dušu má a pamätá si na Boha , na tisícinu sekundy kým bola sním pred tým ako ju vložil do tela . Preto odjakživa ľudia hľadali a túžili po Bohu, Bohoch, filozofi hľadali odpovede na rôzne otázky o duši...(myšlienky z : Evanjelium ako mi bolo odhalené). Teraz je tých ľudí hľadajúcich omnoho menej, totiž máme pocit (zatial) že si vystačíme zrazu samy a že sme dosť mudrí a inteligentní na to aby nás niekto dokonalo prevyšoval (Boh)

bennn
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
31. júl 2021

@didaa bola som evanjelička augsburského vyznania. Presla som na ateizmus pretoze som prijala fakt, ze boh neexistuje. Je to vedecky nemozne. S vierou ako takou mam velmi dobre skusenosti, pan farar bol fantasticky a na fare som stravila velmi vela casu. Mam na to odbobie ked som bola krestanka velmi dobre spomienky. Od momentu, ze som si vobec dovolila myslienku ze boh pravdepodobne nie je, az do bodu, ze to je na 100% preslo 10 rokov. Nechala som to pozvolne dozriet. Ten finalny moment bol velky sok, a tie mesiace potom boli velmi tazke. Prijatie smrti ako konca zivota bolo asi najhorsie. Myslim ze sa tomu hovori kriza stredneho veku - uvedomenie si konca. Ja som to zazila v 29 rokoch ... bolo to hrozne. Vidim velky rozdiel v pristupe k spolocnosti a rozhodnutiam. Uz neexistuje boh da, boh vyriesi, boh spravodlivost zariadi. Staci poprosit. Teraz to musim riesit sama a postavit sa k tomu sama. Preberat zodpovednost za svoje rozhodnutia je velmi tazke. Ale to som si uvedomila az ako ateistka, ze ten pristup je iny. Byt krestankou - aspon evanjelickou je krasne. To je viera skutocne o pochopeni a stasti. Ziadne spovede, ziadne tresty - staci poziadat a bude ti odpustene, staci poprosit a bude ti dane. Ako ateistka tie rozhodnutia mam sama na sebe a podla toho pojde moj zivot.

w123
31. júl 2021

zivot sam o sebe je krasny bez ohladu na to ci ma alebo nema hlbsi zmysel, to len my ludia sme si vsetko skomplikovali a spravili si z neho jeden velky problem preto sme plny bolesti pochyb zloby a z toho podla mna vyviera aj otazka aky ma zmysel moj zivot (v takom depresivnom ponimani )keby zijeme niekde v suzneni s prirodou a kazdy den vidis okolo seba tie krasne dary co nam zivot prinasa tak by podla mna clovek take negativne myslienky ani nemal skor by bol za kazdy jeden den vdacny, ved priroda sama o sebe je krasna voda stromy vzduch zvierata vsetko to je tu pre nas ako dar ci uz nam to dal nejaky boh alebo len tak nejaka nahoda sa stala ( comu ja osobne neverim ) takze dovodov preco zit je vela, len v tom nasom malom uzavretom ludskom ponimani sa tan vyznam podla mna straca

autor
31. júl 2021

@w123 ako si na to prišla,že je to depresivne ponímanie? Čo keď to je len taká filozofická otázka kam to všetko vedie? Su dva tipy ľudí v tejto diskusii - tí ktorí ti povedia kam maš zaliezť a aký si depresívny dobre že nie zabi sa a ľudia ktorí tému pochopili, či je za tým budovaním všetkého a snaženim sa v živote aj niečo viac napriklad ta duša ide dalej,pretože to čo po tebe zostane ty už o tom potom nevieš. Nad tým sa zamýšlam, nad tým zmyslom všetkého, je to uplne normalne, lebo všetko musí byť na niečo dobre a mať zmysel, no nie?Ja si plne uvedomujem že je svet a život krásny, však ani netvrdím že nieje,alebo že by som bola nejaka zlostná..si to niekde zahliadla? Asi každý vidí, to čo chce vidieť.

tululu
31. júl 2021

@kittykat22 Tvoja viera alebo ateizmus je samozrejme tvoje rozhodnutie,ale povedat,ze Boh neexistuje,lebo je to vedecky nemozne je podla mna odvazne.Ja si myslim,ze to veda nedokaze ani vyvratit,ani potvrdit,ze je to proste mimo jej moznosti,ale to je moj nazor 🙂

kittykat22
31. júl 2021

@tululu samozrejme ze to ide dokazat. Teoria evolucie ti nic nehovori? Fakt si myslis ze niekto niekomu zobral rebro a stvoril druheho cloveka? 🙄 Boh neexistuje. A je mozne. A je to fakt. Z toho co pises vidim, ze mas strach len nieco take vyslovit - co chapem, pretoze som na tom bola kedysi rovnako. Uzivaj si vyhody krestanstva ked ti to vyhovuje a neries to.

