Bývanie u svokrovcov počas tehotenstva a po narodení bábätka

alenana
16. nov 2012

Ahojte. Som v tretom mesiaci tehotenstva. S priatelom sme este neni manzelia. Byvame u svokrovcov. Ja som nezamestnana, priatel pracuje, ma celkom dobry prijem, cca 750 eur. Chceli by sme sa brat, kupit byt. Ale to je zlozite. Rozmyslam nad tym, ze tu zostaneme byvat so svokrvcami, kym si nasporime nejake drobne. Ake mate skusenosti so svokrovcami? Mame celkom dobry vztah, ale bojim sa, ze ked sa mi narodi mimino, uz to nebude no. Dakujem vopred za odpovede.

huxy
16. nov 2012

ak máte inú možnosť,tak radšej so svokrovcami nebývajte.ja som bývala s nimi od svadby az kym sa mala nenarodila,a mala skoro 3 mesiace.niežeby sa naše vzťahy úplne zničili,mám ich so svokrovcami celkom pekné.ale určité naštrbenie tam v tom čase bolo.a keď si spomeniem na niektoré situácie,tak mi príde smutno,že to tak bolo.a určite,že znovu by som to prežiť nechcela

ladyka8
16. nov 2012

Okamžite preč!!!! Tiež som bývala u svokry keď otehotnela a môžem ti povedať že to bolo strašné. už vtedy rozhodovala komplet vo všetkom za mňa o mojej dcérke! nemala som pokoj! nemala som súkromie! a keď sa malá narodila tak to bolo ešte horšie! v jeden deň som vybuchla a povedala som jej všetko čo som mala na jazyku a vôbec to neľutujem, bolo to najlepšie čo sa mohlo stať. od toho dňa žijeme s priateľom a malou zvlášť a sme šťastní, nikto sa mi nestará do života, nediriguje, nerozhoduje za mňa a hlavne, konečne si materstvo užívam a nedýcha mi nikto na krk! párkrát mi prišla znepríjemniť život aj ku mne "domov" ale o to som sa tiež postarala 🙂 ak ti môžem poradiť, choďte odtiaľ čím skôr viem o čom hovorím! Dieťa má mať v prvom rade rodičov potom starých rodičov...

clarissa
16. nov 2012

Chapem,ze kazdemu komu sa naskytne moznost mat svoje-dom alebo byt je hej a uteka kade lahsie od svokrovcov aj rodicov..zazila som oboje-byvaniem pocas tehotenstva u nasich,byvanie ked sa mala narodila u nasich a potom u svokrovcov...suhlasim s babami ze je to katastrofa...teda este pokym su pol dna v robote aspon ako tak mas chvilu pokoj ale ak su uz nadochodku a cucia cely den doma,tak to je boj ☹ Spominala sa tu aj garzonka..lenze to tiez nieje vyhra...My sme styria v malom dvojizbaku lebo sme chceli byt sami..ma to svoju vyhodu a obrovsku na druhej strane by si si aj v garzonke uvedomila ze pre troch je tam malo miesta,zvlast ked dieta zacne rast potrebuje svoj priestor,svoju izbu..nam je tu uz "tesno" a velmi....Zobrat si uver je tiez pekna varianta ale treba si uvedomit ze uver v hodnote domu alebo bytu dnes nedaju hocikomu,moj muz je zivnostnik a ja som na materskej.... 😒 Prerabame nad nasimi podkrovny byt,teda robia nam ho oni a aj ked viem ze uz to nikdy nebude take super ako ked sme boli uplne sami aspon vypadneme z najmu a budeme vo svojom....Nasi su obidvaja v praci pol dna,tatino ma do vecera povinnosti po obci,mama si tiez robi svoje..viem ze sa este urcite nanadavam,ale zatial mi to pride najrozumnejsia alternativa,aspon koli detom aby mali priestor,svoju izbu,vonku dvor a pod....viem ze to je troska odlisny pripad ako mas ty,v kazdom pripade aj keby ste ostali u svokrovcov,presvedc sa ze je muz na tvojej strane a vzdy bude!drzim palce 😉

