Cítim sa na všetko sama a nedocenená

janulka257
20. sep 2019

Ahojte žienky, potrebujem sa vyrozprávať a dostať iný uhol pohľadu asi. Neviem, či som nevďačná, alebo...
Máme 3 mesačné dvojičky. Som s nimi cez deň sama, aj v noci spím s nimi sama, manžel dole na gauči, lebo sa potrebuje vyspať. Popri nich sa snažím upratovať, prať, žehliť, variť, myslieť na nákupy... manžel príde z práce, ideme deti kocikovat buď spolu alebo on sám na hodinu, alebo hodinu a pol. Keď ide sám, ja zas väčšinou upratujem alebo zehlim.. potom mi pomôže okupkat a s večerným krmenim. Raz za 2 týždne navarí, sem tam donesie nákup keď mu poviem, čo treba kúpiť.. a stále je unavený.. on sa v noci vyspí, ja vstávam k deťom, cez deň zriedkavo sa mi podarí pospať.. proste je všetko na mne, niektoré veci čo som od neho chcela, som mu už 300x povedala (napríklad ťažké veci povynasn mne. alebo že nech sa teda vymeníme, že on bude doma a ja mám chodiť do roboty. Rozprávanie v kľude a nič nevyriešilo, ani hnev..at na poschodie) a prešiel už aj mesiac a furt nič.. furt sú na chodbe. On keď je s deťmi, tak pri nich leží a spí alebo mlieka do mobilu a ja keď som s deťmi, musím stíhať x ďalších vecí.. on mi stále potom povie, že žiaden chlap nepomáha žene toľko čo o

h2
20. sep 2019

@fedka333 Tak to je super, máš v nej skvelú pomocníčku! 😊 Zadanie jej prečítaj, prípadne aj vysvetli, ak treba, ale nekontroluj ju stále, povedz jej, že vieš, že je šikovná a múdra a zvládne to napísať aj sama a že jej to skontroluješ na konci.

mysicka36
20. sep 2019

Uisťujem ťa, že NEMUSÍŠ všetko zvládať a robiť sama. Jediné čo musíš, je pozrieť sa na chod domácnosti v kľude a prakticky. Nevysávaj to zvládne aj muž, var iba jednoduché jedlá buď vo väčšom množstve alebo ozaj rýchlovky ako cestoviny, mäso ktoré len drbneš do trúby spolu so zemiakmi. Jednoducho rob veci len ktoré treba aby si bola ty spokojná. To žehlenie... no to je na uváženie každej, či je to nutné. Pre mňa nutné nebolo. Detské veci som oprala na 60 a ostatné stačí len znížiť otáčky aby sa tak nedokrkvalo a pekne poskladať. Žehlila som len mužove košele ale ak som nevládala, ožehlil si sám. Ono sa s chlapmi netreba párať. Oni sa naučia, len im tie povinnosti treba dávkovať postupne. A tá nevyspatosť? No v dni kedy nejde chlapec ráno do práce, ho po poslednom nočnom kojení pekne krásne zobuď a vyšikuj ho hore ku deťom a ty si zdriemni, nech ich trochu zabaví nakrmí a prebalí. Aj ak to bude hodinka navyše pomôže ti to. Možno aj jemu to pomôže uvedomiť si v akej si úlohe. Len prosím nepoužívaj slovo že niečo čo sa netýka detí spraviť musíš. Uisťujem ťa že NEMUSÍŠ

majkeel
20. sep 2019

@anitka63 Ja to vidim tak, ze v 30% vztahov su vyrovnani partneri, v 60% vztahu je vzdy niekto hnily. Bud chlap, alebo zena. Kym nie su deti, je casto "hnila" zena, lebo si uziva, caka, ze gro financii a platieb zabezpeci chlap a ona sa "narobi" na detoch potom. Potom pridu deti, a casto sa spravi "hnilym" chlap. Povie si, predtym som nosil peniaze hlavne ja, aj teraz, si na rade s detmi. A ako moc sa spravi hnilym, zalezi od zeny, ako bola "hnila" predtym a podla akych kriterii si hladala partnera. Ci je na deti a rad sa im venuje, alebo nie je.
A ci sa clovek velmi nadrie na domacnosti, zase zalezi na kazdom. Ked si raz za tyzden poriadne uprace, navari dopredu, nerobi si zbytocne bordel, riad hodi do mycky, pusti robota na vysavanie, kasle na zehlenie, obcas zavola svokru/mamu na pomoc, v noci sa striedaju, tak ma prakticky vacsinu dna na deti a domacnost vybavena.
Casto je to o tom, ci je clovek vychovany a nauceny robit. Niekto zvladne dve prace, domacnost, deti a nezadycha sa. Druhy je 100% doma, jedno dieta dava do skolky a este potrebuje osobneho trenera, psychiatra, pestunku, upratovacku, aj kucharku.

