Citové vydieranie od matky

limenka
14. okt 2015

Ahojte potrebujem vedet ako by to riesil niekto iny. Problem mame s mojou mamou je to dobry clovek aj mne s detmi ked ju poziadam pomaha snazim sa ju podotikam co najmenej zatazovat. Len hacik zije s chlapom o 10r starsim a velmi sa pri nom smenila hlavne po tej stranke vidi peniaze ze na to mas adt a velmi zavistliva a manipuluje neskutocne s ludmi. Ako by ste sa zachovali ked cloveka neviete zniest s ktorym zije vas rodic uz len jeden a strasne sa pcha do mojej rodiny hoci uz to bolo aj tak spravene na krstinach mojich 2 deti ze nelrisiel lebo nebol pozvany ale len mama a potom mi to dala vylizat inom. A teraz zase mame oslavu syna a nedala som ziadny termin ani nic sme neboli dohodnute a len tak mi oznami den aj so sestrou pridu a podotikam sestra je ta ista krvna skupina ako ona. Ja ze ok hodim rec s muzom a kex sme sa po tel.bavili ci aj on moze prist ja som jej svoj dvovod povedala , zlozila. Ja jej stale hovorim ze ona moze prist kedykolvek ale bez neho nakolko velmi ovplivnuje negativne ju a vobec sa clovek nevie spravat s polocnosti velmi nemiesne poznamky ma a ani v rodine maminej ho nikto nemusi. Ale vratim sa znava jej volam a ona hneh aka som co vsetko spravila pre mna a je obmedzena a konec. A este doplnim neni sme taky ze nedame ale ked zakazdim mamina prisla na moj podnet vzdy som jej cestu eura dala lebo nekradne ani ona. A nikdy som ju nezneuzivala.
Mamu samozrejme navstevujem len najnevihnutnejsie navstevy a to vydrzim takze ja sa od nej odvraciam.

eeffka
14. okt 2015

@limenka ak s tym panom mama zije, na 2hod by som zatala zuby,, aj co sa tyka oslav pokial je to len o tom ze "ho nemusite". v rodine sa velakrat ludia nemusia ale sa znesu a bavia sa o pocasi...
ina vec by bola ak by bol agresivny, opity atd... ale ze ma nemiestne poznamky ? to nie je dovod

ovaaa
14. okt 2015

ahoj Limenka.....skus sa pozriet na to z opacnej strany. Ako by si sa citila, keby tvoja mama nemohla vystat tvojho manžela a pozyvala by na oslavy len teba a deti a davala ti najavo, ze proste v rodine nie je vitany a mal by zakaz prist na navstevu? Tvoja mama je dospelá osoba, vybrala si partnera s ktorým zije a snazi sa ho zaclenit do svojej rodiny tak, ako sa to bezne robi. Myslim, ze by sa ti lepsie dychalo, keby si ho zacala akceptovat.....napätie by mozno upadlo, keby si ho lepsie spoznala. Ak ti vadia jeho poznamky skus s nim hodit rec osamote a povedz mu, co ti vadi..... DRZIM PALCE

limenka
autor
14. okt 2015

@eeffka
ked sme u nej pozeram kedy pojdem domov lebo pre doplnenie ak presvecia niekto co je dobre pre teba deti a ma ktomu siplave a dvojmiestne poznamky nemusim ho mat predsa u seba doma. Ja sa s nim ani nebavim len otvori usta konec ze co bol za sociku adt. Ale ja zijem tu a teraz ale ako keby stene. Vies ake ona ako keby nevie pochopit ze kedykolvek moze k nam prist zabudla som doplnit 100km nay deli od seba ale bez neho a stale ho mi vnucine.

lorela
14. okt 2015

@limenka Byť na tvojom mieste, zareagovala by som na situáciu asi takto: Snažila by som sa rešpektovať jej partnera do určitej miery, pretože si ho vybrala, či sa mi to páči alebo nie, je momentálne súčasťou rodiny. Nehrotila by som situáciu do takej miery, že nie je u nás vítaný a mama má chodiť na rodinné príležitosti zásadne bez neho. A zároveň by som sa porozprávala otvorene a s kľudom s mamou, o pocitoch, ktoré v poslednom čase v súvislosti s ňou mám, čo ma trápi. Poprosila by som ju aj o to, či by nemohla so svojim partnerom prebrať jeho chovanie, ktoré mi vadí, porozprávať sa s ním.
Snažila by som sa dosiahnuť vzájomný rešpekt medzi tebou a jej partnerom. Čo by mohlo tiež výrazne zlepšiť tvoj vzťah s mamou.