mahalo
16. nov 2012

Ja sa tiez pridavam z vlastnej skusenosti hovorim prec od svokrovcov :DDD aj by ste im mali nieco prispievat na najomne? Ved ale skusit mozete, moznoze budete vynimka co potvrdzuje pravidlo 🙂 kazdopadne ked uz budete mat naznak toho, ze sa to kazi..utekajteeeeeeeeee...bez Foreste bez

k_a_j_k_a
16. nov 2012

@alenana necitala som celu diskusiu, ale som za odchod od svokrovcov. my sme u nich vydrzali mesiac. mam ich rada, ale nikdy viac byvat s nimi 😀 to iste s mojimi rodicmi. ale na druhej strane, my sme byvali sedem rokov u MM babky a na to zase nedam dopustit. bolo nam tam super, odstahovat sme sa museli, lebo nam pribudlo dalsie babatko a bolo nas vela na 3i byt. aj sme uvazovali o kupe domu dokopy, ale nic vhodne sme nenasli a nakoniec sme sa rozhodli pre vlastne byvanie. ja by som volila radsej samostatne byvanie, aj keby to bol podnajom. a ide novy rok, pouvazovala by som o SFRB. ste len dvaja, mate super prijem. my sme s cca takym prijmom SFRB dostali a to sme uz boli styria 🙂

kvetinka211
16. nov 2012

@alenana mam uzasnych svokrovcov aj rodicov, mame dobry vztah .. ale po porode by som neprezila byvanie ani u jednych pokial by to nebolo absolutne nutne vsetci rodicia maju tendenciu sa miesat do veci do ktorych im nic nie je a je dobre mat zdravy geograficky odstup 😉
Ak sa inak neda, tak sa to da urcite prezit, ale je to urcite velka skuska trpezlivosti pre vsetky strany ...

kabelka11
17. nov 2012

my mame svoj byt a s nasimi ci svokrovcami by som nebyvala ani za svet.

drobcek26l
17. nov 2012

Rýchlooooo preč. My sme mali vzťahy na jednotku a po troch rokoch som v dome najväčšia zlodejka. kradnem od svokry všetko cez spodné prádlo na sušiaku až po peniaze. Teraz sme už mohli mať chalúpku dávno postavenú a pokoj v rodine.

zuzanockamt
17. nov 2012

@alenana no ak budete sporit na byt, tak u svokrovcov skysnete na dlhoooooo 😀 ... lebo "par drobnych" vam urcite stacit nebude ... prijem priatela je celkom fajn, ale dieta cosi stoji a ty ako nezamestnana dostanes len rodick a nie materske, cize s tym sporenim to velmi ruzovo nevidim ... a moj nazor na spolocne byvanie -. chvilu sa da, ale vo vasom pripade, kedze nemate vyriesene byvanie v dohladnej dobe by to bolo na dlho a to uz teda nic moc