h2
20. sep 2019

@majkeel Aaaach, typický pohľad chlapa na vec. Toto si, bohužiaľ, myslí väčšina chlapov. Že veď stačí raz za týždeň upratať, riady umyje myčka, operie práčka, povysáva robot, bordel "sa nerobí" a žena môže ležať s vyloženými nohami. Garantujem Ti, že matka 3 mesačných dvojičiek má "o zábavu postarané", aj keby mala osobného sluhu. Veď len základná starostlivosť o dve 3-mesačné deti zahŕňa dojčenie, prebaľovanie, prezliekanie, hygienu, prechádzky, nosenie, hojdanie, spievanie... pritom, kým sa venuje jednému, musí strážiť druhé. Je rada, keď sa dostane na záchod.

deti95060810
20. sep 2019

už som to písala....
takže ja som musela ísť do nemocnice s malým bábom - kojila som ...
Doma som mm nechala deti vo veku 18 mesiacov, 4 roky a syn chodil do školy. V nemocnici sme boli pár dní, ale mm mi každý deň volal kedy už prídem, ako on to už nezvláda...S deťmi mu nikto nepomohol, všetko musel robiť sám - variť, prať, chodiť na nákupy, deti tíšiť, kŕmiť, chodiť na prechádzky, s dcérou do MŠ, ....všetko. Keď som prišla domov, povedal, že mi teda ozaj nezávidí byť doma....
už je tomu pár rokov a keď príde z roboty nemá problém napr, vysávať, umývať riad.....Veď predsa skúsil aké je to starať sa o deti a domácnosť...

janulka257
autor
20. sep 2019

@mysicka36 Ďakujem ❤️

janulka257
autor
20. sep 2019

@h2 presne tak... sú dni kedy sa nestíham ocesat a umyť zuby

h2
20. sep 2019

@janulka257 😂 Ja som teda mala len jedného a aj to je už dávno, čo bol maličký, ale doteraz si spomínam, ako som vždy ráno letela do sprchy ešte kým bol muž doma a mohol postrážiť malého, lebo potom by som už nemohla.

rakahaka
20. sep 2019

Tak ho posli k nam aby videl ako sa realne pomaha v domacnosti! Momentalne finisujem druhe tehotenstvo a mame doma dvojrocku este. Muz od rana ako vstane ju oblecie, obriadi, idu robit ranajky, potom sa spolu hraju doobeda alebo idu von, na obed ju uspi, ide varit, ked sa zobudi nalozi jej jest, nalozi mycku, pripadne kym spi vyvesia pradlo. Potom sa zas hraju alebo idu na bicykel/naute niekde na vylet potom sa pohrat alebo este vonku, vecera a potom ju hodinu kupe a uspava.
Toto je jeho najaktivnejsi den. Niekedy podla toho ako sa citim varim ja alebo som nejaky cas s malou kym potrebuje nieco urobit vybavit/cestovat. Ale napriklad podlahy vysavanie tie tazsie veci robi vylucne on teraz. Ano aj vstava k malej. Takze tvoj chlap robi teda doma velke gulove! Deti su vase, domacnost tiez. Je doruzova vyspaty, ak nema manulanu robotu tak je nacase ho realne uvitat do zivota v domacnosti. Vela stastia!

