Dieťa s Čechom a návrat na Slovensko

5. jan 2023

Baby ako je to, keď máte dieťa s cudzincom - český občan. Žena chce odísť na Slovensko, do svojej rodnej zeme, ale otec dieťaťa to nechce dovoliť. Navyše je policajt.
Čo sa dá robiť v tomto prípade? Má otec dieťaťa právo zakázať žene a dieťaťu návrat na Slovensko?
Otec dieťaťa sa vyhráža, že to bude riešiť ako únos.

pribinak
5. jan 2023

Áno má, rozhodne súd.

autor
5. jan 2023

@pribinak Teda žene nezostáva nič iné, len zostať v ČR aj s dieťaťom? Aj na dovolenku na Slovensko zakazuje ísť. Že iba sama, ale nie s dieťaťom.

biaa
5. jan 2023

Neviem ako je to čo sa týka cz ale my sme to takto mali. Mamka s nami odisla vez vedomia otca do Norska a mohla sa tam zdržať max 3 mesiace po 3 mesiacoch sa musela vratit nakoľko nemala suhlas otca pre vycestovanie diwtata.

autor
5. jan 2023

@biaa Treba vždy súhlas otca keď chcem vycestovať s dieťaťom? Ten on ale nedá. Robí zle ako sa dá.

pribinak
5. jan 2023

Musíte sa dohodnúť. Dovolenka je niečo úplne iné ako odchod a trvale sa presťahovanie

autor
5. jan 2023

@pribinak S ním sa nedá dohodnúť, dieťaťa neopustí bez jeho súhlasu ČR, tak povedal.

luccija
5. jan 2023

Kde má dieťa obvykly pobyt?kde žije viac mesiacov z roka?Áno, rozhodne súd.

pribinak
5. jan 2023

Aké staré je to dieťa?

autor
5. jan 2023

@pribinak 6 mesiacov

autor
5. jan 2023

@luccija Má české občianstvo aj trvalý pobyt v ČR

kaktusik007
5. jan 2023

prestahovanie sa je zmena obvykleho pobytu dietata - ak s dietatom zila v CR, dieta ma obvykly pobyt tam a bez suhlasu druheho rodica / sudu nie je mozne prestahovanie sa do inej krajiny (aj keby to bolo 10 km iba cez hranice).
dovolenka - nie je zmena pobytu dietata a na to sa suhlas druheho rodica nevyzaduje, avsak je potrebne riesit podmienky vstupu/vystupu z dovolenkovej krajiny ---- niektore krajiny tento suhlas vyzaduju, v EU ale nie.

a to sa moze otecko aj rozkrajat.

idealny stav - sudom urceny styk s otcom, a v case, kedy dieta nema mat - dovolenka na slovensku.

avsak trvalo sa prestahovat naozaj s dietatom nemoze, je to unos, a dieta by aj tak bolo vratene do ciech a on by si riadne skomplikovala stretavanie sa s nim a na zverenie jej by rovno mohla zabudnut.

luccija
5. jan 2023

Tak ma muž pravdu Toto je chyba pri zmiešaných rodičoch.Mojej kamarátke nepomohlo ani to, že tu má byt a dobru pracu

annm81
5. jan 2023

Ak obvyklý pobyt dieťaťa je v ČR, potom sa váš návrat na Slovensko bez súhlasu otca, môže považovať za únos dieťaťa.

kaktusik007
5. jan 2023

napisem to hnusne, nemala zit s dietatom mimo slovenska. teraz ma riadne stazeny zivot, je bez penazi, bez pomoci..... je mi jej luto, avsak zit v cr bolo jej slobodne rozhodnutie a teraz za to musi znasat dosledky.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelili1978
5. jan 2023

Bože toto je nočná mora.....neter čaká dieťa s Írom. Držím palce, aby ste sa dohodli

annm81
5. jan 2023

@kaktusik007 Problém nie je život mimo Slovenska. Problém je mať dieťa s niekým, s kým sa neviem normálne dohodnúť.

kaktusik007
5. jan 2023

@elizabet173 ved suhlas, a este v cudzej krajine... rozum sa mi zastavuje. a teraz prave je to hlavny problem - ono otehotniet mozes trebars neplanovane, takze vyber otca az tak neriesim - kazda mame pravo na chyby... No v jej pripade nedomyslenim dosledkov sa tie chyby len tak opravit nedaju

autor
5. jan 2023

@annm81 Ja sa s ním chcem dohodnúť, ale on robí naprieky.

kaktusik007
5. jan 2023

@annm81 ale je - ak by zila po porode na svk, nemusela by toto riesit. A neverim ze dopredu necitila pochybnosti - ked male ma 6 mesiacov a uteka od beho

autor
5. jan 2023

@elizabet173 Bohužiaľ s ním nechcem nič mať, bol mi neverný a to ja neodpúšťam. A ešte má tú drzosť robiť zle.

kaktusik007
5. jan 2023

a co si cakala? ze bude suhlasit aby si dieta prestahovaka do ineho statu ako zije on? ved s tymto nik normalny ani suhlasit nemoze

autor
5. jan 2023

@nelili1978 Ďakujem 🫂

kaktusik007
5. jan 2023

@nelili1978 ziju v irsku? ak ano - tiez irsko nebude moct bez suhlasu opustit. Alebo bez dietata.

autor
5. jan 2023

@kaktusik007 Dozvedela som sa to, keď mal malý 2 mesiace. Dovtedy ani náznak ničoho. Jeho vysvetlenie bolo, že to bol skrat.

kaktusik007
5. jan 2023

a napriek tomu si s nim dalsie styri mesiace.....

autor
5. jan 2023

@kaktusik007 Ja som od neho odišla.

mondolina
5. jan 2023

@kaktusik007
a kam má akože ísť? baby fakt keď neviete pomôcť tak aspoň nedeptajte.

annm81
5. jan 2023

@kaktusik007 Keby žila na Slovensku a chcela sa odsťahovať na opačný koniec republiky, musela by zasa pravidelne privážať a odvážať dieťa otcovi tak, ako by jej to stanovil súd. Ak by žila na Slovensku a našla si perfektnú prácu v zahraničí , potrebovala by súhlas otca. Viem, že sa na Slovensku rokovalo o novele, ktorá by vyžadovala súhlas druhého rodiča aj pri sťahovaní sa z okresu do okresu - neprešla, ale ako narastá počet podobných prípadov, je pravdepodobné, že jedného dňa takú zmenu zákona zasa niekto navrhne. Základ je vždy nájsť si takého partnera, ktorý je dosť rozumný na to, aby sa s ním dalo dohodnúť .

luccija
5. jan 2023

@annm81 tak to nemôžeš vedieť s ktorým chlapom sa raz bude dať počas krízy dohodnúť🙂
Autorka teraz si kde?