Čo robiť, keď sa susedia príliš starajú do rodinných vzťahov?

10. máj 2021

Ahojte, ospravedlňujem sa, že píšem anonymne. Neviem sa rozhodnúť, čo mám robiť. Či ísť do konfliktu, alebo ignorovať. Naši susedia sa nechávajú ovplyvňovať tým, čo môj svokor na nás rozpráva. Stále sa hrá pred nimi na obeť. Tolerujeme mu všetko, robí si čo chce a napriek tomu sa na nás a hlavne na mňa ako nevestu sťažuje. Napríklad nám zamoril dom mačkami, ktoré ja naozaj nemusím. Nepovedala som mu pol slova. Dokonca sa o ne starám, naše psy ostali kvôli jeho mačkám zavreté a musíme ich venčiť. A to všetko len aby bol kľud. Nikdy som s ním nemala nejaký otvorený konflikt a tiež so susedmi, ale dnes som opäť počula narážky na moju osobu a celkovo na nás ako na rodinu. Je pravda, že tento dom postavil a nám ho predal. Preto má u nás bremeno dožitia. Nasťahoval sa sem pred piatimi rokmi, ja som tu vydatá vyše dvadsať rokov. Odkedy prišiel ku nám bývať, cítim dosť veľkú nevraživosť od všetkých blízkych susedov. Hrozne ochladli naše vzťahy. Prestali nás zdraviť, mňa a deti. Napríklad si uložil drevo pod altánok, ktorý nás niečo stál. Nemusím snáď vravieť, že na to určený nebol. Napriek tomu, že sme mu nič nepovedali, iba ponúkli náhradné riešenie, tak sa na nás sťažoval. Vyťahuje na nás súkromné informácie a má veľkú snahu nás znemožniť a ja neviem prečo. Aj to by som ešte prehliadala, keby ich do takýchto vecí nezačal zaťahovať aj fyzicky. Požiadal ich o pomoc pri stavaní prístrešku na auto. Nepovedal si o pomoc, ani o vyjadrenie, či s tým vôbec súhlasíme. Každý si tu zveľaďuje nehnuteľnosti, majú zamknuté brány a všetko riešia v súkromí. A susedia bez toho, aby sa nás ako majiteľov domu opýtali, či s tým vôbec súhlasíme, mu to postavili. Pred domom a na obecnom pozemku. Podotýkam, že starostka to povolila a o ničom sme nevedeli, až keď to tam zrazu stálo. Vyzerá to hrozne. Jednoducho mi to tam vadí. A ešte viac mi vadí spôsob, akým to urobili. Vo všetkom nás obchádza a robí si ako keby sa nás nič netýkalo. Tiež nám osadil pred domom takú dosť veľkú pozbíjanú lavičku a ani nám neoznámil, že to má v úmysle. Všetci susedia vedia, že tam parkujeme auto. Napriek tomu mu pomohli, samozrejme kým sme neboli doma. Nemôžeme sa s ním o tom rozprávať, lebo by sa hrozne urazil. Urobí to vždy vtedy, keď nie sme doma. A ešte nezabudne do toho zaťahovať všetkých susedov, aby sledovali a zabávali sa na tom, ako budeme reagovať. Muž sa chce vyhnúť konfliktu, ja mu rozumiem, ale myslím, že takto im dobrovoľne posúva hranice v ich prospech a na úkor rodiny. Možno si niekto pomyslí, že čo tu riešim, ale mňa skutočne celá táto situácia trápi. Dom nám predal, takže si myslím, že nie som až tak drzá a nevďačná, keď chcem, aby aj nejako slušne vyzeral. Nepríde mi normálne, že nám také veci tají a požiada o pomoc cudzích ľudí, aby im počas toho vyprával, aká som hrozná. Ešte ma k tej lavičke napadlo, mám ju rovno pod oknami a robievam aj nočné. Takže okrem toho, že nám sťažil parkovanie, je tam hluk. Ale nikto z nich, si takú pred dom sebe nechce dať. Ja viem, že má potrebu aj nárok na spoločnosť, ale pripadá mi to celé, ako by sa chcel s nami priečiť. Mohol prísť, našli by sme miesto, aj lavičku by sme nejakú peknú kúpili. Ale to by už nemohol hrať chudáčika pred susedmi. Otvorený rozhovor s ním nepripadá do úvahy. On opovrhuje ženami, môj názor ani argument, by ho nezaujímal. Moja otázka je, či povedať susedom, aby sa aspoň fyzicky neangažovali? Ich nadmerná iniciatíva mi je nepríjemná, pociťujem to ako zásah do súkromia. Na druhej strane som tu "len" nevesta a muž to riešiť nebude, hoci sa mu to tiež nepáči. Myslím, že ak to nestopnem o chvíľu nám bude pred domom stáť ďalšia búda. Ďakujem za prečítanie a vaše názory.