misha666
20. sep 2019

@janinah
@janulka257 uplne suhlasim s janinah... pri jednom dietati by si sa nestazovala dva su dost... uplne ta chapem...ale 3m je este malo aby si si na to zvykla... presne...volaj mu nech vybavi nakupy atd co vies ze moze urobit cestou z prace... ked zoberie deti von kasli na upratovanie a zehlenie...oddychni si... na veceru mu objednaj pizzu :D prezije to sem tam... vela matiek robi chybu v tom ze ked nema deti doma tak riesia domacnost...nie nie je to dobre mysli hlavne na seba...cepaj energiu... nezehli... naco uz to nie su take male babatka zeby si musela vsetko zehlit...mam dve deti a kazdemu som zehlila max do 1m... tie babatkovke veci sa nejak ani nekrcia... a to ma nejmenej trapilo aj ked boli... mne utkvelo v pamati ked nam raz na hodine biologie pani profesorka dala takuto radu : "deti sa maju tocit okolo mami v kazdej cinnosti ktoru vykonava v domacnosti, ale ked dieta zaspi matka ma spat s nim (mala na mysli poobedny alebo akykolvek spanok) ... toho som sa drzala pri oboch detoch a fakt som bola oddychnutejsia a lahsie som zvladala nocne vstavanie... a aj dennu cinnost... drzim palce zvladnes to 🙂

jana_eyre_2
20. sep 2019

len pre zaujimavost, ako by si si predstavovala idealnu pomoc od manzela?
hovorila si mu avoje predstavy?

bodkolienka81
20. sep 2019

@janulka257 tie spolocne prechadzky, kupanie, krmenie mate super, to si zachovajte. 1-2x do tyzdna, ked nevstava do roboty, nech spi s detmi muz, aj Ty sa potrebujes vyspat, aby si sa nezrutila.. Upratovanie treba na cas zredukovat (ak su financie, oddelegovat na pani upratovacku), varit na 2 dni + porcia do mraznicky. Neviem, co zehlis, ale muz zvladne svoje kosele sam, detske veci idealne do susicky a moje "materske" leginy a mikiny vydrzia po prve ovracanie aj neozehlene.. 1x za 2 tyzdne dat muzovi listok na velky nakup autom, drobne vybavovat v ramci prechadzky.. Realne by som zacala planovat navrat do prace po 1-1,5 roku, mozete sa s manzelom na materskej prestriedat.. A treba sa jednoducho nastavit, ze pri 2 detoch budete obaja velmi unaveni a mat plne ruky prace, deti neocenia, co pre ne robis, to uz je udel matiek 🙂 a teda aj vdacnost za 2 zdrave deti moze pomoct 🙂

jaja23
20. sep 2019

@janulka257 neviem.. Môj muž robí to, čo tvoj. Občas na prechádzku, občas sa po venuje doma. Ja som s malým celý deň, keď príde z roboty, tak varím, on ani riad neumyje po večeri.Cez deň periem, nič iné nestíham. Nezehlim. Ani on 😁 keď je s malým von, tak cez víkendy upratujem. Tiež to nie je o tom, že zoberie malého a ja si urobím vanu. To nebolo nikdy. Večer spolu kupeme. Inak krmim vždy ja. Prebrali malého, to hej, ale nie keď je zakákaný 😄 Do obchodu chodíme spolu, cez víkend, alebo drobné nakúpi ja s malým cez deň. Je to asi fakt o tom, ako to bolo pred dieťaťom. Samozrejme s dvojickami je to určite 2x náročnejšie. Držím palce.