miskaska
31. júl 2021

Prežiť každý deň a nejak si to prežívanie aj spríjemniť a užiť. Hlbší zmysel života nehľadám.

cecilia29
31. júl 2021

@kittykat22 veda nemá odpoveď na všetko. Čo vedela veda pred 100 rokmi? Ako boli pozadu. A tak si mysleli že dosiahli veľa. Čo bude vedieť veda o ďalších 100 rokov? Naše znalosti budí pre nich len elementárne a budú úplne niekde inde. Veda neskutočne napreduje. Ale Boha aj tak nikdy nedosiahne. Lebo ak je to najinteligentnejsia Dokonalosť ktorá toto všetko naplánovala tak ako je a je aj Nekonečnosť tak toto skutočne žiaden človek nedá. A preto mnoho mnoho vedcov je veriacich

kittykat22
31. júl 2021

@cecilia29 boh neexistuje. Hnaci motor pre vieru, je pre pocit, ze je posmrtny zivot. Ludia sa smrti boja, odmietaju priznat ze je to koniec. A preto existuje budha, krisna, alah a boh ktory sa uznava u nas. Kazdy je ten spravny a jediny a kazdy vas spasi. Pozri sa na to zo sirsej perspektivy. Kde su vsetci bohovia? Lietaju na mrakoch a debatuju o pocasi? Ved to je nezmysel.

cecilia29
31. júl 2021

@kittykat22 Stary Zákon vtedy písaný pre Židov je písaný aj v predobrazoch . Nie nebolo to 7 dní, mohlo to byť aj 7 miliárd rokov. Lebo Boh všetko usporiadal logicky a všetko sa riadi zákonitosťami ktoré určil on. Veľký tresk a chaos ktoré boli na začiatku mohli usporiadať svet do starej dokonalosti a rovnováhy? A všetko čo bolo bolo v rovnovahe. Prakticky rovnováhu ako jediný narušuje človek - ktorý není na úrovni zvierat ale niekde úplne inde.
A Evolúcia? Podľa najnovších výskumov človek není pôvodom z Neandertálca. Dokonca homo sapiens a homo neandetarlis žili nejaký čas súbežne. Neandentarlec však vyhynul lebo nedokazal mať rozumové operácie Homo To sú najnovšie poznatky vedy . Čiže žiadna opica ak hovoríme o vede. A tá veda bude o 20-30 rokov ešte ďalej.
A prečo je toľko Bohov ? To som písala vyššie. Duša si spomína na Boha a samozrejme ho hľadá. Prečo by sa človek bál smrti? Zviera sa nebojí smrti. Čo odlišuje zviera od človeka? Predsa duša. A ak človek nechá svoju dušu nech ho vedie tak ho vedie k Bohu. Ak žil niekde v Afrike v pralese tak si vymyslel svojho Boha, ak v Ázii tak svojho. ..Ktorý je pravý? Človek sa buď bude držať tradície alebo začne študovať. Študovať starých filozofov, iné náboženstvá, porovná ich myšlienky a pravdy a bude hľadať srdcom dospeje k pravde. A potom sa treba aj pozrieť na vedu. Na veci ktoré sa v minulosti stali a nepohne s nimi veda, lebo na to je prikrátka. Na zázraky vo svete v súčastnosti a v minulosti. Na dôkazy o Ježišovi. Na učenie . Pre mňa zase jednoznačne a 100 % Boh existuje. Ale vieš čo, ak by nebol (čo ja nepripúšťam) a zomriem tak nebude nič. No ak by bol, čo zase nepripúšťaš čo sa.stane ak zomrieš? Ak mu budeš zrazu stáť z očí do očí. Ak prestanete počúvať svoje telo a začneš počúvať to čo kričí tvoja duša možno zapocujes volanie k Bohu.
Hnací motor pre vieru je Láska

hiro
31. júl 2021

Zmysel zivota? Neexistuje ziadny. Priroda nas (a aj vsetok ostatny zivot) nadizajnovala na prezie a mnozenie. Vsetky ostatne cinnosti su len bonusom.