mamavera
17. nov 2012

mrkni do témy . moja svokra, už nevládzem

p.j.jacky
17. nov 2012

od svokry co najdalej....a cim rychlejsie tym lepsie 😉

lliillii
17. nov 2012

@alenana
Tak ja sem tiez prispejem, aby si vedela ze aj zazraky sa deju 🙂 ja zijem u svokrovcov 12 rokov. Prvych devat bez malej, teraz s dvojrocnou dcerkou. Vzdy sme si rozumeli, nikdy medzi nami nebol konflikt. Byt je obrovsky, mame dve izby, nikto nikam len tak nevstupuje, kazdy ma svoje sukromie. Mame zabehnuty system vo vsetkom a každy den si spolu dame v kuchyni vsetci kavu a klabosime.... Bez toho by to nebolo ono. Samozrejme, ja som navrhla pred par rokmi ze by sme sa mohli aj osamostatnit, ale popravde, sama som nemala dostatok protiargumentov, ktorym by som sama verila..... Ale pravdou je, že existuje jediny dovod preco to u nas funguje..... Moja svokra sa do nicoho nestara, nedava ZIADNE rady kym sa neopytam, je strasne tolerantna, nekomentuje, neksychti sa.... Jednoducho ako cloveka ju nedokazem pochopit (v dobrom), ja som totiz presny opak (dufam ze sa jej v spravani aspon trosku priblizim ked budem trenovat 🙂 vo vychove malej plati to co ja poviem, nikto nic neporusuje, nedrazdi..... Takze mozna symbioza tu je..... dokonca u nas aj vitana... Ale zjavne ojedinela. Drzim Ti palce ;)

bzovik
13. dec 2012

Sú aj výnimky, napríklad ja. Bývam u svokrovcov od svadby, máme 10 mesačnú dcérku, s ktorou mi veľmi pomáhajú. Okrem svokrovcov bývame aj so švagrom a jeho dcérou a švagrinou, ktorá sa bude vydávať. Takže je nás ako Habešanov, ale aspoň sa celá pozornosť nesústredí na nás.
Ja si myslím, že problém majú iba netolerantné a komplikované povahy. Ľudia, čo si myslia, že všetko vedia najlepšie a už len z princípu nedajú tomu druhému za pravdu.
Ked mi je u svokry ťažko, pomyslím si na výhody, čo to má.A je ich veľa.
V živote sú v kažej veci VŽDY výhody aj nevýhody.

nela82
29. dec 2012

ak si s nimi rozumies-uz ich aj co-to poznas...neviem preco mas taketo obavy.
Ano,vsetci mladí by mali byvat sami...no nie kazdy na to ma.Ak vies,ze nie ste odkazaní s nimi zit-tak si zaobstarajte vlastne byvanie.
Sama zijem uz 10 rokov so svokrovcami...behna dlhe trate-no davamsi servitku pred usta 😉
No napisem priklad z mojej rodiny..moj brat si nasiel dievca-dievca,ktore vyrastalo v zlych zivotnych podmienkach...Rodicia pili,bili sa,fajcili...vela razy nemali co do ust.Rozviedli sa..otec sa obesil.Cely zivot nemali svoje vlastne byvanie..cely zivot boli neplatici...az do dna,ked spoznala mojho brata a nastahovala sa k nasimrodicom.Do roka bola svadba.Hned bola aj tehotna...
Momentalne tam ziju 5 rokov a moja svagrinka za tie roky ani raz rodicom s nicim nepomohla.Byvaju na dedine-maju zahradku,mama na invalidnom dochodku.otec po infarkte..
Ani raz nevzala nieco do ruky,aby sniecim pomohla...prave naopak.
Do dnesneho dna neplatili ziadne ucty-len tie svoje...aj to nie stale.Este aj predplatne casopisu jej donedavna mama platila...Princezna len vstala-troska pri detoch-deti nevedia co je to ist na prechadzku...v zime sa sankovat...Ak ich nevzali moji rodicia-tak by boli zavretí v dome 365 dni v roku.
Jedno co vedela a rychlo sa naucila bolo zapnut pracku a prat 3-krat denne...takmer nonstop.Vsak elektriku neplati...tak moze,no nie?
V dome uz mali takmer trvaly pobyt aj jej matka-alkoholicka a aj jej brat.
Aj teraz su u nasich....mamu nevpustia do obyvacky,lebo vraj je to ich izba.
Dnes mame vynadala,ako sa len dalo...a k tomu postvala proti mame este aj male deti,ktore po mame uz len tiez nadavaju.
Nevazili si,ze maju kde byvat...ze neplatili ziadne poplatky-oni boli vlastne ako na dovolenke-bezplatnej dovolenke 5 rokov.
Ziadne starosti...
Taketo nevesty si nezasluzia mat tak ustretovych rodicov-svokrovcov.A kto je chyba-no jasne,ze svokra..kto iny,ze?

