Denný kolotoč pracujúcej matky školopovinných detí a pocit nestíhania

9. mar 2024

Ahojte, potrebujem poradit.
Kolo 15hod pridem domov z prace, aj s dvomi skolackami. Do 16hod si chcu oddychnut od skoly. Bud sa hraju, kreslia, abo ideme von, prip.tv.
Ja obedujem. Potom sa ideme chystat do skoly. Mladsia potrebuje moju pomoc. Trva to do hodiny. Potom chystam veceru. Riesim riady, oblecenie na druhy den, desiate. Sprchu. Vecerne citanie knihy. A zrazu je 21hod a ja uplne ko padam do postele. Muz chodi az vecer domov. Kolo 19hod.
Tiez to takto mate? Ze len cvalate? Ze nemate cas na seba? Abo si zle menezujem cas? Co mam zmenit? Tento denny kolotoc ma deprimuje. Mam pocit, ze je toho na mna vela a nic nestiham.. tak ci je chyba vo mne, abo to tak mate vsetky pracujuce maminy skolopovinnych deti? Dakujem.

eva233
9. mar 2024

Na jednej strane chápem na druhej strane treba deti viesť k väčšej samostatnosti. Desiatu si môžu dievčatá urobiť kým ty variš večeru. Po večeri môžu kľudne umyť riad/ dať do umývačky aj si pripraviť oblečenie. A variť tiež podľa mňa netreba každý deň - niekedy to ide aj s večerou typu pecivo/ šunka/zelenina.... Pripadne navariť na 2 dni.... Nehovorím že ich netreba kontrolovať pripadne im pomôcť, ale čím skôr vedieš k samostatnosti tým skôr budeš mat viac času pre seba 😉

liz_lemon
9. mar 2024

ja mam tretiacku a piataka, zo skoly chodia sami, takisto si porobia ulohy a pripravy do skoly, kym pridem z prace (okolo 16), vecere varim len vynimocne, kedze teple jedlo ma kazdy v praci/skole, po ceste domov kupim bud ja alebo muz pecivo, alebo nieco na veceru, na riady mame umyvacku, oblecenie si deti chystaju same, desiatu im robim rano, takisto sa sprchuju sami, v podstate ked pridem z prace, mam volno, len skontrolujem, ak treba nieco do skoly, pripadne ideme von, alebo sa nieco zahrame doma, ty si doma este o hodinu skor, mas kopec casu, len treba nechat deti, nech su samostatne, a ten mladsej moze s ulohami pomoct starsia, ja to tak robim, ze syn dcere vysvetluje, ked nieco nevie, on jej to vie podat tak jednoduchsie

siska53
9. mar 2024

Aky luxus byt o 15 doma! Ja som najskor o 15:45, ked mam homoffice, inak pred 17tou nepridem. A ano, pocit nestihania mam samozrejme 😁.

autor
9. mar 2024

@eva233 dakujem.uz to bolo spomenute.skusim to zmenit🙂

autor
9. mar 2024

@liz_lemon super, dakujem za tip🙂👍

autor
9. mar 2024

@siska53 2x do tyzdna aj my kolo 17hod😁ucime sa napr na anj den predtym, bo po 17tej sa mladsej uz moc nechce a po plavani ani nevladze

eva233
9. mar 2024

Pamätám si keď si môj synovec robil ako 7 ročný prvýkrát rybaciu pomazánka na večeru.... Ako ju chválil že je najlepšia na svete ( lebo ju robil on 😁) a napríklad synovi 4r vytiahnem z chladničky tortilu šunku, kukuricu, syr a on si to na ukladá ako na pizzu a povie mi maminka lepšiu pizzu som ešte nejedol 😁🙈.... Takže daj babám trošku priestoru a bude to dobré 😉... Držím palce 💪

autor
9. mar 2024

@eva233 ranajky si cez vikend robia same. Aj s obedom pomozu.aj riad vylozia z umyvacky.cez tyzden sa ich snazim odbremenit, kedze chcem, aby sa nachystali do skoly a aj oddychli, ale ja cas tym padom ma oddych nemam.. velakrat musim aj zehlit, ked teraz napr potrebovali tricko s kvetmi, inokedy maju farebny tyzden a dozviem sa o tom v pondelok.. takze niekedy musim aj zehlit cez tyzden.abo mi muz zahlasi, ze potrebuje koselu..

andrejka1974
9. mar 2024

Ja pracujem do 14.30 potom idem pre najmenšiu hneď ideme von je autistka miluje prechádzky sme vonku 2 hodiny staršej pomôžem so školou a okolo 17.00 navarím do 18.30 mám navarené varím na dva tri dni a potom mám voľnejšie staršia dcéra na krúžky chodí sama takže mám čas aj na seba úrade sa keď je to nutne žehliť nežehlím vôbec len výnimočne takže stačí len zvoľniť a robiť len to čo je najnutnejšie mala som obdobie keď boli ešte synovia doma troch synov dom mala v rozmedzí siedmich rokov ani neviem ako som to všetko dávala školu krúžky voľný čas a to muž bol v práci od 6.00 do 18.00

