Bývanie so svokrou

lizas1989
26. jún 2022

Ahojte,

S manželom sme si tento rok kúpili rodinný dom (nie dvojgeneračný) . Nakoľko je svokra sama, bývame v jednom meste, súhlasila som, že môže bývať s nami. Má vlastnú izbu ale kuchyňu a všetko ostatné máme spoločné. Vychádzame si spolu dobre je to dobrá žena, nestará sa do nás,ale odkedy s nami býva "nie je to ono" - vzťahy... Príde mi to ako keby není sme vztavaný nato byť spolu 24/7.
Hlavne mi v poslednej dobe dosť vadí, že začala si presadzovať veci zo svojej predchádzajúcej domácnosti pretože "ona nato bola takto zvyknutá"... Naše prvé veľkonočné sviatky bolo podľa jej zvyklostí a ja už som teraz na prášky pretože prídu Vianoce a aj to bude chcieť mať podľa seba- svoje zvyklosti "lebo ona je tak zvyknutá, že takto veci fungujú takto majú byť... Nechcem aby sa cítila, že býva tu a má držať" krok " ale predsa toto je moja domácnosť a malo by to byť podla mojich pravidiel a aby sme si s manželom spravili svoje vlastné zvyklosti a tradície. Není to len toto, je toho viacej. Tak isto čo sa týka varenia, ona musí každý deň piecť koláče a slané a potom nás stále núka aby sme si dali ale už je toho moc, nechcem mať sto kilov. A to všetko iba preto lebo ona je zvyknutá nemať voľný čas tak bud je v robote alebo musí doma nonstop variť alebo vypekať.
Prosím poraďte čo mám robiť. Už fakt neviem. Nechcem jej nič zlé povedať ale už som bezradná.
Ďakujem

janickacrazy
26. jún 2022

@lizas1989 no v prvom rade bola to hlúposť nechať svokru bývať u vás, ešte ked chodí do práce a je schopná vypekať a vyvárať každý den, tým pádom to nie je žiadna vetchá babička, čo potrebuje pomoc. Porozprávaj sa s mužom, či by ste sa nevrátili k pôvodnému plánu, bývať tam sami a svokra nech ide spať domov, že ti to nevyhovuje. A ver tomu, ked budú deti, tak ťa porazí rovno.

melanta
26. jún 2022

Je to tvoja a mužova domácnosť a váš dom, čiže vaše pravidlá, podľa vás sa budú robiť veci. Ak ich chce robiť podľa seba, môže bývať vo vlastnej domácnosti. A to jej treba povedať na rovinu, otvorene. Žiadne že nech sme jej nič zle povedať. Teda ak muž stojí za tebou, t.j. že vaša domácnosť nebude podľa jeho mamy.

karhu
26. jún 2022

nepovedat co ti vadi je pre mna neschopnost komunikovat, ako to ma ona vediet, ked jej nepovies? nechces pecene, povedz to, nechces jej tradicie, povedz to..."nechcem jej povedat nic zle" to je taky drist o nicom a k nicomu..ved otvor usta a povedz, ze sice chapes ze ma svoje zvyky, ale teraz ste vo svojom a budes robit podla seba
dospela zena a nevie otvorit usta🙈

patka06
26. jún 2022

Nechápem prečo si súhlasila. Bývali ste v jednom meste, mohli ju kedykoľvek navštíviť, pomôcť jej keby bolo treba. Teraz ti už môžem len zaželať pevné nervy. Bude ťažké "presadiť" sa vo vlastnej domácnosti.

mata1001
26. jún 2022

Chyba, chyba, véééľká chyba....na čo si prosím ta pekne suhlasila s tym, aby byvala s vami... porozpravaj sa s mužom a ked sa da, nech ide späť do bytu

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
modraslamka
26. jún 2022

omg, byvat so svokrou - cele zle, nikdy viac uz pre mna🙈 presne pre toto co pises

deti95060810
26. jún 2022

tiež som bývala so svokrou... ale dom bol jej... radšej som zvolila odchod - to nie je pre mňa bývať so svokrušou - takže nerozumiem tvojmu počinu hoc bol myslený úprimne.

