Dáva vám manžel peniaze?

ania4
23. aug 2012

Ahojte.Mam 28 som vydata dva roky. koli manzelovi a koli tomu ze sme chceli babo som prisla na vychod a teraz som samozrejme nezamestnana. minuly rok som dva krat potratila takze babo nemame.problem je ale v tom ze som si myslela ze ked sa vezmeme vsetko sa zmeni hlavne po financnej stranke.myslela som ze uz nebude moje a tvoje.... no dva roky po svadbe a moj manzel stale zije ako slobodny. zarobene peniaze su jeho a do toho sa nemam starat. vsade ma vychvaluje aka som super manzelka, kucharka no nezaujima sa ci nieco nepotrebujem.ja vlastne zijem z uspor za slobodna ked som este pracovala.kedze som mala problemy s tehotenstvami bola som dost aj na PN a tiez bola jedne brigada asi na pol roka...platila som si pripoistenie takze bez penazi som nebola.ale ako moze muz ktori tvrdi ze ma miluje minut na stavkovani v nike viac ako na mna a este mi aj povie ze som si mala najst pracu, ze preco by mi mal davat peniaze. ja periem varim staram sa o domacnost len aby bol spokojny....je mi do placu. inak vsetko super klape som s nim stastna, vie ako na mna je mily a tak no ako nahle pride rec na peniaze ci nechce na tom nieco zmenit je to problem.tolko krat sme sa uz na tom pohadali a nic...neviem ako inak sa s nim mam este porozpravat...hladam si pracu a este stale pracujeme na babu no uz zacinam mavat myslenky ci to nie je nejak urcene z hora ze nemame babo aj koli tomu ako by sme ho vychovavali...to by som akoze dala muza na sud aby platil vyzivne?staral by sa o neho ked sa nestara o mna?on tvrdi ze jasne ze by sa o neho postaral ved by bolo jeho...mna ako najblizsiu osobu asi nepoklada. keby bolo okrem tohto aj nieco ine co mi vo vztahu prekaza nechala by som ho asi,no fakt ho milujem a on tak krasne hovori o tom ako on miluje mna a ako velmi mu na mne zalezi,ze keby ma nemal nevi co by robil....no co sa tyka financii skutek utek.skuste mi nieco poradit.dakujem

janine01
16. okt 2012

teeda,,my mame spolocny ucet ,a vobec si neviem predstavit byt v tvojej situacii....

blanblan
16. okt 2012

ani ja som od manzela nikdy ziadne peniaze nedostala, ani by ma nenapadlo to ziadat. mame kazdy svoj ucet a kazdy plati istu cast vydavkov takze je to priblizne narovnako, dovolenku platime na pol a restauracie vylety raz on raz ja. Boli ale casy ked som nemala absolutne ziadny prijem, s malym babom a vtedy by dom bola rada keby aspon prispevok na dieta isiel na moj ucet ale nesiel. on sa sice o vsetko postaral, vsetko zaplatil co bolo treba, ale mne fakt neostalo ani na tu kavu ist, takze ked mala mala 3mesiace zacala som pracovat na par hodin (zobrala som hocijaku pracu aka sa naskytla)ale stale to nebola ziadna slava a ked mala 1Omes. na pol uvazku. Ale zas ja si myslim ze som sa nevydala na to aby ma niekto zivil, pride mi to take ponizujuce, ved som zdrava dospela zena, tak sakra nejak si musim poradit...mozna cudny nazor ale tak to vidim ja 🙂