majkeel
20. sep 2019

@h2 No, ale potom si beriete po rodinnej stranke neschopnych muzov a vyberate si ich sami, nikto iny.
Moja mama sa starala najskor o svojich surodencov, potom pracovala a sama vychovala dve deti. V 11-2 tich som musel makat aj babske prace a starat sa o mladsieho, byt s nim sam, kym bola mama na nocnych.
Otec po rozvode pracoval na tatre a staral sa sam a vychoval 3 deti z prveho manzelstva. Ste velakrat moc cimperlich, nenaucene zabrat, ked treba ...
My sme s ex rozvedeni, beriem si casto malu. Mal som ju teraz pred prazdninami mesiac. Tyzden skola, 3 tyzdne prazdniny. Rano obliect, pochystat, do skoly, robit do normalnej prace, potom do skoly. Popri normalnej IT praci obchodovat na burze, rano Europa, vecer do 2200 USA, do polnoci forex, vzdelavat sa do prace, vo financiach.
Upracem, uvarim, vyzdvihnem, ucime sa, aj ideme na chvilu von ... Viem zarobit, aj sa postarat, opravit auto, postavit dom. A nestazujem sa. Vy sa tu iba stazujete na partnerov, ktorych ste si same vybrali, natahujete ruku o peniaze a iba nadavate na muzov. ;)
Poviete, ze muz sa nevie postarat. Normalny a trocha schopny chlap sa sice postara o deti na 80% z toho ako zena, ale ked posle zenu do prace, casto nezarobi ani len 20% co on, z toho polovicu mozno strati cestou domov a tych reci okolo toho ... ;)
Ono je to casto tak, ze jeden druhemu nema co vycitat, obaja maju maslo na hlave ... Hovori sa, aky isiel, taku nasiel.

ajka0207
20. sep 2019

@rakahaka kedy tvoj muz pracuje?

ajka0207
20. sep 2019

@majkeel hadam nechces porovnavat starostlivosť o skolacku a o trojmesačné dvojicky.

h2
20. sep 2019

@majkeel Písala som Ti dlhý príspevok, ale padol mi kôň a všetko sa mi to vymazalo. Tak už budem stručnejšia a napíšem Ti na etapy, lebo padá to každú chvíľu. 🙄

h2
20. sep 2019

@majkeel 1.) Ja som sa na svojho muža nesťažovala ani len slovíčkom.

majkeel
20. sep 2019

@h2 idealne napisat v notepade a skopirovat. ;)

h2
20. sep 2019

@majkeel Píšem z mobilu. 😬
2.) V mojom príspevku Tebe som nepísala, že by si Ty, alebo muži všeobecne, neboli schopní postarať sa. Ale často majú skreslené predstavy o tom, čo žena s deťmi doma robí.

h2
20. sep 2019

@majkeel 3.) K tomu platu, to by bolo na dlhšiu debatu, mnohé ženy sú dnes platovo rovnocenné s mužmi, ak nie a žena na rovnakej pozícii, s rovnakými vedomosťami a praxou zarába menej, chyba bude niekde inde. Ak žena zarába menej, je to často aj preto, že bola pekných pár rokov na materskej, lebo porodila deti mužovi, ktorý zatiaľ robil kariéru. Pokiaľ robia obaja na plný úväzok, tak argument muža, že zarobí viac, tak bude menej robiť v domácnosti, je, mierne povedané, nespravodlivý.

h2
20. sep 2019

@majkeel Že ženy sú "cimperlich" a nevedia zabrať??? Čo do objemu práce (zamestnanie + domácnosť + starostlivosť o deti) som ochotná staviť sa o vysokú sumu, že vo všeobecnosti ženy pracujú oveľa viac, ako muži. Ešte raz zdôrazňujem, že vo všeobecnosti, lebo určite sú aj výnimky. Muži majú viac času na koníčky, viac oddychujú. O Tom som skalopevne presvedčená.

h2
20. sep 2019

@majkeel 5.) Čo sa mňa osobne týka, nenatŕčam mužovi ruku na peniaze, som schopná zarobiť si aj sama a dosť slušne. Platovo sme s mužom na tom cca rovnako, on niekedy zarobí viac, lebo viac robí, často aj dlho do noci. Máme dom so záhradou, 2 autá. Dom je môj, kúpila som ho za svoje peniaze, hypotéku splácam výhradne zo svojho účtu. Auto som si tiež kúpila sama, za vlastné. Väčšinu domácich prác u nás robím ja. Domácimi prácami rozumiem práce vnútri v dome. Muž zase robí viac vonku, okolo domu je stále robota. A aj robieva dlhšie, než ja, takže syna riešim popoludní väčšinou tiež ja. Ale môj muž nemá problém absolútne s ničím, čo sa domácnosti týka. Tento víkend sme boli so synom odcestovaní, vrátili sme sa v nedeľu na obed, muž nás čakal vo vyupratovanom dome, navaril polievku, hlavné jedlo + šalát, vypral 2 várky prádla a dokonca vytepoval sedačku. 😉

hettinka
20. sep 2019

@janulka257 hladáš problémy tam kde nie sú. Asi to je teraz "in" sťažovať sa na muža, že doma nič nerobí, ale tvoj maká v robote, aj ti pomože, čo mu povieš, urobí, kočíkuje... A ty si doma, tak sa jasné že staráš viac o deti. Je to tak úplne normálne. Čo si čakala?

