Bývanie so starými rodičmi

maco2101
17. júl 2021

Ahojte, zijem s manzelom a s 1,5 rocnym syncekom u rodicov v 3 izbovom byte. Zial doba je tazka...Riesime hypoteku, ale neviem ci to bude vobec mozne. Skor asi prenajom. My sme spolu so synom v jednej izbe, moji rodicia v druhej izbe. No a tretia izba ta najmensia je volna. Je sice zapratana blbostami, ale... mysleli sme si ze moji rodicia nam izbu daju pre syna. Spinkava s nami a aj bude este pokial je malicky. Ale jeho hracky, oblecenie uz nieje kam davat. Preto sme chceli v tej volnej izbe mu spravit taku dennu izbu s jeho hrackami atd. Ale kdeze, nasi nechcu. Ze to je ich izba a ked k nam pride sestrin psik na vikend, aby tam psik spal. Nechapem to. Syncek musi mat hracky v hale, vsade sa o ne len zakopava. V izbe kde s nim spime sme mu vytvorili ako taky kutik, ale je malicky. Kedze rodicia vyzaduju, aby sme skrine a vsetko ostatne mali natlacene v izbe. Je to hrozne.Najviac ma mrzi. ze ja ako ich dcera som platila za otca dlhy ktore narobil. Mala som vtedy len 20 a 6 rokov z mojej vyplaty islo polka na jeho dlhy. A moja sestra ta nic. Ona bola vzdy chranena. Ale to je minulost. Nemyslite si, ze by som si od nich teraz ja zasluzila nejaku podporu, aspon tu izbu pre syna? Spoluzitie s nimi by sa ako tak dalo, ale nechapem ich.

bluka2
17. júl 2021

@nikpa ja ti to vysvetlim, je to ľahké. Nie je to o psovi ani sestre, ide o pocit tých rodičov, že majú ešte kontrolu nad vlastným bytom. Takto kontrolujú 2 izby z 3, ale ak by mali len 1 z 3, tak to je pre nich, akoby oni boli u niekoho a nie niekto u nich

nikpa
17. júl 2021

@panelacikova myslim že tu nejde len o hračky, možno ich ani nie je toľko lenže keď si musia 3 napratat všetky veci, oblečenie a nábytok do jednej izby, na tie hračky ani nezostáva miesto, tak sa proste váľajú po byte. Ja si neviem predstaviť, že by sme sa 3 napratali do izby so všetkými vecami

bagre
17. júl 2021

@bluka2 čo je na tom šialené ohľadne počtu ľudí - 5 osôb na 3 izby /teoreticky/. Akoby tam bola rodina s 3 deťmi. Či také na Slovensku nie sú? Katastrofa by to bola 5 v garsónke ale takto... a nie neexistuje nič také, to by istí ľudia nemali strechu nad hlavou keďže sa vedia tlačiť aj 10 v 2 izbách

belllinka
17. júl 2021

@maco2101 nemyslim teraz, ale vtedy ked si splacala otcov dlh, si platila aj za byvanie a stravu?

nikpa
17. júl 2021

@bluka2 tak snáď v tom byte aspoň rodičia maju dobrý pocit... Ja by som na ich mieste nemala.

bluka2
17. júl 2021

@nikpa veci musí mať človek úmerne k priestoru. Tie veci majú človeku uľahčiť život, nie ho do robiť ťažším (zakopavat o ne, prekladať,...). Takže keď som pár mesiacov s 2 deťmi bola v 1 izbe, veci som mala za 1 veľký kufor a to myslím všetko, oblečenie pre všetkých, kozmetika, lekárnička, hračky, počítač, kniha ...ak zoženies nejakú novú vec, nejaku zas posunies ďalej, čo už tak neslúži a pamätám si to ako pekne obdobie 🙂

belllinka
17. júl 2021

@bluka2 podnajom 2-izbaku by ich stal iste viac, ako teraz davaju rodicom

bluka2
17. júl 2021

@nikpa však to je určite otras pre všetkých. To je proste moc veľa ľudí na hromadke... Keby išlo povedzme o prespatie, že sú všetci celý deň v práci, ale ak sú v podstate doma (materská)...

bluka2
17. júl 2021

@bagre dieťa je polovica dospelého, nie? Tu hovoríme o 4 dospelých

sslobodnamama777
17. júl 2021

@bluka2 to sa mi veľmi páči, múdry poznatok, čo si napísala, že veci majú slúžiť k životu a nie, že zavadzajú, ze maju byt úmerne k priestoru.

bagre
17. júl 2021

@bluka2 objemove áno, len dokedy... áno, aj veci má do nejakého času menšie... ale zase potrebuje aj iné veci ako bežný dospelák...
Ale mimo tejto témy - taký 12 ročný detský obyvateľ je už aj veľkosťou aj inými vecami ako dospelý.
Myslím, že o tomto príspevok nebol a väčšina sa zhodla, že by bolo načase ísť do vlastného.

pribinak
17. júl 2021

Ak aj prispievate rodičom, určite platíte menej ako je komerčný nájom za 1-2 izbový byt + energie

Čiže ušetrite. Preto by som nevytahovala to že si otcovi platila nejaké dlhy

bluka2
17. júl 2021

@bagre tak hej, v podstate aj ten tvoj príklad s 2 dosp. + 3 deti v 3i byte, ak hovoríme o takom 70 m2 - ak sa jedná o 3 teenagerov, príde mi aj to také "tesné"

patus_2
17. júl 2021

@maco2101 pri takomto pristupe by som išla hneď do podnájmu..píšeš, že aj rodičom.platis.za byvanie..tak v podstate budeš natom istom. Nechcem rozmazávať vaše rodinné vzťahy, ale ak ty si platila 6 rokov dlhy za otca, tak to asi neboli malé dlhý. Ty si im pomohla dostať sa zo zlej situácie a oni namiesto toho aby dali zatial nepoužívanú izby tvojmu synovi, tak ju dajú psovi? Ako nech sa na mňa nikto nehnevá ale toto mi príde úplne na hlavu. Hned by som si hľadala podnájom a išla preč.

