Dedenie a nevlastné deti.

suziella
24. jan 2020

Ahojte. Chcela by som opytat na vas nazor na danu vec: manzelova matka (moja svokra) ma z predchadzajuceho manzelstva 4 deti, rozviedla sa, exmanzel po rozvode zomrel. S druhym manzelom (mojim svokrom) mala jedineho syna (mojho manzela). Svokor zacal zit so svokrou ked mali jej deti 7, 11, 12 a 13 rokov. V podstate hlavnym dovodom vztahu svokry a svokra bolo narodenie mojho manzela. O jej 4 deti sa staral, mal ich rad. Nikdy si ich neosvojil. Casom sa vsetky deti osamostatnili, teraz su to styridsiatnici, manzel je tridsiatnik. Prednedavnom svokor umrel, manzel sa aj pre okolnosti smrti so svojou matkou nebavi. Prebehlo dedicske konanie, dedil manzel a svokra, predmetom dedicstva bol 3-izbovy byt, ktory patril svokrovcom. Ostatni surodenci citia krivdu, ze sa manzel nevzdal dedicstva, aby po smrti matky doslo k rovnomernemu dedeniu, teda pre vsetkych rovnakym dielom, kedze ako tvrdia, svokor mal vsetky deti rad. My to takto nevidime, kedze svokor im dal pocit rodiny, pomahal im pocas zivota, kedze bol sikovny a ochotny, no stale mal len jedneho pokrvneho syna . Chcela by som vas velmi pekne poprosit o vas nazor. Dakujem krasne.







a svokrasssssddddd

zalka
25. jan 2020

@suziella tie peniaze sa zvyknú riešiť, o to menej ide do dedičstva a o to menej sa platí notárovi. Robí to tak temer každý. Len tie peniaze si asi svokra nechala alebo ich nebolo toľko aby pokryli náklady na pohreb.

suziella
autor
25. jan 2020

@zalka ..to chapem...len na uctoch mala cca 15 000 eur...

zalka
25. jan 2020

@suziella hm... no polovica je jej ... 7500 a čo zo zvyškom to si už mal mng. poriešiť .. ale na pohreb 7500 je veľa ... mal mng. i dáku hotovosť dostať od matky po otcovi ..

canerko
25. jan 2020

Tak ja na mieste tvojho muza,zavolam odhadcu bytov a zelam si abi ma vyplatili.Tak dostane aspon nejake peniaze.A svokra je naozaj podla ked toto urobila.Vypocitava zenska nic ine.

pieksamaki
25. jan 2020

@suziella
Zivot je o ludoch. Mam nevlastneho surodenca a rovnako sa riesilo dedicske konanie po umrti mojho otca...co je nedavno...az po smrti sa ukazalo kto je aky charakter, alebo ako to povedat....pritom vieme o sebe vsetko....a ten brat co ma najviac nechce dat ani len smiesnych 400 eur nevlastnemu surodencovi. Pritom katolici sme....no fuj falos na entu.....pritom nevlastny surodenec mal najrealnejsi postoj, bol ochotny pomoct vo vsetkom ....
No sklamana som aj z matky...vsetci su na prachy.....take smiesne..nejde o miliony

blunka
25. jan 2020

No samozrejme ukrateny bol v tomto pripade iba tvoj manzel.
Za to co mu svinska mamuška urobila bez mihnutia oka by som žiadala od surodencov vyplatenie z bytu.
Uz vidím ako sa svorka bude vadiť.
Ak to nepojde dobrovolne podla ceny odhadcu nehnutelnosti, tak normalne sudnou cestou to žiadať.
Súd prikaze byt predat a z predaja manžel dostane svoj podiel.
Stara nech ide byvať aj pod most, ked tak velkodusne darovala 😁.
Som zvedava ktore jej decko ju prichyli 😁.
Fakt truba.
A viac by som sa s nimi nebavila, však to uz mate aj tak aj teraz tak.

suziella
autor
25. jan 2020

@blunka si to vystihla

blunka
25. jan 2020

@suziella za normalnych okolnosti nemam rada nejake narokovanie si na dedenie. A tak isto schvalujem ze rodicia si za zivota mozu robit so svojim majetkom co chcu, aj ho cely darovat jednemu dietatu.
Ale v tomto vasom konkretnom pripade islo vyslovene o ucelove darovanie ktore znamenalo cielene vydedenie tvojho manžela poza jeho chrbat.
Preto by som rovno pytala to vyplatenie v sucasnosti hned, lebo fakt este mozu od neho taky somari pytat 1/4 z ceny nakladov na rekonstrukcie (napriklad do fondu oprav ak by bolo treba nejake vacsie polozky ako vymena strechy ... atď.).