marthuska
16. okt 2012

hm, my ucet spolocny nemame, ani nechcem taky, mame rovnopravne podelene vydavky, on hypoteka, najom, auto a technicke veci a ja strava, dieta a svoje prkotinky, ked uznam za vhodne. nepotrebujem, aby manzel vedel, kolko stoja moje nove cizmy. na co to ma vediet. samozrejme velke vydavky ako kuchyna a pod. plati manzel (ked som bola na MD a RD), kedze uz pracujem, prispejem aj ja. @ania4 poviem to tak sucho, pragmaticky: pouvazuj o vaznej debate s tvojim drahym, ak nepochopi, na tvojom mieste by som pouvazovala o vymene draheho. proste toto, co mas doma, je teror. myslis si, ze babatko to vyriesi? ved to bude JEHO dieta tiez. 😒 a ty budes mat na RD penazi akurat tak na plienky a mini vydavky. TOT VSJO. (nehovoriac o tom, ze muzi maju tiez dve ruky, 😉 ktore vedia varit, prat atd. velmi ocenujem, ked muz umyje kupelnu, nielenze si cenim, ze si vsimol, ze to treba, ale cenim si hlavne to, ako to krasne a bez frflania spravi, aj ked je to len raz za uhorsky rok 🙂) je to rovnake, ako ja ked raz za mesiac s laskou nieco super napeciem, ved nepeciem pre seba a malu, ja zjem tri kusky, mala tak jeden, zvysok zje on a ja som samozrejme rada, ze mu chuti) 😀

sea23
16. okt 2012

samozrejme ,že by ti mal davať peniaze,ked nemaš zamestnanie...nevravím,že na mínanie po obchodoh,ale na bežne veci určite....ste manželia ,všetko mate spoločne,tak ste predsa prisahali,a to zn.že aj zarobene peniežky su spoločne,doacnost,je spoločna,žijete spolu a každý sa má starať o seba?to nieje manželstvo!!! a jedna vec je,že o tebe pekne hovorí,a druhá,či sa aj doma tak správa,ako k tej úžastnej manželke!!!!!???!!!!samozrejme riešenie je na tebe....toť moj názor 😉

nikolka2
16. okt 2012

Mne tiez nedava peniaze ,,,uz som si zvykla ,,,este , ze ja som taka , ze si viem aj sama zarobit 😉 aspon mi nic nevyhadzuje co sa tyka penazi na oci 😀

katarinnak
16. okt 2012

Podla mna bol zly krok ze si odisla na vychod a stratila tak pracu, ako pises kvoli manzelovi (v tomto je to od neho sebecke). Moj muz by odo mna take nieco nikdy nepozadoval. Ja robim v Ba on vo Viedni. Ked sa babo narodi budeme obaja vo Viedni.
Takisto mame oddelene ucty. Obaja dobre zarabame, takze to vobec nemusime riesit. Myslim ze by mi netoleroval keby som bola nezamestnana, kedze som vzdelana a zdrava. Oba ucty berieme ako nase peniaze. Ked budem na materskej, samozrejme ze vydavky bude tahat manzel..vacsinu..nie vsetko. Takisto neplanujem sediet na materskej 3 roky, nech ma tu aj ukamenuju.

acko
16. okt 2012

podla mna neexistuje jednoznacny navod na to ako je spravne aby to fungovalo. kazda dvojica nech si to nastavi podla seba, HLAVNE ABY BOLI OBAJA s tym ako to maju SPOKOJNI. cize kto chce, nech ma spolocny ucet kam sa posielaju prijmy muza aj zeny a obvaja maju k uctu pristup a su k nemu dve karty. ak naopak, si partneri chcu kazdy ponechat svoj ucet, a kazdy minat z toho svojho, aj to je podla mna ok ak to obom vyhovuje, a ci uz si navzajom povolia pristup na svoje ucty, a povedia si navzajom PINk uctom, alebo nie, je vec daneho paru. nebudem sa rozpistovat o tom ako to mame my, lebo velmi nespadame do toho typickeho slovenskeho priemeru - ani prijmovo ani nazorovo. Ina situacia by urcite bola keby som ja nedokazala dostatocne zarobit, pripadne ked budem na materskej. V takom pripade budem samozrejme od partnera ocavakat ze mi bude peniaze davat. Urcite na svoje uspory nebudem siahat kvoli tomu aby som pokryla bezne vydavky na dieta.

Jednoznacne vsak situacia ktoru popisala zakladatelka temy je extrem a podla mna je absolutne neprijatelna. @ania4 myslim ze tvoj partner ma problem - zavislost - gamblerstvo. Takato zavislost dokaze cloveku uplne otocit priority - v prvom rade musi uspokojit svoje hracske potreby, az potom je vsetko ostatne. A ak ma takyto clovek prijmy, tak je schopny svojej zavislosti obetovat cely ten prijem. Myslim ze ak mas manzela rada a chces s nim skutocne ostat, mala by si sa pokusit mu pomoct. Mal by prestat stavkovat. V opacnom pripade vas zivot nemozno vidiet velmi ruzovo.

