Druhé dieta v dnešnej dobe

adeladulova
26. nov 2023

Ahojte, rozmýšľate ešte niektora nad touto ťažkou otazkou? Uz viac ako rok citim túžbu po druhom dietati, no vždy keď prídem z obchodu s potravinami, vážne váham či do toho ísť a či prežijeme prve roky na rodičaku.
Momentálne máme celkom slušný príjem, keďže obaja pracujeme, lenže su to práce, ktore sa nedajú robit formou HO, a mne navyše ponukli povýšenie, co som prijala, od januára sa mi zmeni aj pracovná doba, príde viac zodpovednosti.. a ja rozmyslam ze v tom case zacneme pracovat na bábätku, viem totiz ze to nepride hneď.
Mam len taku potrebu pocut nazor inych, a ci v tom nie som sama, dakujem za precitanie 😉

dobromila
30. nov 2023

@drahomirrra "mať 10 detí je easy"- takto to vidí matka jediného dieťaťa, čo bola tehotná len 9 mesiacov...mala doma babätko len pár mesiacov, potom to už bolo batoľa....
Najťažšie na rodičovstve sú úplne iné veci ako financie. Vari to druhé dieťa navýši výdavky rodiny o 100%? Jedine ak by bolo zťp.

majlo1234
30. nov 2023

@makodob ale preco ta mrzi, ako si vyberu ine zeny, a ze nas maju za ekobio matky. ja som sa teda stretla lwn s obdivom, ze este drzim dojcit syna, nikdy nie s kritikou, co sa teda o mamickam, ktore daju babatku UM neda povedat, tie su kritizovane stale.
Jedinou pravdou je, ze UM ma iba lepsiu reklamu, inak je materske mlieko lepsie vo vsetkom. Ak vsak niekto nemoze/nechce dojcit, je to jeho volba, neprinalezi to nikomu hodnotit podla mna

drahomirrra
1. dec 2023

@dobromila Nie hned nenavysi. Potom v skolke/skole uz ano. Tam je platba samostatne, skolne, kruzky, ucebnice, za jedno, za druhe. Ja sa nehadam. Nech m kazdy deti, kolko chce. Niektore matky ale zabudaju, ze dieta je ich dieta aj ked chce ist na VS, ktoru treba platit. Vtedy je neskoro nariekat, ze mam este 4 dalsie deti a chod do roboty a studuj externe.
Ja v uvazovani zahrnam vsetky aspekty.

tiezjedna
1. dec 2023

@dobromila malé dieťa tie výdaje skokovo nenavýši, ak nemá nejaké špeciálne potreby. Ale od škôlky to fičí jedna báseň. Je rozdiel platiť jednu školu v prírode alebo tri. Rovnako tak lyžiarsky pre školákov. To bolo u nás hneď 15 tisíc + výstroj, ktorú teda máme (a ktorá stála raketu pre tri deti), ale niekto musí požičiavať. A keď tie prachy nemáš a nedáš, tak proste dieťa vyoutuješ. Sú takí, ktorí to obhajujú chorým zaklínadlom "bez toho sa dá žiť", prípadne ešte debilnejším "ani ja som nebol/a"... O tom si vždy pomyslím svoje🙄

makodob
1. dec 2023

@majlo1234 teším sa s tebou, že máš len pozitívne reakcie na dojčenie. Nie každá mamička má ale takéto skúsenosti. Jednu známu vyhodili z obchodného centra, lebo dojčila v šatke dieťa, kde ani nebolo nič vidieť. A takéto skúsenosti nie sú v poriadku.. Mamičku s fľaškou pre dieťa z centra nevyhodia. Ja osobne som nenažila žiadnu kritiku, keď som nedojčila. Dojčenie má svoj veľký význam a žiadne UM ho nenahradí, vobec to nie je plnohodnotná náhrada a toto sa vštepuje ženám do hláv, že je. Jedna veta je o tom, že matka by mala dojčiť a sto viet o tom aké je UM super. Z porodnice chodia ženy domov s plno letálmi o UM, je tam miminum o dojčení. Vadí mi to, lebo sú to choré názory. UM je na trhu len kvoli ziskom a peniazom. Nehovoriac o tom, že dojčenie začali sexualizovať. Ale tak celkovo je to o spoločnosti, toto pretláčajú a ľudia to bez kritiky vo vačšine prijímajú. Ale najskor sa to nezmení, lebo ľudia sú s tým ok.

drahomirrra
1. dec 2023

@makodob Tebe príde, že táto téma je o dojčení?
Ja som z pôrodnice nešla domov s jediným letákom, ale s lístočkom a kontaktom na laktačnú sestru v pôrodnici.

tiezjedna
1. dec 2023

@makodob mne teda nikto nič o UM do hlavy nehustil. A keby náhodou aj áno, tak mám vlastný rozum, riadim sa ním. Osobne som sa dojčeniu na verejnosti vyhýbala, pre deti to nič moc nie je, rušné prostredie. Keď už, tak som si zašla v OC do miestnosti na to vyhradenej, kde to bolo príjemnejšie ako mne, tak aj miminu. Dnes už sú skoro všade👍 Inak proti tomu vôbec nič nemám👍 Čo ale fakt nemusím, to je otŕčanie kôz alternatívnych matiek, ktoré sa neunúvajú ničím aspoň decentne zahaliť v duchu hesla "som kojaca matka, kto je viac"🙄

majlo1234
1. dec 2023

@makodob ja som teda z tych matiek, co dojcili ozaj vsade, nikdy som sa nehanbila ani nezakryvala, a naozaj nikdy som nemala negativnu reakciu. Asi mam taky vyraz, ze neradno komentovat, kde krmim svoje dieta. Naopak vnimam, ze matky maju aj same dost vycitiek, kym sa vyrovnaju s tym, ze ich dieta je na UM, v kazdom pripade nie je na nas to hodnotit. A materske mlieko nikdy nwbude mat take promo, pretoze je zadarmo

dobromila
1. dec 2023

@drahomirrra
@tiezjedna ale ja viem presne o čom píšem, keďže máme 5 detí, od predškoláka po druháka na SŠ (plus kocúr 🙂, ešte aj ten sa priživí). Okrem výdavkov dostávaju rodičia do 3r rodičovský, prídavky a daňový bonus, ktorý mi pekne navyšuje čistý príjem momentálne. Moje staršie 2 deti nechodili tak krásne a často značkovo oblečené ako za posledné roky, keď je totálny prebytok detského oblečenia a potrieb a všetko zoženieš nové, alabo ako nové z druhej ruky. Takže na všetkých tých veciach, z ktorých rýchlo vyrastú ušetríš majland. Záleži od hospodárenia s rodinným rozpočtom. A chodíme aj lyžovať aj na výlety a nestravujeme sa na suchých rožkoch. Ale tiež sme su nikdy nekúpilu nové auto, vždy jazdené. Všetko je o prioritách

tiezjedna
1. dec 2023

@dobromila áno, máš pravdu, ale handry a prípadne nejaké vybavenie sú asi jediné položky, ktoré môžeš škrtiť vďaka sekáčom, bazarom a pod. Ale fixné poplatky za inštitúcie, obedy, školy v prírode, výlety, lyžiarske, tábory atď atď proste násobíš počtom detí. Takže logicky vždy boli, sú a aj vždy budú náklady na 2+ detí násobne vyššie než na jedno. Matematika proste nepustí.