Určite budu z neho robit necitliveho, že a preboha može vystahovať mamu ????? 😲😲😲 ako može predať mame byt ????? 😲😲😲 kde pojde ma bývať ???😲😲😲
Len sa netreba nechať zastrašiť a s kĺudom odpovedať že - to neni už mamin byt - kde by asi išla byvať, veď darovala deťom byt, tak asi k obdarovanym ide.
Ešte by som sa usmievala.
Tak či tak manžel je ten co aj tak financne trochu na tom skoduje lebo prišiel o podiel po mame.
Tak už by som sa na ten podiel vyprdla, však mama ešte na starobu bude potrebovať mozno opateru, tak nech jej skacu potom okolo riti obdarovane deti.

suziella
autor
25. jan 2020

@blunka vnimame to velmi podobne, ak nie rovnako. Dakujem za nazor.

pieksamaki
26. jan 2020

@suziella
A mozem sa spytat, preco tvoja svokra isla hned vyberat z uctu? Ona ratala ze zomrie..?..bol uz na tom tak zdravotne zle...alebo nahly infarkt?

suziella
autor
26. jan 2020

@pieksamaki svokor mal cukrovku

suziella
autor
26. jan 2020

@pieksamaki bol na tom zle, chradol, aj ked fungoval do posledneho dna.

deboriah
27. jan 2020

ja mam len taku malu otazocku, lebo som nenasla v prispevkoch:
dedili nevlastni surodenci po ich bio-otcovi?, mali vlastne po nom co dedit? je mnoho pripadov, kedy sa nededi nic, lebo nic nie je.
Ak nahodou nic nededili po ich bio otcovi, a ich spolocna matka si vytvorila zivot s inym muzom, pre tu matky su vsetky deti vlastne. Vy, ak by ste mali svoje deti, aj ked s roznymi muzmi, co myslite, chceli by ste, aby kazde dieta dostalo po vas porovnatelny podiel? Myslim, ze ano, pre matku su vsetky deti rovnake. Preto moze byt aj iny pohlad na celu tuto situaciu, matka chcela pre vsetky svoje deti zanechat rovnako, matka ma rada vsetky svoje deti, a mozno prave preto velmi sikovne rozdelila dom rovnako pre vsetky svoje deti.
neviem, mozno sa mylim, ale mohlo to byt aj takto

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
27. jan 2020

@deboriah
@sasa1310 oni uz po biootcovi dedili - resp ich starej mame, bio-otec uz umrel.
@suziella a na to by som apelovala aj v poslednom rozhovore s matkou - starsi surodenci predsa dedili po biologickom otcovi - a nedelili sa s najmladsim. teraz najmaldsi dedil po svojom otcovi, su si kvit. akurat matka svoje najmladsie dieta krasne osrala.
a uz by ma nevidela, len ak by sama prisla.

simca06022011
27. jan 2020

A je takéto darovanie ok?? Nie je potrebný súhlas spoluvlastníka s prepisom? U nás máme spolocnu nehnuteľnosť a akékoľvek prepisy / predaje atd musíme podpisovať.

Svokra je pod veľkým vplyvom, staršie deti sa cítia obrate o "byt"a určite u nej lobuju a ešte nekomunikacia syn/matka tomu pridáva... Neuvažuje triezvo že takto je to spravodlivé, ved syn tiež nededil po babkach atď...

deboriah
27. jan 2020

@ukulela vies napisat, co zdedili nevlastni surodenci? co ak to bolo 100 eur? alebo dom? chyba zakladna informacia, myslim, ze kazda milujuca matka by sa snazila nadelit svojim detom spravodlivo

deboriah
27. jan 2020

@simca06022011 suhlas spoluvlastnikov netrebba, ak ide o deti

ukulela
27. jan 2020

@deboriah pozri - aj kazdy otec. zakladatelka pisala, ze nevlastni surodenci dedili po starej mame. predpokladam, ze pani niekde byvala, alebo nieco mala (ja neviem - my sme takto po zomrelom otcovi po smrti starkej dostali podiel z chalupy) mozno stara mama zomrela davnejsie, mozno su tie peniaze uz minute ..... to my nevieme. ak matke na tom velmi zalezalo, mala sa s druhym muzom dohodnut na adopcii jej deti. a potom by sa delilo rovnym dielom, takto ale prave matka riesi veci nespravodlivo voci jenemu dietatu. a natlak - ze vzdaj sa dedicstva - no parada.