ckocka
31. júl 2021

@kittykat22 Ja si myslím že hnací motor pre vieru je rovnako ako strach zo smrti aj strach zo života. Ak žiješ s garanciou všemocného boha je to jednoduchšie ako s vedomím že si naprosto bezvýznamný zhluk atómov v nekonečnom vesmíre. A v tom sa pre veriacich skrýva aj odpoveď na zmysel života.

tululu
31. júl 2021

@kittykat22 Myslis teoriu evolucie?Zdoraznujem slovo teoria,lebo ano,je to teoria 🙂 Tato hypoteza zatial zozbierala najviac vedeckych objavov a predpokladov a zabalila ju do tejto teorie,ktora je derava ako emental.Na tieto diery ti vedci povedia,ze zial,zatial veda nenasla na tuto konkretnu otazku odpoved,vykopavku,odovodnenie alebo princip fungovania,ale urcite sa to v buducnosti vysvetli.Tak mozeme cakat a vyberat si,ci si tie otazky nechas odpovedat Bohom alebo skumat dalej a cakat na nove objavy,ktore mozu prist.A nemusia.O evolucii ako takej by sme si vedeli vela popisat a naozaj verit,ze zivot v tak komplexnej forme ako je okolo nas vznikol nahodou je odvaznejsie ako verit,ze tento proces vzniku zivota mohol niekto inteligentne riadit,naprogramovat...Nie,neverim,ze Evu Boh stvoril z rebra,myslim,ze je to skor opis nejakeho principu medzi muzom a zenou 🙂 Ale verim,ze bez Boha by ziaden clovek nebol a nemal to stastie sa zamyslat nad takymi vecami.Veda nema sancu Boha vyvratit,ani dokazat.O tom prvom som si ista,to druhe je v naznakoch.Cize ano,o evolucii viem.A co tak otazka duse?Co tak otazka vlastneho bytia?Co oddeluje vedomie jednej ludskej bytosti od druhej?Co je slobodna vola?Co je mysel?Je sidlom mysle mozog?To su veci,na ktore nenajdes zdaleka uspokojivu odpoved ani v ramci vedy a pritom su to tak zakladne a jednoduche otazky.
Ale ok,ako vravis,ty si sa rozhodla,ja som sa rozhodla,kazda mame svoju volbu.A o to ide.Rozhodnut sa a zit podla toho 🙂

hiro
31. júl 2021

@ckocka Presne tak. Niekde som cital ze ludstvo prezilo vdaka viere. V tazkych prehistorickych dobach mnoho tisicov rokov davno veriace spolocenstva dokazali prezit, spolocne riesit problemy a prosperovat. Ine spolocenstva bez viery mozno vyhynuli. Takze viera mala velke miesto a zasluhu v nasej historii. Nemyslim si ale ze ma miesto aj v dnesnej dobe.

ckocka
31. júl 2021

@hiro Ja ti neviem. Tá psychická opora, vedomie že sa o mňa celý život niekto stará a miluje ma sa mi zdá v dnešnom pretechnizovanom svete minimálne rovnako doležitá /pre niekoho/ ako kedysi v pralese. Navyše sa strácajú pre našu duševnú pohodu životne doležité sociálne vazby, nielen s rodinou ale so širším spoločenstvom v ktorom žijeme. Boh je tu dobrá pomoc. Ak náboženstvá existujú stále, vzhladom k tomu čo všetko už vieme vedecky odovodniť, asi to nejaký zmysel má. Alebo slepá ulička evolúcie? Čert vie.

w123
31. júl 2021

vobec som to nevztahovala na teba ..neviem zle sme sa pochopili asi ..hovorila som o ludoch vseobecne aky mam pocit ze proste sme si zaviedli takyto system a teraz sa v nom citime castokrat ako keby chyteni a potom mame negativne myslienky typu aky ma zivot zmysel, aj ked sam o sebe je krasny to je vsetko

andreatytler
31. júl 2021

@kittykat22 Uplne suhlasim s tym ze jeden z najvacsich rozdielov medzi veriacim a ateistom je v tom ako preberaju zodpovednost za svoje vlastne skutky.

andreatytler
31. júl 2021

@tululu Pises: "A ked sa teda clovek uz tisicky rokov zamysla,zrejme to ma nejaky vyznam,zrejme je v nom nieco viac,co ho niekam taha."
...
alebo sa na to da pozriet aj takto... kedze sa ludia uz od nepamati zamyslaju nad zmyslom zivota a napriek tomu nemaju ziadnu jednoznacnu odpoved, je mozne ze to zamyslanie co robia je len smiesne vrtenie koliesok v mozgu a ten krab robi presne to iste, len my o tom nevieme... v konecnom dosledku je zivot toho kraba uplne rovnaky so zivotom cloveka.