limenka
autor
14. okt 2015

@ovaaja hk poznam od mojen puberty ani v tedy som ho nemusela lebk hadky boli len za neho. Akceptujem ho ako pises. A mojho muza mama nema rada lebo neni podla jej predstav. Ja som spokijna neni dokonali ale je to moj muz. A este som zostala aj s toho smutna ze som sa dkzvedela ked sa rozvedies nic sa nedeje. A to som bola cerstvo zkbrany. Len asi oorovnava mna a setru nakolko je rozvedena a nema to lahke a muza s ktoym zije ma aj dieta s inou. Ja zase neviem pocholit ju ako moze byt tak lahko ovplivnitelna. A potom sa nesprava ani k nam pekne. Ja nevihladavam konflikty ale njekydy uz nan toho dost. A ked som jej uz viac krat povedala na jeho adresu nejake veci salam parky.

ovaaa
14. okt 2015

este ma napadla otazka ako ho berie tvoj muz, pripadne deti? Hra sa snimi, maju nejaku spolocnu rec???

ovaaa
14. okt 2015

@limenka prave si to napisala akceptujes ho ale nemusis....ak by to tak bolo, svoje pocity a nenavist by si dala bokom a tych par hodin u mamy sa trebars venovala jej. Ak ti vadia poznamky na tvoju rodinu, tak daj tabu na tuto temu a bavte sa o niecom inom.....

limenka
autor
14. okt 2015

@lorela presne toto som riesila s nou este ked boka u nas a ver tomu nezmenilo sa. Naolak stale mi ho vnucuje. A co mi bolo cudne on sa strasne pcha k nam ale jeho syn mal rodinu akciu mama bola aj sestra. Jeho rodina mna nepoziva k nim a preco ho mam nasilu mat u seba on sa totiz zmenut nemieni ja to tak vidim a mama sa da velmi ovplivnit nime

lorela
14. okt 2015

@limenka Vieš, kde nie je snaha - tým nemyslím len z tvojej strany, ale aj z jeho, prípadne maminej, tam nie je ani riešenie.
Potom ti neostáva nič iné, len ho teda nepozývať nasilu z tvojej strany, nuž a zmieriť sa s tým, že nebude chodiť ani mama. A dúfať, že ju to časom prejde a príde aj sama bez neho.

limenka
autor
14. okt 2015

@ovaaa syn ma 2r tak sa hraju ale kolko krat ho vidim ze maly mal noznice v ruke alebo pero a neha ho a deti su na taketo veci podla mna male staci mu vysvetlit ale aj minule nasiel spenlik a skoro ho zjedol lebo kukal sport milostuvy panko a mama sam je s nim nechcela som hned hystercit ale myslela som ze ma slahne nastastie isiel k nam ze co ma. A aj hra skonci spacom lebo lopta sa nekope ako dospelemu ale oko malemu dietatu a do ruky mu napr trafi a maly samozrejme ruci potom ale aj upozornila slusne a nic a muz ma chape a bavy sa s nim minimalne nakolko vzdy nenapadne ked je s nim sam nech k nemu ide nech neni zle.

nyusika
14. okt 2015

Ja nového partnera mojej mamy uplne respektujem, aj ked on mne ludsky nesadol. K mame sa chova super, naozaj ju ma rad, vermi rad ma aj jej deti (teda nas) a vnucku.