ivik4
9. mar 2024

? Mas super pracovnu dobu takze chyba bude na tvojej strane

nerko
9. mar 2024

Mam druhacku a tretiacku. Nas harmonogram. Po deti idem do skoly 15:30. Daju si svacinu a od 16:30 sa venujeme skole. Ked im to situacia dovoli, tak robia ulohy uz v druzine. Uceniu doma venujeme 1-1,5 hod. aj s povinnym citanim, maju rozne pracovne zosity. Ked sa doucia, robia si svoje aktivity, hraju sa atd. Von uz nechodime, je tma a chladno. Z druziny chodia von. Kym sa hraju, ja si upracem a chystam veceru. Veceru nevarim vzdy, snazim sa navarit na 2 dni, pripadne z nedele necham. Cez tyzden len rychlovky. Veceraju pred 19:00, hygiena a idu spat. Rozpravky som im uz prestala citat, citaju si same poobede. Na dobru noc im pustim audio rozpravku pri ktorej zaspia. Max. do 20:00 uz spia. Ak som unavena, idem spat s nimi, alebo si nieco pozrieme s manzelom. Vo stvrtok ma starsia vecer kruzok, tak to trva dlhsie. Ked sa posunie cas, budeme aj po skole chodit von. Cez tyzden mam na starosti deti ja. Cez vikend, ak nemame vylet, tak manzel vezme deti k babke a ja mam cas pre seba. Trochu si poupratujem, nakupim, vylozim nohy a uzivam si ticho. 🙂

mira0611
9. mar 2024

Ahoj, ako keby som citala o sebe. Ja si nemyslim, ze je chyba v tebe. Vsak obedujes o 15tej, v praci sa namakas ani obed si nevies dat a potom pravdaze poobede ti idu pomalsie veci. Si vycerpana, potrebujes si oddychnut. Dievcata treba viac zapojit do domacich prac, 6.cka by nevedela pomoc sestricke s D.U.?
Ja som bola taka ista ako ty, vsetko sama, potom mi okolie zacalo hovorit, aby som syna zapojila viac, ked som ochorela musela som ho zapojit, bola som.prekvapena kolko veci nevie+ked sme na to boli dvaja, tak fakt som mala viac casu na seba.
Na zaciatku to skripalo, lebo vela veci nevedel a musela som ho naucit, ale par tyzdnoch mu to uz ide automaticky+je hrdy na seba.

letfenixa
9. mar 2024

@autorka dieťa treba viesť k samostatnosti, aj keď to, čo spravia, nie je pre teba dokonalé. Píšeš o zehleni, ja nezehlim vôbec, žehličku používam na nazehlovanie napr. zaplat alebo menoviek.
Šiestačka za mňa by už mala byť úplne samostatná pokiaľ ide o školu, desiatu, oblečenie.
Ja napr večer, keď dávam špinavé prádlo do koša, tak triedim a nachystám si jednu kôpku na pranie, ktorú ráno dám do práčky a nastavim odložený štart, takže keď prídeme domov, akurát je doprate a povesiam. S tým, že syn (7 rokov) si vešia svoje ponožky, trenky, tielka, už niekoľko rokov. A zvesi a uprace si všetko svoje prádlo. Je naučeny dávať špinavé oblečenie do koša na prádlo, riady (z desiaty) do umyvadla, nemusim chodiť ako detektív po byte a hľadať špinavé veci ako tu často čítam. Raňajky, desiatu, olovrant si chystá sám.

kikulienkadd
9. mar 2024

Ahoj,áno,je to večný beh a boj zamestnanej matky. Takisto sa pýtam,čo robím zle keď nestíham, ale potom si uvedomím,čo všetko som urobila a je mi jasné,že viac som nemohla stihnúť. Prajem veľa síl,je to len obdobie,deti rýchlo vyrastú...

zabinkalenka
9. mar 2024

My chodime domov 17:30-18 (ja, manzel a 3 deti), skolkarka aj skolaci su v druzine medzi poslednymi. Co by som ja dala za to, keby sme prisli domov o 15.
Prideme domov, dam im zobnut nieco rychle (vacsinou makovnik, vianocku, roztek, a pod.).
Idem sa ucit s prvakom, to mam tak 30-45min (citanie, pisanie, vzdy maju ulohy). Pomedzi to dam prat, alebo skladam pradlo, chystam veceru upratujem.
Tretiacka sa chysta sama, aj do skoly, aj do sprchy, aj oblecko, obcas ju manzel skusa slovicka z AJ. Vybrane slova a nasobilku trenujeme v aute.
No a este mam 4r skolkarku. Tej sa zial venujem minimalne.
Vecer o 20 ich ukladame a padam na hubu, vacsinou s manzelom k telke.

stanulienkat
9. mar 2024

Manzel robi denne 10 hodin? Co robi v domacnosti a pre deti on? Ved mas program ako slobodna matka s 3 detmi.

senta_sofia
9. mar 2024

Uprimne si myslim, ze ta ubija stereotyp, bohuzial cez tyzden moc prilezitosti na “voraz” nie je. Ak zaradis nejaku aktivitu na ozivenie raz za cas, bude ti to vzacne, akonahle to bude pravidelna aktivita, zovsednie ti.

autor
9. mar 2024

@stanulienkat po praci nam stavia dom🙂

autor
9. mar 2024

@senta_sofia len som chcela nazor, ci viem nieco zmenit, aby som nemala pocit, ze je toho na mna vela a nic nestiham..

scila
11. mar 2024

@autor ja tiež nestíham. Robím síce na skrátený úväzok ale zas deti mám tri. Strašne ten čas ubehne keď prídeme domov. Ale vždy si poviem, že za chvíľu budú veľkí, že ma nebudú potrebovať a potom budem mať toľko voľného času až mi z toho bude zle 😉

kikulienka94
11. mar 2024

ja som ako 11 ročná robia desiatu súrodencom a otcovi do roboty :D naozaj mám pocit, že si helicopter parent, len ti to asi nevyhovuje. treba viac zapojiť staršiu, nech si sama robí desiatu večer, úlohy, upratovanie atd

autor
12. mar 2024

@kikulienka94 super.kazdy to ma inak.ty si prevzaa rolu matky, zeny. Moje deti si vedia spravit ranajky,... ale podla mna je to uloha matky