S malým bábom som bola rada, že som stihla niečo uvariť a nejesť sa. S dcérou, ked bola malinká som o 12:00 ešte bola v nočnej košeli ... a potom som šla na pár hodín aj ja do roboty a pomáhala mi hlavne mama, muž tiež, aspon večer okúpal a uspal a bola som šťastná ako blcha, že pomáha. On aj v noci občas vstal, ale rozpočet ťahal hlavne on, takže sa musel aj vyspať.
Pri druhom som mala muža na týždňovkách, staršia prváčka, ja som mala vážne zdravotné problémy ... ale nebol kôň, kam by som vypisovala, ako som na všetko sama, zariadila som si veci a stíhala.

lilitela
20. sep 2019

@janulka257 no tak to sa myli, ked tvrdi, ze pomaha viac ako ostatni. ano su aj podobni ako tvoj, ale su aj schopnejsi. Mozno sa radi v praci s kolegami, co ma robit 🙂 Zcasti mozno nanho dolieha depka, ked ma tu unavu, ak ano, treba to riesit v pociatku. Taktiez muzi casto za cas straveny s detmi povazuju nie aktivne ale tzv. dozorovanie, cize ako pises cumi do mobilu ale sedi pobliz. Pri malickych detoch este neni treba, ale starsich treba obcas aj zabavit.
Co sa veci tyka - postav sa k nemu a povedz mu prosim ta pod mi teraz vylozit tie veci. A stoj tam, pripadne ak nereaguje, tak znova ho popros. Ak sa nedvihne, je to blbec a to neni dobre, tu ti uz neporadim, lebo sama neviem. Vlastne viem - nenavar, neoper, ale rovno ta upozornujem, ze to moze mat 2 scenare, bud sa uvedomi, alebo bude na teba nahnevany a vycitat ti. Musis sa ty vtedy obrnit, a byt silna (ja som nebola), a nepripustat si, verit tomu ze nie si zla, ze iba mu vratis, ako sa on sprava. A dufam, pre teba, ze sa z neho nestane este vacsi trkvas, lebo je to niekedy boj. A ano, je to na nervy, ze to treba tak riesit, poznam to sama.

janulka257
autor
20. sep 2019

@hettinka mne nevadí byť s deťmi, ja s nimi chcem byť. A zariadim sa a stíham nakoniec aj ja všetko, ale občas s vypätím posledných síl. Je vari niečo zle na tom sa posťažovať a chcieť vedieť ako to majú iní? Mne napríklad mama vôbec nepomôže. A tiež mám vážne zdravotné problémy.

1gabriela13
20. sep 2019

@janulka257 povedať z mosta doprosta. Potrebujem nakúpiť, pomôcť, žehliť, variť atď. Ja to tak robím. Alebo treba pre baliť malú, okúpať, zobrať von bicyklovať. A funguje to. Nejdem nato ze pekne ci škaredo, ale jednoducho ho postavím pred vec. Treba to spraviť a koniec. Variť varím na 2-3dni, z toho si hlavu nerobím. Alebo si objednám. A varím len pre malú. Take že upratovanie, pozmyvat ci prach poutierat raz týždenne, zvyšok za pochodu. Keď je trocha bordel, neriešim, uprace sa za ten jeden deň v týždni. S malou sa radšej poberieme von medzi ludi, na nákupy, robíme si programy. Co mňa zaujíma stále žehliť, prať, umývať, variť. Ved to sa vôbec nesocializujes. Trocha povoľ, zober si deti spolu zo sebou, choďte na prechádzky atď. A samozrejme príde domov manžel, a postaviť ho pred hotovú vec, dnes idem von s kamoškou na kávu, postrazis deti.

hettinka
20. sep 2019

@janulka257 áno, je normálne mať občas všetkého dosť a posťažovať sa ... len ako poznám MK, začnú ťa štvať oproti mužovi, aký je zlý a že sa máš o neho prestať starať. A možno ti poradia rovno sa rozviesť...