Zabudni na to ze mas nejake uspory. Uz na ne viac nesiahaj a neminaj z nich. Prestan z nich financovat vas spolocny zivot.

Ja by som na tvojom mieste dala partnerovi jasnu podmienku - bud sa zacne spravat zodpovedne, a bude ti prispievat na domacnost a v prvom rade prestane gamblovat, alebo odchadzas. Myslim, ze ked doma najde na veceru len suche rozky s pastetou, lebo povies ze na nic ine nemas peniaze (povedz je nemas uz ziadne uspory), a ked nebude oprane lebo povies ze nemas za co kupit prasok, a nebude vyzehlene lebo povies ze zehlicka zerie vela elektriny a ty nemas za co ju platit, tak sa chlapec spamata.

Ak ma tvoj manzel prijmy vyssie ako je vasa bezna potreba financnych prostriedkov, tak jednoznacne treba zacat nejake peniaze odkladat. hned ako muz dostane vyplatu, skor nez to minie, nech ti da sumu ktora vam na mesacnu spotrebu nebude chybat, a tu vloz na nejaky sporiaci ucet ku ktoremu bud budes mat pristup len ty (ak neveris ze by z tych penazi nezacal minat), alebo ak mu veris, tak budete tam mat pristup obaja - s tym ze budes to pravidelne kontrolovat, alebo ze pre vyber penazi by bol potrebny suhlas vas oboch.

mozno dokonca ma taky hracsky problem, ze bude nutne, aby ti celu vyplatu odovzdal a hosporadit budes ty - na kazdy den mu pridelis nejakych par E na obed, kavu, pivko... aby nemal pocit ze nema kde travit volny cas, bude treba aby si vymyslela nejaky spolocny program - vychadzky, sport, kultura...

jednoznacne si v prave a mas pravo na to aby sa muz o teba po financnej stranke postaral, minimalne do casu kedy zacnes zarabat. a ked sa zamestnas, tak v pripade zejeho prijem je ovela vyssi nez ten tvoj, tak aj tak by mal financovat vasu domacnost. pre mna osobne je toto otazka chlapskej cti. chlap ktory nie je ochotny sa o svoju zenu a domacnost postarat po financnej stranke, nie je chlap, ale zbabelec a zmrd, takymito chlapmi ja osobne opovrhujem.
iny pripad samozrejme je, ked chlap strati zamestnanie, alebo ochorie, ze sa postarat nevie - to sa moze stat kazdemu, clovek niky nevie...

takze jednoznacne bud v tomto nekompromisna, treba si sadnut a muzovi vysvetlit ze takto to dalej nejde. a dat mu ultimatum s tym, ze ak nie je ochotny financovat domacnost (ziadne take ze 50% ty a 50% on - kym nemas prijem, tak 100% on, ty si predsa nemozes minat svoje uspory), tak povedz ze odides naspat k rodicom, a tam si najdes pracu. nema vyznam s takymto chlapom zostavat.
a nezabudaj na to, ze ked zacnes s muzom vyjednavat, tak na zaciatku treba svoje poziadavky nadsadit - aby si mala z coho zlavit... to je tak, teraz ucitelia placu ze 5% pridat na platoch je im malo.. nuz spravili chybu, ked pytali len 10%... lebo ked pytaju 10%, dostanu len 5%. keby hned na zaciatku pytali 30% navysenia platov, mozno by uz mali tych 10% slubenych... takze bud tvrda, a nekompromisna, lebo myslim ze momentalny problem ktory mate mozno rozhodne o tom ci spolu zostanete a ci ta buducnost bude stastna - ci vase deti budu mat stastnu mamu...

kubuliatko
18. okt 2012

kde chodide na takychto chlapov???? vsak to je hrozne. a snim si chces urobit dieta???? vsak po 8 mesiacoch ako sa ti skonci materska budes musiet utekat do prace. moj muz ked sme este nemali deti platil ucty, byvanie , telefony , benzin , dovolenky a ja som platila stravu a moje somarinky ako kadernik, kozmetika, casopisy . a pravidelne mi spravil radost nejakym peknym oblecenim. a teraz ked mame syna tak ked miniem rodicovsky prispevok tak kolko potrebujem tolko mi bez reptania da.