viestta
26. jún 2022

A dozvedela sa už svokra co ti vadí? Ci čakáš, že sama na to príde? Všetko sa dá vykomunikovat a nemusí z toho byt zle. Nikto nikomu do hlavy nevidí, ani svokra do tvojej. Na druhej strane platí, že všetko je napísané na konci jazyka, tak sa s ňou o tom porozprávaj. O všetkom sa dá dohodnúť, len treba chcieť.

jaroe
26. jún 2022

@lizas1989 nedá sa to bývanie vrátiť späť? Čudujem sa vám aj jej, že to prijala. Jej nevadí, že nemá vlastnú domácnosť? Ja sa vôbec nečudujem, že to takto dopadlo. Môžete mať skvelé vzťahy, žiadne vážne konflikty, ale takéto malé detaily vedia toho dosť pokaziť. Naozaj nechápem, čo Vám to napadlo...Rovnaké mesto, svokra zdravá, dokonca ešte pracujuca so sociálnymi kontaktami

dada0902
26. jún 2022

Tak to bude dobre bývanie keď ste sa už takto rozhodli 😂 však ale to napadne každého ze dobre sa vychádza zo svokrou keď sa vidí raz za čas a nie to bývať s nou takže bolo jasné že bude chcieť mať veci podľa seba keďže ešte toľko postiha je na tom po zdravotnej stránke dobre tiež nechápem takéto rozhodnutie co potom keď budu deti a neviem si predstaviť vaše spoločne večere z mužom to ste vsetcia traja spolu 😂 a neviem si predstaviť ze teraz za ňou prídete ze svokricka vysťahuj sa 🤦‍♀️

andreakf
26. jún 2022

@lizas1989 u nás podobne. Dostavali sme dom a medzitým 75r.svokor ovdovel. Sám v meste v byte, nerobilo mu to dobre, tak išiel k nám. Muž povedal naša domácnosť/naše pravidlá, zatiaľ to funguje. Keďže svokor je zvyknutý každý deň iný obed a ja s novorodencom, vlastne aj pred pôrodom som nevarila každý deň, takže buď si chodí na menučko neďaleko, alebo si dá doviesť. Inak si ho svokra dosť dobré, ako to nazvať,, domestikovala,, 😃 takže je poriadny. Všetko sa dá..
Skúste svokre zredukovať to pečenie, alebo ju zamestnať napr. kvetinami v záhrade.. Môj svokor zas rád baví malého, to je veľká pomoc..

sovica
26. jún 2022

Dom je len váš, alebo svokra predala svoj byt/dom a peniaze/časť peňazí vám na nový dom dala? Ak áno, tak máš asi smolu. Ak nie, hypotéku si splácate len zo svojich peňazí a svokra stále vlastní byt/dom, tak by bolo lepšie, aby sa presťahovala späť.
Veď je tu na MK milión tém, prečo nebývať so svokrovcami🙈🙉🙊 Ako vás niečo také mohlo napadnúť? Ja mám našich aj svokrovcov rada, ale bývať by som s nimi nemohla. Presne pre to, ako píšeš, každý človek má zaužívané nejaké svoje zvyky, chce si robiť čo chce, ako chce a kedy chce. Prispôsobovať sa 24 hodín, 7 dní v týždni celý život, to je na slučku😨

syslik81
26. jún 2022

no ono to nieje uplne len tvoja domacnost .. je to vasa domacnost odkedy si sa rozhodla byvat s nou ... bud si nastolite jasne pravidla a musite ustupit obe z neakych narokov alebo svokru vratit do stareho byvania.. ak to nejde urobit pristavbu s kuchynkou a kupelnou a oddelit ju od vas

lizas1989
autor
26. jún 2022

Dom je náš, zobrali sme si hypotéku +moje úspory z predaja môjho bytu. Žiadna prístavba nepripadá do úvahy. Finančne to aktuálne vychádza ako kúpa nového bytu a nemáme nato a aj keby mali nechcem si "kaziť" náš som nejakými pristavbami. To by bola posledná kvapka

martinkatinka
26. jún 2022

@lizas1989 a co sa stalo s povodnym svokrinym byvanim?

