Bývanie so svokrou

lizas1989
26. jún 2022

Ahojte,

S manželom sme si tento rok kúpili rodinný dom (nie dvojgeneračný) . Nakoľko je svokra sama, bývame v jednom meste, súhlasila som, že môže bývať s nami. Má vlastnú izbu ale kuchyňu a všetko ostatné máme spoločné. Vychádzame si spolu dobre je to dobrá žena, nestará sa do nás,ale odkedy s nami býva "nie je to ono" - vzťahy... Príde mi to ako keby není sme vztavaný nato byť spolu 24/7.
Hlavne mi v poslednej dobe dosť vadí, že začala si presadzovať veci zo svojej predchádzajúcej domácnosti pretože "ona nato bola takto zvyknutá"... Naše prvé veľkonočné sviatky bolo podľa jej zvyklostí a ja už som teraz na prášky pretože prídu Vianoce a aj to bude chcieť mať podľa seba- svoje zvyklosti "lebo ona je tak zvyknutá, že takto veci fungujú takto majú byť... Nechcem aby sa cítila, že býva tu a má držať" krok " ale predsa toto je moja domácnosť a malo by to byť podla mojich pravidiel a aby sme si s manželom spravili svoje vlastné zvyklosti a tradície. Není to len toto, je toho viacej. Tak isto čo sa týka varenia, ona musí každý deň piecť koláče a slané a potom nás stále núka aby sme si dali ale už je toho moc, nechcem mať sto kilov. A to všetko iba preto lebo ona je zvyknutá nemať voľný čas tak bud je v robote alebo musí doma nonstop variť alebo vypekať.
Prosím poraďte čo mám robiť. Už fakt neviem. Nechcem jej nič zlé povedať ale už som bezradná.
Ďakujem

sovica
26. jún 2022

@lizas1989 Presne tak to povedz aj manželovi – nie si šťastná.
Ale super je, že dom je váš, že ona do neho neinvestovala svoje peniaze. Takže prispôsobiť sa musí ona. Porozprávaj sa najprv s manželom, ako si to predstavuješ Ty, čo všetko Ti vadí a že ak to takto bude pokračovať, zničí vám to vzťah. Keď to budeš mať odkomunikované s manželom, sadnite si so svokrou a povedzte jej, ako si spoločné spolunažívanie predstavujete. Najlepšie, ak bude hovoriť Tvoj manžel, Ty sa pripoj. S tým, že prispôsobiť sa musí ona, keďže žije u vás. Kľudne povedať aj o slávení sviatkov - Vianoce, Veľká Noc - že Ty to chceš ináč - vo svojom dome - podľa seba. Nezabudnúť povedať, že si vážite, že pečie alebo varí, ale aj to odtiaľ-potiaľ. Každý deň piecť, keď všetko ide hore, hmm, za elektriku sa nedoplatíte. A to naozaj aj všetko zjete?
Viem, že by sa asi veľmi urazila a Tvoj manžel by sa jej to asi aj bál navrhnúť, ale nebolo by pre obe strany lepšie, keby sa odsťahovala? Však keď je stále aktívna a nepotrebuje opateru, ja nevidím dôvod, aby bývala u vás. Však aj ona musí mať nejakú sebareflexiu. A to si neviem predstaviť, keď sa vám narodí dieťa. Všetko bude chcieť robiť ona podľa seba a Ty sa zblázniš.

kormino
26. jún 2022

Nechápem,prečo jedna žena,ktorá ešte pracuje išla bývať k.mladým.Ja už som teda tiež svokra,ale ja by som k mladým bývať neišla.Ja mám radšej svoje súkromie.Moja 81 ročná svokra ,ktorá sa pohybuje s choditkom,býva tiež sama Samozrejme,že stále tam niekto chodí jej pomáhať,ale býva sama .

lizas1989
autor
26. jún 2022

@sovica toho sa bojím najviac, buď sa zbláznim alebo sa rozvedieme... Ach pomoc... Práveže nezjeme. Veľa sa vyhadzuje občas sa normálne opýta prečo si nedám? Či som na ňu nahnevaná? Piatok pagáče, sobotu mascarpone krém, v nedeľu banány v čokoláde +nedeľné varenie. Vela jedla vyhadzujeme. Lebo ona bola naucena variť každý deň a jej robí dobre keď môže niečo stále robiť vypekat vyvarat. A pootm nedeľné varenie sa už na ďalšiu sobotu vyhadzuje pretože je toho priveľa Ale nemá to kto zjesť. Ona je príliš energická žena ale už je to na škodu.