My už máme veľké deti a toto plienkové náročné obdobie mám však stále v pamäti. Radím ti nakladať si len toľko, koľko v relatívnej pohode zvládneš. Deti sú prvoradé, domácnosť počká. Skús si kúpiť pomocníkov, napr. sušičku prádla, aby si nemusela toľko žehliť, nerieš toľko poriadok a nenamontované niečo - pokiaľ to nie je životne dôležité. Upratuj tam, kde sa zdržujete, ostatné počká.
Stanov si priority. Cez víkend nech spí pri deťoch aspoň jednu noc muž, nech nespí na gauči. Aj oddelené spálne občas síce niekomu fungujú, ale nie je to pravidlo. Cítiť z tvojich slov, že sa odcudzujete a prestávate vedieť komunikovať ... ja som vždy najviac vykomunikovala s chlapom v posteli (a nemusel byť predtým alebo potom nutne sex, skor sme mali na to čas).

A pamätaj si, ak MUŽ povedal, že to urobí, tak to UROBÍ. Netreba mu to každého pol roka pripomínať :D :D :D

h2
20. sep 2019

@hettinka 😂😂😂

pinqina
20. sep 2019

@janulka257 toto veeelmi dobre poznam 😂 ver ze nie si jedina 🙂 mne tiez stale priatel hovori ze on chodi do prace takze je unaveny a ja som cely den doma. Najprv ma z toho islo porazit , hucala som po nom ako diva , ze ci si mysli ze materska je naozaj dovolenka, ci si mysli ze mam cely den nohy vylozene a maly sa sam zabavi, naje, prebali aj uspi.. doteraz nechape ze okolo maleho treba stale lietat.. ale teda asi pred tromi tyzdnami som si povedala dost , nebudem tu ja robit debila .. prestala som upratovat (on neznasa bordel). A zrazu hľa, nasla som ho s vysavacom lietat po byte.. varila som tak ze som popri vareni 100x odbiehala k synovi a on lezal.. aj toto skoncilo.. povedala som mu ze bud sa zatial postara o maleho a ja navarim aj tri chody alebo proste nevarim, bodka. Zafungovalo to.. treba vediet ako nanho 🙂 nemas zleho chlapa, kazdy chlap je taky (samozrejme cest vynimkam) 🙂 no a na gauci tiez nespi, to som mu povedala este ako tehotna ze nech to ani neskusa, nemame dieta aby sme sa odcudzili 🙂 takze spi s nami .. rozmyslaj co nanho funguje 🙂

kittykat22
20. sep 2019

@janulka257 musim ti poblahozelat k tomu, ze si velmi sikovna mamicka - pretoze ja som na tom bola asi biednejsie ako ty, a to som mala len jedno dieta 😅 Vitaj v nasom svete - nespim/nestiham/vsade je bordel/muz ma vytaca ze nepomaha (idealne, este robi vacsi bordel) 😂 Daj sa trochu do pohody - vyspi sa, objednaj si domov pizzu, HLAVNE nezabudni fotit deti, pozerat sa ako krasne rastu a skus aj niekedy upratat 🙂 Na nejake nastalovane upratane bejvaky zabudni. Vela matiek to robi tak, ze uprace (citaj nevyzehlene pradlo supnem do spalne, kocky kopnem pod gauc, tanier posuniem aby nebol v zabere, a idealne fotim tam, kde nie je vidiet na dlazke omrvinky 😎) a spravi cvak, svihne to na insta. A takto vznika kultura falosnej predstve o materstve 🙂 Muzi nepomahaju skoro nikde, vsetko tahame same. Ako pisali dievcata, potrebujes muzovi jasne povedat, co ma robit. Vysyp prosim smeti, vyloz riad z mycky, povysavaj - zabudni ze ho to napadne aj zajtra a pocitaj, ze najdes salky v skrinke na taniere, lyzicku pri varechach a prach pod postelou (pretoze tam vysavac nedociahne) 😅