monka105
10. máj 2021

Si spoluvlastník nehnuteľnosti? Si. Ktokoľvek okrem vlastníka pozemku a nehnuteľnosti, nemá právo do nej zasahovať. Či tam svokor má vecné bremeno doživotného užívania alebo nie,vlastník už nie je. Bohužiaľ, inak ako komunikáciou to nevyriešiš. Keď manžel nie je inciatívny, vysvetli to svokrovi pekne po lopate ty. Možno sa zduje a nájde si nové bývanie (pre teba lepšie). A susedom by som to vytmavila tiež, prečo neoprávnene zasahujú do cudzieho vlastníckeho práva? Rovnako obec. Ako môže dať obec povolenie na stavbu inej osobe ako vlastníkovi pozemku a nehnuteľnosti? Veď to je na trestné oznámenie. Určite by som na tvojom mieste netolerovala ani mačky, ani žiadne stavby, ktoré sa mne, na mojom pozemku, ako spoluvlastníkovi nepáčia.

len_nig
10. máj 2021

Ja normálne obdivujem každého človeka čo si takto nechá dobrovoľne srat na hlavu 😂 nemyslím to nejako v zlom ale toto keby niekto robil v mojom dome či otec či svokor či mama tak by som bola ako Boh pomsty a každý by si rýchlo rozmyslel aj susedia a nič by ma netrápilo kto by si čo myslel 😂 áno a tiež žijem na dedine momentálne takže viem aké to je ale zas mňa netrápi nikto čo si kto myslí 🤷🏻‍♀️
Normálne som sa vytočila 😂

bettie
10. máj 2021

Prave som sa chcela spytat, ci ste dom kupili za trhovu cenu, ale uz citam, ze za dobru cenu ... no budete to mat este vesele

martina1201
10. máj 2021

Aha chápem. Lenže ak sa so svojím nedá vyjsť a on vám robí prieky tam dobre slová nepomôžu. Buď si stanovite pravidlá alebo sa z toho zblaznite. Ja chápem že starších ľudí si treba vážiť, ale nielen mladší majú mať úctu voči starším ale aj starší k mladším. Nehovorím že sa so svokrom máte hádať, ale v rámci asertivnej komunikácií treba prebrať problémy ktoré máte. Držím palce nech sa vám podarí nájsť spoločnú reč a dôjsť ku kompromisom a zlepšeniu vzťahov nielen so svokrom ale aj so susedmi.

elementissa
10. máj 2021

@simca06022011 samozrejme, ale masinu na cestovanie v case sme este nebyrobili, takze to, co mala autorka spravit a zachovat sa pred rokmi, je irelevantne. Jej moznosti riesenia aktualnej situacie sa teda pomerne zuzili. Ak sa neda dedka sudnou cestou vystahovat do domova dochodcov, tak druha moznost je, aby odisli oni. Alebo sa nechat sikanovat do konca dedkovho zivota, kludne 20 rokov. Alebo obhanat susedov a polku dediny a snazit sa ich presvedcit, ze dedo fantaziruje. A autorka este povedala, ze ked daco povie, hned si to odnesu jej deti v skole. Akoze... Fakt by som v takom vidlakove nezila ani den. Ale kazdy mame slobodnu volu a moznost volby, co spravit so svojim zivotom. Mne by veru penazi luto nebolo. Tie vzdy boli aj budu. Ale ak ty si z tych, co jej na peniazoch "zalezi", tak veru spolocnu rec nenajdeme a nie je potrebne sa tu hadat.