lizas1989
autor
26. jún 2022

A to je len varenie... Čo sa týka domu detto... Ona musí oprať, ozehlit všetko upratuje... Vkuse upratuje... Lezie mi to už na nervy lebo sa nudí

tara42
26. jún 2022

@lizas1989 podľa mňa si spravila jednu z najväčších chýb v tvojom živote. Moja mamina bývala so svokrou 30 rokov a to mali všetko oddelené, mali len spoločný dvor. Aj môj ocino (jej syn) neskôr po rokoch povedal, ze to bola najväčšia chyba v jeho živote. Ono to nerobí nikdy dobrotu. Moja mamina sa musela cely život prispôsobovať, kusala si do jazyka, ona nie je konfliktna a tak bola ticho. Jedine, ze si lenivá a strašnaaa flegmoska a neriešiš, ze sa ti niekto montuje do tvojej domacnosti. Ja by som tak nedokázala žiť ani mesiac.

januska12323
26. jún 2022

Stále si nepovedala prečo keď je aktívna a zarába býva u vás.

vevapeto
26. jún 2022

@lizas1989 Tak to musel byť €€€xtra dôvod, aby si si svokru nasťahovala k sebe do nového domu 🤣🤣🤣 p.s. Peniaze nie sú všetko😉

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lizas1989
autor
26. jún 2022

@vevapeto moja... Peniaze nie sú všetko, máš pravdu ale mať ich, život je ľahší... a preto som cely život poctivo drela a dovolím si tvrdiť, že s mojim flekom dokážem domácnosť utiahnuť sama a ešte pôjdem v lete na 2 týždne do Turecka na ultra all inclusive... Tak toľko k tvojej narážke....

Prečo išla k nám? Jej komplikovaná životná situácia ktorá by nebola neriešiteľna ale je príliš dobrá duša ale nechcem to ďalej rozvíjať. Ale na tu jej dobrotu som doplatila ja

Áno ja som dala úspory, sme 50:50 ale to neriešme pretože som chcela aby to bolo 50:50

zdenkastanka
26. jún 2022

To ze to bola OBROVSKA CHYBA brat si svokru do domu ani nejdem dalej komentovat.vlasy dupkom mam aj za teba😱😱🤯🤯 a akoze pre koho kazdy den vyvarala vypekala ked zila sama v podnajme?chce to velmi otvoreny rozhovor s muzom.ze nie si stastna a vsetko mu porozpravat.a ze ked pridu deti bude to len a len HORŠIE.(to mi ver, a to byvame od začiatku sami😏) Kolko s vami uz takto byva?och dievca,.mraz mi beha po chrbte z tej tvojej situacie🥶🥶drz sa...

lenka567899
26. jún 2022

@lizas1989 stále tie iste témy 🤣🤣

lizas1989
autor
26. jún 2022

@lenka567899 to vieš... Mladá... Sprostá... Naivná :D

euka210
26. jún 2022

@lizas1989 my byvame so svokrou, Vianoce sme okresali z oboch stran, Velka noc je cca rovnaka, tiez v zime casto pecie kolace, ale detom urobi buchty a sisky co ja nerobim. Ale je na dochodku, ma rakovinu, sama by ten velky dom nezvladla. V lete je stale bud v zahrade alebo pasie kozy. Varim vacsinou ja, ona niekedy pre seba ine, ona vari take co ja nie, ale co jeme vsetci. Vela som sa naucila. Ako zomrel svokor, tak prisla do nasej kuchyne (predrym mali vlastnu v starom dome) a respektuje tam vsetko ako mam. Ked boli deti male, stale postrazila, je taka povaha, ze nekritizuje, nesnazi sa riadit, dobre sa s nou vychadza.
Musite si nastavit a dohodnut hranice.

mandzula
26. jún 2022

@lizas1989 velmi zle rozhodnutie ste urobili, prisli ste o sukromie, co vie velmi narusit aj dobry partnersky vztah. Toto su tie pripady, ked ani jeden z vas nie je ten zly, len kazdy chce zit podla svojich predstav. Ked uz ste to takto posrali, je to na debatu, na stanovenie pravidiel. Nemozes ocakavat, ze svokra sa od podlahy zmeni a bude sa riadit iba tym, co chcete vy, treba jej dat priestor na realizaciu, no primarne by sa domacnost mala riadit vasimi pravidlami. Svokra by mala pochopit, ze ste jej vlastne spravili velmi nadstandardnu sluzbu tym, ze ste ju k sebe vzali.

vevapeto
26. jún 2022

@lizas1989 nie, na tú jej dobrotu si nedoplatila ty, ale ty s mužom. Si príliš mladá, aby ste takto žili. Predpokladám, že aj tvoja svokra nie je žiadna starenka a ak jej nevybavíte garsónku, tak takto to budeš mat nadlho.