Osobne by som sa snazila najst si k nemu cestu, lebo taketo zabomysie vojny v rodine vzdy robia zlobu.

limenka
autor
14. okt 2015

@lorela ked chce pride ale to mi nejde stale do hlavy ked je rodina slavnkst tak tam musi byt ako keby sa ukazT kto je on a mi sme len nejaka sedlac. Podla mna ked bol udajne za sociku nejaky velky pan to neznamena ze teraz sa tak spravam k inym ludom a neuvedomuje si teraz je ina dkba a zijeme pritomnosti. A mama sa nezmeni co ma mrzi a vidim ze neskutocne riesi veci s nim co sa ho netikaju a potom ten najnevhodnejsi moment ti to hodi do tvare hoci si to povedala len mame a dufala ze sa to nik nedozvie

nyusika
14. okt 2015

@limenka pero v ruke dvojrocneho zas az taka hroza nie je...a to, ze maly nasiel spendlik, ci noznice - nuz, musite ich mat lepsie uskladnene. u nas sa taketo veci bezne nepovaluju.

myslim, ze prehanas.

limenka
autor
14. okt 2015

@nyusika ja sa snazim hlavne u mami ked sme drzat si na usde usta ale ked je s nim syn vzdy je olac a nerim mu ze by vedel postrazit len syna ked ako som pisala skoro pri nom mal spendlik to bol moment. A neviem prekusnut ho aky je a ko sa sprava nakolko ja sa nehram na nic a muz vie aka som nesnazim sa kknflikty vytvarat ale ked ti mama povie nepekne veci do oci a ty sa jej kludom snaziz len vysvetlit nejake veci tak na akej strane lotom ona stoji a neda si ani vysvetlit ani nic. Ked je jej prvoradejsi ako ja a deti nase. To je tk ako sa on k nej sprava ona sa potom tak k ostatnym a neuvedumuje si to ako keby

lorela
14. okt 2015

@limenka Chápem, máš na neho nervy, nesedí ti ako človek. No ale čo s tým spravíš? Rozhovor s mamou nepomohol, zdá sa, z toho čo píšeš, že je na jeho strane, nie tvojej. Tak už len rozhovor s ním? Nejako zatni zuby a skús sa s ním slušne a bez emócií porozprávať. Nemusíš ho mať rada, ale pokúsiť sa strpieť na pár hodín za pokus stojí.

nyusika
14. okt 2015

@limenka ale tebe sa on vôbec nemusi pacit a uz vôbec ti nemusi strazit syna. proste slusne, nekonfliktne. neries jeho spravanie. mudrost cloveka sa posudzuje aj podla toho, ako dokaze vychadzat s ludmi,ktory nie su podla jeho gusta

limenka
autor
14. okt 2015

@nyusika ani u nas ale u mami a ja som nazkru ze dietatu treba hned vysvetlit ked ken vidim ze to berie ale on ho neha a to ma neskutocne hneva a ked sa snazim aj mamine to vysvetlit sak co sa moze stat take a mna ide rozhodit. Je to dieta a ja sa snazim byt toleratna ale za to ze pozera tv a je 50cm noznice na stole a kn ich chyti a neha mu ich ako mam reagovat. Jednoducho lahostajnost. Ja osobne ked nieco snazim sa u maminy mu hned vziat taketo veci kludne a vysvetlim a dam na bok ale on nic a u nas sa taketo veci ani nema dostat velky pozor davam lebo mam este aj 2male dieta

limenka
autor
14. okt 2015

@nyusika ja mu nekazem strazit ken vzdy mama necaj ho nech je aj sam doma viem co moze a ck nie ale u mami su veci s torimi si moze velmi ublizit preto uz aj muz to riesi tak ked sme fam ide za nim aj ked mama povie sak sa len hraju zo spendlikmi a inymi nebeslecnimi vecami ostrimi

