Dedenie po svokrovi

lucka227
14. jan 2013

Ahojte, zase raz by som potrebovala poradit,tentokrat s takou neprijemnou situaciou. Manzel dedi s bratom a svokrou po svokrovi. Ide o dom,pozemok,auto a dalsie pozemky. Kedze na dome je hypoteka a treba ho prerobit tym padodom zobrat dalsiu hypoteku,rozhodlo sa,ze dom moze zdedit len jeden,aby sa dal zatazit. U nas to nebolo moze,lebo mame sami hypoteku a male dieta takze nie je mozne aby sme tam so svokrou fungovali a prerabali. Ale bolo nam to ponuknutte. Takze do domu siel svagor pochopitelne je sam a bez dlhov. Tym sa dedicstvo uzavrelo.Vsetko bude mat svagor aby vyplatil dlhy a prerobil dom. Ale o ostnom majetku nepadlo ani slovo. Manzel sa citi trochu ukrivdeny lebo je tu este auto a pozemky ale tie sa maju pouzit na splatenie dlhov po ich predaji. Nechce nic povedat svagrovi lebo nevie ako a svagor je dost prchky a jeho jedina odpoved je tak tam chod ty byvat. Koniec debaty. Lenze podla mna ked jeden dostane dom s pozemkov tak preco by druhy nemal dostat aspon auto ale musi sa vzdat komplet celeho dedicstva. Nededila som tak nemam skusenosti ale zda sa mi to nefer hlavne ked vidim manzela ze mu je to luto.Ja to riesit nemozem ani nechcem ale nejak by som mu rada poradila....dedicske je uz zajtra...dakujem za kazdu odpoved dufam ze ste sa z toho vyznali 🙂

zabka88
14. jan 2013

@lucka227 hmm, no dobre, ale to predsa neznamená že sa musíte vzdať celého dedičstva. Môžete teraz dediť riadne podľa zákona a následne môžete svoj podiel na dedičstve z domu bratovi darovať darovacou zmluvou a na "výmenu" vám on daruje svoj podiel na pozemkoch ... 17 tisíc dlh zaplatíte napoly (aj za svokru).. inak ako máte poriešenú svokru? bude mať v dome vecné bremeno - právo dožitia?

klincek
14. jan 2013

@lucka227 jaj, no ale vela veci zavisi od dohody. tak sa moze predat jeden pozemok, splatia sa dlhy a zvysok sa rozdeli medzi dedicov-tvojmu M sa z toho podielu odrata hodnota auta (ta sa rovnomerne rozdeli medzi ostatnych), a auto moze byt vase..
ved sa opytajte aj u notarky, ake su moznosti. urcite nie ste prvi ani posledni, co su v tajkej situacii--mozno nieco poradi.

zabka88
14. jan 2013

@suem sorry, ale o vzdaní sa podielu k časti dedičstva som ešte nepočula 🙂

zabka88
14. jan 2013

@lucka227 pozerala som tvoj príspevok z 13.52

lucka227
autor
14. jan 2013

@zabka88 nemoze mat ani dozitie aby mohol brat svagor hypoteku.Nemoze tam byt ziadne bremeno

lucka227
autor
14. jan 2013

@zabka88 no ved prave ale nam bolo ponuknute vsetko alebo nic, o tomto celu dobu dovorim

lucka227
autor
14. jan 2013

@zabka88 boze prepac beriem spat 😕 😕

zabka88
14. jan 2013

@lucka227 a kto vám to takto ponúkol? brat? fuuuha, tak potom príde vcelku dobre k 80 000 - vým pozemkom...
vieš, to so svokrou som uviedla preto, lebo ona keď sa vzdá dedičstva v jeho prospech, aby ju potom z toho domu nevyhodil a nakoniec ostane "na krku" vám..

lucka227
autor
14. jan 2013

@zabka88 ano o tom sme sa tiez bavili ale ze to inak nejde. A zhodli sa na tom so svokrou ale stale riesili dom a ostatne nic.Len ze sa MM so svokrou musia vzdat dedicstva v prospech svagra aby mohol brat hypo a prerabat

cicimotinka
14. jan 2013

@lucka227 tak na toto by som sa nespoliehala, behni sa spýtať na úrad, ako je to plánované a či už to je aspoň v územnom pláne, že to bude zmenené a kedy asi... ak by ste mali čakať 10 rokov, tak sa vám to neoplatí, môj brácho sa tak spoliehal a po 14-tich rokoch nič... a dlh s úrokmi je tu stále...