irusa
27. jún 2022

dobrovoľne si si nasťahovala svokru do domu ???? a Podľa všetkého je čiperná plná energie ???? Vééééééééľka chyba

maxiva
27. jún 2022

@lizas1989 aj keby ti nevarila, aj tak by ti začala prekážať. Nulové súkromie a keď prídu deti.. To bude ešte len... Ona možno vari a vypeka, lebo sa chce oplatiť, zato, že u vás býva. Možno to myslí dobre... Len len, že?

puklica13
27. jún 2022

@andreakf "domestikovala" 😂😂😂

jaskolka
27. jún 2022

Bola hlúposť zavolať ju bývať k vám, len preto, ze mate dom. Každý má svoje zvyky, keď žila sama, dupľom sa ťažko bude prispôsobovat úplne inej domácnosti a iným zvykom.To je normálne a pochopiteľne, ale nezlučiteľné.
Normálne sa posadiť, vysvetliť, že takáto situácia vám nevyhovuje, ona je zrejmé ešte pracujúca,tipujem ze nemá ani 60, takže nie je to vetcha babička, ktorá nevyzije z penzie a nevládze sa o seba postarať.
Takže nech si nájde nový podnájom a vráti sa žiť sama.

kikushaa
27. jún 2022

A naco ste si ju stahovali domov? Ked vlazde? Netreba ju obskakovat a starat sa o nu? Nuz trp a pevne nervy 🌷

sinusoida
27. jún 2022

@lizas1989 Spolubývanie je ťažké, zažila som to, ale časom sme si zvykli. Raz aj ty budeš svokra...a niekedy je to tak, z nevesty, ktorej sa nič nepáči, bude svokra, ktorej sa tiež nič nepáči. Treba si sadnúť, porozprávať sa, niekedy aj viackrát a dohodnúť sa na kompromisoch. Je to matka manžela, tak isto ako aj ty máš mamu...netreba vždy tolerovať len jednu stranu.

mandzula
27. jún 2022

@sinusoida akurat, ze ona si svoju matku nenastahovala do domu, myslim, ze ci matka alebo svokra v dome, je to rovnaka pohroma.

svetlonos
27. jún 2022

@lizas1989 ja mam takuto hyperaktivnu mamu, nebyvala by som s nou a dufam, ze k tomu nebudem nikdy donutena. Rozdala by sa, je dobra, pomoze kde sa da. Nevyvara sice kazdy den ale stale musi nieco robit. Neusedi dlhsie, to uz ju „mrle zeru“. Ked sme u nej a pijeme kavu tak 5 krat vstane od stola. Mna by slak trafil a to je vlastna mama. Raz sme sa o tom bavili a povedala som jej to. Jasne ze spolocne byvanie by bola hruza, nechapala. Vysvetlila som jej, ze mame velmi rozdielne povahy skoro vo vsetkom, tsk naco si nicit vztahy nejakym spolocnym byvanim.

So svokrou sa dohodnite nech ide znova do podnajmu, bude aj vlk syty aj ovca cela.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina1503
28. jún 2022

@lizas1989 práve pre toto by som nikdy,nikdy,nikdy nedovolila byvat s nami ani svokre ale ani mojej matke!!!Vsetci máme svoje zvyky a návyky.A urcite to neni dobre ani vztahu s partnerom/manzelom.

denisa0504
28. jún 2022

Nerob z toho takú drámu. Ako ti to tu už napísali, porozprávaj sa s manželom, že takto to ďalej nejde. Je jedno, aké má svokra úmysli a že to myslí v dobrom. Je to váš dom, len ste jej dovolili v ňom žiť... Samozrejme myslím to tak, že zásadne rozhodnutia sú len na vás. Ako tráviť sviatky, svoj voľný čas, aký tam mať nábytok alebo ako mať zariadenú záhradu. Nie je to nič, za čo by sa mala urážať aj keď možno zo začiatku bude. Vy nie ste malé deti, aby vám organizovala život, ale to jej musíte jasne vysvetliť. Čo sa týka pečenia, tak narovinu povedať, že chuti ti to, no je toho veľa, zbytočne sa vyhadzuje, tak buď nech to nerobí každý deň, alebo nech to aspoň nosí do práce alebo k susedom či dáva na charitu alebo čo 🙂 radšej nech si za tie peniaze čo vráža do zbytočného varenia čo skončí v koši, nech si šetrí na ďalší podnájom. Keďže je ešte pomerne mladá, nechceš toto zažívať X rokov. S dieťaťom sa zblázniš pri nej. Takže nesťažovať sa na nete, ale pohovoriť si s manželom nech to rieši a otvorene komunikovať so svokrou. Inak ti nakoniec ostanú len tie oveľa horšie riešenia ..

alazala
28. jún 2022

@lizas1989 No ale prečo jej to normálne nepovieš?