0silvia0
14. okt 2015

@limenka strašne zle sa po tebe číta, píšeš na mobile či tablete? Strašne ma unavuje domýšľať si písmenká, ktoré máš v texte poprehadzované. Ale skúsim ti napísať svoj názor:
- tvoja mama neobľubuje tvojho muža, ty nemáš v láske jej partnera - vzájomný rešpekt by vám vo vzájomných vzťahoch mohol pomôcť
- zapamätaj si jednu vec: dospelého človeka NIKDY nezmeníš len preto, že ty to chceš. Tak ako teba nezmení tvoja mama, ty nezmeníš ju. Jediné čo môžeš zmeniť, je zmeniť SVOJ postoj k nej, k jej partnerovi a k celej rodine
- nerýp sa v takých banalitách kto čo povedal, kto je pre koho prvoradý, ku komu sa kto ako správa, atď. - myslím, že momentálne nedokážeš získať nadhľad nad svojím životom, lebo si až príliš hlboko ponorená vo vzťahových nitkách, ale prosím ťa, skús to. Neber tieto vzťahové banality ako alfu a omegu celého života.
- skús prepočuť to, čo ti vadí, skús otočiť na žart to, čo sa ti až tak nepáči, a hlavne nerieš každú hovadinu
- a hlavne neočakávaj od ľudí, aby sa správali podľa tvojich predstáv - každý máme tie svoje predstavy a nie vždy sú totožné s predstavami našich príbuzných

limenka
autor
14. okt 2015

@0silvia
prepac som na mobile a lezim vedla syna totiz spinka a ja asi stratim aj nitku ked sa pomrvy a hkada ma .
Toto skusam cele to obdobie odkedy je snim. Len velmi horsiemu sa zmenila svojim spravanim a to ma mrzi nebola taka aka je dnes. Ja viem clovek sa meni len ma trapi velmi na jeho nazor da ani sa neporadi s detmi ked nieco chce riesit napr. maleho oslavy teraz . S muzom sme sa dohodli vzdy pred tym budeme sa snazit byt mili predsa sme na navsteve ale ked on nieco nemiestne povie na adresu mojej rodiny zamerne a mama nic tak si to prepac ale neneham tak

katrinka8
14. okt 2015

@limenka - ahoj, ja si myslím, že baby Ti dobre radia, aby si to tých pár hodín počas oslavy nejak pretrpela, alebo si ho proste nevšímala. Lebo inak môžeš prísť aj o svoju mamu (myslím tým, že Váš vzťah sa môže veľmi naštrbiť). Skús sa vcítiť do Tvojej mamy - ona má partnera, má ho zrejme rada, a ona si vlastne musí vyberať medzi ním a Tebou a vnúčatami. Tvoja mamina je dospelá osoba, má tiež nárok na svoje šťastie, a pokiaľ ho ona prežíva s dotyčným človekom, mala by si jej ho ako milujúca dcéra dopriať (pokiaľ ju teda nezneužíva, netýra, nie je alkoholik a pod.) - nie každý nám sadne, ale ja by som sa asi premohla a skúsila ho akceptovať ho proste ako partnera mojej mamy. Veď ho nemusíš volať k sebe na návštevu každý týždeň, ale aspoň tie oslavy a sviatky by pre začiatok stačilo. Aj Ty by si tým ukázala mamine, že ju máš rada a že akceptuješ jej výber (nemusíš prijať jeho ako človeka).

nyusika
14. okt 2015

@limenka mozno sa mama az tak nezmenila...len tebe sa zmenil pohlad na nu, lebo jej muza neznasas. niekedfy je fajn sa na to pozriet aj z druhej strany, ten chlap sa nciti ako niekto navyse. pritom je to partner tvojej mamy.

my cakame od rodicov, ze proste budu respektovat nas vyber partnera, ved kolko takých tem uz bolo aj tu, na konikovi...mame sa nepaci moj muz, mame sa nepaci moj frajer, ja sa nepacim svokre...a ked pride k opacnemu garde, zrazu je problem.

limenka
autor
14. okt 2015

@katrinka8
vies moja mama spravila vec co vie ze som jej neschvali co sa tyka jeho. Bola som fehu s mama mi nepovedala ze s nim pride a bol u nas doma bez toho aby som to vedela ja alebo muz nakolko mama mala kluce od nas preprid ked sa nieco stane. A potom viem ze mame stale radil a hovoril co ma povizistovat info o mojom byte a pod. Tebe by nevadilo kebyze viez ze to neni s jej ust a opyta sa ta s nico nic napr na prijem muza akebo kolko miname mesacne a taketo veci alebo veci co ja sa jej nepytam kex to nepride do reci lebo je zvedavy a potom hucka mamku zanejakym zamerom aby zase vedel informacie co sa ho netikaju.