zabka88
14. jan 2013

@lucka227 a ten dom je bez prerábky neobývateľný? lebo vlastne kvôli tej "novej" hypotéke si brat tvojho brata diktuje podmienky..
osobne vidím tri možnosti:
1) dediť zo zákona, pozemky následne predať - vyplatiť hypotéku a pôžičku a zostatok si rozdeliť.. v dome by ostala bývať svokra
2) dediť zo zákona, následne podiel z domu darovať bratovi a on na oplátku daruje svoj podiel z pozemkov vám, dlhy zaplatiť pomerne (toto by bolo finančne pre vás najvýhodnejšie)
3) dedieť zo zákona, dom následne predať - vyplatiť hypotéku a požičky a zostatok si rozdeliť - otázka je kto by sa postaral o svokru

za týchto okolností vzdať sa dedičstva je pre vás aj pre svokru finančne nevýhodné ..

hradnapani
14. jan 2013

@lucka227 na vasom/ svokrinom mieste by som si este raz poriadne zvazila krok, ktory sa chysta vykonat, lebo z nej napokon moze byt bezdomovec. Na vsetko za zajtra povypytujte, toto nie je jedina alternativa. Tvoj muz nech sa tiez vzchopi a ked mu brat ponukne, nech tam ide byvat, tak chodte. Vy tiez mozete byt kludne na jeho mieste. Mozete sa zbavit svojej hypoteky a ist riesit dalsiu... Ale to je samozrejme len krajny priklad.
Len preto, ze ma brat sirsie ramena, nemusi sa svokra a tvoj muz hned vsetkeho vzdavat... Vy sa vzdate vsetkeho, on si opravi a vyhodne preda a vam nic a svokra na ulici, nie? Ja by som do takejto akcie veru nesla... Nechajte si poradit u notara, advokata... bez rady odbornika nic nepodpisujte a nekonajte....

lucka227
autor
14. jan 2013

@zabka88 vies my moc nemame na vyber,ked sme nieco povedali tak svagor povedal ty mas taku moznost ako ja,kludne chod do domu ty a ja sa vsetkeho vzdam. Dom ma dve izby momentalne takze tak asi. Na predanie pozemkov nepristupia absolutne ani svokra neviem preco to tak silou mocou drzia ale s tym ja nic nenarobim. Uz asi chapes preco som nechcela zasahovat 🙄

lucka227
autor
14. jan 2013

@hradnapani no veru nemozme lebo by sme to nemali z coho zplatit a okrem toho ako som vravela su tam dve izby kym sa neprerobi a kde tam budeme s babom aj svokrou v jednej izbe?To nepripada do uvahy...

shaga
14. jan 2013

@lucka227 a nie je to aj preto,ze svokra ma radsej tvojho svagra a jemu chce vsetko dopriat?poznam taketo pripady

zabka88
14. jan 2013

@lucka227 hm, to je blbá situácia.. vieš, najhoršie je že ty vlastne do toho ani nemôžeš (právne)zasahovať, podiel dedičstva je výlučne tvojho manžela (nepatrí do BSM) takže on sa musí v tomto presadiť..

a svokru by ste si k sebe nevzali? že predať dom a zaplatiť z toho dlhy? alebo potom predať byt v ktorom bývate ,vyplatiť svoju hypotéku a zo zvyšku prestavať domček?

hradnapani
14. jan 2013

@lucka227 tak potom sa s tym nebude dat pohnut bez predaja tych pozemkov. Alebo ked ich teda silou mocou nechcu predat, tak kaslite na to. Tvoj muz bude mat jedneho dna dedicstvo aspon z pozemkov, nie? Ale nic to nemeni na veci, ze svokra moze prist o strechu nad hlavou...