lizas1989
autor
26. jún 2022

Bývalá v podnájme. Na byte. To je to, že je z bytu a teraz prišla na dom a vnútri máme už všetko zariadené a chceme sa pustiť do exteriéru a ona už sa vidí ako tu bude mať záhradu najlepšie aj skleník a neviem čo ešte... Ja tomu hovorím choroba panelákových ľudí ktorý prídu na dom a chcú mať záhradu a všetky tie bio farmárčenia okolo toho. Ja to nechcem. Ja chcem trávu, pár okrasných stromčekov a to je všetko. Moja záhrada je v supermarkete.
Není zlá ale niekedy mi fakt príde, že s manželom vlastníme dom my iba na papieri ale kvôli jej "zvykom" sa musím veľmi prispôsobovať

martinkatinka
26. jún 2022

@lizas1989 a co tak si sadnut a porozprávať, ako si to predstavuje vo vlastnom dome?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kristinka92
26. jún 2022

Rátaj s tým že keď raz budete mat deti, tak aj to bude podľa jej “lebo ona bola takto zvyknutá a robí sa to takto” a aby ti vtedy nerupli nervy už úplne

lizas1989
autor
26. jún 2022

@kristinka92 tohoto sa bojím

lizas1989
autor
26. jún 2022

@evamarek77 ja viem, že to robí preto ale už je toho pečenia toľko, že je to na škodu

katkaaaaaaaaaaaa
26. jún 2022

Súhlasila som že môže bývať s nami 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ Prvé zle rozhodnutie … To je ako daj čertovi palec zožere ti celú ruku 🤷🏻‍♀️

kubkovamama
26. jún 2022

@lizas1989 veľmi zle.Aj keď svokra je asi dobrý človek,spoločné bývanie bože nikdy ani s rodičmi.V krajnej núdzi alebo 2 bunky,2 vchody apod,čo vy nemáte.Nespominas manžela.Ja rozumiem veľmi dobre,že máš zábrany to riešiť ty,ja som bola taká istá a to sme ani nebývali spolu..ale každý deň s ňou,strašné,aj sme sa rozišli po pár rokoch kvôli nej-resp.kvoli tomu,že chlap uprednostnil matku.Preto,čo tvoj muž k tomu..On by mal v prvom rade s mamou komunikovať,alebo ju to nevadi?Jasne,že nevadí.. vyrástol v tom.On iba pociťuje teraz možno malý diskomfort.Ale zvykne si a časom sa zbláznis a az prídu deti,ako neviem si predstaviť spoločná kuchyňa,spoločná kúpelka,spoločné wc ma desí už teraz.🤦A vaše súkromie..ako ranná rychlovka na linke alebo večer pri telke,no koniec toto.Prepac,mne je to ľúto normálne,lebo u nás to viedlo k rozchodu

zuzap33
26. jún 2022

@lizas1989 treba sa s nou narovinu porozpravat. Ano, na zaciatku sa nafukne, urazi, bude hovorit, ze ona chce vam len dobre atd. Ale tvoj dom, tvoje pravidla. Ak to nezarazis, bude to len horsie. A svokra po tvojich raznych krokoch postupne sfukne, neboj. Musis jednoducho : Mami, ale ja chcem toto a v tomto dome platia ine pravidla ako boli vase...

januska12323
26. jún 2022

Nerozumiem prečo sa musela nasťahovať k vám. Aký bol na to dôvod?

martinusik91
26. jún 2022

Nikdy v živote by som to nedovolila. Keby aj svokra bola sama tak by som tam radšej dochádzala keby bolo treba. Už máme svoj život a vidím to keď príde niekto na pár dní že už sa teším keď budeme zas len mi sami.

lizas1989
autor
26. jún 2022

Není som šťastná.... radšej by som omrzela krásny novučičký bungalov a bývala radšej v dvojizbovom paneláku ale boli by sme sami... Už som to zistila...

tinkavvv
26. jún 2022

@lizas1989 a aky bol dovod? Pripadne ako si si to predstavovala? Ze svokra bude zit vo svojej izbe? Ved to sa neda, najma pokial je praceschopna.