meza
14. okt 2015

my to tiez tak mame,mamina zije s muzom nikto v rodine ho nemusi,ale ked je oslava alebo rodinne posedenie tak vzdy zavolame aj jeho,nakolko je to o respekte ,ved mamina s nim zije a ten cas co su u nas to neriesime...ja som si povedala,nerob druhym to co nechces aby robili tebe.....

limenka
autor
14. okt 2015

@nyusika temi viem ze su a budu tu na MK sak je tk forum. Snazim sa ako viem vsetko co aj holky pisu len nie vzdy sa vsetko da tak ako by sa patrilo. Akceptujem ho ze je s mamou prepac ale poznamky neviem prekusnut ani muz nakolko byvaju umyselne a osobne mierene

nyusika
14. okt 2015

@limenka prepac, ale tymto poslednym len prihazdujes polienka a som si ista, ze prehanas...takto sa riesia priblemy v skolke, nie medzi dospelými ludmi.
proste trucujes, dupes nozickami, robis z komara somara...mas mat v pazi, co on hovoril, hovorit si moze co klen chce

ty to mas brat jednym uchom dnu, druhym von, robte si po svojom a on nech si nadalej vravi, co chce.
ale takato asertivita si vyzaduje múdreho cloveka, nie takého, co hlada problem tam, kde nie je a ani byt nemusi.

limenka
autor
14. okt 2015

@meza pekne povedane moja mama od zaciatku muza neviem lreco sa jej ndpacil ani svokor nakolko len uz je ldn on a stale sa rypala aj v jeho rodine ze hentaky su a pod. Ja som to neriesila nakolko som jej povedal ze ani mi sme neni idilicka rodina a zijeme. A svadbou to len nejak utichlo a taketo prilezitosti to len zhorsuju.

eeffka
14. okt 2015

@limenka moc to prezivas.... cim viac pises , tym viac som presvedcena ze su to z tvojej strany take trucpodniky
ak ti vadia jeho poznamky ho ignoruj, pripadne odpalkuj
priklad: ake mas nevychovane decko! alternativa A: hmm, a co ste varili? , alternativa B pre bojovnejsie povahy: no hej... a vy mate ake deti? este sme ich nevideli
ale trestat mamu..... cele zle.

katrinka8
14. okt 2015

@limenka - podľa mňa tu naozaj riešiš taký "pseudoproblém" - proste ste si nesadli, to sa jednoducho stáva. On nie je povinný Ti strážiť dieťa, ani ho zabávať. Píšeš však, že to robí, aj keď takým svojským spôsobom. Ja osobne si myslím, že nie je ľahostajný, ale jednoducho len nepozná malé deti,nevie odhadnúť, čo dokážu, čo zvládnu, a čo nie. Nevie proste, ako na ne. Ak je to starší človek, nemusel sa dlho stretnúť s malým dieťaťom, nevie preto odhadnúť, na čo je dieťa ešte malé a na čo nie. Zdá sa však, že sa aspoň snaží, je to jeho plus.
Ty keď vieš, aká je situácia, máš dve možnosti - buď syna nebudeš nechávať s "dedkom" samého a vždy tam budeš aj Ty alebo niekto, komu dôveruješ a vieš, že dohliadne na dieťa, alebo vopred zabezpečíš okolie - odložíš všetko nebezpečné z dosahu dieťaťa.
To, že má dotyčný nemiestne poznámky a nezaberá dohováranie, tak to raz za čas nejako prežiješ, jedným uchom dnu, druhým von. Ak také poznámky vadia viacerým, tak sa len on sám ukáže, aký je. Viem, že Tebe sa to možno zdá všetko hrozné, nepríjemné a neviemaké, ale ja tu v poslednej dobe čítam tak strašné príbehy maminiek a ich detí, ktoré sú choré, umierajú, alebo aj ten hrozný príbeh o zaškrtenej maminke, že toto mi pripadá ozaj ako len zbytočné strpčovanie si života. Proste sa cez to nejak prenes, nie je to koniec sveta,ani megaproblém. Nie je to príjemné, to chápem, ale dá sa prežiť bez ujmy.

limenka
autor
14. okt 2015

@nyusika
Ja sa pokusim len neviem co muz povie ked zase zacne on sa tak asi neovladne a povie zase nieco