danieladeley
17. júl 2021

mozno ti len chcu rodicia taktne naznacit, ze je cas odist....ved uznaj sama, okupovali by ste viac miesta ako samotni majitelia.....sestru neries, je tam tak "doma" ako aj ty, mozno sa aj ona citi ukrivdena, ze ty byvas u rodicov, zatial co ona musela zhanat byvanie. a dlhy by som tiez nevytahovala, pokial ta ich vyslovene nenutili platit, predpokladam, ze.to bolo tvoje slobodne rozhodnutie.

pribinak
17. júl 2021

@patus_2 fakt si myslíš že rodičom platí toľko isto ako za podnájom? V BA a v okoli pod 500 EUR nepojde čo sa podnájmu týka, pochybujem že toľko prispieva rodičom

bluka2
17. júl 2021

@pribinak ak im platí dáky symbolicky poplatok, tak to ani nemusela spomínať, a ak im platí nad 300€, to už si tu menšiu časť môže fakt aj doplatiť. 2 dospelí, tých dakych hadajme 200€ rozdiel snáď už vymyslia niečo.
Keby chceli. Ale možno proste z toho chcú vyťažiť čo najviac - čo najviac izieb za čo najmenej peňazí, ktovie. Možno autorka upresni...

evkamotka
18. júl 2021

Ved hypo mas za mesiac bud schvalenu alebo neschvalenu. Tak buduci mesiac bud chodte do svojho alebo do podnajmu (kedze vlastne byvanie "neschvali banka" a u rodicov je to nevyhovujuce)

snowflake07
18. júl 2021

@maco2101 najprv sa sadi strom,postaví dom a vychovava dieťa.Dnes je doba taká,že hneď plodia hlava nehlava,nasackuju sa k rodičom,svokrovcov a potom píšu na Mk,akých majú rodičov a svokrovcov.Hadam každá druhá diskusia je o tom...Máš sa pobaliť a ísť do svojho.Doba bola vždy ťažká pre tých čo nechceli robiť a veci riešiť...

mabenn
18. júl 2021

@maco2101 u rodičov, ktorý psa uprednostňujú pred dieťaťom by som nebývala ani deň navyše...a vôbec, celé to je zle, choďte bývať sami, je to na hlavu

juzanka151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juzanka151
18. júl 2021

@snowflake07 netrep blbosti dnes je uplne ina doba ako bola kedysi dnes len tak byt moja nedostanes ,ze pracujes niekde vo firme a podpises zmluvu na 10 roky a daju ti byt a preco je to asi vsteko prevratene naopak lebo keby ti mladi cakalai kym postavia dom a spoldia potomka tak by mali 50

sasa1310
18. júl 2021

@evkamotka to je síce fajn, že je hypo schválená hneď, ale zabudla si na podstatnú vec. Nedávajú ju v plnej výške. Čiže cca 30 % musí mať našetrených. Čo v BA je okolo 30 - 40 000 eur, ak chce kúpiť 1izbak alebo 2 garsonku

number19
18. júl 2021

@juzanka151 Musim ciastocne suhlasit so @snowflake07.
Porodit dieta a nemat inu moznost byvania, len v trojizbaku s rodicmi mi pride minimalne nezodpovedne.
Bud su to nejaki 20tnici a v tom pripade naozaj mohli pockat aj do 35 s dietatom a nieco nasetrit a zit vo vlastnom.
Alebo su to 30tnici, ale v tom pripade je naozaj divne, ze uz nie su schopni si zaopatrit nieco vlastne.

Na dieta treba podmienky. Teraz maju vsetci len stres a ohrozuju si vzajomne vztahy.
Nie je to najlepsia atmosfera hlavne pre samotne dieta.

evkamotka
18. júl 2021

@sasa1310 nie. Hypo banky schvaluju standardne bo vyske 80% a ked poziadaju je moznych 90%. Takze musi mat nasetrene 10 az 20% ceny kupovanej nehnutelnosti. Ked autorka spomina, ze ziadaju o hypo a v takom pripade by kupili byt, asi nejake vlastne prostriedky maju (inak by tymto smerom neuvazovala)

sasa1310
18. júl 2021

@evkamotka 80 % alebo 90 % dávajú klientom s dobrou bonitou. Čo mladí ľudia, ktorí v živote nemali úver s 1 dieťaťom a žena na rodičovskom určite nie sú. To dávajú iným ľuďom v takej výške hypotéku

evkamotka
18. júl 2021

@sasa1310 prave mi schvalili hypo v tychto dnoch. 80 percent. Som uz 4r na rodicovskej s 2 malymi detmi. Bolo nam povedane ze 80 je standard a tak aj dali. Ak by aj mali dat 70, mozno autorka vlastne prostriedky ma ;)

maco2101
autor
18. júl 2021

@loginexistuje sestra byva cez ulicu vo vlastnom. Nema este rodinu, psika dava k nam na strazenie, ked ide s priatelom niekam prec.

sasa1310
18. júl 2021

@evkamotka každý klient je individuálny a každý dostáva iné percento. Mám aktuálne 3 hypotéky a každá iné % z ceny nehnuteľností. A pritom podmienky mám po každýkrát tie isté 🙂 Neverím, že dostanú viac ako 80 %.

tom_i
18. júl 2021

@maco2101 a o obecný alebo mestský byt sa nedá požiadať?