ukulela
11. máj 2021

Tvojim problemom nie su susedia. Deda poznaju. POprosi ich, pomozu. Kedze sa ani nerozpravate, nepoznaju tvoju verziu. Tvojim problemom je svokor a manzel. A menzel rovnakym dielom, ak aj nie vacsim. Ty - namiesto toho, aby si riesila svokra, resp manzela - chces riesit susedov. V prvom rade sa ma ozvat AJ manzel. On ma dat otcovi jasne na javo, ze dom je vas, kupili ste. Ma tam pravo dozitia, ale nie pravo zasahovania do majetku. Drevo v altanku? striesky a budy? Ako sorry??? Z tvojej pozicie by som riesila starostku - s poukazanim, ze dom aj pozemok je Vas a cokolvek dedo ziada, je to bez vasho vedomia a zvolenia. A manzela skratka dotlacila do toho, aby deda riesil. Psov pustit, drevo vyhadzat. Ak silou mocou chces riesit susedov, tak im skratka slusne a na rovinu povedat - prepacte, viem, ze nase vztahy ochladli, lebo zrejme nas svokor ohovara. Ale my sme nas dom od neho kupili a nesuhlasime s pristavbami a upravami bez nasho zvolenia a hlavne vedomia. Pani suseda, ako by sa Vam pacilo, ked si dam lavicku pod Vase okno, kde spavate? O deda sa planujeme starat a doopatrovat ho, ale je nam luto, ze je to na ukor susedskych vztahov. BODKA. Bohynu byvas tam 20 rokov, mas 40+ ... musis byt asertivna. A aj svagrovi povedz - dom je vas a ak chce otvcovi posielat lavicky, nech sa Vas opyta, ci mate na ne miesto ....
Inac, vo svokrovom spravani - nekomunikuje, je urazeny, atd - tam sa uz neprejavuje nejaka diagnoza? Po 35 rokoch sa zbalit a odist tiez nie je OK.
A uz len k manzelovi - no cisty pstros. Cisty pstros! Hlava v piesku a ty sa mozes obesit ....

katrinka8
11. máj 2021

Mňa celkom "zaujala" tá otázka, či by to nemohlo byť tou demenciou, keďže tvrdíš, že donedávna sa takto nesprával - a upadlo to tu tak nejak do zabudnutia. Ja by som skúsila asi v tomto smere pátrať, či toto netreba riešiť, resp či nie je nutné to riešiť s odborníkmi. Minimálne to vylúčiť. Lebo ak ide o nejaké takéto duševné "poruchy", alebo ako to nazvať, tak tam ťažko sa logikou bude argumentovať. To treba potom asi iné cesty hľadať, ako žiť s takýmto človekom.

katrinka8
11. máj 2021

@ukulela - tiež si myslím, či v tom nehrá nejakú úlohu nejaká diagnóza, keď spomínala zakladateľka kdesi, že donedávna taký nebol.

autor
11. máj 2021

@katrinka8 Skúsim sa viac na to zamerať. Ďakujem za tvoju reakciu 🙂

autor
11. máj 2021

@ukulela manžel sa nevyjadrí, nikdy k ničomu. Chce len kľud. Aj vďaka tejto situácii vidím, že sme rozdielni. Jasné že ako jeho manželka by som od neho očakávala, že ma podporí. Žiaľ nestalo sa tak. So svokrom z vyššie uvedených dôvodov niečo riešiť neprinesie nič, iba hádku a hru na obeť. Susedov si rozhádať nechcem. Nejde ani tak o to, že by som ich chcela riešiť, ako píšeš. Zaujímali ma nestranné názory žien, či ich požiadať a ako aby sa nestarali, vzhľadom k tomu že vedia aká je situácia. Už som písala, , že ich do toho zaťahovať nebudem. Bola by som však rada, keby sa menej starali. Ideálne keby vôbec 😀 Ale docieliť to nebude ľahké.

Každopádne ďakujem za tvoju reakciu a tiež všetkým ženám, ktoré prispeli do diskusie. Nestihla som reagovať na všetky príspevky ale prečítala som všetky a boli naozaj zaujímavé, mám o čom premýšľať 🙂 🙋

ukulela
11. máj 2021

Vieš, lenže keď to máš tak, že manžel ticho s dedo si bacuje, tak je to šach mat.... Tu tá musí muž podržať.

cacianka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cacianka
12. máj 2021

Toto by som netolerovala ani mužovi ani svokrovi ani susedom.
Slusne a asertivne by si vypoculi svoje a ak ak by sa to opakovalo tak je zo mňa 7hlava saň.
Je to tvoj majetok tvoja drina a tvoje peniaze ?! Je! Tak si to zariad po svojom. Ze by mňa svokor ako ženu neakceptoval ? No haa vidíš. Ja som aj môjho mierne a slušne dala do laty. Lebo stačilo.
Susedov tiež. Nebudu mi strpcovat život, pchat nosy a lašovat po mojom pozemku.ja som vlastnik, svokor iba obyvateľ

marca12
20. máj 2021

Moze to byt zacinajuca demencia. Zo zaciatku ma taketo symptomy