kittykat22
31. júl 2021

@tululu teoria evolucie ma v sebe viac realnych podkladov ako boh. Je to teoria ktora sa zaklada na vykopanych lebkach a inych pozostatkoch a skamenelinach ktore tu zostali po tych, ktori tu boli pred nami. Co je tu po bohu, po adamovi a po eve? Kniha a reci ... nic viac.

kittykat22
31. júl 2021

@andreatytler a preto je Slovensko na tom tak zle ekonomicky aj politicky. Pretoze ludia si myslia ze spravodlivost pride, dobehne a nejako sa to zariadi. Ale nic sa nezariadi. Ti ludia musia zariadit sami.

marca12
31. júl 2021

Aky ma zmysel? No ved aby som prezila v spokojnosti. Akoze co cakas,ze lahnes do postele a pockas na smrt? Zivot je velmi tazky a neferovy,ale musime si ho vediet sprijemnit. Neprijemne veci,musime vyvazit peknymi. Vzdelavat sa,aby sme mali lepsie moznosti. Nemusis vela zarabat k spokojnemu zivotu. Mne staci na prezitie a obcasne potesenie,zajst na vylet,kupit si nieco pekne. Robit radost inym,nielen materialne,ale mozes pomahat inym,aby ta to naplnalo a mala si pocit,ze robis nieco zmysluplne. Zivot ma mnoho podob a nemozme ho prezit uvahami,i tom,ze raz aj tak zomrieme. Ano potom nam to bude jedno,ale nie je jedno,co po sebe zanechame a ako ho prezijeme. Neruhaj sa. Co by dali smrtelne chori ludia leziaci na posteli a cakajuci na smrt za to,aby mohli zit. Zivot je obrovskym darom,vaz si ho.

vanda323
31. júl 2021

Vieš, všetci na svete sme vychovávaný tak aby sme nevycnievali. Nemusíš byť super žiačka, nemusíš byť super bohatá, ale proste ak chces žiť nejakou kvalitou života na tomto svete, tak musíš chodiť do školy, musíš sa zamestnať, mala by si teda....inak áno do hrobu si nič nevezmes, ale veď aj v biblii sa píše kto nepracuje nech ani neje.... takže čo viac dodať

tululu
1. aug 2021

@kittykat22 V podstate to je jedno,lebo tak ako je kopec skamenelin podporujucich evolucii diskutabilnych,tak je kopec veci zmienenych napr. v Biblii historicky korektnych.Ale to nezmeni ani moje ani tvoje rozhodnutie.Ale ja nikde nevravim,ze evolucia je totalna blbost,len ze je to teoria a ma strasne vela nedoriesenych a slabych miest,takze by som sa na nu nepozerala ako na vysvetlenie vzniku zivota.Ja si stale myslim,ze Boha clovek vedeckou cestou nedokaze ani nevyvrati...

@andreatytler Tazko povedat.Ked sledujes akukolvek koloniu zvierat,tak maju relativne pochopitelne vazby,spravanie,fungovanie.Ak pozorujes ludsku spolocnost,je neuveritelne nevyspytatelna.A teda ako vrtenie koliesok v mozgu si predstavujem bezne myslienky ohladom potravy,tepla,zavezpecenia bezpecia,take tie prirodzene veci,ktore riesia zive tvory.Ale zmysel zivota,rozlisovania dobra a zla (ani vyvinute pudy a instinkty toto nevysvetluju), schopnost potlacit pud sebazachovy v prospech niekoho ineho,myslienky o zivote po smrti...to ma podla mna trosku iny povod,ako reakcie v mozgu.Ale to je moj pohlad,lebo nech sa na to pozeram akokolvek,tato hmota je prilis komplexna a prilis zavisla na prirodnych zakonoch,ktore su prilis dokonale,aby tu boli len tak.Ale mozno som len idealista 🙂

hiro
2. aug 2021

"je kopec skamenelin podporujucich evolucii diskutabilnych" :D
"len ze je to teoria a ma strasne vela nedoriesenych a slabych miest" :D
Ano, raz sa z jedneho dinosaurieho vajca narodila zraza kura ci pelikan uplne len tak bez evolucie. :D