monhla
9. júl 2013

@nela82 Máš pravdu - sú aj nevďačné nevesty, ale aj zlé svokry. Vždy je to o ľuďoch.

patia
5. aug 2013

My sme podobnej situacií s partnerom a už teraz sa modlím aby sme sa čím skor odstahovaly....Vzdy je to o tom ze strary sa budu montovat do mladych....Hlavne ked je vasa buduca svokra ucitelka ktora je najmudrejsia na svete a vo vsetkom ma pravu a bude kazdeho silou mocou presviecat o svojom....Nocné chodenie cez nasu izbu keby to bolo aspon v tichosti ked vidí ze niekto spí....ale nie ju no nezaujíma.Ja mam len strach co bude robiť ked pride na svet nas syn...Uz sme sa s partnerom koli nej vela pohadali 😒

dasiacik
5. aug 2013

@patia
Hlavne sa preto nehádajte s partnerom.Za každých okolností musíte držať spolu.My tiež tak momentálne žijeme,aktuálne to je jediné možné riešenie.Niekedy je to naozaj veĺmi ťaźké,treba sa vnútorne vysporiadať s kopou vecí a zvyklostí svokrovcov ći rodićov.Ale,treba sa zmieriť s tým,že oni sú tam doma,takže vy budete vždy ťahať za kratśí koniec.Bohužiaľ 😒 Ale,ak sa dá,tak sa so svokrovcami porozprávajte o veciach,ktoré vám vadia,ktoré by sa možno dali zmeniť,aby ste sa tam cítili lepśie.No,z vlastnej skúsenosti viem,že je to beh na dlhé trate.Treba myslieť na to,že tam nebudete predsa večne,veľa vecí je dobré radšej prehliadať,prepoćuť.Nech to dopadne akokoľvek,držím palce! 😉

m_ij_ka
5. aug 2013

rozhodne osamostatniť sa, keď sa bábo narodí bude potrebovať svoj kľud , budete rodina to znamená, že aj vy potrebujete súkromie a to je na nezaplatenie 🙂

zuzankavav
6. aug 2013

juj zeny... ked toto citam tak mam normalne obavy... ja som v 4 mes. teh. a s manzelom byvame u svokrovcou od jesene min roka. doteraz sa to dalo.. Akoze starala sa do nas no vzdy ju manzel dako upozornil ze su hranice. Odkedy som tehotna a na rizikovom doma tak je veselo. Svokor na dochodku - typicky sedlak ze tak skaredo to poviem.. a svokra esteze pracuje. Ked som sa sem stahoval tak svokra vanvrhla nech si vrch domu odelime a nech sme sami a oni budu dole.. po par upravach.. to ma velmi potesilo lebo na vlastne byvanie nemame... lenzze... vcera sme im to navrhli s tym ze financovat bude moj otec na splatky a brachovia mi upravi na dome zadara urobia cos sa tym zivia tak nie je problem. Behom 5min trebalo z z planovanej garaze na izbu a zo spajze na sprchu urobit aj branku, lebo svokor nie je ochotny auto nechat vonku a aj strecu lebo zateka a pod. az nakoniec muz nechtiac povedal svokre co nemal a bolo. Ja som tak zufala uz ze som furt zavreta v jednej izbe ze neviem co mam robit. Tento tyzden mame v plane im dat navrh. Bud sa oddelime a urcime si pravidla skor nez sa male narodi alebo ideme do podnajmu. Ked ne podnajom este mozme ist k otcovi co byva sam v RD. Aj ma volal uz no koli muzovi som ostala.. Nevie sa dako odputat... Ale drzi somnou.. Drzte mi palceky baby... a budem vas priebezne informovat..