deboriah
27. jan 2020

@ukulela pozri sa na to z ineho pohladu, predstav si, ze ty si ta matka, mas 4 deti, 3 z prveho manzelstva, stvrte z druheho manzelstva. Vacsinou sa zeny rozvadzaju, pretoze ich muzi su na nic. Mozno aj jej manzel bol asocial, nic nemal, preto dedidili po starej matke, ktora mozno tiez nic nemala, okrem dalsich dedicov, mohlo byt ich aj 20, a kazdy zdedil napriklad 100 eur, lebo nic viac nebolo. NO a ty, ako matka 4. deti si sa snazila ich vychovat s druhym muzom, ktory ale mozno tiez nebol prikladnym partnerom, a jej deti odsuval na druhu kolaj. Nevadi, ty ako matka si to zvladla, vybudovala si si snim majetok - rodinny dom, on zomrel, ty mas po vyporadani bsm a dedenia 3/4, a tvoje stvrte dieta 1/4. Ty si vsak stale milujuca matka, a cely zivot si budovala nieco pre vsetky svoje deti, ktore nemozu za to, akych maju rodicov. Takze si sa rozhodla, ze kazde tvoje dieta bude mat 1/4 z domu. Co je na tom zle? Stale vravim, ze mame malo informacii o tom, co zdedili nevlastni surodenci po bio otcovi.

ukulela
27. jan 2020

@deboriah ak by bola milujuca matka a vztahy rodine (matla-otec, matka - deti, surodenci navzajom) by boli OK, tak otec by pred smrtou urcite vyslovil zelanie, aby vsetci dedili rovnym dielom. takto len spekulujeme. ja rozumiem, co pises, okrem toho - stale nemame vsetky info. a je rozdiel, ak ten byt ma hodnotu 100 000, alebo 200 000 ... ale skratka myslim si, ze tlacit na dieta, aby sa vzdalo dedistva - ak by si to otec tak zelal, tak pre to urobi kroky pred smrtou.

deboriah
27. jan 2020

@ukulela mimo temu: malokedy nevlasti rodicia odkazu nevlastnym detom majetok, ak maju vlastne deti, zial, toto je realita, dokonca, mnohokrat, ani vlastnym detom z predchadzajucich vztahov nic nezanechaju, vsetko prepisu na novu rodinu a nove vlastne deti,
zial, a preto, nastastie, matky maju moznost so svojim majetkom narabat ako chcu, a preto mozu svoj majetok rozdat, predat, darovat a komukolvek, a bez ohladu na tento uvodny prispevok, matka nespravila nic zle, syn zdedil na co mal narok, aj matka, a ona svoj majetok podarovala. Jej syna do toho vobec nic nieje, je to vylucne jej vec ako so svojim majetkom nalozi, aj keby ho mala precestovat okolo sveta

ukulela
27. jan 2020

@deboriah nespochybnujem - je to jej pravo a ako som pisala - z napisaneho vieme malo - ale aj tak tam vidno nie dobre vztahy matka - otec a rodina - najmladsi surodenec. vsetko sa da riesit normalne, nie natlakom "vzdaj sa naroku"

suziella
autor
27. jan 2020

@deboriah
Zdedili dom.. co mam informacie

suziella
autor
27. jan 2020

@deboriah
Plus ich podporuje finance...vsetky spolocne ucty vybrala..tak ze manzelov otec akoze bol na nule.....a mame informacie ze ich rozdala manzelovym nevlastnym surodencom..neslo o male peniaze..pohybuje sa to v tisickach eur..

ukulela
27. jan 2020

@suziella vdaka za doplnujuci informaciu. ono ja som naozaj rada, ze v nasej rodine mame holu rit - a dedit budeme cca nula cela nula - aspon sa nepohadame medzi sebou 🙂
naozaj by som sa mamy opytala, preco by som sa mala ja delit o dedicstvo so svojimi surodencami po mojom otcovi, ked sa surodenci so mnou nedelili o dedicstvo po ich otcovi.
ako by som dalej konala - asi by zalezalo na hodnote toho bytu .... ale ak by slo o rozdiel 10-15 000, asi by som sa na to vysrala za tie nervy a sudy by mi to nestalo .... a asi by som sa snazila podielu v byte zbavit - nech ma vyplatia a maju ho cely, cisty stit a hotovo. ked su taki, nech sa zadrhnu :(

suziella
autor
27. jan 2020

@ukulela
Presne tak to mame v plane..

bmuller
27. jan 2020

@deboriah Problem je, ze pravo nezohladnuje city, ale iste kategorie dedicov. Dajme tomu, ze by sa objavilo nevlastne biologicke dieta ich otcima, tak isto by malo narok na dedicstvo, mohli by sa aj na hlavu postavit.

bmuller
27. jan 2020

@bmuller lepsie povedane, malo by vacsi pravny narok na dedicstvo po ich otcimovi ako oni...

eeffka
22. mar 2021

@suziella ahoj citam budem zrejme casom v podobnej situacii ako tvoj manzel 🙁 , ako to u vas dopadlo?