lucka227
autor
14. jan 2013

@shaga nie to nie ale ona je taka jednoduhsia a vidi v tomto jedinu moznost lebo im to niekto poradil

zabka88
14. jan 2013

@hradnapani práveže nebude, ak odmietne dedičstvo odmietne aj pozemky ☹
veď to, že je možnosť že švagor bude mať dom aj pozemky - dlhy a oni budú mať svokru na dochovanie ☹

lucka227
autor
14. jan 2013

@hradnapani nie lebo vsetko bude na svagra

hradnapani
14. jan 2013

@zabka88 tak to je cele zle... Verim tomu, ze ak si daju niekomu serioznemu poradit, tak sa z toho vymotaju nejako...

zabka88
14. jan 2013

@lucka227 skús to ešte prebrať s manželom a chodte sa poradiť k právnikovi, fakt lebo ak sa vzdáte toho dedičstva môže vás to mrzieť potom a pokrafrete si aj vzťahy v rodine.. ale muž musí byť ten čo chce, lebo inak budeš najhoršia 😔

abab
14. jan 2013

Ak je švagor seriozny, mali by si vyčislit, čo ma aku cenu a dohodnut sa. Urcite sa netreba vzdat celeho dedicstva. My sme sa dohodli, co kto bude dedit a tak to islo na kataster od notarky. AK sa nedohodnu, nech teda zdedia podla zakona rovnakym podielom. Inak polovica domu svokrovcov je asi uz teraz zo zakona svokrina a zo zvyšnej polovice este ona bude dedit tretinu, a po tretinach dvaja synovia. Nikto vas nedonuti do domu investovat.

lucka227
autor
14. jan 2013

@zabka88 no co si to by nas zadupali pod ciernu zem a jedine co nechcem je robit zlu krv medzi surodencami

lucka227
autor
14. jan 2013

@abab ale on je seriozny len v tejto rodine z kazdej strany sa nikdy nikto nevyplacal len sa vzdy odstupovalo v prospech niekoho a hotovo. Takze sa nevyhadam s nikym a cokolvek poviem beru ze sa chcem prizivit na niekom.Preto som vravela ye je to take citlive

maznacik007
14. jan 2013

podla mna by ste ale mali do toho zaratat aj to ze ten kto so svokrou ostane sa o nu postara a to veru neni malickost...
podla mna mas taku moznost ako svagor tak ak chces ju vyuzi ... a doopatruj svokru

viera27
14. jan 2013

@lucka227 tak sa ta opytam, co je na tom zle, ked sa ustupi niekomu, kto preberie aj zavazky? To vazne potrebujete k zivobytiu aj dedicstvo aj za cenu rodinnych vztahov?

lucka227
autor
14. jan 2013

@viera27 ale ja som nepovedala ze je to zle.Boze chran. Ja som len chcela vediet ci ma niekto s tym skusenosti a hlavne ked aktiva dost prevysuju pasiva. A este ked je to jedine dedicstvo,kedze po svokre uz nezdedi potom nic...

viera27
14. jan 2013

@lucka227 mm zomrel tato. Podiel na dedicstve - dome dal na mamu a neskor prejde na sestru (zije tam s mamou), podiel na mamininej firme po jej smrti chce dat bratovi - pracuje tam s nou. Nestarala som sa mu do toho, je to cisto jeho vec. Tak ako podiely po dedicstve po nasich venujem najstarsej sestre - je pri nasich najblizsie. Pokial nejakym sposobom neparticipujeme na tych veciach pocas zivota,nechmatam sa po nich. Ostatni spominani su nejakym sposobom s tym dedicstvom naviazani viac ako my, tak nie je o com. Mne staci ked o rodicovske domy bude postarane a ja budem mat kde prespat,ked pridem na navstevu. A bude ma cakat (dufam) rodina nezatazena pocitmi krivdy a hadkami,s ktorou sadneme za spolocny stol a pospominame. To len ked si chcela skusenost. Neber to ze vas odsudzujem,len sa mozno trosku zamyslite. Vola manzelovej maminy je udrzat dom a nepredavat pozemky. Bolo vam to ponuknute ako prvym, nik vas nevynechal a nechcel "okradnut". Ja by som jej volu respektovala.

lucka227
autor
15. jan 2013

@viera27 jasne my to respektujeme a nechceme nic predat. Podiel maju bratia rovnaky,staraju sa o pozemky aj dom spolocne