kveta
6. aug 2013

@zuzankavav Nevrazaj svoje peniaze do nehnutelnosti v ktorej nemas podiel. Odides bez penazi a tazko ich vymozes, ak by sa nieco stalo /rozvod, smrt partnera/,

marcelatje
6. aug 2013

@alenana Koľko máš rokov? Podľa čoho súdiš že doba je zlá? Podľa mňa pre človeka ktorý si na seba musí zarobiť sám a nenarodí sa so zlatou lyžičkou v ústach je každá doba zlá a čuduj sa svete v každej dobe sa rodia deti, stavajú domy a predávajú byty. Ak sa vám chce pracovať nemáte sa čoho báť. A presne ako píšu baby vzťahy so svokrovcami sa môžu veľmi rýchlo zhoršiť aj kvôli maličkostiam ako čo dávať dieťaťu jesť, kvôli rozdielnym názorom na výchovu, ak si svokra nebodaj nárokuje uplatňovať svoje pravidlá.... proste stačí málo aby to buchlo 😒 je lepšie nájsť si byt už teraz a udržiavať so svokrovcami dobré vzťahy 😉

whiterosses
6. aug 2013

Jááááj utekaj preč, ak ti priateľ robí chodte radšej do podnájmu. pozri ja mám priateľa ktorý študuje, takže nezarába ... žijeme z jeho otcom, ked som bola tehu som sa k nim nasťahovala lebo to môj priateľ chcel. som tu, .. a ten môj problém je strašne na dlho. ... ja byť na tvojom mieste rýchlo sa osamostatním, neviem aký sú tvoji svokrovci ale lepšie vám bude samim ...

zuzankavav
6. aug 2013

Uf baby.. dnes sme im dali na vyber.. bud prerobime vrch domu pre nas a im dole izby alebo ideme prec.. a ich hlaska??? ved chodte.. a bla bla bla o tom ci sme si isty ze budeme spolu viac... sme spolu 5 rokov, z toho rok manzelia... ja mam 25 a muz 34... a vraj nakoniec ze svokra aj zo svokrom sa zajtra porozpravaju a povedia nam.. teda toto povedala svokra... svokor ten vobec nesuhlasi aby sa daco robilo.. vraj inde ziju spolu a su ok... ac jaj... tak sme si z manzelom sadli k tomu a prediskutovali to a ak povedia ze nic menit nechcu tak behom mesiaca dvoch sa stahujem k otcovi mojmu.. tam je aspon klud... u neho nemusime ani platit najomne takze si mozme vacsiu cast peniazkov odkladat a snad po materskej mozme zacat uvazovat aleo riesit vlastne byvanie... tak som zvedava co zajtra... ale itak nemyslim ze to bude ok tu.... lebo najviac sa ma dotklo ked mi svokra zahlasila ze vsetko je to moja chyba a z mojej hlavy ze toto jej syna by nikdy nenapadlo a ze som vsetkemu na vine ja a podobne... co dodat.. doteraz usmev a prehnana starostlivost a teraz takto.. aspon ju vidim v pravom svetle... :((((

zuzankavav
8. aug 2013

Takze.baby... stahujeme sa k otcovi.. svokra len povedala.ze.nech si skusime a ze ved vy sa vratite. A ze co ma robit ked jej syn si nasiel taku zenu. Tak dik veru. A aby nebolo malo tak zahlasila.este.ze.oni si to takto nepredstavovali. Ja jej na to ze.tak ako si to predstavujete? Ona.len ze aby vsetko ostalo tak ako je a nic.sa nemenilo. Fasa riesenie vsak? Jaj a.vraj ako by sme.si to predstavovali z.tou prerabkou. Ze aj keby sme.boli hore.oddeleny tak si nepraju aby nam tam chodili navstevy . Tak na.keru prdel by sme.boli oddeleny? Salene.... co dodat... musimevydrzat pocas materskej u otca.a.pak ked budem robit riesit.byvanie. len neviem co itak lebo pozicku nedostaneme len tak ked muz.ma.na papieri minimalnu mzdu a.ja.tiez. Ach jaj