nicky182
18. okt 2012

mne manzel peniaze nedava - myslim celu vyplatu ...ked sme zacali spou zit, striedali sme sa pri nakupoch atd ...teraz je to u nas takto - z mojej materskej si poplatim telefon, dcerke kurz plavania, nejake oblecko a zvysok miniem na seba (kavicky,kozmetika,somarinky, obcasne nakupy potravin) ,kasu ma v rukach manzel (plati nakupy, byvanie atd..), a vyhovuje mi to, ked potrebujem nejake peniaze da mi, ofrfle ,ale da 😀 on je sporovlivy, ja nie, mam kartu od od jeho uctu, spolocny nemame, naco ....vo Vasom vztahu zlyhala komunikacia, to je cele ...treba sa premoct a vydiskutovat si to, lebo ty si minas svoje uspory a nedajboze sa nieco stane a budes bez koruny ....problemy s pocatim suvisia so stresom ...preto si to rychlo vyrieste a sup na to 😀 drziiim palce

martinkova24
27. okt 2012

hlupa otazka ja davam jemu predsa nie 😀 😀

allison10
27. okt 2012

...My sme manželia od mája tohto roku, ale už dávno pred svadbou sme si dali len jeden-spoločný účet... Máme byt, úver, spoločnú domácnosť... Neviem si predstaviť, že by som si od manžela pýtala peniaze na potraviny, drogériu a pod. Mám veľa kamarátok, čo nemajú spoločný účet s manželom... Je mi to divné, no ale asi im to tak vyhovuje... 😒

katulienka.
27. okt 2012

My mame svoje ucty. Ja mam svoj, aj priatel.
Bolo to tak predtym, ako sme sa dali dokopy, a nemenili sme.
Sme dohodnuti, ze on plati najomne, ja skolku.
Benzin a potraviny kupi vzdy ten, kto ide do obchodu 🙂
Ja mam rada pocit, ze mam ,,svoje peniaze,, , a viem, na co minam, mam v tom system...
Samozrejme, ze su to nase peniaze, a keby priatel nemal / alebo ja.. nemame problem zaplatit za druheho.
cize platime mesacne kazdy asi tak rovnako, a mame motivaciu zarabat 🙂)))

31majka12
27. okt 2012

Aj my mame spolocny ucet...a to by uz co bolo keby som si musela od mm pytat peniaze...
zarabame obaja...tak obaja platime ucty a miname...

libka1
28. okt 2012

toto je nejaky fenomen dnesnej doby? v poslednom case je tu takychto tem ako maku... a mam okolo seba ludi co na podobnom principe funguju... podla mna sa uplne vytratil zmysel slova rodina, kazdy sa hra na svojom piesocku a snazi sa z toho druheho vytlct co najviac, nechapem 😕 dobre, pokial to vyhovuje obom stranam, tak sa este da, ale ak je jedna polovica sebec, tak ja uz by som z takeho vztahu bola davno prec... uz len kvoli detom, ty mas vyhodu ze ziadne nemas 😉 z mojho pohladu to nema ziadnu buducnost takyto vztah... takyto obraz do zivota chces dat svojmu dietatu o rodine? nerob to...

kubankakubanka
28. okt 2012

U nás je živiteľ manžel,,všetko platí,,,,počas mojej rd. sa môj rodičak šetril na nepredvídané výdavky ,alebo sa splácali nejaké splátky,a taktiež je to teraz aj s mojou výplatou,,,,, čo sa našetrilo sa využilo aj na dovolenku na ošatenie, atd,,,,

lenuska215
20. jún 2017

Popravde, som žena , ale neviem si predstaviť spoločnu kasu s manželom alebo priateľom. Môj chlap sa stará o najom, o dom, o autá, ja sa starám o jedlo, nakupy,pranie, upratovanie.. Myslim, ze to takto funguje perfektne.

dilino
18. jan 2019

@vinifred úplný súhlas