janinna11
8. aug 2013

@zuzankavav Zuzka utekajte prec, presvedc manzela, ze musite odist, date peniaze do prerabky a potom budes banovat, nas prerabka vysla velmi vela, vchod ostal spolocny, dvor je spolocny, nemam ziadne sukromie, vedia o kazden navsteve, takze radsej som ich mala len minimum a vztahy sa nastrbili, chvilami to medzi mnou a mm z tych hadok bolo az na rozvod. Teraz sme si prenajali byt v meste cca 8km od nas a cez tyzden sme tam a na vikendy, ale vztahy z mojej strany satak radikalne zmenilj a ochladli, ze myslim, ze je to nezvratne, co mi je samozrejme luto, ale tak to proste citim.

anjelik87
8. aug 2013

Ach ludia. . Precitala som si kazdy jeden prispevok. Ja tiez bohuzial zijem u svokrovcov uz 2 roky. Zo zaciatku bolo vsetko ok, aj ked som bola tehotna to som si este mala co so svokrou povedat. . Ale odkedy sa narodil maly (ma 10 mesiacov) tak je to tu hrozneeeeeeeee. Keby ze mam kde tak hned balim kufre a odchadzam!!!! Uz sme sa aj povadili par krat a skoncilo to zakazdym mojim aj svokrinym placom a bolo chvilu dobre ale kazdy den je nieco co ma nase... Jedine co ma drzi este ako tak vydrzat je to ze staviame dom a pojdeme do vlastneho len netusim ako dlho to bude este trvat ☹ ja si uz predstavujem ze na vianoce budeme vo svojom ale mm to tak optimisticky nevidi. Tu u nich sice viac usporime lebo nic neplatime len to co si sami kupime ale aj za tu cenu by som uz sla do svojeho. Svokra teraz uz 3 mesiace maroduje tak je to o drzku. .. Furt daco s malym vymysla a priam mi vadi ked sa ku nemu len ozve alebo priblizi. Moji svokrovci su dobri, staraju sa ale myslim si ze niekde sa staraju viac ale aj tak zosuladit sa s nimi je tazko. Resp ja sa s nimi ani nejako nesnazim. . ja si robim po svojom. . Len stale mam taky pocit ze len co odidem z domu tak som hlavnou temou! Ale to ma uz netrapi. . Teraz ma trapi to ako tu este vydrzat kym pojdeme do svojho. . ???

bibuska22
8. aug 2013

Je tu vôbec niekto , kto ma super vztah so svokrovcami, ako ja 🙂 ? a bývame spolu, vzájomne sa rešpektujeme!!!! , veľmi dobre vychádzame, pijavame spolu kavičky, smejeme sa spolu a sú ako naši kamaráti 🙂 ideme spolu na dovolenku (nie prvy krat!!!) bol to darcek od nas pre nich na vianoce, za to , akí su super....vsetci sme k sebe od zaciatk velmi milí a klop, klop, snad to tak bude cely zivot, lebo nam ju tu u nich vyborne a neplanujeme sa stahovat 🙂

janinna11
8. aug 2013

@bibuska22 tak myslim, ze takych pripadov sa tu najde malicko. Myslim, ze moj muz ma takyto super vztah s nasimi, ale ja to o jeho rodicoch povedat nemozem, ale vela robi aj to, aky je vekovy rozdiel a sposob zivota, ci su z dediny, z mesta, aktivni seniori, alebo starsi so svojimi zvykmi a zasadami, ktore nemienia menit. Mas velke stastie a v dobrom ti zavidim 😉

janinna11
8. aug 2013

@anjelik87 presne taky pocit mam aj ja, a je mi to luto, ale uz sa snazim vo vyhrotenych situaciach radsej to predychat...

anjelik87
8. aug 2013

@bibuska22 a mas uz deti?